Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Candy Candy Final Story - Translated in English
Σήμερα στις 3:50 pm από fay450

» Χαρούμενα γενέθλια...
Χθες στις 6:00 pm από ariathniM

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Δευ Σεπ 04, 2017 12:15 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Συζητηση διχως τελος για το τελος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Ιαν 13, 2010 10:52 pm

akaliakoukou έγραψε:
Αγαπητέ μου Τούρι δεν συμφωνώ με αυτό που έγραψες κάπου περί "αρχαίας τραγωδίας". Στις αρχαίες τραγωδίες, πάντα στο τέλος έρχεται η κάθαρση. Στην περίπτωση της Κάντυ δεν ήρθε ποτέ....

....

Μα στην ιστορία της Κάντυ ο τραγικός ήρωας είναι ο Τέρρυ και όχι η Κάντυ και η κάθαρση για τον Τέρρυ έρχεται στο Ροκστάουν.

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7

Είναι λογικό και επόμενο να μην είναι εμφανής ο έρωτας της Κάντυ για τον Άλμπερτ. Η Μιζούκι είχε κάποτε πει πως και η ίδια είχε σοκαριστεί από το πόσο δυνατή ήταν η σχέση Κάντυ - Τέρρυ που εκείνη είχε δημιουργήσει lol! και δεν ήθελε με τίποτα η ηρωίδα της να χαρακτηριστεί μιά "πεταλουδίτσα" που γρήγορα ξεπερνούσε τον παλιό έρωτα για χάρη του καινούριου. Έτσι, παρά το γεγονός πως από τη στιγμή που η Κάντυ ανακαλύπτει την πραγματική ταυτότητα του Άλμπερτ έχει περάσει σχεδόν ενάμιση χρόνος από το χωρισμό της με τον Τέρρυ, το μεγάλο βήμα που ίσως όλοι περιμέναμε (ένα "δυτικό" χάπυ εντ) δεν έγινε ποτέ. Μόνο μέσα από τα γράμματα άρχισε να διαφαίνεται πως εκεί οδηγείται η ιστορία μας.

Λέτε πάντως η Μιζούκι να μας φυλάει καλά κρυμένη καμιά έκπληξη; flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3661
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Ιαν 13, 2010 11:40 pm

Αldebaran δεν νομίζω οτι θα δοθεί τέλος με τον Άλμπερτ, η Μιζούκι θα θελήσει να ακούσει τους φαν της Κάντυ, το κοινό της! Προσωπικά νομίζω ότι η ίδια θέλει τέλος με Κάντυ και Αλμπερτ μαζί αλλά δεν το βλέπω να ευδοκημεί, οι περισσότεροι θέλουν τέρυ και κάντυ με παιδάκια! Και η Αλκότ άλλο τέλος σχεδίαζε για τις μικρές κυρίες και την τζο αλλά κατόπιν παραπόνων και πολλών γραμμάτων και συστάσεων από σημαίνοντα πρόσωπα της εποχής το τέλος το ξανάγραψε όπως το ήθελε το κοινό της! Και στο πρωινό στα τίφανυ'ς άλλο τέλος σχεδίαζε ο Καπότε, άλλο τέλος υπάρχει στο βιβλίο του αλλά κατόπιν πάλι ενοχλήσεων και παραπόνων έσμιξε τους δύο πρωταγωνιστές μαζί στην ταινία! Ήθελε και αυτός ανοικτό τέλος με άλλη πρωταγωνίστρια , όμως βοή λαού...

Πως να βγει να μιλήσει για κάντυ και Αλμπερτ, όταν όλοι θέλουν τέρυ και εκείνη με την σειρά της δεν θα θέλει να απογοητεύσει αυτούς που αγάπησαν τόσο την ηρωιδα της. Το σωστό βέβαια θα ήταν να μείνει η δημιουργός ανπερέαστη από τις γνώμες των φαν της αλλά και αυτό δύσκολο είναι. Ο κόσμος έχει δύναμη και την χρησιμοποιεί! Είδωμεν
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Ιαν 13, 2010 11:45 pm

[quote="Aldebaran"]
akaliakoukou έγραψε:
[color=darkblue][size=18][font=Comic Sans Ms]

Μα στην ιστορία της Κάντυ ο τραγικός ήρωας είναι ο Τέρρυ και όχι η Κάντυ και η κάθαρση για τον Τέρρυ έρχεται στο Ροκστάουν.

Κάθαρση ή λύρτωση από ποια αμαρτία βρε παιδιά; Τι έκανε και δεν το έχω καταλάβει;
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Ιαν 13, 2010 11:51 pm

ariathniM έγραψε:
juliet κατα την γνώμη σου θα υπάρξει τέλος τούτη την φορά, έστω είχε δικό της site ; Ξέρεις μήπως προς τα που έκλεινε; Τέρυ, Αλμπερτ, να μείνει η Κάντυ μόνη; Εγώ πάντως όποιο και αν είναι το τέλος θα το δεκτώ αλλά μέχρι να το δώ, φοβάμαι μην γίνω γιαγιά και πέφτει μακρυά και η Ιαπωνία, να' ταν Ευρώπη θα στέλναμε αντιπροσωπεία! Ενα τέλος της ζητάμε

Ναι και εγώ με τον ίδιο φόβο ζω, οτι θα ασπρίσουν τα μαλλιά μου :pale:

Μπορεί η Μιζούκι αυτή το φορά να κάνει κάτι καλύτερο άλλωστε υπάρχει μία φημολογία οτι θα παρουσιάσει φευγαλέα την Κάντυ κοντά τα -αντα, σε κάποια στιγμή δημιουργώντας έναν επίλογο. Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες πως κανονικά η συγγραφέας δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται από τους fan της αλλά χάρης σε αυτούς (άπαντες) ξαναγράφει τώρα την νουβέλα της. Πραγματικά κρατάει πολύ κλειστά τα χαρτιά της αλλά κοντός ψαλμός αλληλούλια εγώ το σενάριο με το λόφο φοβάμαι πιο πολύ οτι θα παίξει.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 12:31 am

juliet έγραψε:

Ναι και εγώ με τον ίδιο φόβο ζω, οτι θα ασπρίσουν τα μαλλιά μου :pale: .

Τα δικά μου, πάλι, άσπρισαν ήδη...

juliet έγραψε:

Μπορεί η Μιζούκι αυτή το φορά να κάνει κάτι καλύτερο άλλωστε υπάρχει μία φημολογία οτι θα παρουσιάσει φευγαλέα την Κάντυ κοντά τα -αντα, σε κάποια στιγμή δημιουργώντας έναν επίλογο. Έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες πως κανονικά η συγγραφέας δεν θα έπρεπε να επηρεάζεται από τους fan της αλλά χάρης σε αυτούς (άπαντες) ξαναγράφει τώρα την νουβέλα της. Πραγματικά κρατάει πολύ κλειστά τα χαρτιά της αλλά κοντός ψαλμός αλληλούλια εγώ το σενάριο με το λόφο φοβάμαι πιο πολύ οτι θα παίξει.

Juliet, δεν ξέρω αν μπορεί να "παίξει" με κάτι άλλο πέρα από τα παλαιά χειρόγραφα. Ειδικά τώρα που θέλει να ξανοιχτεί και στας Ευρώπας όπου θα είναι αρκετά τα λεφτά Άρη δε νομίζω πως θα διακινδυνεύσει να φάει μήνυση από την Ιγκαράσι και να απαγορευτεί η κυκλοφορία της νουβέλας. Άλλωστε, είναι το μόνο που έχει στα χέρια της προκειμένου να βγάλει και αυτή κανένα φράγκο από την Κάντυ.

Μεταξύ μας, με χαλάει πολύ που δε θα έχουμε συνέχεια τύπου μάνγκα. Πολύ θα ήθελα να ξαναδώ τους αγαπημένους μας ήρ ωες σε νέες περιπέτειες. (αν και αυτό μάλλον θα προϋπέθετε και άλλα θανατικά...
)
Δε βαριέστε... καλά είναι και έτσι...
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 12:37 am

[quote="juliet"]
Aldebaran έγραψε:
akaliakoukou έγραψε:
[color=darkblue][size=18][font=Comic Sans Ms]

Κάθαρση ή λύρτωση από ποια αμαρτία βρε παιδιά; Τι έκανε και δεν το έχω καταλάβει;

Η "αμαρτία" που πληρώνει είναι που σε αντίθεση με όσα πρόσταζε η καρδιά του επέλεξε να μείνει με τη Σουζάνα. Στην ψυχολογία, study η κάθαρση είναι η θεραπεία μιάς νοσηρής κατάστασης όταν ο ασθενής ανακαλεί στη μνήμη του το γεγονός που την προκάλεσε.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2377
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 4:15 am

Στο θέμα της αρχαίας τραγωδίας, την κάθαρση πώς την εννοώ:
Όταν βλέπουμε τους τραγικούς ήρωες να υποφέρουν, στο τέλος με κάποιον τρόπο πάντα έρχεται γαλήνη στους ίδιους αλλά και στους θεατές.
Αυτό εννοώ.
Στο θέμα της Κάντυ, νομίζω ότι οι τραγικοί ήρωες είναι η Κάντυ και ο Τέρρυ. Όπως ο Ρωμαίος και η Ιουλιέττα.
Πιάστηκαν ο Τέρρυ από το θέατρο και η Κάντυ από τη δουλειά της, για να μπορέσουν να συνεχίσουν και να μην καταρρεύσουν.
Όμως ΑΠΟΛΥΤΑ ευτυχισμένοι και οι δύο υπήρξαν όταν ήταν μαζί.
Και όσο αναφορά την Κάντυ πιστεύω ότι είναι πιο δυνατή από τον Τέρρυ.
Στην περίπτωση του Τέρρυ όμως, που είναι και ο αγαπημένος μου ήρωας, πραγματικά νιώθω ότι τον έχει αδικήσει απίστευτα....

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 4:16 am

juliet έγραψε:
Akaliakoukou, με μπέρδεψες ενοοείς οτι εγώ το λέω οτι είναι ευτυχισμένη στο λόφο ή εσύ το λες οτι ακόμα και στο λόφο να είναι μόνη της με τα παιδάκια και την κυρία Πόνυ ευτυχία δεν θα βρει;

Ωχ κι εγώ μπερδεύτηκα τώρα....
Πιστεύω ότι η Κάντυ μένοντας μόνη της στο ορφανοτροφείο, χωρίς κάποιον άντρα στο πλευρό της, δεν είναι απόλυτα ευτυχισμένη.
Αυτό το φινάλε φοβόμουν, ότι δηλαδή η Κάντυ μένει μόνη της.

Κακά τα ψέμματα, κανείς δεν θέλει να μείνει μόνος του.
Όσο και να λέμε ότι είμαι καλά κι ευτυχισμένη και τα έχω βρει με τον εαυτό μου και κάνω πράγματα που με γεμίζουν, πραγματική ευτυχία νιώθουμε όταν έχουμε τον εκλεκτό της καρδιάς μας στο πλευρό μας....

ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3661
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 9:15 am

Ακάλια μου είπες την μεγαλύτερη αλήθεια, αν δεν έχεις το έτερον- ήμισυ στο πλευρό σου είσαι μισός άνθρωπος και όλες οι άλλες οι χαρές που παίρνεις, μισές είναι και εκείνες με ποιόν να τις μοιραστείς! Κάτι λείπει από την ζωή σου, κακά τα ψέματα ο έρωτας σε μεταμορφώνει γι' αυτό και οι αρχαίοι τον είχαν θεό, γι' αυτό και πίστευαν ότι άνδρας και γυναίκα ήταν ένα και μετά χωρίσθηκαν , γι αυτό και ο Θεός έκανε την Εύα από τα πλευρά του Αδάμ, γι' αυτό και οι πιοητές ύμνησαν τον έρωτα και τον ονόμασαν μυστήριο, γι' αυτό και οι τραγωδοί μας τον έθεσαν ως αρχή της δημιουργίαςI love you Και η Κάντυ μας δεν γίνεται να μείνει μαγκούφα για μια ζωή! ο πιο ερωτεύσιμος άνθρωπος στην ιστορία των ανιμέ μόνος, ακόμα και ο Καπαμαρού βρήκε γυναίκα που ήταν και νίτζα!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 9:19 am

Βρε Ακάλια μου,

πως βγάζεις το συμπέρασμα πως η Κάντυ μένει μόνη της στο λόφο;;;
Από το ανιμέ;

Μα στο μάνγκα η ιστορία τελειώνει μέσα στην αγκαλιά του Άλμπερτ. sunny
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 9:24 am

akaliakoukou έγραψε:
Στο θέμα της αρχαίας τραγωδίας, την κάθαρση πώς την εννοώ:
Όταν βλέπουμε τους τραγικούς ήρωες να υποφέρουν, στο τέλος με κάποιον τρόπο πάντα έρχεται γαλήνη στους ίδιους αλλά και στους θεατές.
Αυτό εννοώ.
Στο θέμα της Κάντυ, νομίζω ότι οι τραγικοί ήρωες είναι η Κάντυ και ο Τέρρυ. Όπως ο Ρωμαίος και η Ιουλιέττα.
Πιάστηκαν ο Τέρρυ από το θέατρο και η Κάντυ από τη δουλειά της, για να μπορέσουν να συνεχίσουν και να μην καταρρεύσουν.
Όμως ΑΠΟΛΥΤΑ ευτυχισμένοι και οι δύο υπήρξαν όταν ήταν μαζί.
Και όσο αναφορά την Κάντυ πιστεύω ότι είναι πιο δυνατή από τον Τέρρυ.
Στην περίπτωση του Τέρρυ όμως, που είναι και ο αγαπημένος μου ήρωας, πραγματικά νιώθω ότι τον έχει αδικήσει απίστευτα....

Τραγικός ήταν μόνο ο Τέρρυ αφού ένα χρόνο μετά το χωρισμό τους δεν είχε βρει τη γαλήνη, βασανιζόταν από τις τύψεις πως συμπεριφέρθηκε σαν τον πατέρα του και είχε καταρρεύσει ψυχολογικά, σωματικά και πνευματικά.
Η Κάντυ, μπορεί να είχε και αυτή πάρει βαριά το χωρισμό αλλά κοντά στον Άλμπερτ και τους φίλους της το είχε ξεπεράσει προ πολλού.
Θυμίσου τα λόγια της λίγο πριν το θάνατο του Στήαρ όταν ξαπλωμένη στο χορταριασμένο λοφάκι βλέπει τα τρένα που φύγαν.

Στην πορεία, στενοχωριόταν μόνο όταν διάβαζε άσχημες κριτικές για τον Τέρρυ γιατί καταλάβαινε πως η απόφαση που εκείνος είχε πάρει δεν ήταν αυτή που θα τον οδηγούσε στην ευτυχία.
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 10:31 am

Πάντως εγώ πιστεύω οτι δεν πρόκειται να αφήσει τελικά την Κάντυ μόνη της στο ορφανοτροφείο!! Δε γίνεται να μην ακούσει τους θαυμαστές της, όλοι θα απογοητευτούν! δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να θέλει την Κάντυ να καταλήξει στο ορφανοτροφείο και να φροντίζει τα παιδιά!! Εδω δε το έκανε η Κάντυ κάποια στιγμή που το σκεφτόταν κιόλας.
Σίγουρα θα είναι με κάποιον κατα τη γνώμη μου πάντα!!!
Συμφωνώ μαζί σου Αldebaran και μένα με χαλάει που δε θα ξαναδώ την Κάντυ σε μορφή anime ή manga αλλά τι να κάνουμε? Ας ελπίσουμε να δούμε το φινάλε κι ας είναι με οποιαδήποτε μορφή!!!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 10:40 am

Aldebaran έγραψε:
Βρε Ακάλια μου,

πως βγάζεις το συμπέρασμα πως η Κάντυ μένει μόνη της στο λόφο;;;
Από το ανιμέ;

Μα στο μάνγκα η ιστορία τελειώνει μέσα στην αγκαλιά του Άλμπερτ. sunny

Δεν έβγαλα το συμπέρασμα, είπα ότι φοβάμαι μήπως τελικά η Μιζούκι αυτό σχεδιάζει για φινάλε.
Επειδή δεν μας δείχνει κάτι ξεκάθαρα ερωτικό με τον Άλμπερτ, φοβόμουν μήπως και την αφήνει μόνη της.
Αυτό που προσπαθώ τόση ώρα να εξηγήσω με το θέμα του Άλμπερτ είναι ότι θέλω να δω κάτι ερωτικό ξεκάθαρα, όπως είδαμε με τον Άντονυ και τον Τέρρυ.
ΘΕΛΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΗΣ!!!!!(ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ)

juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 12:12 pm

Ναι και εγώ φοβάμαι οτι προς τα εκεί μπορεί να πάει το τέλος η Μιζούκι..για αυτό λέω οτι μπορεί να χρειαστεί να προετοιμαστούμε για ένα τέλος άνευ γάμου και φιλιών..όσο και αν αυτό μας θλίβει.

Προσωπικά δεν θεωρώ οτι ο Τέρυ κατορθώνει έστω και ψυχολογικά να βρει λύτρωση γιατί στο γράμμα της Σουζάνας προς την Κάντυ λέει: Τώρα ξέρω που βρίσκεται η καρδιά του...αλλά θα περιμένω για αυτόν. Οπότε δεν κατορθώνει να απελευθερωθεί από την Κάντυ και αυτό είναι φοβερό, γιατί το τέλος είναι στα γράμματα και βλέπουμε οτι η Μιζούκι διατηρεί τη φλόγα αναμένη...για λόγους βασανισμού των fan και όχι μόνο

Και όπως λέει και η Ακάλια κανένα θέατρο και καμία δουλειά δεν φέρνει την ευτυχία (πόσο μάλλον όταν την έχεις ζήσει) άρα ο δικός μας ήρωας ακόμα ένα βασανιστήριο περνάει. Γιατί δεν του φτάνει η απώλεια του έχει και την άλλη την psycho που θα τον περιμένει μια ζωή: τι είναι μαντάμ η καρδιά, τρόλευ;

Και μετά σου λένε να μην κατηγορείς την συγγραφέα.
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 12:25 pm

juliet έγραψε:

Και όπως λέει και η Ακάλια κανένα θέατρο και καμία δουλειά δεν φέρνει την ευτυχία (πόσο μάλλον όταν την έχεις ζήσει) άρα ο δικός μας ήρωας ακόμα ένα βασανιστήριο περνάει. Γιατί δεν του φτάνει η απώλεια του έχει και την άλλη την psycho που θα τον περιμένει μια ζωή: τι είναι μαντάμ η καρδιά, τρόλευ;

Και μετά σου λένε να μην κατηγορείς την συγγραφέα.

Φοβερο το σχολιο σου για το τρολευ Θα πεσω απο την καρεκλα απο τα γελια

Η Καντυ και ο Τερρυ κανουν εργασιοθεραπεια, για να ξεπερασουν εναν χαμενο ερωτα, κατι πολυ δυνατο που ζησανε αλλα τελειωσε. Σιγουρα καμια δουλεια δεν μπορει να φερει την ευτυχια, απλα γιατι ειμαστε πολυδιαστατες προσωπικοτητες. Ακομα και αν ο Τερρυ ηταν με την Καντυ αλλα αποτυγχανε στη δουλεια του, παλι δυστυχισμενος θα ηταν. Χρειαζομαστε πολλα περισσοτερα για να ειμαστε ευτυχισμενοι, και κυριως χρειαζομαστε ισορροπια. Αργα ή γρηγορα, η αποτυχια του στη δουλεια θα κατεστρεφε την ευτυχια του στην προσωπικη του ζωη, οπως η αποτυχια του στην προσωπικη ζωη κατεστρεψε την δουλεια του.

Θεωρω πολυ απλοϊκο να πιστευουμε οτι καποιος ανθρωπος μπορει να μας φερει την ευτυχια και να στηριζουμε ολη μας την υπαρξη σ'αυτον. Η Καντυ ποτε δεν εκανε κατι τετοιο και παντα ηταν ευτυχισμενη.

Αλλο ο ερωτας και το παθος, που μας απογειωνει και μας κανει να αισθανομαστε αυτο που λεει η Καντυ στο τρενο για το Broadway: Η ζωη ειναι ωραια, αλλα Τερρυ, καποιες μερες φαινεται ομορφοτερη
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 2:22 pm

Ή όπως έλεγε και ο Νταλάρας στο 'Αννα" του Breckovits

Αχ, πως αντέχεις χωρίς να έχεις αυτό που αγαπάς και δίχως να αγαπάς αυτό που έχεις= αυτό πάει στον Τέρρυ.

Ναι είναι σίγουρα ουτοπία να φανταζόμαστε οτι ένας άνθρωπος μπορεί να μας χαρίσει την ευτυχία αλλά όταν είσαι ερωτεύμενος, πες το στην καρδία σου αυτό.

Παιδία το η κατάρρευση στο Ροκστόουν είναι ενά χρόνο και αργότερα από τον χωρισμό (όχι ένα μήνα, δύο, τρεις, έναν Χρόνο!)

It breaks your heart

Εγώ δεν νομίζω οτι η Μιζούκι επιθυμούσε να τους τελειώσει (στο μυαλό μας) γιατί τότε ποιος ο λόγος των γραμμμάτων;
Αυτή του γράφει ολόκληρο κατεβατό και αρνείται να το στείλει με εκφράσεις του τύπου θα θυμάμαι για πάντα...να θυμάσαι μία μικρή θαυμάστρια, σ'αγάπησα...όπου η επόμενη ερώτητηση είναι; μήπως τον αγαπάς ακόμα, γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Και για αυτόν μέσα από το γράμμα της Σουζάνας μαθαίνουμε οτι είναι ακόμα ερωτευμένος. Άρα το πολυπόθητο τέλος της σχέσης δεν έχει έρθει ακόμα. Και ρωτάω γιατί κυρία Μιζούκι δεν το τελειώνετε;
Έχει περάσει ο χρόνος του Τέρυ, έχει περάσει, έχετε ανοίξει τον δρόμο για τον Άλμπερτ, τον έχετε ανοίξει, γιατί δεν τους έχετε βάλει να το ξεπεράσουν δίχως να κοιτούν πίσω; Οχι. Γιατι;
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 2:27 pm

juliet έγραψε:

Και για αυτόν μέσα από το γράμμα της Σουζάνας μαθαίνουμε οτι είναι ακόμα ερωτευμένος. Άρα το πολυπόθητο τέλος της σχέσης δεν έχει έρθει ακόμα. Και ρωτάω γιατί κυρία Μιζούκι δεν το τελειώνετε;
Έχει περάσει ο χρόνος του Τέρυ, έχει περάσει, έχετε ανοίξει τον δρόμο για τον Άλμπερτ, τον έχετε ανοίξει, τους έχετε βάλει να το ξεπεράσουν δίχως να κοιτούν πίσω; Οχι. Γιατι;

Γιατι οι χαρακτηρες απεκτησαν την δικια τους δυναμικη, και ξεφυγαν απο το αρχικο πλανο για την τυχη τους.
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 5:24 pm

Δεν μπορω να φανταστω οτι η Μιζουκι θα εμπαινε σε τοσο κοπο μετα απο τοσες δικες να εκδοσει μια νουβελα για να μας πληροφορησει απλα οτι η Καντυ μενει μονη σαν την καλαμια στον λοφο! Ρεαλιστικα αν το δουμε δεν θα ειχε την επιθυμητη εμπορικη αξια. Αυτο το τελος το ειδαμε και δεν...

Juliet θα συμφωνησω ακομη μια φορα με το τελευταιο post σου. Τον ανεκπληρωτο ερωτα δεν μπορεις απλα να τον προσπερασεις. Οτι και οποιος να βρεθει διπλα σου απλα δεν τον βλεπεις!

Οσο για την καθαρση που γινεται πολυς λογος... Για ποια καθαρση μιλαμε;
Ο Τερρυ στο Ροκστοουν μαζεψε τα συντριμια του και επεστρεψε σε μια ζωη που ποτε δεν επελεξε.
Η Σουζανα εθελοτυφλει και συμβιβαζεται με τον οικτο. Και ερωτω. Ποια απο εμας θα ηθελε εναν αντρα διπλα της οσο τελειος κι αν ηταν που δεν θα την αγαπουσε; Ποσο θα περιμενε, ενα , δυο χρονια; Ο ερωτας χωρις ανταποκριση ειναι ενα αδειο πουκαμισο.
Η Καντυ χανει την δυνατοτητα για δευτερη φορα να ζησει τον απολυτο ερωτα, γιατι και με τον Αλμπερτ να κατεληγε δεν ηταν η πρωτη της επιλογη σιγουρα. Αρα συμβιβαζεται με μια ρεζερβα!
Που ειναι η καθαρση-δικαιωση λοιπον;

Και κατι τελευταιο. Απ' οτι διαβαζω οι Αλμπερτικες δειχνουν μια ιδιαιτερη συμπαθεια στη Σουζανα. Προτεινω λοιπον να σωσει ο Αλμπερτ την ''αδικημενη Σουζι'' και να αφησουν ησυχους τον Τερρυ και την Καντυ να ζησουν τον ερωτα τους!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 5:51 pm

nina έγραψε:
Δεν μπορω να φανταστω οτι η Μιζουκι θα εμπαινε σε τοσο κοπο μετα απο τοσες δικες να εκδοσει μια νουβελα για να μας πληροφορησει απλα οτι η Καντυ μενει μονη σαν την καλαμια στον λοφο! Ρεαλιστικα αν το δουμε δεν θα ειχε την επιθυμητη εμπορικη αξια. Αυτο το τελος το ειδαμε και δεν...

Και κατι τελευταιο. Απ' οτι διαβαζω οι Αλμπερτικες δειχνουν μια ιδιαιτερη συμπαθεια στη Σουζανα. Προτεινω λοιπον να σωσει ο Αλμπερτ την ''αδικημενη Σουζι'' και να αφησουν ησυχους τον Τερρυ και την Καντυ να ζησουν τον ερωτα τους!

Το θέμα είναι οτι ξαναγράφει τις νουβέλες άρα αν βάλει κάποιο τέλος-που φημολογείται, αν είναι βέβαια και αυτό τέλος και όχι μία ακόμα θολούρα- αυτό θα είναι κάτι πολύ μικρό και ακόμα χειρότερα θα είναι κάτι extra. Στην αρχή ούτε αυτό θα προβλεπόταν...
Για αυτό φοβάμαι το λόφο ή τον Άλμπερτ σαν δεύτερη περίπτωση. Γιατί ακόμα και αν ήθελε να επαναφέρει τον Τέρυ, αυτό δεν θα μπορούσε να το κάνει σε μία και μόνο παράγραφο, θα χρειαζόταν βιβλίο, εκτός και αν μας κάνει φοβερή έκπληξη, και μετά ξέρετε...

, αποστελές γλυκών, δώρων, επευφυμίες στους δρόμους, λουλούδια, και WE LOVE MIZUKI μπλουζάκια παντού ακόμα και στα περίπτερα.

Η ιδέα για τη Σούζι-τσούζει πολύ καλή ταιριάζει και με το image του
ψυχοπονιάρη...(σιγά τις ντομάτες )
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 6:12 pm

lol! lol! lol! lol!

Δεν παίζεστε!!!!!!!!

nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 6:17 pm

Χαιρομαι που σας αρεσε η προταση μου lol! lol!

Τι λετε να την στειλουμε και στη Μιζουκι;
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 7:32 pm

nina έγραψε:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ο Πρίγκηπας είναι για την Κάντυ!!!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 8:01 pm

Aldebaran έγραψε:
nina έγραψε:

Και η Σούζυ για τον Τέρρυ????????

juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 8:07 pm

akaliakoukou έγραψε:
Aldebaran έγραψε:
nina έγραψε:

Και η Σούζυ για τον Τέρρυ????????

Μην εξάπτεσαι, να μας λυγίσει το ηθικό θέλει, μην ενδίδεις.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Πεμ Ιαν 14, 2010 8:10 pm

Εξάπτομαι!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα το φυσάω και δεν κρυώνει....
Ο Τέρρυ είναι δυστυχισμένος.
Και είναι ο αγαπημένος μου....

Συζητηση διχως τελος για το τελος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: