Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Candy Candy Final Story - Translated in English
Χθες στις 4:02 pm από fay450

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Χαρούμενα γενέθλια...
Δευ Οκτ 09, 2017 10:00 am από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Δευ Σεπ 04, 2017 12:15 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
4 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 4 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Συζητηση διχως τελος για το τελος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 8:56 pm

Εγω οποιον και να ρωτησα, (και ρωτησα αρκετους, διοτι η κατασταση μου πλεον ειναι ανησυχιτικη) που ειχε δει την Καντυ, κανενας δεν θυμοταν τον Αλμπερτ!!!! Οσο κι αν προσπαθησα να φρεσκαρω την μνημη τους, αυτους που θυμοταν ηταν ο Αντονυ και το τραγικο ατυχημα και ο μεγαλος ερωτας με τον Τερρυ! Αυτο απο μονο του καταδεικνυει ποσο απαρατηρητος περασε ο θειος!!!

Τι να κανουμε τωρα αν η Μιζουκι απετυχε (αν οντως απετυχε και δεν ηταν εσκεμμενο) να παρουσιασει τον Αλμπερτ σαν τον καρμικο ερωτα!!! Αυτο πρεπει να το πιανεις με την πρωτη ματια, με την πρωτη αναγνωση και οχι να το υπεραναλυεις ή χειροτερα να περιμενεις μια δηλωση της συγγραφεως για να στηριχτεις!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 9:23 pm

juliet έγραψε:

" When I could see you again in NY, it was the happiest moment in my life because we hadn't seen each other such a long time. I still keep that emotion to myself"

Ειναι η πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωης της οταν τον συναντα στην ΝΥ. Δεν ειναι οταν μαθαινει για τον Αλμπερτ, οταν ζει με τον Αλμπερτ, ή οποιαδηποτε αλλη στιγμη που εμπεριεχει Αλμπερτ. Και ειμαι εξω φρενων που η ευτυχια κρατησε τοσο λιγο

juliet έγραψε:

I will never forget your warm chest on my back for the rest of my life. "

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σχολιασω κατι σ'αυτο!

juliet έγραψε:
I don't have the courage to see your performance in Broadway yet. "

Δεν αντεχει να τον ξανασυναντησει! Ρε παιδια, μονο σ'εμενα λεει κατι αυτο? Aldebaran, δεν εχεις νιωσει ποτέ έτσι? Αν οχι, τοτε σε ζηλευω!!!

juliet έγραψε:

"Terry, I'm back in Pony's home and working as a nurse there.

Aυτο δεν το ηξερα! Αρα ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Στη νουβελα (από την νουβελα δεν προέρχονται αυτα τα αποσπασματα των γραμματων?) ειναι ξεκαθαρο οτι η Καντυ δεν παντρευεται τον Αλμπερτ ή καποιον αλλο, ουτε και ονειρευεται κατι τετοιο. Επειδη ο Αλμπερτ ειναι ο μονος που εχει μεινει χωρις ταιρι, αυτο δεν σημαινει πως σωνει και καλα πρεπει να γινει ζευγαρι με την Καντυ.
nansecrets

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Registration date : 01/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 9:31 pm

domniki έγραψε:
juliet έγραψε:

" When I could see you again in NY, it was the happiest moment in my life because we hadn't seen each other such a long time. I still keep that emotion to myself"

Ειναι η πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωης της οταν τον συναντα στην ΝΥ. Δεν ειναι οταν μαθαινει για τον Αλμπερτ, οταν ζει με τον Αλμπερτ, ή οποιαδηποτε αλλη στιγμη που εμπεριεχει Αλμπερτ. Και ειμαι εξω φρενων που η ευτυχια κρατησε τοσο λιγο

juliet έγραψε:

I will never forget your warm chest on my back for the rest of my life. "

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να σχολιασω κατι σ'αυτο!

juliet έγραψε:
I don't have the courage to see your performance in Broadway yet. "

Δεν αντεχει να τον ξανασυναντησει! Ρε παιδια, μονο σ'εμενα λεει κατι αυτο? Aldebaran, δεν εχεις νιωσει ποτέ έτσι? Αν οχι, τοτε σε ζηλευω!!!

juliet έγραψε:

"Terry, I'm back in Pony's home and working as a nurse there.

Aυτο δεν το ηξερα! Αρα ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα. Στη νουβελα (από την νουβελα δεν προέρχονται αυτα τα αποσπασματα των γραμματων?) ειναι ξεκαθαρο οτι η Καντυ δεν παντρευεται τον Αλμπερτ ή καποιον αλλο, ουτε και ονειρευεται κατι τετοιο. Επειδη ο Αλμπερτ ειναι ο μονος που εχει μεινει χωρις ταιρι, αυτο δεν σημαινει πως σωνει και καλα πρεπει να γινει ζευγαρι με την Καντυ.

Πες dom πες τα!!!
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 10:00 pm

Κοριτσια διαβαστε και το γραμμα της Καντυ προς την Ελινορ(αν δεν το εχετε διαβασει ηδη, το εχει ανεβασει η Τζουλιετ)

Ειναι και αυτο εξισου αποκαλυπτικο και δεν ηταν ευρεως γνωστο.
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 10:08 pm

Στο ημέρλογιο της στις νουβέλες αφού έχει φύγει ο Τέρυ
Many thanks to T.G and let me say in a loud voice,
"Terruce, I love you more than anyone else

Σημειωτέον αυτό το στέλνει στο θείο (το ημερολόγιο), να μη ξεχνιόμαστε.

Στις νουβέλες για αυτές μιλάμε άλλωστε στην σκηνή της Σκοτίας όπου κάθονται μπροστά από το τζάκι η Κάντυ λέει "αγαπάω τον Τέρυ και αναρωτιέμαι αν και ο Τέρυ μ'αγαπάει. "

Μπορείς να βάλεις το σ'αγαπάω στο λιμάνι γιατί ξέρουμε οτι το είπε.
Και βάλε και το σ'αγαπησα γιατί το ρήμα σ' αγαπω είναι όπως και να κάνει, δεν ξέρω; πόσα σ 'αγαπώ χρειάζεται για να αποδείξεις το αυτονόητο;
Κανένα όμως δεν ειπώθηκε για τον Άλμπερτ, και καλά ο Τέρυ της τελείωσε με ένα γράμμα στο τέλος της νουβέλας γεμάτο από ερωτισμό.
Τον Albertfans ο Αlbert πότε αρχίσε να είναι κάτι παραπάνω από φίλος/οατέρας/θειος/μπαντζανάκης;
Ποτέ!!
Γιατί η Μιζούκι δεν τον κάνει τίποτα παραπάνω. Η υιοθεσία δε λύνεται. Μπορείτε να μου απαντήσετε την ερωτηση ΓΙΑΤΙ;
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τρι Φεβ 09, 2010 10:15 pm

juliet έγραψε:

Στις νουβέλες για αυτές μιλάμε άλλωστε στην σκηνή της Σκοτίας όπου κάθονται μπροστά από το τζάκι η Κάντυ λέει "αγαπάω τον Τέρυ και αναρωτιέμαι αν και ο Τέρυ μ'αγαπάει. "

Και βάλε και το σ'αγαπησα γιατί το ρήμα σ' αγαπω είναι όπως και να κάνει, δεν ξέρω; πόσα σ 'αγαπώ χρειάζεται για να αποδείξεις το αυτονόητο;
Κανένα όμως δεν ειπώθηκε για τον Άλμπερτ, και καλά ο Τέρυ της τελείωσε με ένα γράμμα στο τέλος της νουβέλας γεμάτο από ερωτισμό.
Τον Albertfans ο Αlbert πότε αρχίσε να είναι κάτι παραπάνω από φίλος/οατέρας/θειος/μπαντζανάκης;
Ποτέ!!
Γιατί η Μιζούκι δεν τον κάνει τίποτα παραπάνω. Η υιοθεσία δε λύνεται. Μπορείτε να μου απαντήσετε την ερωτηση ΓΙΑΤΙ;

Αχ γιατι δεν εχουμε την αντιδραση του θειου;
nansecrets

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Registration date : 01/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 12:18 am

juliet έγραψε:

Ποτέ!!

Το avatar που έχω γράφει αυτό ακριβώς; Terry i love you more than anyone else...
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3658
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 12:59 am

Ρε παιδιά , θείο τον λέμε τον Αλμπερτ γιατί αυτός είναι ο Μεγάλος θείος, έτσι λέμε και την Ελρου και μην μου πείτε πως η μεγάλη θεία είχε συγγενικά αισθήματα για την μικρή μας! Δεν ήθελε να την βλέπει! Τίτλος είναι αυτός!

Πότε ο Αλμπερτ εκδήλωσε συγγενικά και πατρικά αισθήματα για την Κάντυ; 8 χρόνια διαφορά είχαν, αν την υιοθέτησε το κανε μόνο και μόνο να την γλιτώσει από το ζοφερό μέλλον που την περίμενε και τον ζυγό των Ράγκαν!

Ενας πατέρας ενεργεί αλλιώς: σε πηγαίνει βόλτες, σου αγοράζει το πρώτο σου ποδήλατο, σε νουθετεί, σε παιδαγωγεί ( και με ξύλο κάποιες φορές), έχεις άμεση σχέση μαζί του πότε τα έκανε όλα αυτά ο Αλμπερτ για την Κάντυ! 8 χρόνια διαφορά, μιλάμε για έναν άνδρα 24 με 25 χρονών! Πόσοι 25χρονοι έχουν κόρες 16 χρονών, εγώ δεν ξέρω κανέναν!
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3658
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 9:16 am

Θα πείτε είναι ο θετός πατέρας, μην κοιτάμε όμως το γράμμα του νόμου αλλά την ουσία του lol! Δεν νομίζω οτι ενας 20χρονος είχε στο μυαλό να υιοθετήσει ένα 13χρονο!Απλά διάλεξε αυτή την νομικιστική πατέντα για να της δώσει ένα καλύτερο μέλλον, από αγάπη το έκανε και όχι από πατρικά αισθήματα!

Αλλωστε η Κάντυ ήταν κόρη των Αρντλευ, όλοι αγνοούσαν την ηλικία του θείου, τον είχαν για ηλικιωμένο! Μπορεί να δέθηκαν με φιλικά αισθήματα αλλά με πατρικά, δεν νομίζω!

Μια μεγάλη καλημέρα σε όλους!!!!!!!
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 9:43 am

Διαβαζοντας στο γραμμα της Καντυ οτι 2 χρονια μετα βρισκεται στο σπιτι της κυριας Πονυ και δουλευει ως νοσοκομα, ολα ξεκαθαριζουν. Η Καντυ δεν παντρευεται κανενα, ουτε εχει καποια ερωτικη σχεση με τον Αλμπερτ, ο Τερρυ ζει ακομα στην ΝΥ και παιζει στο Broadway, και ολα βαινουν καλως.

Αυτο το γραμμα δεν αναφερει πουθενα οτι η Καντυ εχει ερωτευτει τον Αλμπερτ. Αν συνεβαινε κατι τετοιο, αν η Καντυ ειχε ερωτευτει τον Αλμπερτ, ή αν ο Αλμπερτ ειχε κανει καποια κινηση για να δειξει το μη-πατρικο ενδιαφερον του για την Καντυ, δεν νομιζετε οτι θα εγραφε γι'αυτο η Καντυ στα γραμματα της? Για τον Τερρυ υπαρχει το "σ'αγαπησα" και ολα τ'αλλα για αγάπες. Για τον Αλμπερτ γιατι δεν υπαρχει κατι? Η μονη εξηγηση ειναι οτι δεν υπαρχει καμια ρομαντικη αναφορα, γιατι απλουστατα δεν υπαρχουν τετοιου ειδους αισθηματα Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει κανεις αυτο???

Η σκεψη των Αλμπερτικων μου θυμιζει κλασικη συμπεριφορα ερωτοχτυπημενου. Ειμαι ερωτευμενη με καποιον και προσπαθω να βρω καποιο σημαδι οτι ενδιαφερεται κ'αυτος
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:10 am

nina έγραψε:
Η επιλογη ηταν της Καντυ να χωρισουν. Ο Τερρυ δεν τολμουσε να της μιλησει γιατι ηξερε οτι αυτη θα ηταν η αντιδραση της. Δεν επελεξε την Σουζανα, η καρδια του ποτε δεν διαπραγματευτηκε! Και στο γραμμα της η Καντυ αυτο λεει οτι αν δεν αντιδρουσε ετσι δεν θα ηταν ο αντρας που ηξερε! Αυτη εβαλε τον πηχη τοσο ψηλα και ο Τερρυ δεν ηθελε να περασει απο κατω! Αρα και οι δυο πληγωθηκαν και θυσιαστηκαν για εναν ανθρωπο που δεν αξιζε στο κατω κατω.

Αλήθεια;;;
Δεν το ήξερα αυτό... πως η Σουζάννα δεν άξιζε σαν άνθρωπος... καρτούν... ζωγραφιά... ή ό,τι άλλο.
Είναι πολύ βαρύ να μιλάς έτσι, ιδίως όταν κανείς δεν αξίζει κάποια χτυπήματα της μοίρας.

nina έγραψε:
Οσο για τον Αλμπερτ φυσικα και με ενδιαφερει σε αντιθεση με εσας δεν θα βολευομουνα ποτε με την δυστυχια ενος καλου ανθρωπου που δεν εφταιξε σε τιποτα και που καταδικαστηκε χωρις ενορκους και δικαστη ετσι απλα και αδιαφορα γιατι θα εξυπηρετουσε τις επιθυμιες μου!!!!!
Δεν χρησιμοποιω δυο μετρα και δυο σταθμα!

Δε βολεύτηκε κανείς με τη δυστυχία του Τέρρυ.
Απλά οι Αλμπερτικιές έχουμε δεχτεί την ιστορία όπως τη σκέφτηκε και την έγραψε η Μιζούκι.
Αν οι Τερρυκιές ήθελαν άλλο τέλος δε φταίμε εμείς.
Και εγώ ήθελα ο Άραγκορν να ερωτευτεί και να μείνει με την Εογουην αλλά ο Τόλκιν αλλιώς τα έγραψε.

nina έγραψε:
Το γεγονος οτι δεν βλεπω τον Αλμπερτ σαν ερωτικο συντροφο δεν σημαινει οτι θα χαιρομουνα να τον δω δυστυχισμενο κιολας. Και ναι ερχεται τριτος και καταιδρωμενος τι να κανουμε τωρα, τα παραπονα σας στη Μιζουκι! Αν απελευθερωνε τον Τερρυ τοτε δεν θα υπηρχε καν θεμα επιλογης!!!! Οσο για την Καντυ πολυ φοβαμαι οτι η δημιουργος της την υποτιμαει και την αλλοτριωνει απο την μεχρι τωρα γνωστη ιστορια, εμμενοντας σε ενα αρχικο πλανο που απλα δεν της βγηκε και δεν αγκαλιαστηκε οπως ισως υπολογιζε!

Τρίτος ναι, καταϊδρωμένος δε καμιά περίπτωση.
Η Μιζούκι ήθελε να περάσει από την ιστορία της αυτά τα 3 είδη σχέσεων και το έκανε.
Ήθελε την Κάντυ με τον Άλμπερτ, γούστο της καπέλο της.
Ήθελε τον Τέρρυ καταδικασμένο, πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι αυτό.
Μιά χαρά της βγήκε το πλάνο... άσχετο αν δεν άρεσε σε όλους.
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:16 am

Με την ίδια λογική ήθελε και την Κάντυ συγγένισσα του Αλμπερτ. Αφου δεν τους κάνει κάτι βρε καλό μου. Σώνει και καλά να παντρευτεί τη γκάιντα. Μα προλαβαίνει σε μία παραγραφο; να τους ακυρώσει την υιοθεσία και να τους παντρέψει;
Μην είμαστε και πλεονέκτες lol!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:17 am

domniki έγραψε:
Διαβαζοντας στο γραμμα της Καντυ οτι 2 χρονια μετα βρισκεται στο σπιτι της κυριας Πονυ και δουλευει ως νοσοκομα, ολα ξεκαθαριζουν. Η Καντυ δεν παντρευεται κανενα, ουτε εχει καποια ερωτικη σχεση με τον Αλμπερτ, ο Τερρυ ζει ακομα στην ΝΥ και παιζει στο Broadway, και ολα βαινουν καλως.

Δύο χρόνια μετά το χωρισμό της με τον Τέρρυ εννοεί και συμπίπτει με το διάστημα που ανακαλύπτει ποιός είναι ο Άλμπερτ.
Η αλληλογραφία τους δεν έχει ξεκινήσει ακόμη άρα τίποτα δεν έχει ξεκαθαριστεί.
Ναι, για τον Τέρρυ όλα βαίνουν επιτέλους καλώς αφού έχει ξαναβρεί τον παλιό καλό του εαυτό και διαπρέπει στο θέατρο εκεί όπου επέλεξε να είναι αμέσως μετά τον πρώτο τους χωρισμό.

domniki έγραψε:
Αυτο το γραμμα δεν αναφερει πουθενα οτι η Καντυ εχει ερωτευτει τον Αλμπερτ. Αν συνεβαινε κατι τετοιο, αν η Καντυ ειχε ερωτευτει τον Αλμπερτ, ή αν ο Αλμπερτ ειχε κανει καποια κινηση για να δειξει το μη-πατρικο ενδιαφερον του για την Καντυ, δεν νομιζετε οτι θα εγραφε γι'αυτο η Καντυ στα γραμματα της? Για τον Τερρυ υπαρχει το "σ'αγαπησα" και ολα τ'αλλα για αγάπες. Για τον Αλμπερτ γιατι δεν υπαρχει κατι? Η μονη εξηγηση ειναι οτι δεν υπαρχει καμια ρομαντικη αναφορα, γιατι απλουστατα δεν υπαρχουν τετοιου ειδους αισθηματα Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβει κανεις αυτο???

Το έχουμε ξαναγράψει αυτό.
Πως το γράμμα που απευθύνεται στον Τέρρυ περιγράφει τα γεγονότα όπως τα ξέρουμε στο μάνγκα και τελειώνει με την επιστροφή της Κάντυ στο λόφο.
Όποια συνέχεια της ιστορίας από εκεί και πέρα βρίσκεται μόνο μέσα από την αλληλογραφία Κάντυ - Άλμπερτ.

domniki έγραψε:
Η σκεψη των Αλμπερτικων μου θυμιζει κλασικη συμπεριφορα ερωτοχτυπημενου. Ειμαι ερωτευμενη με καποιον και προσπαθω να βρω καποιο σημαδι οτι ενδιαφερεται κ'αυτος

.. τα οποία για την Κάντυ και τον Αλμπερτ είναι εμφανή στο τελευταίο μάνγκα μόνο που οι Τερρυκιές αρνούνται πεισματικά να τα δουν.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:18 am

juliet έγραψε:
Με την ίδια λογική ήθελε και την Κάντυ συγγένισσα του Αλμπερτ. Αφου δεν τους κάνει κάτι βρε καλό μου. Σώνει και καλά να παντρευτεί τη γκάιντα. Μα προλαβαίνει σε μία παραγραφο; να τους ακυρώσει την υιοθεσία και να τους παντρέψει;

Πόσες φορές θα το γράψουμε βρε καλό μου πως μεταξύ τους δεν υπάρχει συγγένεια εξ αίματος που να τους απαγορεύει να ερωτευτούν;;;;
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:21 am

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:

Πόσες φορές θα το γράψουμε βρε καλό μου πως μεταξύ τους δεν υπάρχει συγγένεια εξ αίματος που να τους απαγορεύει να ερωτευτούν;;;;

Α, μην κάνεις οτι you don't get the point, στην Αμερική του 20 τώρα, θα παντρευτούν ενώ είναι ακόμα συγγενείς;
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:23 am

juliet έγραψε:

Α, μην κάνεις οτι you don't get the point, στην Αμερική του 20 τώρα, θα παντρευτούν ενώ είναι ακόμα συγγενείς;

Nαι, στην Αμερική του 20ού αιώνα δεν τους απαγορεύει κανείς να λύσουν την υιοθεσία ανά πάσα ώρα και στιγμή και να παντρευτούν.
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:25 am

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:

Nαι, στην Αμερική του 20ού αιώνα δεν τους απαγορεύει κανείς να λύσουν την υιοθεσία ανά πάσα ώρα και στιγμή και να παντρευτούν.

Το οποίο γεγονός αυτό που έπρεπε να έχει κάνει η Μιζουκι για να οδηγήσει τον έρωτα (ναι, λέμε τώρα) στη λύτρωση και το έργο στο τέλος του, δεν το κάνει, γιατί; γιατί; γιατί;
Τι ήθελε να πει ο ποιητης; Μήπως οτι αφήστε το άλλαξα γνώμη, καλά είστε και έτσι;
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:26 am

Παράθεση :
Αλήθεια;;;
Δεν το ήξερα αυτό... πως η Σουζάννα δεν άξιζε σαν άνθρωπος... καρτούν... ζωγραφιά... ή ό,τι άλλο.
Είναι πολύ βαρύ να μιλάς έτσι, ιδίως όταν κανείς δεν αξίζει κάποια χτυπήματα της μοίρας.

Η Σουζανα δεν αξιζε την θυσια τους και οχι οτι αξιζε να ακτρωτηριαστει!!!!!! Δεν απορω ομως που το εξελαβες ετσι αυτο που εγραψα.

Παράθεση :

Φυσικα και βολευεστε, γιατι θεωρειτε απολυτα φυσιολογικο το γεγονος οτι ο Τερρυ πρεπει να μεινει για παντα διπλα σε εναν ανθρωπο που δεν αγαπα.

Παράθεση :
Η Μιζούκι ήθελε να περάσει από την ιστορία της αυτά τα 3 είδη σχέσεων και το έκανε.

Ποτε ακριβως το εκανε;
Οταν την αφησε σαν θετη του κορη; Και αφου ειναι τοσο απλο να ακυρωθει γιατι δεν αναφερει τιποτα; Θα θα....θα....θα.....θα....θα!!!!

Παράθεση :

Μα το τελος ειναι ανοικτο, η Καντυ ειναι μονη, εκτος και αν εχετε πιστεψει τα φικ των ομοιδεατων σας
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:33 am

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:

Ρωτα τον Γουντι Αλεν να σου πει στην Αμερικη του 21 αιωνα αν ειναι τοσο απλο
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:53 am

Aldebaran έγραψε:
Αλήθεια;;;

nina έγραψε:
Η Σουζανα δεν αξιζε την θυσια τους και οχι οτι αξιζε να ακτρωτηριαστει!!!!!! Δεν απορω ομως που το εξελαβες ετσι αυτο που εγραψα.

Σίγουρα δεν απορείς γιατί έτσι όπως το έγραψες αυτό έβγαινε συμπέρασμα.
Στ΄αλήθεια δεν άξιζε τη θυσία τους;;;
Να σου θυμίσω πως ο Τέρρυ επέλεξε να μείνει με τη Σουζάνα άρα αυτός θεώρησε πως αξίζει η θυσία του.
Το ίδιο έκανε και η ΄Κάντυ όταν συνειδητοποίησε πως το ατύχημα της Σουζάννας δεν ήταν και τόσο απλό όσο αρχικά νόμιζε και κυρίως όταν είδε πως αν δεν την προλάβαινε θα είχε δώσει τέλος στη ζωή της προκειμένου Κάντυ και Τέρρυ να είναι μαζί...
Τι παραπάνω να σου δώσει ένας άνθρωπος πέρα από την ίδια του τη ζωή;;;
Και μη μου πείτε πως δεν τη θέλατε;;;;
Αν και, είτε με τον προβολέα πάνω στον Τερρυ μέλλον δεν υπήρχε γι αυτόν και την Κάντυ.

Παράθεση :

nina έγραψε:
Φυσικα και βολευεστε, γιατι θεωρειτε απολυτα φυσιολογικο το γεγονος οτι ο Τερρυ πρεπει να μεινει για παντα διπλα σε εναν ανθρωπο που δεν αγαπα.

Την επιλογή την έκανε ο Τέρρυ και όχι οι Αλμπερτικιές.

Παράθεση :

nina έγραψε:
Ποτε ακριβως το εκανε;
Οταν την αφησε σαν θετη του κορη; Και αφου ειναι τοσο απλο να ακυρωθει γιατι δεν αναφερει τιποτα; Θα θα....θα....θα.....θα....θα!!!!

Σ΄αυτό μπορεί να σου απαντήσει και η Juliet.

Παράθεση :

nina έγραψε:
Μα το τελος ειναι ανοικτο, η Καντυ ειναι μονη, εκτος και αν εχετε πιστεψει τα φικ των ομοιδεατων σας

Η Κάντυ όσο είναι ο Άλμπερτ κοντά της δε μένει μόνη της!!!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 10:55 am

nina έγραψε:
Aldebaran έγραψε:

Ρωτα τον Γουντι Αλεν να σου πει στην Αμερικη του 21 αιωνα αν ειναι τοσο απλο

Μην μπερδεύεις την παιδεραστία με το γάμο...
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 11:03 am

''Και οι δυο πληγωθηκαν και θυσιαστηκαν για εναν ανθρωπο που δεν αξιζε στο κατω κατω''

Στον αστεροειδη σου συγνωμη αλλα δεν ξερω τι γλωσσα μιλανε!

Παράθεση :

Εσεις την μπερδευετε, οταν ονειρευεστε ερωτες με καποιον που ειναι κηδεμονας!!!!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 11:12 am

nina έγραψε:
''Και οι δυο πληγωθηκαν και θυσιαστηκαν για εναν ανθρωπο που δεν αξιζε στο κατω κατω''

Στον αστεροειδη σου συγνωμη αλλα δεν ξερω τι γλωσσα μιλανε!

Παράθεση :

Εσεις την μπερδευετε, οταν ονειρευεστε ερωτες με καποιον που ειναι κηδεμονας!!!!

Δεν αμφισβητεί κανείς τη θυσία της Κάντυ και του Τέρρυ για τη Σουζάννα.
Διαφωνούμε στο αν άξιζε ή όχι.

Στον αστεροειδή μου μιλάνε φαρσί τα ελληνικά.

Όσο για το Γούντι που αναφέρεις και τον σιχαίνομαι χρόνια τώρα είχε κατηγορηθεί για παιδεραστία με την υιοθετημένη κόρη του. Μετά του προέκυψε ο γάμος προκειμένου να σωπάσουν οι κακές γλώσες.
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 2:15 pm

Δεν αμφισβητησε καμια Τερρικια απ΄οσα εχω διαβασει τα γεγονοτα, παρα μονο καποια υποτιθεμενα-υπονοουμενα συναισθηματα. Η Καντυ εχει χωρισει απο το Τερρυ και ειναι μονη. Ουτε ο Αλμπερτ ειναι διπλα της παρα μονο μεσω καποιων γραμματων.

Επισης εγω τουλαχιστον δεν αμφισβητησα την επιλογη τους να χωρισουν τη δεδομενη χρονικη στιγμη και το τονιζω την δεδομενη χρονικη στιγμη. (Αλλοι χαρακτηρισαν την πραξη αυτη προδοσια!)
Ειναι διαφορετικο ομως να επιλεγεις να μεινεις διπλα σε ενα ανθρωπο οταν πραγματικα σε χρειαζεται και αλλο για ολη σου τη ζωη. Το ''γελα παλιατσο'' δεν μπορει να διαρκει αιωνιως! Αρα αμφισβητειται μονο η συνεχιση αυτης της ''φαρσοκωμωδιας''. Απο οσο γνωριζουμε δεν γινεται πουθενα λογος περι γαμου αναμεσα στη Σουζανα και στον Τερρυ. Αν ολα εβαιναν καλως τοτε δεν θα υπηρχε κανενας λογος να μην το κανουν, εκτος κι αν πρεπει να την υιοθετησει πρωτα! (αρα η καταδικη του δεν ειναι τελεσιδικη, απο τη συγγραφεα τουλαχιστον.)

Η αποπειρα αυτοκτονιας για αλλους ειναι πραξη ''γενναιοτητας'' και αποδειξη αγαπης και για αλλους αποπειρα χειραγωγησης. Και προς αποφυγην παρεξηγησεων, παλι καλα που ηταν αποτυχημενη! Πρωτα για την ιδια και μετα για ολους τους αλλους. Απο κει και περα η Καντυ και ο Τερρυ με την αποφαση τους της δωσανε πολυ χρονο για να καταλαβει και να δει καθαρα οτι δεν μπορεις να κρατας εναν ανθρωπο δεσμιο, γεμιζοντας τον τυψεις και πονταροντας στον οικτο του. Ειναι αρρωστημενο.

Με την ιδια λογικη και ο Νηλ ''ερωτευμενος'' ηταν, αρα μπορουμε να τον καταλαβουμε και να του δωσουμε την Καντυ για επαθλο! Εκτος και αν πρεπει να τον στειλουμε στο πολεμο, να χασει κανενα χερι, για να ειναι πιο λογικο.

Αν το αρχικο πλανο της συγγραφεως ηταν επιτυχημενο ή οχι το απεδειξε ο χρονος που ειναι ο πιο αντικειμενικος κριτης.

Αρα η συνεχεια και μονο αυτη ειναι αμφισβητισιμη. Και για να μην παρεξηγηθω παλι, εννοω προς οποια κατευθυνση γερνει αυτη. Ακομα και αν η Καντυ κατεληγε με τον Τερρυ θα ηθελα να δω και τον τροπο με τον οποιο καλυπτονται ηθικα και εξελλισσονται ολοι οι ηρωες και να ειναι αιτιολογημενο. Λιγα κουφετα δεν θα μου αρκουσαν. Αυτα τα αφηνω σε οσους εχουν λυσει ολα τα ηθικα διλημματα!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συζητηση διχως τελος για το τελος   Τετ Φεβ 10, 2010 3:30 pm

Νομίζω πως η Νίνα το προσεγγίζει πολύ ρεαλιστικά, κανείς δεν μπορεί να περάσει την υπόλοιπη ζωή του δίπλα σε κάποιον που δεν αγαπά και να παριστάνει τον κλόουν. Αυτό είναι πέρα από την ανθρώπινη αντοχή και πραγματικά τέτοιες καταστάσεις ρεαλιστικά μιλώντας δεν χρειάζονται παρά μία ανάφλεξη, μία αφόρμή για να τιναχτούν όλα στον αέρα.
Το γράμμα της Σουζάνας μας πληροφορεί οτι τίποτα δεν έχει γίνει μεταξύ εκέινης και του Τέρυ από πλευράς αποκατάστασης,και πως ξέρει πολύ καλά οτι η καρδιά του Τέρυ ανήκει στην Κάντυ.
Επομένως αυτό το κεφάλαιο η συγγραφέας μάλλον το ανάβει παρά το σβήνει. Άσε που στις νουβέλες απορώ και εγώ πόσο δυνατή ή έντονη είναι η παρουσία η Άλμπερτ για να στηρίξει η συγγραφέας το καρμικό έρωτα της. Η αφήγηση της αφορά αποκλειστικά και μόνο το διάστημα Κάντυ-Τέρυ ενώ τι; μαθαίνουμε για τον Άλμπερτ μέσα από τα γράμματα; Πολύ αδύναμη παρουσία για να στηρίξει πάνω του την έννοια του πεπρωμένου.

Συζητηση διχως τελος για το τελος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 14 από 16Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες-
Μετάβαση σε: