Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Ιούνιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιος είναι τελικά ο Anohito?
Σήμερα στις 1:10 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Σαβ Ιουν 24, 2017 11:25 pm από fay450

» ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Σαβ Ιουν 24, 2017 10:32 pm από fay450

» ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΛΟΦΟ
Παρ Ιουν 16, 2017 2:17 pm από Aldebaran

» Καλύτερη τιμωρια
Παρ Ιουν 16, 2017 1:52 pm από Aldebaran

» Ποιο δώρο έκανε πιο ευτυχισμένη την Κάντυ?
Κυρ Ιουν 11, 2017 6:11 pm από ariathniM

» Ο ρόλος της ζωής του
Πεμ Ιουν 08, 2017 10:52 am από Uranya

» Τέρρυ - Άλμπερτ : οι ομοιότητες
Τρι Ιουν 06, 2017 4:35 pm από Uranya

» ΡΟΚΣΤΟΥΝ
Σαβ Ιουν 03, 2017 9:52 am από Uranya

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3447
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Κυρ Νοε 28, 2010 6:13 pm

Στα τελευταία νέα από τα διάφορα σάιτ μάθαμε πως η Κάντυ φυλάει τους "θησαυρούς" της σ΄ένα κουτί στολισμένο με πέρλες και πολύτιμους λίθους το οποίο είναι οικογενειακό κειμήλιο που της χάρισε ο αγαπημένος της. Στην πλειοψηφία τους, οι θησαυροί της έχουν να κάνουν με καλές ή κακές κριτικές που αφορούσαν τον Τέρρυ καθώς και ένα πακέτο από γράμματα...
Σπόιλερ:

θα ήθελα να μου πείτε ποιός από τους δύο αγαπημένους της Κάντυ πιστεύετε πως της το χάρισε και κατ΄επέκταση ποιός είναι αυτός με τον οποίον είναι παντρεμένη...
Η ερώτηση ίσως να έχει ψιλοαπαντηθεί και σε άλλο θέμα αλλά θα ήθελα εδώ να σχολιάσουμε όχι το τί θα θέλαμε να έχει συμβεί αλλά ειλικρινά τί πιστεύουμε... Εν ολίγοις, τεκμηριώστε όσο γίνεται την απάντησή σας... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2369
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Δευ Δεκ 06, 2010 2:27 am

Προφανώς είναι ένα οικογενειακό κειμήλιο το οποίο όμως θα μπορούσε να ανήκει τόσο στην οικογένεια Άρτλευ όσο και στην Ελεονόρ Μπεικερ... οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα σε ποιον ανήκει.
Έχουμε μήπως κάποιο άλλο στοιχείο γι'αυτή την κοσμηματοθήκη???

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Δευ Δεκ 06, 2010 1:08 pm

akaliakoukou έγραψε:
Προφανώς είναι ένα οικογενειακό κειμήλιο το οποίο όμως θα μπορούσε να ανήκει τόσο στην οικογένεια Άρτλευ όσο και στην Ελεονόρ Μπεικερ... οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα σε ποιον ανήκει.
Έχουμε μήπως κάποιο άλλο στοιχείο γι'αυτή την κοσμηματοθήκη???

Εμμμ... κάτι πιό συγκεκριμένο πέρα από το ότι της το είχε χαρίσει ο αγαπημένος της όχι...
Απλά... είναι από τα σημεία εκείνα της νουβέλας που μου ενισχύουν την πεποίθηση πως ο καλός της είναι ο Άλμπερτ...

Θα το αναλύσω όμως κάποια άλλη στιγμή...
Λορένα
Ο εγκέφαλος του φόρουμ!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : Κολέγιο του Αγίου Παυλου, Λονδίνο
Registration date : 14/06/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Δευ Δεκ 06, 2010 3:07 pm

Βρε κοριτσια.. καμια δεν θυμαται αυτη την κοσμηματοθηκη, που την ειχε η Καντυ απο τον καιρο του κολεγιου ακομη?

Εκει μεσα δεν εκρυβε τους θυσαυρους της? τον σταυρο που της εδωσε η κυρια Πονυ και το μενταγιον του πριγκιπα?

Προχειρα θυμαμαι πως το κουτι το φανερωσε και οταν εμενε με τον Αλμπερτ, καποια στιγμη που θυμηθηκε τον πριγκιπα της και εψαξε να τα βρει το μενταγιον. Το ειχε στο κουτι..

Μιλαμε για αλλη θηκη? ποσες ειχε πια? Το ποιος της την εδωσε δεν το λεει.. αλλα οτι ηταν στολισμενο με περλες και πολυτιμους λιθους, ειναι σιγουρα σωστη η μεταφραση? Δεν νομιζω η καντυ να ειχε τοσο πολυτιμο κουτι στην κατοχη της..

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Δευ Δεκ 06, 2010 5:11 pm

Λορένα έγραψε:
Βρε κοριτσια.. καμια δεν θυμαται αυτη την κοσμηματοθηκη, που την ειχε η Καντυ απο τον καιρο του κολεγιου ακομη?

Εκει μεσα δεν εκρυβε τους θυσαυρους της? τον σταυρο που της εδωσε η κυρια Πονυ και το μενταγιον του πριγκιπα?

Προχειρα θυμαμαι πως το κουτι το φανερωσε και οταν εμενε με τον Αλμπερτ, καποια στιγμη που θυμηθηκε τον πριγκιπα της και εψαξε να τα βρει το μενταγιον. Το ειχε στο κουτι..

Μιλαμε για αλλη θηκη? ποσες ειχε πια? Το ποιος της την εδωσε δεν το λεει.. αλλα οτι ηταν στολισμενο με περλες και πολυτιμους λιθους, ειναι σιγουρα σωστη η μεταφραση? Δεν νομιζω η καντυ να ειχε τοσο πολυτιμο κουτι στην κατοχη της..

Λορένα, δεν πρόκειται για εκείνη που είχε στο κολέγιο τελικά... Δεν ξέρω αν στη νουβέλα αναφέρεται κάπου εκείνη η παλιά στην οποία φύλαγε το μενταγιόν του Πρίγκηπα, τη φωτό του Άντονυ και το μαντηλάκι του Τέρρυ, αλλά αυτή που λέω εγώ της την έχει κάνει δώρο ο αγαπημένος της, αυτός με τον οποίον τελικά μένουν μαζί κάπου στο Λονδίνο, στο μέρος που γεννήθηκε ο Σαίξπηρ...

Άλλα 'ντ' άλλα δλδ, drunken καινούριο μπέρδεμα για να μη δυσαρεστηθεί καμιά από τις δύο πλευρές jocolor
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Δευ Δεκ 06, 2010 9:51 pm

Από ότι θυμάμαι από το μάνγκα, η Κάντυ είχε τρεις θησαυρούς... το μεταγιόν του πρίγκηπα, το σταυρό της αδελφής Μαρίας και τη φωτογραφία του Άντονυ.
Δεν θυμάμαι καθόλου να αναφέρεται κάπου "το μαντηλάκι του Τέρρυ"
Και σαν Τερρυκιά, θα το θυμόμουν!!!!!
Μπορείτε να μου πείτε σε ποιο τεύχος αναφέρει το μαντηλάκι?
Μόνο στην Ιταλική συνέχεια θυμάμαι τον Τέρρυ να βρίσκει το μαντήλι της Κάντυ (όταν ήταν μέσα στην άμαξα) και ο οδηγός της άμαξας τον ενημέρωσε ότι η Κάντυ (μια ξανθιά κοπέλα με φακίδες του είχε πει) έφυγε επειγόντως από το θέατρο με έναν βαριά άρρωστο ασθενή για το νοσοκομείο και του είπε ο Τέρρυ να τον πάει εκεί, και διαπίστωσε ότι ο ασθενής ήταν ο πατέρας του και ότι είχε πάει στο θέατρο να τον δει και χάρη στην Κάντυ μεταφέρθηκε εγκαίρως στο νοσοκομείο και σώθηκε.
Εκεί τα είχαν ξαναβρει πατέρας και γιος.
Όμως αυτό είναι στην Ιταλική συνέχεια.
Στο κανονικό δεν θυμάμαι κάτι ανάλογο για μαντήλι...

Επίσης, γιατί να είναι ντε και καλά η κοσμηματοθήκη των Άρτλευ και όχι της Ελεονόρ?

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Δεκ 07, 2010 11:45 am

akaliakoukou έγραψε:
Από ότι θυμάμαι από το μάνγκα, η Κάντυ είχε τρεις θησαυρούς... το μεταγιόν του πρίγκηπα, το σταυρό της αδελφής Μαρίας και τη φωτογραφία του Άντονυ.
Δεν θυμάμαι καθόλου να αναφέρεται κάπου "το μαντηλάκι του Τέρρυ"
Και σαν Τερρυκιά, θα το θυμόμουν!!!!!
Μπορείτε να μου πείτε σε ποιο τεύχος αναφέρει το μαντηλάκι?
Μόνο στην Ιταλική συνέχεια θυμάμαι τον Τέρρυ να βρίσκει το μαντήλι της Κάντυ (όταν ήταν μέσα στην άμαξα) και ο οδηγός της άμαξας τον ενημέρωσε ότι η Κάντυ (μια ξανθιά κοπέλα με φακίδες του είχε πει) έφυγε επειγόντως από το θέατρο με έναν βαριά άρρωστο ασθενή για το νοσοκομείο και του είπε ο Τέρρυ να τον πάει εκεί, και διαπίστωσε ότι ο ασθενής ήταν ο πατέρας του και ότι είχε πάει στο θέατρο να τον δει και χάρη στην Κάντυ μεταφέρθηκε εγκαίρως στο νοσοκομείο και σώθηκε.
Εκεί τα είχαν ξαναβρει πατέρας και γιος.
Όμως αυτό είναι στην Ιταλική συνέχεια.
Στο κανονικό δεν θυμάμαι κάτι ανάλογο για μαντήλι...

Επίσης, γιατί να είναι ντε και καλά η κοσμηματοθήκη των Άρτλευ και όχι της Ελεονόρ?

Το μαντηλάκι είναι εκείνο με το οποίο έδεσε το χέρι της στο χορό του Μάη... Τώρα... μαντήλι ήταν, γραβάτα φουλάρι... θα σε γελάσω... Στο ανιμέ δείχνει πως το χάνει στον εξώστη απ΄όπου παρακολουθεί την παράσταση και εκεί το βρίσκει ο Τέρρυ... Έχω όμως την εντύπωση πως αναφέρεται και στο ¨"Ημερολόγιο της Κάντυ". Θα το διαβάσω ξανά για να σιγουρευτώ...
Πάντως, το σταυρό δε θυμάμαι να τον είχε στο κουτί... Το φορούσε πάντα πάνω της εκτός από τις φορές που ήταν πιό επίσημα ντυμένη... Ήταν ένα από τα φυλαχτά της (το αναφέρει και όταν τη βρίσκει ο Άλμπερτ μετά την παγίδα του Νηλ.. ) Εκτός και αν το είχε στο κουτί και όταν της έφερε η Πάττυ το δώρο του Στήαρ να το ξαναφόρεσε... Suspect

Όσο για το αν ήταν της Ελεονόρ, δεν υπάρχει περίπτωση.
Πρόκειται για πολύ ακριβό κουτί (τυλιγμένο με πέρλες και πολύτιμους λίθους) που περνούσε από γενιά σε γενιά. Η Ελεονόρ ήταν μιά "φτωχή Αμερικάνα" οπότε αποκλείεται να βρισκόταν κάτι τόσο πολύτιμο στην οικογένειά της... Άλλωστε μην ξεχνάμε πως η φτωχή καταγωγή της απέτρεψε το Δούκα από το να την παντρευτεί...
Πιό πιθανό θα ήταν να ανήκε στην οικογένεια του Γκράντζεστερ και να το έδωσε ο Δούκας στο γιό του αλλά ας μην ξεχνάμε πως ο Τέρρυ άλλαξε το όνομά του σε Γκράχαμ και με αυτό παρουσιάζεται μέχρι τέλους. Cool Οπότε, δε νομίζω ως Γκράχαμ να δέχτηκε ως δώρο για την καλή του από το Δούκα ένα τέτοιο οικογενειακό κειμήλιο... No
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 73
Registration date : 22/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Σαβ Δεκ 11, 2010 7:52 am

Αν λάβουμε υπόψη μας μόνο όσα έχουν γραφτεί στο μάνγκα ,έχουμε δει στο ανιμέ και από τα γράμματα της νουβέλας, η προσωπική μου άποψη είναι πως της το χάρισε ο Άλμπερτ και αυτό γιατί.

1. Γνωρίζουμε οτι ο Άλμπερτ, έστειλνε δώρα από τα ταξίδια του στην Κάντυ μέσο του Τζώρτζ, άρα πιθανόν ένα από αυτά να είναι η κοσμηματοθήκη. Καθόλου παράξενο για έναν πλούσιο κληρονόμο.
2. Ο Τέρρυ, αν και γιός δούκα, επέιδή " τα έσπασε " με τον πατέρα του (μέχρι και όνομα άλλαξε) δεν νομίζω μέσα σε 4 χρόνια με το επάγγελμα του ηθοποιού να είχε καταφέρει να βγάλει τόσα πολλά χρηματα, για ένα τόσο ακριβό δώρο.
3. Αν ήταν οικογενειακό κειμήλιο, των Γκράντζεστερ, αμφιβάλλω πως θα ερχόταν στα χέρια του Τέρρυ, (αποκλείεται η μητριά του να επέτρεπε κάτι τέτοιο. Δεν συμπαθούσε καθόλου τον Τέρρυ.
4. Αν ήταν οικογενειακό κειμήλιο των Άρντλευ, αποκλείεται να ανήκε στην θεία Ελρόυ. Θα προτιμούσε να το κατάπινε, παρά να το δει στα χέρια της Κάντυ Twisted Evil . Πιστεύω πως ανήκε στην μητέρα του Άντονυ και ο Άλμπερτ της το έδωσε γιατί ήξερε πως η Κάντυ θα το προσεχε σαν τα μάτια της, γνωρίζοντας το πόσο πολύτιμο ήταν για αυτόν (συναισθηματικα )
KATEΡΙΝΑ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 278
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Registration date : 09/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Ιαν 11, 2011 10:01 am

Έχοντας χρόνο σήμερα θυμήθηκα αυτή τη σκηνή από το ανιμέ...Δεν ξέρω αν ταιριάζει στις περιγραφές αλλά εμένα το μυαλό μου εκεί έχει κολλήσει τώρα δείτε το ...

Με αυτή την εικόνα σαν επιχείρημα λέω πως μετα το θάνατο του Άντονυ και μετά τις αποκαλύψεις και μετά και μετά...την έδωσε ο Άλμερτ στην Κάντυ
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Ιαν 11, 2011 1:24 pm

Nα λοιπόν που βρισκόταν το δαμασκηνοκούτι!!!! bounce bounce bounce

Πως το θυμήθηκες καλέ;;;; Idea Idea Idea
KATEΡΙΝΑ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Ιαν 11, 2011 4:30 pm

Aldebaran έγραψε:
Nα λοιπόν που βρισκόταν το δαμασκηνοκούτι!!!! bounce bounce bounce

Πως το θυμήθηκες καλέ;;;; Idea Idea Idea

Αργώ αλλά άμα πάρω μπροστά.... Laughing
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Ιαν 11, 2011 5:33 pm

Δεν ξέω τι λέτε εσείς εγώ απόλαυσα ένα απο τα αγαπημένα μου επεισόδια
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τρι Ιαν 11, 2011 7:11 pm

Εγώ, που επιβεβαιώθηκε η εικασία μου οτι το κουτί ανήκε στην μητέρα του Άντονυ, τι κερδίζω;;;; confused
KATEΡΙΝΑ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τετ Ιαν 12, 2011 8:47 am

Παράθεση :
ΜΙΜΙ
Δεν ξέω τι λέτε εσείς εγώ απόλαυσα ένα απο τα αγαπημένα μου επεισόδια

Εσένα σκέφτηκα μόλις το βρήκα αυτό...!΄Ηταν όντως ωραίο επεισόδιο! Sad

Παράθεση :
ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εγώ, που επιβεβαιώθηκε η εικασία μου οτι το κουτί ανήκε στην μητέρα του Άντονυ, τι κερδίζω;;;;

Δεν έχει κανένα σοκολατάκι να σε τρατάρω... γι'αυτό πάρε ένα λουλουδάκι!

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τετ Ιαν 12, 2011 9:51 am

Παράθεση :
ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εγώ, που επιβεβαιώθηκε η εικασία μου οτι το κουτί ανήκε στην μητέρα του Άντονυ, τι κερδίζω;;;;

Ένα κρουασάν σοκολάτα, ή/και ένα τσουρέκι σοκολάτας ή/και μία πάστα...

... στην επόμενή μας συνάντηση από τη γνωστή σοκολατοποιϊα στην Κυψέλη!!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τετ Ιαν 12, 2011 10:12 am

Παράθεση :
Δεν έχει κανένα σοκολατάκι να σε τρατάρω... γι'αυτό πάρε ένα λουλουδάκι!
Παράθεση :

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου Smile

Ένα κρουασάν σοκολάτα, ή/και ένα τσουρέκι σοκολάτας ή/και μία πάστα...

... στην επόμενή μας συνάντηση από τη γνωστή σοκολατοποιϊα στην Κυψέλη!!!!

Αχ, ναι Άλντε μου.... Θα κανονίσουμε σύντομα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τετ Ιαν 12, 2011 11:41 am

KATEΡΙΝΑ έγραψε:
Έχοντας χρόνο σήμερα θυμήθηκα αυτή τη σκηνή από το ανιμέ...Δεν ξέρω αν ταιριάζει στις περιγραφές αλλά εμένα το μυαλό μου εκεί έχει κολλήσει τώρα δείτε το ...

Με αυτή την εικόνα σαν επιχείρημα λέω πως μετα το θάνατο του Άντονυ και μετά τις αποκαλύψεις και μετά και μετά...την έδωσε ο Άλμερτ στην Κάντυ

Άχου Κατερινάκι, τώρα το είδα αυτό!!!!

Πού πας και τα ξετρυπώνεις!!!!!!

ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ   Τετ Ιαν 12, 2011 6:53 pm

Αχ βρε Κατερίνα μου σ ευχαριστώ που με σκέφτηκες!!! Smile έχω ταυτιστεί πλέον με την εικόνα του Άντονυ Twisted Evil

H κοσμηματοθήκη και οι θησαυροί της Κάντυ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η νουβέλα της Κάντυ-
Μετάβαση σε: