Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Candy Candy Final Story - Translated in English
Χθες στις 4:02 pm από fay450

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Χαρούμενα γενέθλια...
Δευ Οκτ 09, 2017 10:00 am από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Δευ Σεπ 04, 2017 12:15 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nansecrets

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Registration date : 01/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Ιαν 05, 2010 12:58 pm

Ας είναι και από τρίτο άτομο αρκεί να μάθουμε!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τετ Ιαν 13, 2010 7:05 pm

"Στις νουβέλες το δικαστήριο απέδωσε τα δικαιώματα στη Μιζούκι, αυτό σημαίνει οτι μπορεί να γράψει, οτι θέλει..αλλά αυτό δε σημαίνει οτι η Ιγκαράσι δεν μπορεί να μην την κυνηγήσει", αυτή είναι η απάντηση που πήρα από μία πολύ καλή και αγαπητή ιδιοκτήτρια ξενόγλωσσου site με την Κάντυ που είναι και πολύ ενημερωμένη επί αυτού του θέματος. Αρα κατά βάση κάτι μπορεί να κάνει η Μιζούκι και είμαι σίγουρη οτι αν επιμείνουν οι fan για αυτό άλλωστε και ξαναγράφει τώρα την Νουβέλα, κάτι ίσως μπορεί να κάνει με εκείνο το spin-off novel που είχε αναφέρει. Το μόνο που ελπίζω είναι να μη φάμε τα χρόνια μας... Sleep Τόσα χρόνια πέρασαν έλεος!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2377
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Σαβ Ιαν 16, 2010 4:28 pm

Μετά από επικοινωνία που είχα με την admin του Candy and Terry forum σας αντιγράφω εδώ την δήλωση που έκανε η Μιζούκι σχετικά με τη νουβέλα.
Θα ήθελα πολύ να την μεταφράσω στα ελληνικά, όμως πιέζομαι αρκετά από φόρτο εργασίας αυτές τις μέρες και δεν προλαβαινω.
Αν μπορεί κάποιος από εσάς να βοηθήσει σε αυτό το θέμα θα τον ευγνωμονώ!!!

Mizuki discusses the progress of her novel to the Japanese fans in a Japanese fansite BBS. I believe it's the first time she wrote about it publicly.

Arigato to our dear Tarzan for the translation:

"I might have made you expect too much, but Candy around 40 will appear for just a moment. Anyway, I'm sorry the old novel is rough... I feel disappointed about that. I'm rewriting the entire story. The content is the same as the old one. I'm dead tired, but finally it seems I found the exit. Please wait a little while longer."

Arigato to Itomaru's translation from her Facebook:

"My slipshod style early work disappointed me. I'm sorry but I think it had unsophisticated power. I made an overall revision after all. I'm totally exhausted, but at last the terminus came into view. Please wait for a while!"

Επίσης εδώ απαντάει σε κάποιες ερωτήσεις....
Dear friends,

Itomaru has brought some of our questions to Mizuki about the revised novel and here are her answers! thumbsup.gif

Q: What can you tell us about upcoming CC novel?

A: 小説は、ただの改訂版、です。(以前からの)
2000枚から、新たに書き起こすわけではありません。
いままでの文章の子どもっぽいところを修正、加筆しています。
いじりはじめると、これも、全面的にしたくなってしまうので(かなり変わるかも)
で・・なるべく、おさえています。
オリジナルのいいこともあるので・・。

A: The book is only a revised and enlarged edition of 'Candy Candy (2003)'. It will not be a newly written novel based on the original 2000 pages manuscripts. I am correcting and revising immature sentences in the book of the 2003 edition. When I revise old works, I want to revise completely--- it may have drastic revision.
Then now I am trying to restrain myself. Because I think the early works have some lovely feelings---.

Q: Is there any chance she will agree to a translation of her novel in English or French or any other language?

A: 最近も翻訳のオファーがありましたが・・その本が出てから許諾するつもりです。

A: Recently, an overseas publisher inquired of BOOK-ing ,Inc. about licensing translation and distribution rights of Candy Candy novel(2003), I will permit it after the revised edition of the book is published.

Q: Is new CC novel "sequel" or "spin-off"?

A:今後、'もし'書くとしたら'スピンオフの世界'ですが、きっと、キャンディファンはいやかも知れませんね。

A: Some day IF I write the novel, it will be 'like a spin-off story'--- I'm worried that my answer disappoints fans.

Q: Why did Mizuki-sensei change her mind? She has written in the past that she did not want to write a sequel or discuss Candy because it was too painful for her. Is she feeling better now?

A: 心境の変化といわれれば・・・
もう、あの絵が完全に気持から離れてしまったからかもしれません。
脳裏にさえなくなったので、物語を思っても影さえ消滅し、気持ちよく物語世界を思い描けるようになったからでしょうか。
事件がきれいに解決することを願っていましたが、もはや'解決はしない'とあきらめました。
今は'物語世界'がどこまで広がれるのか、関心があります。
署名運動には驚きました。そして、感激しました。
こんなに純なファンがいること。
物語だけでも、どうしたらいいのか、考えていきたいと思いました。

A: My state of mind---? Probably it is because I am no more attached to the manga art. Because the manga arts have vanished from my mind, it never cast a dark shadow on my imagination even if I try to visualize Candice and her life. Now I can call on my world of the imagination without fear. I hoped that the trouble was all settled. But I gave up all hope. My greatest interest in the present is 'how to grow my world of the imagination'. The petition surprised me, and touched my heart. Candy has so many devoted friends. I took their messages seriously. And I will look for the best way for the story constructively.

juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Σαβ Ιαν 16, 2010 4:44 pm

Θα δούμε την Κάντυ στα -άντα, να γελάσω ή να κλάψω;
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Σαβ Ιαν 16, 2010 4:55 pm

Mizuki discusses the progress of her novel to the Japanese fans in a Japanese fansite BBS. I believe it's the first time she wrote about it publicly.

Η Μιζούκι συζητάει την πρόοδο της νουβέλας με τους Ιαπωνέζους φαν στο Ιαπωνικό site BBS. Είναι η πρώτη φορά που γράφει δημοσίως.
΄

"I might have made you expect too much, but Candy around 40 will appear for just a moment. Anyway, I'm sorry the old novel is rough... I feel disappointed about that. I'm rewriting the entire story. The content is the same as the old one. I'm dead tired, but finally it seems I found the exit. Please wait a little while longer."

Μπορεί να σας έκανα να περιμένετε πολύ, αλλά η Κάντυ γύρω στα 40 θα εμφανιστεί για μία στιγμή. Συγγνώμη που η παλιά νουβέλα είναι απότομη (μάλλον εννοεί δυσνόητη)...νιώθω απογοητευμένη από αυτό. Ξαναγράφω ολόκληρη την ιστορία. Το περιεχόμενο είναι το ίδιο όπως το παλιό. Είμαι πολύ κουρασμένη αλλά τελικά φαίνεται πως βρήκα την έξοδο.

Arigato to Itomaru's translation from her Facebook:

"My slipshod style early work disappointed me. I'm sorry but I think it had unsophisticated power. I made an overall revision after all. I'm totally exhausted, but at last the terminus came into view. Please wait for a while!"

Το στιλ μου στην νωρίτερη δουλειά μου με έχει απογοήτευσει. Συγγνώμη, νομίζω οτι είχε μη φιλοσοφημένη δύναμη. Έκανα μία συνολική επανεκτίμηση. Είμαι πολύ κουρασμένη, αλλά τελικά αρχίζει να φαίνεται η έξοδος. Σας παρακαλώ περιμένετε λίγο ακόμα.

Νομίζω οτι αυτά είναι τα βασικά. Επίσης στο myspace της Ιτομαρού αναφέρεται πως η Κάντυ στα -αντα θα εμφανίζεται στην τελευταία παράγραφο. Sorry αλλά δεν έχω το κουράγιο να το μεταφράσω όλο.
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3658
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Κυρ Ιαν 17, 2010 2:40 pm

Μας λέει οτι συγκροτεί τον εαυτό της για να γράψει και ότι το αποφάσισε ΄να ασχοληθεί πάλι με την ιστορία της Κάντυ αφού πήρε σοβαρά υπόψην τα μηνύματα των φαν της σειράς σ' όλο τον κόσμο .Έβγαλε το magna από το μυαλό της, όλα τακτοποιήθηκαν αλλά φοβάται κιόλας μήπως απογοητεύσει τους φίλους της Κάντυ αφού η Καντιούλα θα εμφανιστεί μόνο για λίγο στα 40 της! Η ιστορία της θα είναι κάτι σαν παραλειπόμενο και φοβάται μην απογοητεύσει! Ρε παιδιά ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι μήπως είμαι και εγώ 40 και μάθω την συνέχεια! Τώρα τουλάχιστον που είμαι ακόμα 'νέα΄' και 'ωραία' χα, χα ( αν δεν παινέψεις και το σπίτι σου)! δεν γίνεται τίποτα να μάθουμε, στα 50 κ' αν μάθω τι να το κάνω; Με την Κάντυ θα ασχολούμαι τότε η με την πίεση και την χοληστείνη μου.
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Κυρ Ιαν 17, 2010 3:14 pm

Εχω την εντύπωση οτι αν ποτέ βγει κάτι απο τη Μιζούκι θα με απογοητέυσει Όχι τόσο το τέλος αλλά γενικά η όλη μορφή του επειδή ίσως έχω συνηθίσει την Κάντυ σε μορφή anime ή manga και την έχω συνηθίσει σε μικρή ηλικία και όχι στα άντα!!!
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Ιαν 22, 2010 10:38 am

ΜΙΜΙ έγραψε:
Εχω την εντύπωση οτι αν ποτέ βγει κάτι απο τη Μιζούκι θα με απογοητέυσει Όχι τόσο το τέλος αλλά γενικά η όλη μορφή του επειδή ίσως έχω συνηθίσει την Κάντυ σε μορφή anime ή manga και την έχω συνηθίσει σε μικρή ηλικία και όχι στα άντα!!!

Mάλλον μια μικρή παρένθεση θα είναι του στυλ:

...Και έζησαν αυτοί καλά (η Κάντυ, ο Πρίγκηπας και τα κουτσούβελά τους) και εμείς καλύτερα... lol!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Ιαν 22, 2010 11:40 am

Εννοείς Κάντυ-Τέρρυ και τα κουτσούβελά τους...
η κόρη τους Ελεονόρ σκαρφαλώνει στο δέντρο και ο πρίγκηπας που είναι και νονός της της φωνάζει να κατέβει κάτω να μη χτυπήσει...

Επίσης ο πρίγκηπας γνώρισε τον έρωτα της ζωής του, μια πανέμορφη μελαχροινή ισπανίδα, εν ονόματι Χουανίτα και επίσης παντρεύτηκαν και έχουν και 4 παιδάκια....

Αχ τι ωραίες ιδέες μου κατέβηκαν πάλι!
Θα γράψω μια συνέχεια στο φαν φικ μου μούρλια!!!!!

nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Ιαν 22, 2010 11:56 am

χαχαχχαχαχαχαχα Χουανιτα!!! lol! lol! lol! τελειοοοοοοοοο συμφωνω και εγω με αυτο το σεναριο.ξεχασες και τον μικρο Αντονυ ο οποιος απο τα 5 του εδειξε την κλιση του στην κηπουρικη! και τον μικρο Στηαρ που απο τα 3 κυκλοφορουσε αγκαλια μα κατσαβιδια και ταναλιες! εεεεε..ποιος αλλος πεθανε???? χαχαχχαχαχαχχαχαχχαχα
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Ιαν 22, 2010 12:34 pm

nuitetoile21 έγραψε:
χαχαχχαχαχαχαχα Χουανιτα!!! lol! lol! lol! τελειοοοοοοοοο συμφωνω και εγω με αυτο το σεναριο.ξεχασες και τον μικρο Αντονυ ο οποιος απο τα 5 του εδειξε την κλιση του στην κηπουρικη.....

Ναι είχαμε μια τάση στο σόι με αυτά....
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Μαρ 12, 2010 12:17 pm

Ρε παιδία πλάκα-πλάκα τόσος καιρός έχει περάσει...κανένα νέο δεν έχουμε; καμία φήμη να κυκλοφορεί κάτι;
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Παρ Μαρ 12, 2010 12:28 pm

juliet έγραψε:
Ρε παιδία πλάκα-πλάκα τόσος καιρός έχει περάσει...κανένα νέο δεν έχουμε; καμία φήμη να κυκλοφορεί κάτι;

Και ό,τι σκεφτόμουν να σε ρωτήσω μήπως έμαθες κάτι νεώτερο...
Στο ψυγείο μας έβαλαν πάλι...
SoFiFi

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Τόπος : in the middle of the στάνη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ο παλιοχαρακτήρας σου και συ (ξέρεις εσύ..)
Registration date : 16/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαρ 16, 2010 11:42 pm

Μήπως να κανονιζόταν μια εκδρομή στην Ιαπωνία, να μεσολαβήσουμε εμείς ο απλός κοσμάκης να τα ξαναβρούν η Μιζούκι και η Ιγκαράσι, έστω για να κάνουν το ψυχικό να μας δώσουν ένα τέλος και μετά ας αλληλοφαγωθουν!
Ουφ Crying or Very sad
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τετ Απρ 14, 2010 1:40 am

Έχουμε 2010. Και είπε ότι θα κυκλοφορήσει 2010.
Πότε δηλαδή???
31 Δεκεμβρίου του 2010????????????

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Δευ Μαϊος 17, 2010 11:09 pm

Κρατιέστε από κάπου;;;;

Το γράψιμο της νουβέλας ολοκληρώθηκε και οσονούπω οδεύει προς έκδοση!!!! :\~/:

Η Juliet μπορεί να κάνει μιά πιό καλή μετάφραση από το γνωστό ενημερωτικό σάιτ!!!
elpidaki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Δευ Μαϊος 17, 2010 11:11 pm

Aldebaran έγραψε:
Κρατιέστε από κάπου;;;;

Η Juliet μπορεί να κάνει μιά πιό καλή μετάφραση από το γνωστό ενημερωτικό σάιτ!!!

ΕΕΕΕΕΕ??????ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!
ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩΩΩΩΩΩ!!!!!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Δευ Μαϊος 17, 2010 11:12 pm

Aldebaran έγραψε:
Κρατιέστε από κάπου;;;;

Αναμενουμε λοιπον τις εξελιξεις....
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 12:00 am

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!

ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 12:05 am

τι ωραία νέα είναι αυτά??? :\~/: :\~/: :\~/: :\~/: :\~/: :\~/: :\~/: :\~/:
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 12:21 am

Αν είμαστε τυχεροί, πριν το τέλος του 2019 θα μεταφραστεί και στα ελληνικά.. lol! lol! lol!
nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 12:25 am

Aldebaran έγραψε:
Αν είμαστε τυχεροί, πριν το τέλος του 2019 θα μεταφραστεί και στα ελληνικά.. lol! lol! lol!

Αμην!!!!! Αντε να δουμε Ελπιζω να το διαβαζουμε μονες μας και οχι με βοηθεια αλλων, λογω καταρρακτη ως τοτε!

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 12:27 am

Ποια είναι η επίσημη πηγή?
Μπορείς να μας δώσεις κάποιο λινκ?
Στα αγγλικά θα το εκδόσουν?

xruste

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 53
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry-Candy
Registration date : 12/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 1:01 am

αν περιμένουμε το 2019 δεν θα έχω μόνο

καταρράχτη αλλά μπορεί να μην θυμάμαι ούτε πια είναι η candy????????

το πολύ πολύ να βάζω τα εγγόνια μου να μου το διαβάζουν αν αργήσει

κι άλλο
nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι   Τρι Μαϊος 18, 2010 1:03 am

xruste έγραψε:
αν περιμένουμε το 2019 δεν θα έχω μόνο

καταρράχτη αλλά μπορεί να μην θυμάμαι ούτε πια είναι η candy????????

το πολύ πολύ να βάζω τα εγγόνια μου να μου το διαβάζουν αν αργήσει

κι άλλο

Συνέχεια της ιστοριας απο την Μιζουκι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η νουβέλα της Κάντυ-
Μετάβαση σε: