Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Aλλες εισαγωγές άνιμε
Τετ Νοε 30, 2016 7:27 am από alfaalfa

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Σαβ Νοε 26, 2016 4:19 pm από ariathniM

» Anime πραγματάκια
Σαβ Νοε 26, 2016 2:34 pm από Aldebaran

» facebook
Σαβ Νοε 26, 2016 2:24 pm από Aldebaran

» Halloween
Δευ Οκτ 31, 2016 9:59 pm από ariathniM

» μικρη ντοριτ , καντυ και γενικοτερη βικτωριανη λογοτεχνια
Παρ Οκτ 21, 2016 1:00 am από candymayia

» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας
Τετ Σεπ 14, 2016 10:51 am από candymayia

» H ''άλλη Κάντυ''
Δευ Σεπ 12, 2016 5:16 pm από ariathniM

» Η Σάρρα Στάνλευ, η μικρή του Αβολνι
Δευ Σεπ 05, 2016 3:08 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Μια γρηγορη στατιστικη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
geobacter

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 245
Τόπος : Scotland
Αγαπημένος χαρακτήρας : Mizuki
Registration date : 15/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:20 pm

Ρε παιδια, μολις μου ηρθε μια ιδεα για μια γρηγορη στατιστικη. Ανεβασα την ιδια ερωτηση και στο ρετρο φορουμ για να εχω ευρυτερο στατιστικο δειγμα.

Ποσον καιρο σας πηρε να ξεπερασετε τον πρωτο η τελοσπαντων σημαντικο εφηβικο σας ερωτα.

Αν θελετε να απαντησετε μη γραφετε πολλα πολλα, μονο το χρονικο διαστημα με ενδιαφερει για να κανω την αριθμητικη στα γρηγορα.

Εμενα με κατι ξανα-σμιξιματα μου πηρε τελικα 2 χρονια.

Εσας;
Ας αφησουμε πες μια βδομαδα το θεμα ανοιχτο για να βγαλουμε το αποτελεσμα.

Ισως ετσι μπορεσουμε να υπολογισουμε ποσο θα πηρε και στην Καντυ να συνερθει μετα το χωρισμο με τον Τερρυ βασισμενοι σε πραγματικα στοιχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:22 pm

Τον εφηβικό μου έρωτα μου πήρε πολύ καιρό να τον ξεπεράσω. Ίσως έπαιξε ρόλο το ότι δεν ερωτεύτηκα μετά κάποιον άλλο. Ήμουν ερωτευμένη και τον σκεφτόμουν και τον έβλεπα στον ύπνο μου για 4 χρόνια και κάτι...

nansecrets

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Registration date : 01/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:30 pm

Για μένα δύσκολο να πω...γιατί είναι στο χαρακτήρα μου να μην ξεπερνάω καταστάσεις αλλά να τις αφήνω απλά πίσω μου...και να συνεχίζω χωρίς να τις αντιμετωπίζω... Οπότε η απάντηση σε αυτό το θέμα είναι: όπου να ναι σε λίγο... μάλλον θα τα καταφέρω...
geobacter

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:32 pm

Xεχε,
ρε, παρτε το σοβαρα το ζητημα. Ενας στο ρετρο μου ειπε πως το ξεπερασε σε μια βδομαδα(!) Μια βδομαδα!!!

Τερμα, οι απαντησεις πρεπει να εχουν καποια νουμερικη αξια αλλιως χαθηκα!
dolly

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Registration date : 25/02/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:43 pm

Δεν θέλω να μιλήσω τόσο για εφηβικό έρωτα... καθώς ήταν μάλλον ανούσιοι και σύντομοι.... Αλλά το προσωπικό μου Βατερλώ μου πήρε περίπου ένα χρόνο και κάτι μήνες για να το ξεπεράσω και να προχωρήσω σε άλλη σχέση...

Αύτο σου κάνει ή είμαι εκτός θέματος....
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3426
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:51 pm

Σαν τη Dolly και εγώ...
Τον μεγάλο μου έρωτα μου πήρε καιρό να τον ξεπεράσω...
Κοντά δυό χρόνια με τα πισωγυρίσματα...

Τους εφηβικούς κάποιες βδομάδες μόνο εκτός από έναν, με ένα "παιδί" κατά πολύ μεγαλύτερό μου, που ακόμη και τώρα σκέφτομαι με νοσταλγία... Και αυτόν όμως, κάνα χρόνο μετά τον είχα ξεπεράσει...
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:52 pm

geobacter έγραψε:
Ρε παιδια, μολις μου ηρθε μια ιδεα για μια γρηγορη στατιστικη. Ανεβασα την ιδια ερωτηση και στο ρετρο φορουμ για να εχω ευρυτερο στατιστικο δειγμα.

Ποσον καιρο σας πηρε να ξεπερασετε τον πρωτο η τελοσπαντων σημαντικο εφηβικο σας ερωτα.

Αν θελετε να απαντησετε μη γραφετε πολλα πολλα, μονο το χρονικο διαστημα με ενδιαφερει για να κανω την αριθμητικη στα γρηγορα.

Εμενα με κατι ξανα-σμιξιματα μου πηρε τελικα 2 χρονια.

Εσας;
Ας αφησουμε πες μια βδομαδα το θεμα ανοιχτο για να βγαλουμε το αποτελεσμα.

Ισως ετσι μπορεσουμε να υπολογισουμε ποσο θα πηρε και στην Καντυ να συνερθει μετα το χωρισμο με τον Τερρυ βασισμενοι σε πραγματικα στοιχεια.

Να σου πω την αλήθεια είχα αρκετά εφηβικά φλερτ αλλά τον έρωτα που έζησα τότε με κάποιον που πολύ αγάπησα δεν μπόρεσα ποτέ μου να το ξεπεράσω, ακόμα και σήμερα, μερικές φορές αναρωτιέμαι, πως να είναι και τι κάνει...και ας έχω προχωρήσει στη ζωή μου και κάνει και δική μου οικογενεια και ας ερωτεύτηκα μετά, απλώς αυτό το συναίσθημα ήταν πολύ πάρα πολύ έντονο, αυτό δεν το ξαναένιωσα. Συνέβη. Μέτρα αριθμητικά δέκα χρόνια.
Αλλά νομίζω βασικά οτι το βασίζεις λάθος γιατί κατά αυτήν την άποψη και ο Άλμπερτ είναι εφηβικός έρωτας (από τη δική σας ματιά παντα) για τις Τέρυκιες δεν υφίσταται έρωτας...
Αλλά το θέμα μου είναι πως δεν είναι η ηλικία αλλά το συναίσθημα...
Δηλαδή για εμένα το πιο σωστό θα ήταν να ρώταγες πόσο καιρό κάνατε να ξεπεράσετε τον πιο παθιασμένο έρωτα της ζωής σας; Με βάση τόν προορισμό της ίδιας της Μιζούκι οτι η Κάντυ ζει με τον Τέρυ ένα παθιασμένο έρωτα και όχι έναν εφηβικό...
geobacter

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 2:56 pm

Παιδια, συγγνωμη
να ξεκαθαρισω κατι.

Ρωταω σε γενικες γραμμες ποσο παιρνει στο ΜΕΣΟ ανθρωπο να ξεπερασει μια εντονη ερωτικη κατασταση και να μπορει να συνεχισει τη ζωη του χωρις να ειναι στο αρχικο χαλι που περναμε ολοι (μεχρι οι συνδεσεις στον εγκεφαλο να ατονισουν).

Σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις, κι αυτες καλοδεχουμενες στη στατιστικη (θα βαλω την περιπτωση αυτη ως equals infinity).

Δεν εχει σχεση αυτο με τον Αλμπερτ, με τον οποιο η Καντυ δεν ειχε ερωτικη σχεση. Εξαλλου η Καντυ η ιδια δεν μπορει να μας απαντησει, εξ ου και η ιδεα της στατιστικης! Laughing
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:06 pm

geobacter έγραψε:

Ρωταω σε γενικες γραμμες ποσο παιρνει στο ΜΕΣΟ ανθρωπο να ξεπερασει μια εντονη ερωτικη κατασταση και να μπορει να συνεχισει τη ζωη του χωρις να ειναι στο αρχικο χαλι που περναμε ολοι (μεχρι οι συνδεσεις στον εγκεφαλο να ατονισουν).

Geo εδώ με μπερδεύεις, άλλο ο εφηβικός έρωτας, άλλο ο παθιασμένος έρωτας Κάντυ-Τέρυ όπου η Μιζούκι τον προοσδιορίζει ως προς την ένταση και όχι ως προς την ηλικία, οπότε και δεν έχει ηλικία, άλλο να ξεπεράσεις το ίδιο το άτομο που σε έφερε σε μία τραγική ερωτική κατάσταση και άλλο η ίδια η ερωτική δραματική κατάσταση που θα υποστείς μέχρι να μπορέσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου, μη σε κουράζω, απλώς για εμένα δεν είναι θέμα εφηβικού έρωτα, αλλά παθιασμένου έρωτα, βαλε την περίπτωση μου στο άπειρο....και ακόμα παραπέρα lol!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:15 pm

Πάντως, και της Κάντυ ένα χρόνο της πήρε να ξεπεράσει τον Τέρρυ... Suspect
Και εννοώ από τότε που χώρισαν στα σκαλιά του νοσοκομείου μέχρι τη φυγή του Άλμπερτ από το σπίτι τους.
(Δλδ, μπορεί και λιγότερο... )
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:20 pm

Aldebaran έγραψε:
Πάντως, και της Κάντυ ένα χρόνο της πήρε να ξεπεράσει τον Τέρρυ... Suspect
Και εννοώ από τότε που χώρισαν στα σκαλιά του νοσοκομείου μέχρι τη φυγή του Άλμπερτ από το σπίτι τους.
(Δλδ, μπορεί και λιγότερο... )

Tα γραμματα στις νουβέλες όπου ακόμα δεν έχει το κουράγιο να τον δει και να τον αντικρύσει, όπου λέει ξεκάθαρα πως η κατάσταση της δεν έχει αλλάξει και είναι πολύ αργότερα από τον ροκστόουν τα έχουμε ξεχάσει Albern? παρακαλώ όχι αυθαίρετα συμπεράσματα, συνεχίστε με τη στατιστική...
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:24 pm

juliet έγραψε:

Geo εδώ με μπερδεύεις, άλλο ο εφηβικός έρωτας, άλλο ο παθιασμένος έρωτας Κάντυ-Τέρυ όπου η Μιζούκι τον προοσδιορίζει ως προς την ένταση και όχι ως προς την ηλικία, οπότε και δεν έχει ηλικία, άλλο να ξεπεράσεις το ίδιο το άτομο που σε έφερε σε μία τραγική ερωτική κατάσταση και άλλο η ίδια η ερωτική δραματική κατάσταση που θα υποστείς μέχρι να μπορέσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου, μη σε κουράζω, απλώς για εμένα δεν είναι θέμα εφηβικού έρωτα, αλλά παθιασμένου έρωτα, βαλε την περίπτωση μου στο άπειρο....και ακόμα παραπέρα lol!

Θα συμφωνησω με την Juliet
Εναν μεγαλο και παθιασμενο ερωτα δεν τον ξεχναω ποτε. Αλλο ομως το ξεχναω και αλλο το συνεχιζω τη ζωη μου. Φυσικα προσαρμοζομαι στις νεες καταστασεις και προχωραω στη ζωη μου, αλλα ο ανθρωπος που αγαπησα και με αγαπησε κ'αυτος (δεν αναφερομαι σε ανεκπληρωτους ερωτες) μενει για παντα στην καρδια μου και παντα νιωθω ευτυχισμενη οταν μαθαινω οτι ειναι ευτυχισμενος κ'αυτος. Ειναι κομματι της ζωης μου... Ενας τετοιος μεγαλος ερωτας ειναι περα απο κτητικοτητες και εγωισμους. Γι'αυτο ακριβως και δεν μπορω να κρατησω επαφη μ'αυτον. Κατι τετοιο ειναι ψυχοφθορο και σαρκοβορο

Παιδια δεν υπαρχει χρονικο περιθωριο για να ξεπερασεις την αγαπη. Οι ψυχολογοι λενε οτι τα χρονικα ορια προσαρμογης σε καθε μεγαλη αλλαγη ειναι 6 μηνες. Εχω επισης ακουσει οτι αναλογα με το ποσο χρονο ειχε κρατησει η σχεση, χρειαζεται ο μισος για να την ξεπερασεις.
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:25 pm

Juliet έγραψε:
Να σου πω την αλήθεια είχα αρκετά εφηβικά φλερτ αλλά τον έρωτα που έζησα τότε με κάποιον που πολύ αγάπησα δεν μπόρεσα ποτέ μου να το ξεπεράσω, ακόμα και σήμερα, μερικές φορές αναρωτιέμαι, πως να είναι και τι κάνει...και ας έχω προχωρήσει στη ζωή μου και κάνει και δική μου οικογενεια και ας ερωτεύτηκα μετά, απλώς αυτό το συναίσθημα ήταν πολύ πάρα πολύ έντονο, αυτό δεν το ξαναένιωσα. Συνέβη. Μέτρα αριθμητικά δέκα χρόνια.
Αλλά νομίζω βασικά οτι το βασίζεις λάθος γιατί κατά αυτήν την άποψη και ο Άλμπερτ είναι εφηβικός έρωτας (από τη δική σας ματιά παντα) για τις Τέρυκιες δεν υφίσταται έρωτας...
Αλλά το θέμα μου είναι πως δεν είναι η ηλικία αλλά το συναίσθημα...
Δηλαδή για εμένα το πιο σωστό θα ήταν να ρώταγες πόσο καιρό κάνατε να ξεπεράσετε τον πιο παθιασμένο έρωτα της ζωής σας; Με βάση τόν προορισμό της ίδιας της Μιζούκι οτι η Κάντυ ζει με τον Τέρυ ένα παθιασμένο έρωτα και όχι έναν εφηβικό...

Συμφωνω δεν εχει να κανει με την ηλικια αλλα με το συναισθημα , το βαθος , την δυναμη αλλα και με τον τροπο που "αναγκαζεσαι" να το εγκαταλειψεις! Και οπως εχω ξαναγραψει δεν χρειαζεται να φερνουμε στα δικα μας μετρα τους ερωτες που μνημονευονται στα μυθιστορηματα !!!!! Γι αυτο μνημονευονται γιατι ειναι ξεχωριστοι!

Anyway ομως για να απαντησω στην ερωτηση σου για στατιστικους λογους (αφου δεν το συνδεεις με την Καντυ) geobacter η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι προσπαθησα να τον ξεπερασω για 3 χρονια και δεν........καθε φορα που παρουσιαζοταν μια καινουρια ευκαιρια εκανα πισω την τελευταια στιγμη και τοτε καταλαβαινα οτι δεν....... Ευτυχως βεβαια για μενα στη συνεχεια δεν χρειαστηκε να ξαναπροσπαθησω να τον ξεχασω καταλαβαινεις. Παντως και ευτυχη καταληξη να μην ειχε ο μεγαλος μου ερωτας οπως με κοβω δεν θα μπορουσα ποτε να τον ξεπερασω! Δεν λεω οτι θα καλογερευα αλλα.........παντα θα σκεφτομουνα το αν!

Και μια φιλη μου παρα το γεγονος οτι προχωρησε στη ζωη της εκανε οικογενεια και παιδια, ακομα και τωρα 10 χρονια μετα τον σκεφτεται σαν τον μεγαλυτερο ερωτα της ζωης της και ισχυριζεται οτι τα αισθηματα της δεν εχουν ξεθωριασει ουτε στο ελαχιστο αν και εχει μια ηρεμη γεματη γαληνια αγαπη ζωη!!!!! Εγω το αποδιδω (και συμφωνει και η ιδια) στο οτι αναγκαστηκαν να χωρισουν λογω συνθηκων και οχι γιατι ατονισαν τα αισθηματα τους! Ετσι εμεινε στο μυαλο της σαν ενας ανολοκληρωτος ερωτας!!!!!! Σας θυμιζει κατι;;;;

Εχω και αλλη υποψην μου την οποια την εφτυσε κακην κακως κι ομως 16 χρονια μετα ....... ειμαι σιγουρη πως αν της ζητουσε να ειναι ξανα μαζι θα γινοταν η πιο ευτυχισμενη γυναικα στο κοσμο!!!!!

Δεν ξερω αν κατεστρεψα την στατιστικη σου αλλα υπαρχει και αυτο το ειδος οσο δυσκολο και απιστευτο κι αν ακουγεται σε καποιους.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:28 pm

domniki έγραψε:

Θα συμφωνησω με την Juliet
Εναν μεγαλο και παθιασμενο ερωτα δεν τον ξεχναω ποτε. Αλλο ομως το ξεχναω και αλλο το συνεχιζω τη ζωη μου. Φυσικα προσαρμοζομαι στις νεες καταστασεις και προχωραω στη ζωη μου, αλλα ο ανθρωπος που αγαπησα και με αγαπησε κ'αυτος (δεν αναφερομαι σε ανεκπληρωτους ερωτες) μενει για παντα στην καρδια μου και παντα νιωθω ευτυχισμενη οταν μαθαινω οτι ειναι ευτυχισμενος κ'αυτος. Ειναι κομματι της ζωης μου... Ενας τετοιος μεγαλος ερωτας ειναι περα απο κτητικοτητες και εγωισμους. Γι'αυτο ακριβως και δεν μπορω να κρατησω επαφη μ'αυτον. Κατι τετοιο ειναι ψυχοφθορο και σαρκοβορο

... Εχω επισης ακουσει οτι αναλογα με το ποσο χρονο ειχε κρατησει η σχεση, χρειαζεται ο μισος για να την ξεπερασεις.

Juliet η Dom με κάλυψε απόλυτα...
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:32 pm

nina έγραψε:

Και μια φιλη μου παρα το γεγονος οτι προχωρησε στη ζωη της εκανε οικογενεια και παιδια, ακομα και τωρα 10 χρονια μετα τον σκεφτεται σαν τον μεγαλυτερο ερωτα της ζωης της και ισχυριζεται οτι τα αισθηματα της δεν εχουν ξεθωριασει ουτε στο ελαχιστο αν και εχει μια ηρεμη γεματη γαληνια αγαπη ζωη!!!!! Εγω το αποδιδω (και συμφωνει και η ιδια) στο οτι αναγκαστηκαν να χωρισουν λογω συνθηκων και οχι γιατι ατονισαν τα αισθηματα τους! Ετσι εμεινε στο μυαλο της σαν ενας ανολοκληρωτος ερωτας!!!!!!

Νομιζω οτι αυτο ειναι το κλειδι στην υποθεση. Χωρισαν χωρις να εχει φθαρει η σχεση και υπο αλλες συνθηκες θα ηταν μαζι. Μπορει ομως αν εμεναν μαζι να φθειροταν η σχεση και να τελειωνε, αλλα αυτο δεν θα το μαθει ποτε κανεις

Παντως εχω την εντυπωση οτι οι αντρες ξεπερνουνε πιο ευκολα τις σχεσεις τους...εκτος απο την "μια" που την λατρεψαν και αυτη τους ραγισε την καρδια. Αυτη την θυμουνται παντα, ακομα και αν δεν το παραδεχονται

Έχει επεξεργασθεί από τον/την domniki στις Σαβ Απρ 17, 2010 3:34 pm, 1 φορά
geobacter

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:32 pm

Τιποτα δε μου φαινεται απιστευτο και θα το συμπεριλαβω αντικειμενικα (οπως μπορω)

Απλως λιγο λυπητερο μου ακουγεται. Δεν εχω βιωσει την περιοδο μετα απο χωρισμους ποτε ετσι οποτε ισως δεν μπορω να καταλαβω 100% το τι περιγραφετε, αλλα εν πασει περιπτωση, η ζωη ειναι υπεροχη γιατι μας χωραει ολους με τις εμπειριες, τα ταλεντα και τα... κουσουρια μας!

Λοιπον ειπαμε, νουμερα κυριες και κυριοι (ακομα δεν μπορω να ξεπερασω τον αλλο που ειπε 1 βδομαδα! ΑΡΓΚΚΚ!!) :roll:
nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:34 pm

Κι εγώ αυτό ήθελα να τονίσω όταν έγραψα για τον εαυτό μου ότι δεν μπορείς να βάλεις χρονικό όριο που θα ξεπεράσεις έναν δυνατό έρωτα που σε κάνει να αλλάζεις ολοκληρωτικά! Τώρα αυτό με τις στατιστικές και με το μισό χρόνο από όσο έζησες είναι καθαρά υποκειμενικό. Αν ακούτε καθημερινά οι στατιστικες δεν είναι παντα έγκυρες γιατι πάντα κάποια καινούρια έρχεται να καταρρίψει την προηγούμενη και πάει λέγοντας γιατί συνέχως προκύπτουν νέα στοιχεία και δεδομένα που αλλάζουν το αποτέλεσμα. Τώρα αν είναι να απανταμε πεζά εντελώς σε μια βδομαδα σε ενα μήνα τότε εγώ ξεχνάω σε 3 δευτερόλεπτα όπως τα χρυσόψαρα!!!! lol! lol! lol!
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:36 pm

εγω δεν μπορώ να πω οτι έζησα κάποιον παθιασμένο έρωτα πριν παντρευτώ γιατί ο έρωτας της ζωής μου είναι ο άντρας μου!! Αλλά επειδή λες για εφηβικό έρωτα περίπου κάποιους μήνες!! Νομίζω 5 με 6 αν θυμάμαι καλά! Τις πρώτες βδομάδες χτυπιόμουν στα πατώματα αλλά μετα απλά τον σκεφτόμουν κάποιες στιγμές. Ελπίζω να σε κάλυψα scratch
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:39 pm

nansecrets έγραψε:
Τώρα αν είναι να απανταμε πεζά εντελώς σε μια βδομαδα σε ενα μήνα τότε εγώ ξεχνάω σε 3 δευτερόλεπτα όπως τα χρυσόψαρα!!!! lol! lol! lol!

Σε ζηλευω nan!!! Aυτο μου θυμιζει μια ταινια..."The eternal sunshine of a spotless mind"...μπορει η μνημη χρυσοψαρου να ακουγεται ελκυστικη, αλλα προτιμω αυτη του ελεφαντα
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:43 pm

domniki έγραψε:
nina έγραψε:

Και μια φιλη μου παρα το γεγονος οτι προχωρησε στη ζωη της εκανε οικογενεια και παιδια, ακομα και τωρα 10 χρονια μετα τον σκεφτεται σαν τον μεγαλυτερο ερωτα της ζωης της και ισχυριζεται οτι τα αισθηματα της δεν εχουν ξεθωριασει ουτε στο ελαχιστο αν και εχει μια ηρεμη γεματη γαληνια αγαπη ζωη!!!!! Εγω το αποδιδω (και συμφωνει και η ιδια) στο οτι αναγκαστηκαν να χωρισουν λογω συνθηκων και οχι γιατι ατονισαν τα αισθηματα τους! Ετσι εμεινε στο μυαλο της σαν ενας ανολοκληρωτος ερωτας!!!!!!

Νομιζω οτι αυτο ειναι το κλειδι στην υποθεση. Χωρισαν χωρις να εχει φθαρει η σχεση και υπο αλλες συνθηκες θα ηταν μαζι. Μπορει ομως αν εμεναν μαζι να φθειροταν η σχεση και να τελειωνε, αλλα αυτο δεν θα το μαθει ποτε κανεις

Παντως εχω την εντυπωση οτι οι αντρες ξεπερνουνε πιο ευκολα τις σχεσεις τους...εκτος απο την "μια" που την λατρεψαν και αυτη τους ραγισε την καρδια. Αυτη την θυμουνται παντα, ακομα και αν δεν το παραδεχονται

Εκει ακριβως ηθελα να καταληξω dom με καλυψες

Geo δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι λυπηρο η μοναδικο! Τουλαχιστον ομως ξερουν οτι εζησαν εναν ερωτα ανεπαναληπτο κατι που ισως ορισμενοι δεν θα ζησουν ποτε! Δεν αναφερομαι σε σενα προς θεου μην με παρεξηγησεις, αλλα περισσοτερο στον τυπο της μιας εβδομαδας και γενικοτερα σε οσους εκμηδενιζουν συναισθηματα με ευκολια, μαλλον γιατι δεν τα εχουν βιωσει ποτε!
nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:43 pm

domniki έγραψε:
nansecrets έγραψε:
Τώρα αν είναι να απανταμε πεζά εντελώς σε μια βδομαδα σε ενα μήνα τότε εγώ ξεχνάω σε 3 δευτερόλεπτα όπως τα χρυσόψαρα!!!! lol! lol! lol!

Σε ζηλευω nan!!! Aυτο μου θυμιζει μια ταινια..."The eternal sunshine of a spotless mind"...μπορει η μνημη χρυσοψαρου να ακουγεται ελκυστικη, αλλα προτιμω αυτη του ελεφαντα

Ax domniki μου για πλάκα το έγραψα!!!!! Δεν μπορώ να ξεχάσω τίποτα και ποτέ με αποτέλεσμα να τα κουβαλάω όλα μέσα σε μόνιμη βάση!!! Για αυτό και μερικές φορές γίνεται "υπερφόρτωση" και το ξέσπασμα μου δεν είναι και τόσο καλο!!! Πίστεψέ με κι εγώ μνήμη ελέφαντα έχω δυστυχώς!!!!
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 3:53 pm

nansecrets έγραψε:
domniki έγραψε:
nansecrets έγραψε:

Ax domniki μου για πλάκα το έγραψα!!!!! Δεν μπορώ να ξεχάσω τίποτα και ποτέ με αποτέλεσμα να τα κουβαλάω όλα μέσα σε μόνιμη βάση!!! Για αυτό και μερικές φορές γίνεται "υπερφόρτωση" και το ξέσπασμα μου δεν είναι και τόσο καλο!!! Πίστεψέ με κι εγώ μνήμη ελέφαντα έχω δυστυχώς!!!!

Εχεις δει την ταινια που ανεφερα?
Διαβασε εδω http://www.imdb.com/title/tt0338013/
A couple undergo a procedure to erase each other from their memories when their relationship turns sour, but it is only through the process of loss that they discover what they had to begin with.

Η μνημη ειναι απαραιτητη Οι εμπειριες μας μάς εχουν κανει αυτο που ειμαστε. Και ακομα και μια δυσαρεστη εμπειρια οσο ενας πολυ εντονος χωρισμος προϋποθετει την υπαρξη ενος μεγαλου ερωτα
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 4:03 pm

Πριν από χρόνια είχα παρευρεθεί με την κολλητή μου σε μιά συναυλία των Πυξ Λαξ στο Αμερικάνικο Κολέγιο. Το τι χαμός γινόταν από κοριτσόπουλα, 15χρονα και 16χρονα δε λέγεται.

Όταν λοιπόν ο Φίλιππος τραγούδησε:
"Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς
στα πιό μεγάλα θέλω κάνουν πίσω
δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν ξανά
κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων παράδεισων... "

είδα να ανάβουν αναπτήρες, να ακούγονται λυγμοί και κλάματα, να βγαίνουν χαρτομάντηλα να σκουπίσουν τα εφηβικά μαγουλάκια, κουπιά, σωσίβια και βάρκες...
Αλληλοκοιταχτήκαμε με τη φίλη μου και μέσα σ΄αυτό το κλίμα κηδείας κοντέψαμε να βάλουμε τα γέλια..
Και καλά... εμείς οι 30χρονες+ τότε, πες πως είχαμε ζήσει ένα μεγάλο έρωτα και είχαμε για κάτι να βουρκώσουμε...
Αυτά τα κοριτσάκια, πάνω στο άνθος της ηλικίας τους, στην άνοιξη της ζωής τους δλδ, πότε πρόλαβαν και έζησαν το μεγάλο έρωτα, πότε τον πάλιωσαν και πότε τον στοίχειωσαν δεν το καταλαβαίναμε.

Αλίμονο, αν 15 χρόνια κατά μέσο όρο μετά την εφηβεία μας, κρατούσαμε ελπίδες για τους τότε ( ; ) χαμένους έρωτές μας.
Είναι άλλο η ανάμνηση που ακόμα και του πιό δυνατού μένει για πάντα στην καρδιά μας, γλυκαίνει με το χρόνο ακόμα και του πιό αδικοτελειωμένου και άλλο το κόλλημα.
Το ένα είναι φυσικό και αναμενόμενο.
Το κόλλημα - ειδικά μετά από χρόνια- μου θυμίζει την ταινία με τον Κωνσταντάρα και την Κοντού "Της ζήλειας τα καμώματα".
Μήπως αδυνατούμε να εκτιμήσουμε τί έχουμε δίπλα μας;;;
Και - αν δεν είμαστε αχάριστες με όσα έχουμε- αλλά εξακολουθούμε να σκεφτόμαστε κάποιον πρώην μήπως να αρχίσουμε να δίνουμε τα παπούτσια στον νυν;;;
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 4:32 pm

Αναθεωρώ. 2 χρόνια. Μέσα στα 4 ήταν από την αρχή μέχρι να συνέλθω. 2 χρόνια μου πήρε.

Βασικά είναι σχετικά όλα αυτά. Θέλω να πω, αν εχεις ζήσει κάτι έντονο και δυνατό με κάποιον, και μετά χωρίσεις και μετά από ένα χρόνο για παράδειγμα γνωρίσεις κάποιον άλλο που θα σου προκαλέσει έντονα συναισθήματα και θα πάνε όλα καλά, τότε οκ.
Αν όμως δεν τύχει κάτι τέτοιο, ή αν γνωρίσεις κάποιον ο οποίος θα σου φερθεί σκάρτα ή θα φας χυλόπιττα, γυρίζεις πίσω χωρίς να το θέλεις και νοσταλγείς...

Είναι σχετικά όλα αυτα. Έχει σχέση με το χαρακτήρα μας, με τις καταστάσεις γύρω μας, παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.

Σίγουρα μετά από ένα χωρισμό δεν βλέπουμε μπροστά μας. Μπορεί να περάσει ο άντρας της ζωής μας και να μην τον δούμε γιατί ακόμη πενθουμε.

Αυτό το πένθος εξαρτάται από τον καθένα μας πώς το βιώνει και πώς το ξεπερνάει.

Λέω τα δύο χρόνια, γιατί για μένα έτσι κάπως ήτανε.

nansecrets

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια γρηγορη στατιστικη   Σαβ Απρ 17, 2010 4:34 pm

Aldebaran έγραψε:
Πριν από χρόνια είχα παρευρεθεί με την κολλητή μου σε μιά συναυλία των Πυξ Λαξ στο Αμερικάνικο Κολέγιο. Το τι χαμός γινόταν από κοριτσόπουλα, 15χρονα και 16χρονα δε λέγεται.

Όταν λοιπόν ο Φίλιππος τραγούδησε:
"Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς
στα πιό μεγάλα θέλω κάνουν πίσω
δεν άντεξαν μαζί και χάθηκαν ξανά
κρυφτήκαν στις σπηλιές χαμένων παράδεισων... "

είδα να ανάβουν αναπτήρες, να ακούγονται λυγμοί και κλάματα, να βγαίνουν χαρτομάντηλα να σκουπίσουν τα εφηβικά μαγουλάκια, κουπιά, σωσίβια και βάρκες...
Αλληλοκοιταχτήκαμε με τη φίλη μου και μέσα σ΄αυτό το κλίμα κηδείας κοντέψαμε να βάλουμε τα γέλια..
Και καλά... εμείς οι 30χρονες+ τότε, πες πως είχαμε ζήσει ένα μεγάλο έρωτα και είχαμε για κάτι να βουρκώσουμε...
Αυτά τα κοριτσάκια, πάνω στο άνθος της ηλικίας τους, στην άνοιξη της ζωής τους δλδ, πότε πρόλαβαν και έζησαν το μεγάλο έρωτα, πότε τον πάλιωσαν και πότε τον στοίχειωσαν δεν το καταλαβαίναμε.

Αλίμονο, αν 15 χρόνια κατά μέσο όρο μετά την εφηβεία μας, κρατούσαμε ελπίδες για τους τότε ( ; ) χαμένους έρωτές μας.
Είναι άλλο η ανάμνηση που ακόμα και του πιό δυνατού μένει για πάντα στην καρδιά μας, γλυκαίνει με το χρόνο ακόμα και του πιό αδικοτελειωμένου και άλλο το κόλλημα.
Το ένα είναι φυσικό και αναμενόμενο.
Το κόλλημα - ειδικά μετά από χρόνια- μου θυμίζει την ταινία με τον Κωνσταντάρα και την Κοντού "Της ζήλειας τα καμώματα".
Μήπως αδυνατούμε να εκτιμήσουμε τί έχουμε δίπλα μας;;;
Και - αν δεν είμαστε αχάριστες με όσα έχουμε- αλλά εξακολουθούμε να σκεφτόμαστε κάποιον πρώην μήπως να αρχίσουμε να δίνουμε τα παπούτσια στον νυν;;;

Σε αυτή την ταινία υπήρχε όντως στην ηρωίδα πάντα το κόλλημα -όπως το όνομασες για τον πρώην- εγώ δεν το βλέπω κόλλημα βέβαια αλλά ανάμνηση, σκέψη και νοσταλγία για το αν είχε ζήσει μαζί του αν θα ήταν ευτυχισμένη. Το ότι είχε παντρευτεί όμως κάποιον άλλον δεν σήμαινει πως δεν τον αγάπησε κι εκείνον ή ότι δεν ήταν ευτυχισμένη μαζί του! Απλά σε κάθε προστριβή τους έκανε την σύγκριση με τον πρώην επειδή δεν την ικανοποιούσε το παρόν και επειδή δεν είχε ολοκληρωμένη εικόνα για την παλιά ιστορία της. Δεν θεωρώ ότι με το να μην ξεχάσεις κάποιον άνθρωπο που κάποτε αγάπησες πολύ δεν θα συνεχίσεις παρακάτω και θα προσπαθήσεις να πας τη ζωή σου μπροστά. Ούτε ότι δεν θα ξανά αγαπήσεις κάποιον άλλον που θα βρεθεί στο δρόμο σου. Απλά το ανολοκλήρωτο πάντα θα είναι εκεί για να κάνεις δυστυχώς συγκρίσεις με το σήμερα και ποτέ δεν θα μάθεις ποια κατάσταση θα ήταν η καλύτερη για σένα... Δεν είναι αχαριστία και ούτε αδικείς κανέναν από τους δύο. Τον εαυτό σου βάζεις να υποφέρει μέσω αυτής της κατάστασης. Αυτό είναι κάτι που αφορά την δική σου ψυχή και κανέναν άλλον!!! . Δεν δίνεις τα παππούτσια σε κανέναν και σίγουρα εκτιμάς αυτό που έχεις, απλά αυτό το αν πάντα θα δημιουργεί σκέψεις....(γνώμη μου)

Dom δεν την έχω δει την ταινία. αλλά συμφωνώ μαζί σου στο ότι όσα περνάμε είναι κομμάτια του εαυτού μας και δεν σβήνονται.

Μια γρηγορη στατιστικη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: