Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Aλλες εισαγωγές άνιμε
Τετ Νοε 30, 2016 7:27 am από alfaalfa

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Σαβ Νοε 26, 2016 4:19 pm από ariathniM

» Anime πραγματάκια
Σαβ Νοε 26, 2016 2:34 pm από Aldebaran

» facebook
Σαβ Νοε 26, 2016 2:24 pm από Aldebaran

» Halloween
Δευ Οκτ 31, 2016 9:59 pm από ariathniM

» μικρη ντοριτ , καντυ και γενικοτερη βικτωριανη λογοτεχνια
Παρ Οκτ 21, 2016 1:00 am από candymayia

» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας
Τετ Σεπ 14, 2016 10:51 am από candymayia

» H ''άλλη Κάντυ''
Δευ Σεπ 12, 2016 5:16 pm από ariathniM

» Η Σάρρα Στάνλευ, η μικρή του Αβολνι
Δευ Σεπ 05, 2016 3:08 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 12:47 pm

μα βρε παιδια συγγνωμη δηλαδη αλλα τι σχεση εχουν αυτα που γραφετε???? χαιρω πολυ, ξεχωρισες δυο βιβλια που οι γυναικες ηταν πιο ανεξαρτητες. θες να σου παραθεσω λιστα με αλλα 50 που δεν ηταν?? και που κολλαει η τζεην ωστεν με την μιζουκι??? οκ, μπορει να την ειχε διαβασει και να επηρεαστηκε. να επηρεαστηκε ομως, οχι να την αντεγραψε. και μπορει να εχει επηρασετι και απο αλλα 500 πραγματα. πως μπαινετε στην λογικη και κολλατε με αυτο το συγκεκριμενο? τι την επηρεασε ή οχι μονο εκεινη το ξερει. δηλαδη πως κρινετε εσεις πως οταν εγραφε την καντυ σκεφτοταν την εμμα ή δεν ξερω και εγω τι αλλο; και σας το λεω απο προσωπικη πειρα. γιατι και εγω εχω διαβασει 10000000 βιβλια και πολλα απο αυτα με αγγιξαν και με επηρεασαν αλλα οταν γραφω, γραφω αυτο που θελω. δεν καθομαι να σκεφτω τι ειχε κανει σε αντιστοιχη περιπτωση ο ηρωας ενας βιβλιου που διαβασα. τεσπα απλα ειναι λιγο παραλογο το ολο θεμα. και στην σχολη τσακωνομουν συχνα με τους καθηγητες μου για αυτο το θεμα. γιατι μας λεγανε ας πουμε οτι ο ταδε φωτογραφος επηραστηκε απο αυτο το γεγονος ή απο αυτον τον ανθρωπο. και εγω παντα τους ρωτουσα: ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ???ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ??? και παντα σκαλωνανε και δεν ξερανε τι να πουνε. τεσπα απλα μου φαινεται λιγο ακυρο το θεμα. δεν διαφωνω οτι η μιζουκι μπορει να επηρεαστηκε απο την ωστεν. αλλα για μενα η ιστορια της καντυ δεν δειχνει πουθενα αυτον τον επηρεασμο. οποτε ναι, μπορει να την διαβασε, να της αρεσε αλλα ως εκει. και σε μενα αρεσει η ωστεν και ξερω τα βιβλια της απ'εξω αλλα στην γραφη μου δεν φαινεται καθολου αυτο. ενω σε καποια κειμενα μου ειναι σαφεστατη η επιρροη που εχει πανω μου ο ποε. αυτο θελω να πω. οτι δεν φαινεται να την εχει επηρεασει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 12:55 pm

Μ'αρεσει η Jane Austin, αλλα θεωρω οτι μας περιγραφει ζωες γυναικων μιας αλλης εποχης, που περιστρεφονται γυρω απο αντρες, και συγκεκριμενα απο την ιδεα της "σωτηριας" τους απο αντρες. Εχω πολυ καιρο να διαβασω καποιο βιβλιο της, αλλα ολα τελειωνουν με εναν γαμο, και με την βεβαιοτητα οτι αφου ο "πριγκιπας" διαλεξε την ηρωιδα ολα θα πανε καλα.

Στην Καντυ δεν βλεπουμε κατι τετοιο. Η ευτυχια δεν ερχεται μεσα απο την επιλογη ενος Αντονυ/Τερρυ/Αλμπερτ. Η ιστορια της Καντυ ειναι πιο κοντα στην πραγματικη ζωη. Νομιζω οτι εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση καπου μεσα στο φορουμ
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:00 pm

δηλαδη παρτε το λογικα..υπηρχε περιπτωση καποια ηρωιδα της ωστεν να σπουδασει, να ταξιδευει μονη της σε αμπαρια, να γινει νοσοκομα, να μενει στο ιδιο σπιτι με εναν αντρα??? σαφεστατα και οχι. μην τρελλαθουμε. ειναι εντελως διαφορετικες οι εποχες στις οποιες αναφερεστε. αν η μιζουκι ειχε επηρεστει απο την ωστεν θα εκλεινε την καντυ στοπ αρχοντικο των αντλευ και θα κινουσε ολη την ιστορια απο εκει, με χορους κτλ
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:04 pm

Οι γυναίκες της Ωστεν πονούν δεν φτάνει έτσι απλώς η ευτυχία στο κατώφλι χαμογελαστή και τις χαιρετάει, η Μάριαν φτάνει μέχρι θανάτου όταν καταλαβαίνει οτι ο Γουιλομπι δεν είναι αυτός που πίστευε οτι είναι και η φάννυ γίνεται χίλια κομμάτια όταν ο αγαπημένος της θέλει κάποια άλλη, όσο για την Αννα ελλιοτ αυτή και αν περνάει κάρο όταν απορρίπτει την αγάπη της ζωής της.τεσπα η Ωστεν μηνύματα περνάει που δεν είναι ωρα, εγώ απλώς μίλησα για διαφορά ηλικίας και όχι για θέμα επηρεασμού!!
διάβασα οτι η Μιζούκι επηρεάστηκε από την Αλκοτ και to daddy long legs τώρα τί ναπω ειδικά το δεύτερο έχει πολλες ομοιότητες πάρα πολλές , ας μας διαφωτίσει η αλντι!
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:27 pm

nuitetoile21 έγραψε:
δηλαδη παρτε το λογικα..υπηρχε περιπτωση καποια ηρωιδα της ωστεν να σπουδασει, να ταξιδευει μονη της σε αμπαρια, να γινει νοσοκομα, να μενει στο ιδιο σπιτι με εναν αντρα??? σαφεστατα και οχι. μην τρελλαθουμε. ειναι εντελως διαφορετικες οι εποχες στις οποιες αναφερεστε. αν η μιζουκι ειχε επηρεστει απο την ωστεν θα εκλεινε την καντυ στοπ αρχοντικο των αντλευ και θα κινουσε ολη την ιστορια απο εκει, με χορους κτλ

Οι ηρωιδες της Μπροντε όλες φτάνουν να σπουδάζουν και να ταξιδεύουν, όπως η Λούση στο βιλέτ και να κοιμούνται και μόνες τους έξω τα βράδια και να αντιμετωπίζουν και χίλιους δυο κινδύνους και είναι την ίδια εποχή απλώς η Ωστεν περιέγραψε ηρωίδες μεγαοαστικής τάξης ενώ η Μπροντέ καθημερινές γυναίκες, μεσαίας κοινωνικής θέσης που έπρεπε να δουλέψουν για να φάνε και να πάνε από Αγγλία σε Γαλλία για να βρουν δουλειά με ότι αυτό συνεπάγονταν, όσο για τις ηρωιδες του Ντικενς, αφήστε τα , αυτές είναι της κατώτερης κοινωνικής τάξης, εκεί και αν έπρεπε να δώσουν αγώνα για επιβιωση και από χωρούς ουτε με κυάλι δεν τους έβλεπαν, εγώ το ξαναλέω δεν τις συχγέω ουτε λέω οτι η Μιζουκι επηρεαστηκε από εκείνες την δαιφορά ηλικίας εξηγήσαμε!
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:31 pm

Aldebaran έγραψε:
candy. έγραψε:
Τελικα δηλαδη ο Αλμπερτ ειναι μονο 9 χρονια μεγαλυτερος? Συγνωμη τοτε απο ολες τις υποστηρικτριες του!! Αλλα ετσι οπως ητανε με τα μουσια φαινοτανε πολυυυυυ μεγαλυτερος!! Εγω επειδη δεν εχω προχωρησει και πολυ στη ιστορια γιατι καθε φορα πλανταζω στο κλαμα και μου ειναι καπως ψυχοφθορο νομιζα οτι ο Αλμπερτ θα ναι κατι σαν θειος για την Καντυ.. Embarassed

Παντως ο Αντονυ εξακολουθει να ειναι ο αγαπημενος μου. .Εξαλλου η μονη αναμνηση που ειχα απο την καντυ τοσα χρονια ητανε εκεινη η χαρακτηριστικη σκηνη που φανταζεται τον χορο και φοραει η Καντυ ενα ροζ καπως περιεργο φορεμα..

Χεχεχε... στην πορεία θα διαπιστώσεις πως ο Άλμπερτ απλά είναι ο Άντονυ σε μεγαλύτερη - ώριμη ηλικία (25 ετών), ομορφότερος και κατασταλαγμένος και έτοιμος να αποκαταστήσει την Κάντυ...

[b]Juliet: Που τα είδες αυτά;;; συγγενείς τους αφήνει στο τέλος...
[/b]

Μπορώ να το έχω αναρτημένο αυτό σε αφίσα με κεφαλαία, την υπογραφή σου και αφιέρωση στις Αλμπερτικές...από την Albern με αγάπη.
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3426
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:48 pm

juliet έγραψε:

Μπορώ να το έχω αναρτημένο αυτό σε αφίσα με κεφαλαία, την υπογραφή σου και αφιέρωση στις Αλμπερτικές...από την Albern με αγάπη.

Μπα... τα δικά σου λόγια είναι...
Είπα να σε προλάβω lol! lol! lol!
να μην αναλώνεσαι σε ποστ από εδώ και από εκεί

και να γράψεις επιτέλους καμιά συνέχεια...

Όσο για το Daddy long legs η Μιζούκι έχει αναφέρει πως ήταν η κύρια επιρροή της όταν έγραφε την Κάντυ αλλά, ακριβώς επειδή ζει (εμμμ... όταν τα έλεγε αυτά) σε μιά εποχή ανατακατατάξεων η δική της ηρωίδα είναι δυναμική και απελευθερωμένη...
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Μαρ 16, 2010 1:54 pm

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:

Μπα... τα δικά σου λόγια είναι...
Είπα να σε προλάβω lol! lol! lol!
να μην αναλώνεσαι σε ποστ από εδώ και από εκεί

και να γράψεις επιτέλους καμιά συνέχεια...

Κρίμα και για μια στιγμή χάρηκα Λέω και εγώ τόσο εύκολο ήταν; Τεσπά...πάω να το ρίξω στη μελέτη.
Tatiana

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 32
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy !
Registration date : 26/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Παρ Μαϊος 28, 2010 7:29 pm

candy. έγραψε:
Γεια σας!!

Δεν μπορω να το πιστεψω οτι μετα απο τοσο καιρο βρηκα τα επεισοδια της καντυ και επισης και φορουμ!!
εγω οταν ημουνα μικρη ειχα δει μονο ενα επεισοδιο της καντυ, αυτο πριν πανε στον πρωτο χωρο με το φορεμα της ελιζας κλπ.. δεν θυμαμαι ποιο καναλι ητανε που επαιζε συνεχεια μονο αυτο το επεισοδιο και τοτε στεναχωριομουνα που δεν θα μαθαινα ποτε τη συνεχεια... η ξαδερφη μου π τωρα ειναι περιπου 30 θυμοτανε την καντυ γτ την βλεπανε συνεχεια με τουσ συμμαθητες της κ δεν μπορω να το εξηγησω αλλα τοσα χρονια ποτε δεν το ειχα ξεχασει αυτο το παιδικο παρ ολο π ειχα δει μονο ενα επεισοδιο..

και πριν καμια βδομαδα εντελως τυχαια ειχα μπει να δω ενα σηριαλ και βρηκα τα επεισοδια της καντυ κ μετα απο τοσο καιρο ειδα επιτελους τη συνεχεια...σε παρα πολλα επεισοδια εχω κλαψει νιωθω πραγματικα οτι η καντυ δεν ξερω με αλλαξε!! I love you

Εγω ποτε δεν ειδα σε επαναληψη το τελευταιο επεισοδιο της αγαπημενης μου σειρας ! Δεν ξερω πως τα καταφερα ,αλλα τοτε εμεινα με το παραπονο.
elpidaki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Παρ Μαϊος 28, 2010 7:33 pm

[quote="Tatiana"]
candy. έγραψε:

Εγω ποτε δεν ειδα σε επαναληψη το τελευταιο επεισοδιο της αγαπημενης μου σειρας ! Δεν ξερω πως τα καταφερα ,αλλα τοτε εμεινα με το παραπονο.

μπες στο youtube και απολαυσε το!!!! και οχι μονο αυτο! αν εχεις χρονο παρε τα ολα απο την αρχη!
Tatiana

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 32
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy !
Registration date : 26/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Παρ Μαϊος 28, 2010 7:36 pm

elpidaki έγραψε:

μπες στο youtube και απολαυσε το!!!! και οχι μονο αυτο! αν εχεις χρονο παρε τα ολα απο την αρχη!

Aαααααααααααααχ !

Πρεπει να τα παρω απο την αρχη να φρεσκαρω τη μνημη μου .
I love you
elpidaki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2394
Τόπος : ελλαδα-λαρισα
Επάγγελμα : μαθητρια!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αλμπερτ
Registration date : 21/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Παρ Μαϊος 28, 2010 7:40 pm

Tatiana έγραψε:
elpidaki έγραψε:

Aαααααααααααααχ !

Πρεπει να τα παρω απο την αρχη να φρεσκαρω τη μνημη μου .
I love you

πρεπει πρεπει!!!!
ROULA

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 26
Τόπος : ATHENS
Registration date : 28/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τρι Ιουν 29, 2010 10:23 am

[quote="Aldebaran"]
candy. έγραψε:
Καταρχην εγω ακομα δεν εχω τελειωσει την Καντυ , μα καλα ποιος Αλμπερτ??δεν πεφτει πολυ μεγαλος για την Καντυ?? Εγω νομιζα οτι στο φιλικο θα μεινει η σχεση τους!!

candy. έγραψε:
Παιδια εγω τον Αντονυ υποστηριζω γιατι ητανε κ ο πρωτος που αρεσε στην Καντυ και της εδινε δυναμη στις δυσκολιες. ουτε ο τερρυ μου πολυαρεσει γιατι εχει μακρυ μαλλι, αλλα σιγουρα ο χειροτερος ειναι ο Αλμπερτ!! Παραειναι μεγαλος, η κάνω λάθος??

Tι να περιμένει κανείς από παιδιά;;;;
΄Ακου μεγάλος ο Άλμπερτ....

Άλλο ένα τέτοιο και με χάνετε...

Παιδια δεν ειναι καθολου μεγαλος ο Αλμπερτ σιγα τη διαφορα που ειχανε απλα ηταν παρα πολυ ψηλος και περαν τουτου κανεις δε μενει με τον ερωτα των παιδικων του χρονων μεγαλωνουμε και οι ζωες μας αλλαζουν απλα τοτε τα βλεπουμε πιο ρομαντικα και εξιδανικευμενα
papricz

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4
Registration date : 18/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Τετ Ιουλ 14, 2010 9:40 pm

Βρισκοντας την candy μετα απο τοσα χρονια.....πραγματικα κολλησα ξανα!Τον τελευταιο καιρο εχω δει ξανα ολα τα επεισοδια και κρινοντας τη σειρα απο μια αλλη ηλικια πλεον, πρεπει να πω πως το σεναριο της Mizuki ειναι εκπληκτικο!Παρολο που το θεμα της ιστοριας ειναι οι περιπετειες ενος ορφανου κοριτσιου και πραγματικα, με αυτο το θεμα θα μπορουσε να πεσει στην παγιδα να φτιαξει μια ρηχη μελο δηθεν διδακτικη ιστορια ,η συγγραφεας κατορθωνει να υπαρχει δραση που χαριζει το γελιο αλλα και το κλαμα (και την αγωνια)στους αναγνωστες-θεατες.Οι χαρακτηρες απο την αλλη ειναι πολυ σημαντικο σημειο της ιστοριας.Σε καποιους η συγγραφεας πραγματικα κεντισε π.χ Τερρυ.Οχι δεν ειμαι φαν του Τερρυ! Πραγματικα κρινω τον Τερρυ ως αποτελεσμα της λογοτεχνικης ικανοτητας της Mizuki.Ειναι ενας χαρακτηρας ακρως ενδιαφερων μεσα στις αντιφασεις του.Ειναι ισως ο ποιο αληθινος της χαρακτηρας.Και επειδη βλεπω μια -ας το πουμε -διαμαχη μεταξυ τερρυκων και αλμπερτικων και μια απογοητευση γιατι ο τερρυ δεν κατεληξε με την καντυ η οτι το τελος της ιστοριας ηταν απογοητευτικο,προσπαθησα να μπω στο μυαλο της συγγραφεως μηπως και βρω τις απαντησεις!Πιστευω οτι η Μizuki ειχε ενα αρχικο πλανο για την εξελιξη της ιστοριας της.Το ορφανο κοριτσακι που μεσα απο τις δυσκολιες τις ζωης θα παλευε θα δυναμωνε και θα εξελισσονταν.Ο ερωτας βεβαια παιζει σημαντικο ρολο μεσα στην πορεια για την εξελιξη μας.Και η συγγραφεας ειμαι σιγουρη πως παρολες τις δυσκολιες ηθελε το καλυτερο για την ηρωιδα της.Εναν πριγκηπα!Και εκει νομιζω οτι κολλησε!Σταση πρωτη:Αντωνυ.Δεν ηταν δυνατο να την αφησει να βρει την ευτυχια διπλα του.Οσο κι αν τον αγαπησε η συγγραφεας τον ηρωα της,οση χαρη κι αν του εδωσε, δεν μπορουσε να τον κρατησει στην ιστορια.Γιατι δεν θα υπηρχε εξελιξη.Γι αυτο τον βγαζει απο τη μεση με βιαιο τροπο.Ενας τετοιος τελειος χαρακτηρας μονο ετσι θα μπορουσε να βγει απο την ιστορια.Σταση δευτερη:Τερρυ.Εδω νομιζω, οτι η συγγραφεας το εχασε!Εφτιαξε εναν χαρακτηρα, που η χημεια του με την καντυ της βγηκε τελικα δυνατη!Εχω διαβασει πολλες συνεντευξεις συγγραφεων και σεναριογραφων, που λενε, οτι απο καποια στιγμη και μετα οι χαρακτηρες, με εναν μαγικο τροπο, τους ξεφευγουν και τελικα τους υπαγορευουν αυτοι τι να κανουν.Οι συγγραφεις απλως τους ακολουθουν!Με τη mizuki δεν συνεβει αυτο!Καταλαβε βεβαια, οτι δεν μπορουσε να ξεμπερδεψει ευκολα με αυτο το ζευγαρι(γιατι αλλοιως θα τους ειχε χωρισει ηδη απο το κολλεγιο)και εδωσε συνεχεια στη σχεση τους.Τους εβαλε να ξανασυναντηθουν μετα,στη Νεα Υορκη, για τον οριστικο χωρισμο!Νομιζω οτι αυτος ηταν και ο λογος που εβαλε τη σουζαννα να εχει τοσο μεγαλο παθος για τον τερρυ,σε σημειο πουνα μην υπολογισει τη ζωη της.Επρεπε η θυσια της σουζαννα να ειναι μεγαλη, για να νιωσει ο τερρυ ακομα μεγαλυτερες τυψεις,που θα τον οδηγησουν στην αποφαση να αφησει τελικα την καντυ.Οι τυψεις ειναι η δικαιολογια της mizuki για την αποφαση που πηρε ο τερρυ.Ξερει πολυ καλα, οτι οι τυψεις σε συνδυασμο με τον δυσκολο χαρακτηρα του τερρυ, δημιουργουν ενα εκρηκτικο μειγμα που θα καταστρεψει τα παντα.Και ετσι διελυσε το δεσμο του με την καντυ.Και μας δειχνει μετα η συγγραφεας και την επιπτωση που ειχε η αποφαση του τερρυ στον ιδιο:εγινε κομματια!Δεν νομιζω οτι η mzuki επηρεαστηκε απο την κουλτουρα των συμπατριωτων της περι υποχρεωσης,θυσιας ,ηθικης κτλ.Αλλωστε η ιδια επελεξε να γραψει μια ιστορια που διαδραματιζονταν σε ευρωπη και αμερικη,που τα ηθη, ακομα και πριν τον α παγκοσμιο πολεμο, ηταν διαφορετικα απο αυτα της πατριδας της.Η mizuki ηθελε απλως να βγαλει τον τερρυ απο το παιχνιδι.Και το καταφερε με αυτο τον τροπο,που σε πολλους γενναει ερωτηματικα.Ετσι ο δρομος της καντυ εμεινε ανοιχτος για το αρχικο κολλημα της συγγραφεως:τον πριγκηπα!Και φτανουμε ετσι στον Αλμπερτ!Ο οποιος δεν αποτελει τον τριτο σταθμο στην ζωη της καντυ,αφου υπηρχε διπλα της σχεδον απο την αρχη.Για τον αλμπερτ τι να πω!Μεναν τετοιο ανθρωπο θα ηθελε η mIzuki να δει την ηρωιδα της!Κανει τα παντα για τους φερει κοντα!Ο αλμπερτ τραυματιζεται και τον φερνουν στο νοσοκομειο που εργαζεται η καντυ.Ειναι δυνατον να μην περιποιηθει η καντυ εναν ανθρωπο που της φερθηκε καλα?ΚΙ οχι απλως τον περιποιειται, αλλα τολμαει να μεινει μαζι του ,παρολο που ο γιατρος της κλινικης δεν το εγκρινει!Παει κοντρα στην αδικη προκαταληψη της τοτε κοινωνιας.Ειναι κατι που οι νεοι των δυτικων κοινωνιων συνηθιζουν να κανουν οσο κι αν ειναι αυστηρα τα ηθη.Να για τι πιστευω οτι η επιλογη του τερρυ δεν ηταν θεμα υποχρεωσης.Κι ο αλμπερτ ομως ηταν δυνατον να μην νοιωσει κατι παραπανω για την καντυ?Αλλωστε δεν ηταν πια το μικρο κοριτσακι που ηξερε.Βεβαια μετα τα οσα περασε η καντυ θα ηταν δυσκολο να τη βαλει η mizuki σε μια ερωτικη ιστορια με τον αλμπερτ,που αποκαλυπτεται οτι ειναι κι ο θετος της πατερας.Πολλες συγκινησεις για να τις αντεξει η ηρωιδα της.Κι ετσι αφηνει ενα ανοιχτο τελος.Για να μπορουμε ολοι να φανταστουμε τη δικη μας ιστορια(πολλα φανφικ αλλωστε!).Αλλα και η ιδια εχει τη δυνατοτητα να πιασει την ιστορια απο εκει που την αφησε.Αν γραψει τη συνεχεια της καντυ ,μενει να δουμε αν αναθεωρησε το αρχικο της σχεδιο η οχι.Θα ειναι η καντυ με τον αλμπερτ τελικα,θα ξαναφερει στο προσκηνιο τον τερρυ η μας επιφυλασσει καποια εκπληξη?Ειδωμεν!
Anthony4ever

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Αγαπημένος χαρακτήρας : Anthony Brown
Registration date : 14/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Κυρ Νοε 14, 2010 11:15 pm

Προσωπικα αισθανθηκα πως βρηκα ενα κομματι του εαυτου μου,που για καποιον ανεξηγητο λογο χαθηκε.Και τοτε και τωρα, ειναι ενα καταφυγιο για μενα, σε πολλαπλα επιπεδα.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Νοε 15, 2010 1:10 am

Anthony4ever έγραψε:
Προσωπικα αισθανθηκα πως βρηκα ενα κομματι του εαυτου μου,που για καποιον ανεξηγητο λογο χαθηκε.Και τοτε και τωρα, ειναι ενα καταφυγιο για μενα, σε πολλαπλα επιπεδα.

Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!!
Με τη διαφορά ότι εγώ πάντα ήμουν κολλημένη!!!! Το μόνο που είχα μέχρι να βρω το φόρουμ ήταν τα ελληνικά μάνγκα, που όμως πάντα τα διάβαζα μετά μανίας!!!!!!

Ξέρω ξέρω... είναι σοβαρό γιατρέ....

Anthony4ever

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Αγαπημένος χαρακτήρας : Anthony Brown
Registration date : 14/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Νοε 15, 2010 2:48 pm

akaliakoukou έγραψε:
Anthony4ever έγραψε:

Πόσο πολύ συμφωνώ μαζί σου!!!!
Με τη διαφορά ότι εγώ πάντα ήμουν κολλημένη!!!! Το μόνο που είχα μέχρι να βρω το φόρουμ ήταν τα ελληνικά μάνγκα, που όμως πάντα τα διάβαζα μετά μανίας!!!!!!

Ξέρω ξέρω... είναι σοβαρό γιατρέ....

το μονο που καταφερα να κρατησω ειναι καποια σκιτσα με την καντυ που μας ειχε δωσει η δασκαλα μας να χρωματισουμε(τις φιγουρες που κυκλοφορουσαν για κεντημα αν δε κανω λαθος σε μορφη σκιτσου)-μεγαλη Καντοβια και η δασκαλα μας,μας παρακινουσε να το βλεπουμε...... Cool Cool Cool Cool
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Νοε 15, 2010 4:11 pm

Σοβαρά μιλάς???????????????
ξέρεις πόσο καιρό τα ψάχνω αυτά τα σκίτσα κεντηματάκια?????

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να σκανάρεις και να μας ανεβάσεις κάτι από αυτά???
Ή μήπως να ΄καλέσεις τη δασκάλα σου στο φόρουμ μας???

amarilis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 25
Registration date : 04/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Κυρ Φεβ 06, 2011 11:39 pm

βρησκοντας την καντυ μετα απο χρονια..ξεκινησα μολις μαζεψα ολα τα επεισοδια να την ξαναδω να ξαναθυμηθω τις περιπετειες της....πραγματικα κολλησα...ενω ειναι ενα παιδικο ενιωσα οπως τοτε που την πρωτοεβλεπα που περιμενα να βαλουν το καινουριο επεισοδιο με αγωνια και χαρα..ειναι ενα παιδικο που θα ειχε και σημερα αν το ξανα εβαζαν την ιδια θεαματικοτητα απο τις νεες γενιες παιδιων απορω πως δεν το σκεφτηκαν..εχει υποθεση..ρομαντισμο...νοηματα..θα ταν ωραιο να το ξανα εβαζαν...τα περισσοτερα παιδικα που εβλεπα μικρη οταν τα βρηκα στο ιντερνετ δεν με ενθουσιασαν η καντυ ομως με κερδησε ξανα απο την αρχη....αν και το φιναλε που σαν παιδι δεν το χα δει και ηταν το πρωτο που εψαξα να δω δεν ξερω το περιμενα αλλιως...πιο happy end αλλα για μενα και πολλες απο τις φιλες μου η καντυ ειναι και θα ειναι παντα αξεχαστη παντα θα εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια μας γιατι ειναι αναποσπαστο κομματι της πιο ωραιας εποχης ολων μας της παιδικης ηλικιας μας sunny flower Wink
KATEΡΙΝΑ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 278
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Registration date : 09/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 9:58 am

amarilis έγραψε:
βρησκοντας την καντυ μετα απο χρονια..ξεκινησα μολις μαζεψα ολα τα επεισοδια να την ξαναδω να ξαναθυμηθω τις περιπετειες της....πραγματικα κολλησα...ενω ειναι ενα παιδικο ενιωσα οπως τοτε που την πρωτοεβλεπα που περιμενα να βαλουν το καινουριο επεισοδιο με αγωνια και χαρα..ειναι ενα παιδικο που θα ειχε και σημερα αν το ξανα εβαζαν την ιδια θεαματικοτητα απο τις νεες γενιες παιδιων απορω πως δεν το σκεφτηκαν..εχει υποθεση..ρομαντισμο...νοηματα..θα ταν ωραιο να το ξανα εβαζαν...τα περισσοτερα παιδικα που εβλεπα μικρη οταν τα βρηκα στο ιντερνετ δεν με ενθουσιασαν η καντυ ομως με κερδησε ξανα απο την αρχη....αν και το φιναλε που σαν παιδι δεν το χα δει και ηταν το πρωτο που εψαξα να δω δεν ξερω το περιμενα αλλιως...πιο happy end αλλα για μενα και πολλες απο τις φιλες μου η καντυ ειναι και θα ειναι παντα αξεχαστη παντα θα εχει ξεχωριστη θεση στην καρδια μας γιατι ειναι αναποσπαστο κομματι της πιο ωραιας εποχης ολων μας της παιδικης ηλικιας μας sunny flower Wink

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ. Δεν είχα προλάβει όλα τα επεισόδια της Κάντυ, όπως έχω αναφέρει και παλιότερα μόνο μέχρι το θάνατο του Άντονυ αλλάκαι πάλι δε θυμόμουν πολλά. Εδώ θα μάθεις πολλά.. και θα καλυφτείς σε πολλά ερωτήματα, όπως για το τέλος του ανιμέ!

Κι εμένα θα μου άρεσε να το ξαναέβαζαν αλλά δεν έχω ελπίδες. Πολλοί γονείς είχαν αντιδράσεις τότε για το γεγονός του Άντονυ επειδή πολλά παιδιά σοκαρίστηκαν από τη σκηνή το θανάτου.(κανείς όμως δεν αντιδρά για τα σημερινά παιδικά που είναι γεμάτα βία)
Θα μου άρεσε να το έφτιαχναν από την αρχή και να είναι βασισμένο στη νέα νουβέλα να είναι ολοκληρωμένο.
amarilis

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 1:33 pm

KATEΡΙΝΑ έγραψε:

Κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ. Δεν είχα προλάβει όλα τα επεισόδια της Κάντυ, όπως έχω αναφέρει και παλιότερα μόνο μέχρι το θάνατο του Άντονυ αλλάκαι πάλι δε θυμόμουν πολλά. Εδώ θα μάθεις πολλά.. και θα καλυφτείς σε πολλά ερωτήματα, όπως για το τέλος του ανιμέ!

Κι εμένα θα μου άρεσε να το ξαναέβαζαν αλλά δεν έχω ελπίδες. Πολλοί γονείς είχαν αντιδράσεις τότε για το γεγονός του Άντονυ επειδή πολλά παιδιά σοκαρίστηκαν από τη σκηνή το θανάτου.(κανείς όμως δεν αντιδρά για τα σημερινά παιδικά που είναι γεμάτα βία)
Θα μου άρεσε να το έφτιαχναν από την αρχή και να είναι βασισμένο στη νέα νουβέλα να είναι ολοκληρωμένο.
κατερινα τα σημερινα παιδικα δεν μου αρεσουν καθολου το μονο που βλεπω ειναι οι ταινιες της ντισνει και η εποχη των παγετωνων μ αρεσει,δεν ηξερα οτι ειχε γινει θεμα ο θανατος του αντονυ δεν ηταν παντως κατι υπερβολικο αλωστε ο θανατος γενικα ειναι κομματι της ζωης μας..να ρωτησω κατι,υπαρχει καινουρια εκδοση της ιστοριας στην νουβελα;;;ειναι πιο ολοκληρωμενη εκει η ιστορια;;;;;παντως οταν κανω παιδια θα προσπαθησω οσο μπορω να μην βλεπουν τα τωρινα παιδικα γιατι παιδικα μονο που δεν ειναι...μια φορα ειχε πεσει το ματι μου σε ενα παιδικο πρωι ηταν και κοντεψε να με πιασει η καρδια μου..ο ηρωας....αποκεφαλιζε εναν εχθρο του..και μετα κρατουσε το κεφαλι του σαν τροπαιο και γελουσε...ειχα μεινει αφωνη.....πρωι....τετοιο πραγμα...ας μην σχολιασω λοιπον το θεμα του θανατου του αντονυ...
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 1:53 pm

Έχεις δίκιο Αμαρίλις μου, τα τωρινά παιδικά μόνο παιδικά δεν είναι....
Εμείς είμαστε πολύ τυχερή γενιά σε αυτό το θέμα, είχαμε ένα σωρό ωραίες σειρές να δούμε, είχαμε την ευκαιρία να μεγαλώσουμε με παιδικά σαν την Κάντυ που ουσιαστικά προβάλουν αξίες και μαθήματα ζωής...

Ρίξε μια ματιά εδώ, θα το βρεις πολύ ενδιαφέρον!!! Smile

http://candy-candy.forum-2007.com/t245-topic

amarilis

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 3:36 pm

akaliakoukou έγραψε:
Έχεις δίκιο Αμαρίλις μου, τα τωρινά παιδικά μόνο παιδικά δεν είναι....
Εμείς είμαστε πολύ τυχερή γενιά σε αυτό το θέμα, είχαμε ένα σωρό ωραίες σειρές να δούμε, είχαμε την ευκαιρία να μεγαλώσουμε με παιδικά σαν την Κάντυ που ουσιαστικά προβάλουν αξίες και μαθήματα ζωής...

Ρίξε μια ματιά εδώ, θα το βρεις πολύ ενδιαφέρον!!! Smile

http://candy-candy.forum-2007.com/t245-topic
ειχαμε ωραια παιδικα τοτε.....αχ ειμασταν τυχερη γενια Very Happy Very Happy ειναι ωραιο που η ερτ εχει και προβαλει ακομα καποια και γω τα βλεπω καμια φορα μακαρι να ξανα βρουν και να βαλουν την καντυ Smile να ρωτησω κατι η νουβελα που λετε ειχε κατι διαφορετικο;ενοω ειχε την ιδια ιστορια με το τηλεοπτικο;;;ειχε αλλο φιναλε;;;η ειναι το ιδιο απλα πιο καλογραμμενο;;;;; confused
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 4:45 pm

Η νουβέλα είναι η ιστορία της Κάντυ σε μορφή βιβλίου.
Αρχικά η Μιζούκι έγραψε τη νουβέλα, την διάβασε μια εταιρία που έφτιαχνε μάνγκα και τότε της πρότεινε συνεργασία με την Ιγκαράσι και μαζί φτιάξανε το περιοδικό.
Το περιοδικό φυσικά έκανε πάταγο και η ΤΟΕΙ ανέλαβε να γυρίσει την τηλεοπτική σειρά.
Η αρχική ιστορία όμως ήταν η νουβέλα!

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ!!!

http://candy-candy.forum-2007.com/t86-topic

amarilis

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!   Δευ Φεβ 07, 2011 6:05 pm

akaliakoukou έγραψε:
Η νουβέλα είναι η ιστορία της Κάντυ σε μορφή βιβλίου.
Αρχικά η Μιζούκι έγραψε τη νουβέλα, την διάβασε μια εταιρία που έφτιαχνε μάνγκα και τότε της πρότεινε συνεργασία με την Ιγκαράσι και μαζί φτιάξανε το περιοδικό.
Το περιοδικό φυσικά έκανε πάταγο και η ΤΟΕΙ ανέλαβε να γυρίσει την τηλεοπτική σειρά.
Η αρχική ιστορία όμως ήταν η νουβέλα!

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ!!!

http://candy-candy.forum-2007.com/t86-topic
α μαλιστα...δεν τοξερα....ενδιαφερον παντως....

Βρισκοντας την Καντυ μετα απο τοσα χρονια!!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: