Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Ιούνιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιος είναι τελικά ο Anohito?
Σήμερα στις 1:10 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Σαβ Ιουν 24, 2017 11:25 pm από fay450

» ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Σαβ Ιουν 24, 2017 10:32 pm από fay450

» ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΛΟΦΟ
Παρ Ιουν 16, 2017 2:17 pm από Aldebaran

» Καλύτερη τιμωρια
Παρ Ιουν 16, 2017 1:52 pm από Aldebaran

» Ποιο δώρο έκανε πιο ευτυχισμένη την Κάντυ?
Κυρ Ιουν 11, 2017 6:11 pm από ariathniM

» Ο ρόλος της ζωής του
Πεμ Ιουν 08, 2017 10:52 am από Uranya

» Τέρρυ - Άλμπερτ : οι ομοιότητες
Τρι Ιουν 06, 2017 4:35 pm από Uranya

» ΡΟΚΣΤΟΥΝ
Σαβ Ιουν 03, 2017 9:52 am από Uranya

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 10:57 am

Aldebaran έγραψε:

Δεσποινάκι, καταλαβαίνω την πίκρα σου σχετικά με το τρίγωνο Κάντυ - Τέρρυ - Σουζάννα αλλά νομίζω πως η εικόνα που έχουμε μέσω των ελληνικών-ιταλικών-αγγλικών μεταφράσεων είναι λανθασμένη...

Δηλαδή σ'ολες τις χώρες που οι φαν του ειδυλλιου Καντυ-Τερρυ είναι περισσότεροι απο αυτους της υποθετικής ερωτικης σχέσης Καντυ-Αλμπερτ φταίει η μετάφραση? Μα ακόμα και στην Ιαπωνία ο Τέρρυ έχει περισσότερους θαυμαστές απ'ο,τι ο Αλμπερτ, και οι Ιάπωνες είχαν κ'αυτοί ξεσηκωθεί με το ανοιχτό τέλος που είχε δώσει η Μιζούκι :bball:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3447
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 12:20 pm

domniki έγραψε:
Δηλαδή σ'ολες τις χώρες που οι φαν του ειδυλλιου Καντυ-Τερρυ είναι περισσότεροι απο αυτους της υποθετικής ερωτικης σχέσης Καντυ-Αλμπερτ φταίει η μετάφραση? Μα ακόμα και στην Ιαπωνία ο Τέρρυ έχει περισσότερους θαυμαστές απ'ο,τι ο Αλμπερτ, και οι Ιάπωνες είχαν κ'αυτοί ξεσηκωθεί με το ανοιχτό τέλος που είχε δώσει η Μιζούκι :bball:

Αυτό με την Ιαπωνία πρώτη φορά το ακούω... Είσαι σίγουρη;;; Wink
Κοίτα... Γενικά οι Τέρρυ φανς είχαν απογοητευτεί με την ιστορία της Μιζούκι αφού όχι μόνο έχαναν το κορίτσι αλλά ο αγαπημένος τους ήρωας έπρεπε να μείνει εφ΄όρου ζωής με μιά ανάπηρη... Τελικά όμως η Μιζούκι τους έκανε τη χάρη και τον αποδέσμευσε, μόνο που τώρα δεν έχουν να πατήσουν σε ένα ανοιχτό τέλος για να ελπίζουν πως η Κάντυ θα ξαναείναι με τον Τέρρυ...

Οι Αλμπερτ φανς δεν είχαν λόγο να ξεσηκωθούν αφού για εκείνους στο τέλος τόσο στο μάνγκα όσο και στη νουβέλα ήταν πως οριστικά και τελεσίδικα η Κάντυ έμενε με τον πρίγκηπά της... Twisted Evil
Αν είχαν διαμαρτυρηθεί κάποια στιγμή στην αρχή της κυκλοφορίας της νέας νουβέλας ήταν επειδή η Μιζούκι θέλοντας να διατηρήσει το μυστήριο γύρω από τον Πρίγκηπα όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους νέους αναγνώστες δε δήλωνε ξεκάθαρα με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ. Έπρεπε να διαβαστεί (και να αγοραστεί...) όλη η νουβέλα για να διαπιστωθεί πως η Μιζούκι έμεινε πιστή στην αρχική της βουλή: να μείνει η Κάντυ με τον Άλμπερτ. Έτσι τώρα κοιμούνται ήσυχοι... Sleep

Τώρα... αν οι Τέρρυ φανς δεν μπορούσαν να δουν πως η Κάντυ είχε πει οριστικά αντίο στον Τέρρυ, αν δε φταίει η μετάφραση ποιός μπορεί να φταίει;;;; Εγώ πάντως τα ρίχνω στη μετάφραση...
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 5:47 pm

Εγώ πάντως θεωρώ οτι ο πιο αδικημένος είναι ο Τέρρυ αν τελικά μένει με τον Άλμπερτ! και που πεθαίνει η Σούζυ τί???? αυτό τον κάνει ευτυχισμένο??? δεν θα έπρεπε κάπως να τον αποκαταστήσει? δηλαδή πεθαίνει η άλλη κι αυτό ήταν? Οπότε να θεωρήσω τυχερούς τον Άντονυ και τον Στήαρ που είχαν την τύχη να σκοτωθούν αλλά ηξεραν οτι είχαν κάποιες που τους αγαπούσαν. Πραγματικά έχω απογοητευτεί πάρα πολύ Sad τόσοι θαυμαστές του Τέρρυ κι αυτή να τον έχει αφήσει τόσο ξεκρέμαστο και δυστυχισμένο??? Όλο αυτό μου φαίνεται πολύ σκληρό bom
arwyn-t

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 6:11 pm

Βρε παιδια... για ονομα, επιθετο και λοιπους προσωπικους προσδιορισμους! Razz

Ολοι οι ηρωες της λογοτεχνιας πρεπει σωνει και καλα να ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα; Επρεπε σωνει και καλα ο Αλμπερτ να παρει την Καντυ ή ο Τερρυ να αποκατασταθει; Ποιος ειπε οτι η λογοτεχνια ειναι παντα ροδινη; Ποιος ειπε οτι πρεπει οι ηρωες να μην αντιμετωπισουν ποτέ σκληρη μοιρα;

Δηλαδη, οταν η Πηνελοπη Δελτα στο αγαπημενο μου βιβλιο "Τον Καιρο Του Βουλγαροκτονου"

Σπόιλερ:

επρεπε να τα βαψω μαυρα, να αρχισω να μισω την Δελτα και να λεω οτι ειναι εκτος χαρακτηρα, ειναι σκληρο και αδικο, γιατι γιατι γιατι; Η γοητεια του βιβλιου ητανε ακριβως η τραγικοτητα του, η μη λυτρωση μεσα στη λυτρωση.

Καθε συγγραφεας αποφασιζει για τους ηρωες του βιβλιου του. Αν θα μας αρεσει ή οχι ειναι δικο μας θεμα. Η Μιζουκι δεν ειχε υποχρεωση να ευχαριστησει κανεναν θαυμαστη, εγραψε αυτο που παντα ηθελε αυτη να γραψει.

Σηκωνω πλεον τα χερια ψηλα.

:|
ΜΙΜΙ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 6:23 pm

Δεν είπα οτι θα πεθάνω κιόλας, ούτε θα τα βάψω μαύρα απλά μου φαίνεται λίγο ξεκρέμαστο το όλο στόρυ για τον Τέρρυ. Δεν είπα οτι όπωσδήποτε πρέπει να παντρευτεί κάποια αλλά και μετα τι? Ωραία πέθανε η Σούζυ, ο Τέρρυ τι έκανε στη ζωή του μετά? Τοσους θαυμαστές έχει δεν θα πρεπε να τους πληροφορήσει για τον ήρωα τους?? Νομίζω είχε και πρωταγωνιστικό ρόλο στο όλο στόρυ! Λέω κάτι παράλογο?
arwyn-t

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 6:58 pm

Δηλαδη το οτι η ζωη δεν τελειωνει με τον πρωτο μας ερωτα, με την πρωτη μας φιλεναδα, αλλα στα εικοσι μας χρονια, με μια λαμπρη καριερα ηδη ετοιμη, η ζωη συνεχιζεται και νεος ερωτας καποια στιγμη θα ερθει.... δεν ειναι αυτονοητο;; Πρεπει να το πει η συγγραφεας;; Η λογικη δεν το λεει απο μονη της;;;

Αχ παιδια... ειλικρινα δεν μπορω αλλο.

ΜΙΜΙ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τρι Ιαν 11, 2011 9:05 pm

Λοιπόν εμένα δεν μου αρέσει σε μια ιστορία ένας ήρωας με πρωταγωνιστικό ρόλο να μην έχει μια σαφή κατάληξη και να πρέπει εγώ να φανταστώ τι απέγινε. Δεν με νοιάζει εαν αυτό το στόρυ λέγεται Κάντυ ή Χάρι Πότερ.
Ξέρω πολύ καλά οτι η ζωή δεν τελειώνει με τον πρώτο μας έρωτα και αφού μιλάμε για Κάντυ είναι γνωστό σε όλους μας οτι η Κάντυ συνέχισε και μετά τον θάνατο του Άντονυ.
Μιλάω για μια εντελώς προσωπική μου άποψη που ίσως μερικούς να μην τους βρίσκει σύμφωνους αλλά αυτή είναι. Το ίδιο θα έλεγα για οποιονδήποτε ήρωα.
Και να μήν ξεχνάμε οτι είμαι εντελώς αντκειμενική γιατί δεν είμαι ούτε Τερρυκιά ούτε Αλμπερτικιά, απ τη στιγμή που δεν είναι ο Άντονυ ο εκλεκτός περι ορέξεως κολοκυθόπιτα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2369
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 2:06 am

Ακριβώς την ίδια απορία έχω με την Μιμή.
Εκείνο είναι το μοναδικό σημείο στο οποίο θεωρώ ότι η Μιζούκι μου άφησε ένα κενό.
Απλά δεν μπορώ να είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρη, μην τυχόν και δεν έχουμε διαβάσει ακόμη κάποιο σπόιλερ από την καινουρια νουβέλα που ίσως εκεί να αναφέρεται κάτι παραπάνω για τον Τέρρυ.
Αλλά συμφωνώ ότι εφόσον ο Τέρρυ έχει τόσους πολλούς θαυμαστές, άξιζε κατά τη γνώμη μου μια καλύτερη αντιμετόπιση από τη δημιουργό του.
θα σας πω ένα παράδειγμα.
Έχετε δει το "όσα παίρνει ο άνεμος"?

Η Σκάρλετ στο τέλος μένει μόνη της στη σκάλα και κλαίει.
Όμως με μία φράση που λέει και τελειώνει το στόρυ εκεί, δίνει μια ελπίδα.
"αύριο είναι μια καινούρια μέρα... κάποιο τρόπο θα βρω να ξανακερδίσω την καρδιά του"...

Αύριο είναι μια καινούρια μέρα....

Μακάρι κάπου να γράφει κάτι για τον Τέρρυ, κάτι που να μην τον αφήνει έτσι στο έλεος της φαντασίας μας...

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 4:43 am

arwyn-t έγραψε:
Δηλαδη το οτι η ζωη δεν τελειωνει με τον πρωτο μας ερωτα, με την πρωτη μας φιλεναδα, αλλα στα εικοσι μας χρονια, με μια λαμπρη καριερα ηδη ετοιμη, η ζωη συνεχιζεται και νεος ερωτας καποια στιγμη θα ερθει.... δεν ειναι αυτονοητο;; Πρεπει να το πει η συγγραφεας;; Η λογικη δεν το λεει απο μονη της;;;

Αχ παιδια... ειλικρινα δεν μπορω αλλο.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να εκνευρίζεσαι έτσι.
Κάποιους μας έχει απογοητεύσει η ιστορία όσο αναφορά τον Τέρρυ.
Σίγουρα η ιστορία είναι Κάντυ Κάντυ και όχι Τέρρυ Τέρρυ, αλλά το ότι έχει αφήσει μια πίκρα και ένα κενό σε κάποιους ανθρώπους που έχουν αδυναμία σε αυτόν τον χαρακτήρα πρέπει να είναι σεβαστό!

Έγραψε δύο ολόκληρους τόμους.
Το να αφιέρωνε στον Τέρρυ μία ακόμη σελίδα που θα έριχνε κάποιο φως στην εξέλιξή του (γιατί κι ο Τέρρυ δεν είναι δυνατόν στην ηλικία των 30 κάτι να καλογέρεψε) θα ήταν προσωπικά για μένα μια ανακούφιση.
Θα μου πειτε, Μιζούκι ταλιροφονιάς κλπ κλπ κλπ, ήθελε να μην πει με σαφήνεια ποιος είναι ο τυχερός.
Από κει και πέρα σίγουρα θα μείνει πίκρα σε κάποιους και κάποιοι άλλοι θα είναι οκ.

Για μένα η Καντυ είναι πολύ μεγάλη αγάπη.
Αλλά όλο αυτό με τις παρεξηγήσεις στα φόρουμ με κουράζει απίστευτα.

Με το παραμικρό πρέπει να είμαστε στα όπλα και επίθεση

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 7:21 am

arwyn-t έγραψε:

Ολοι οι ηρωες της λογοτεχνιας πρεπει σωνει και καλα να ζησουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα; Επρεπε σωνει και καλα ο Αλμπερτ να παρει την Καντυ ή ο Τερρυ να αποκατασταθει; Ποιος ειπε οτι η λογοτεχνια ειναι παντα ροδινη; Ποιος ειπε οτι πρεπει οι ηρωες να μην αντιμετωπισουν ποτέ σκληρη μοιρα;

Δηλαδη, οταν η Πηνελοπη Δελτα στο αγαπημενο μου βιβλιο "Τον Καιρο Του Βουλγαροκτονου"

Σπόιλερ:

επρεπε να τα βαψω μαυρα, να αρχισω να μισω την Δελτα και να λεω οτι ειναι εκτος χαρακτηρα, ειναι σκληρο και αδικο, γιατι γιατι γιατι; Η γοητεια του βιβλιου ητανε ακριβως η τραγικοτητα του, η μη λυτρωση μεσα στη λυτρωση.

Cool down arwyn-t. Μην συγκρινεις ενα αριστουργημα της παιδικης λογοτεχνιας με ενα μανγκα/ανιμε της σειρας, που κυκλοφορησε αναμεσα σε χιλιαδες άλλα. Η Δέλτα φτιάχνει ήρωες όχι καρικατούρες. Τίποτα δεν είναι τυχαίο στον λογοτεχνικό της κόσμο, ειδικά αν σκεφτούμαι ότι βάσισε τον Κωνσταντίνο στον Ίωνα Δραγούμη. Δεν νομίζω η Μιζούκι να σκέφτηκε τόσο πολύ τους ήρωες της. Νομίζω ότι περισσότερο σκέφτηκε τα χρήματα Twisted Evil
arwyn-t

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 9:01 am

domniki έγραψε:
Η Δέλτα φτιάχνει ήρωες όχι καρικατούρες. Τίποτα δεν είναι τυχαίο στον λογοτεχνικό της κόσμο, ειδικά αν σκεφτούμαι ότι βάσισε τον Κωνσταντίνο στον Ίωνα Δραγούμη. Δεν νομίζω η Μιζούκι να σκέφτηκε τόσο πολύ τους ήρωες της. Νομίζω ότι περισσότερο σκέφτηκε τα χρήματα Twisted Evil

Μαλιστα. Δηλαδη προσκυναμε την Δελτα διοτι δημιουργησε αριστουργηματα, αλλά βαράμε τη Μιζουκι για τις αβασιμες καρικατουρες της. Ειναι ενταξει για τον ηρωα Κωνσταντινο να σφαχτει τραγικα, αλλά γκρινιαζει ολος ο τερροκοσμος που η καρικατουρα Τερρυ εχασε την πρωτη του φιλεναδα απλα.

Μηπως πρεπει να ειμαστε πιο επιεικης τελικα με τη Μιζουκι και να εχουμε λιγοτερες απαιτησεις, ακριβως επειδη δεν εκανε υψηλη λογοτεχνια; Λεω μηπως. Γλιτωνουμε ζαχαρενιες, βρε αδελφε.

Τα λεμε οταν επισημως μεταφραστει η νουβελα.

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 10:59 am

Ρε συ Άργουιν έλεος ούτε δικηγόρος της Μιζούκι να ήσουν ούτε η ίδια η Μιζούκι....
Το ότι έχει δυσαρεστήσει κάποιο κόσμο είναι σαφές και σεβαστό!
Γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά και εκνευρίζεσαι δεν μπορώ να το καταλάβω!!!

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 12:55 pm

arwyn-t έγραψε:

Μαλιστα. Δηλαδη προσκυναμε την Δελτα διοτι δημιουργησε αριστουργηματα, αλλά βαράμε τη Μιζουκι για τις αβασιμες καρικατουρες της. Ειναι ενταξει για τον ηρωα Κωνσταντινο να σφαχτει τραγικα, αλλά γκρινιαζει ολος ο τερροκοσμος που η καρικατουρα Τερρυ εχασε την πρωτη του φιλεναδα απλα.

Μηπως πρεπει να ειμαστε πιο επιεικης τελικα με τη Μιζουκι και να εχουμε λιγοτερες απαιτησεις, ακριβως επειδη δεν εκανε υψηλη λογοτεχνια; Λεω μηπως. Γλιτωνουμε ζαχαρενιες, βρε αδελφε.

Τα λεμε οταν επισημως μεταφραστει η νουβελα.

Μα νομίζω οτι κρίνουμε την λογοτεχνια ανάλογα με το είδος της. Δεν μπορεις να συγκρινεις ενα μανγκα με ενα βιβλιο. Ούτε την συγγραφική αξία ενος συγγραφέα βιβλίων με ένα συγγραφέα μανγκα. Έσυ ανέφερες την Δέλτα και τους ήρωες της, και αυτό σχολίασα.

Η δικιά μου ζαχαρένια δεν χαλάει αν παντρευτεί η Καντυ τον Αλμπερτ, τον Τέρρυ ή οποιονδηποτε αλλο. Στο φόρουμ περνάω ευχαριστα τον χρόνο μου Cool
natalia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 199
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy-Antony
Registration date : 10/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 6:50 pm

Θα συμφωνήσω και εγώ οτι δεν μπορεις να συγκρινεις ενα μανγκα με ενα βιβλιο.
Πάντως δεν ήξερα οτι η Πηνελόπη Δέλτα βάσισε τον ήρωα του έργου της στον Ϊωνα Δραγούμη.
Τελικά έχει πλάκα το τι μπορεί να μάθει κανείς στα πιο άσχετα μέρη. Smile
ΜΙΜΙ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Τετ Ιαν 12, 2011 6:51 pm

Eδώ απλά λέμε τη γνώμη μας για την νουβέλα της κάντυ δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε και η κάθε άποψη είναι σεβαστή! Αλίμονο αν πρέπει να φοβόμαστε να κρίνουμε την συγγραφέα No γιατί κάποιοι θα παρεξηγηθούν. Το ίδιο θα υποστήριζα αν άφηνε τον Άλμπερτ ξεκρέμαστο.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 12:24 am

Κοιτάξτε, η αλήθεια είναι ότι ο Άλμπερτ από την αρχή μέχρι το τέλος του μάνγκα είναι ο κύριος πρωταγωνιστής μετά την Κάντυ ( το έχω ξαναγράψει αυτο πριν από δυο τρία χρόνια και εδώ http://candy-candy.forum-2007.com/t146-topic

Το μάνγκα ουσιαστικά αρχίζει και τελειώνει με τον πρίγκηπα. Και όχι μόνο, είναι παρών συνεχώς. Είτε στην σκέψη της Κάντυ σαν πρίγκηπας, είτε σαν θείος Γουίλιαμ, ή σαν τον φίλο της τον Άλμπερτ που έχουν μοιραστεί τόσα πράγματα.

Η μόνη ένσταση που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν ότι δεν υπήρχαν ξεκάθαρα ερωτικά στοιχεία μεταξύ τους.

Όσο αναφορά τον Τέρρυ, του έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία και θεωρώ ότι εφόσον δεν είχε εξ αρχής σκοπό να τους σμίξει, κακώς έφτιαξε έτσι την ιστορία ώστε να κολλήσουμε και να ρίξουμε το κλάμα της αρκούδας και στο τέλος να μην έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την αντιμετόπιση που του έπρεπε.

Ναι, αν και σκληρό, είναι ανακούφιση ότι απεγκλωβίζεται από τη Σουζάννα, αλλά είπαμε, εμένα προσωπικά δεν μου αρκεί.

Όπως επίσης πάρα πολύ σκληρός ήταν ο θάνατος του Άντονυ όπως και του Στήαρ, αλλά νεκρανάσταση δεν περιμέναμε.
Τουλάχιστον έλπιζα κάποιο φως για τους εν ζωή αγαπημένους μας ήρωες!

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 7:16 am

natalia έγραψε:
Θα συμφωνήσω και εγώ οτι δεν μπορεις να συγκρινεις ενα μανγκα με ενα βιβλιο.
Πάντως δεν ήξερα οτι η Πηνελόπη Δέλτα βάσισε τον ήρωα του έργου της στον Ϊωνα Δραγούμη.
Τελικά έχει πλάκα το τι μπορεί να μάθει κανείς στα πιο άσχετα μέρη. Smile

Λέγεται ότι η Δελτα είχε εμπνευστεί από τον Ίωνα Δραγούμη και την δράση του για την δημιουργία του Βασιλόπουλου (Συνετός Β') στο Παραμύθι χωρίς όνομα. Αν διαβάσεις την "Εκτελεση" του Φ. Γερμανού, εκεί αναφέρεται ότι η επίδραση του Δραγούμη ήταν αυτή που την ώθησε να γράψει βιβλία στη δημοτική, παρόλες τις αντιδράσεις του περιβάλλοντος της. Η μητέρα της δεν είχε διαβάσει κανένα από τα βιβλία της, ούτε τη Ζωη του Χριστού, που της την έχει αφιερώσει. Τα θέματα των βιβλίων της είναι εθνικοπατριωτικά, και εκεί φαίνεται για μία ακόμα φορά η επιδραση του Δραγούμη, που ήταν ένθερμος οπαδός της Μεγαλης Ιδέας και του Μακεδονικού Αγώνα. Πρόσφατα είχε ενα αφιέρωμα η ΕΤ1 στην Δέλτα και ανέφερε πολλά πράγματα για την ζωή της και το έργο της.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 11:42 am

ΜΙΜΙ έγραψε:

....αν άφηνε τον Άλμπερτ ξεκρέμαστο.

Μπα... ο Άλμπερτ δε θα μπορούσε ποτέ να μείνει ξεκρέμαστος...
Θα είχε όλες εμάς που θα σπεύδαμε να τον παρηγορήσουμε να μη νιώθει μοναξιά ο καημενούλης μας... Απορώ γιατί οι Τερρυκές δεν επωφελούνται από την απουσία άλλης γυναίκας (... μέχρι στιγμής ...)

Και για να σοβαρευτώ... (λέμε τώρα... )

Αν μας διαφεύγει κάτι, είναι πως η Μιζούκι ως γιαπωνέζα έχει άλλη φιλοσοφία ζωής...
Δεν την χάλασε καθόλου να πεθάνει ένα 15χρονο παληκάρι, ούτε να θυσιάσει ένα άλλο χωρίς ουσιαστικό λόγο για την εξέλιξη της ιστορίας. Και θα μπορούσε κάλλιστα να ξεπαστρέψει και άλλους χωρίς να ζητήσει την άδεια κανενός. Δική της η ιστορία, ό,τι ήθελε θα την έκανε.
Έτσι,όπως αρχικά ήθελε να παρουσιάσει την ιστορία της ο θάνατος της Σουζάννας δεν ήταν στο πρόγραμμα.
Όμως, για τα μπικικίνια και μόνο έκανε την υπέρβασή της φροντίζοντας ταυτόχρονα να ανοίξει τον χρονικό ορίζοντα ώστε να μη μπορεί η Κάντυ και πάλι να ξαναβρεθεί με τον Τέρρυ. Από εκεί και πέρα, αφού αποδέσμευσε από το "μαρτύριό" του τον αγαπημένο ήρωα τόσων φαν θεωρεί πως η παρουσία του στην ιστορία της έχει τελειώσει... Για τη Μιζούκι είναι ήδη πολλά όσα έκανε γι αυτόν...

Μακάρι, πάντως, να υπάρχει έστω και μιά παραγραφούλα σκόρπια κάπου στη νουβέλα που να μην έχει μεταφραστεί ακόμη και να δίνει ελπίδες για την αποκατάσταση του Τέρρυ ώστε να ζήσουμε εμείς καλά και αυτή (η Μιζούκι) καλύτερα... Χλωμό όμως το κόβω... Sad
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 11:51 am

Τα μπικικίνια τι είναι???? confused

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 12:05 pm

akaliakoukou έγραψε:
Τα μπικικίνια τι είναι???? confused

Τα λεφτά.. τα λεφτά... τα κατομμύρια...

natalia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 199
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy-Antony
Registration date : 10/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Πεμ Ιαν 13, 2011 6:34 pm

Πρόσφατα είχε ενα αφιέρωμα η ΕΤ1 στην Δέλτα και ανέφερε πολλά πράγματα για την ζωή της και το έργο της.

Κρίμα που δεν το είδα θα είχε πολύ ενδιαφέρον. Οσο για το οικογενειακό περιβάλλον της Δέλτα, απο τα λίγα που ξέρω ,στάθηκε πολύ σκληρό μαζί της, ειδικά ο πατέρας της. Είναι ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα για το πως ορισμένοι γονείς αρνούνται να αναγνωρίσουν οτιδήποτε θετικό στα παιδιά τους, 'οποια και αν είναι αυτά, ανεξάρτητα απο το τι έχουν επιτύχει γιατί έχουν διαφορετικές βλέψεις ζωής!
eva8

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 11/01/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Σαβ Ιαν 15, 2011 10:35 am

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι, "ποιοτικό ή εμπορικό", σίγουρα δεν είναι λογοτεχνικό το έργο, αλλά έχει καταφέρει εδώ και 35 χρόνια να συγκηνεί όλους όσους το έχουμε διαβάσει ή παρακολουθήσει, χωρίς να ξεκολλάμε, και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε. Δεν είναι τίποτα περισότερο από αυτό!

Το πιστεύετε ότι η κόρη μου (1,5 χρ) όταν τελειώνει το επεισόδιο φωνάζει γιατί θέλει κι άλλο! Χωρις να πω για το γυιο μου που είναι 3!

Ισως και αυτά τα κενά που αφήνει και τα συζηταμε μετά από 35 χρόνια, να είναι μέρος της μαγείας του! Θυμάστε άλλο cartoon από την παιδική σας ηλικία? Το έχετε ξαναδεί ή ξαναδιαβάσει? Στην αρχική του μορφή εννοώ.
ΜΙΜΙ

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;   Σαβ Ιαν 15, 2011 4:18 pm

Καλώς ήρθες eva!!! Smile έχεις δίκιο σ αυτό που λες! Χάρη στη Μιζούκι ασχολούμαστε τόσα χρόνια με την Κάντυ! Η κόρη μου έχει πάθει εξάρτηση μαζί της! και τώρα κάντυ βλέπουμε Wink

Με ποιόν είναι παντρεμένη η Κάντυ στο Λονδίνο;;;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η νουβέλα της Κάντυ-
Μετάβαση σε: