Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2378
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!   Πεμ Δεκ 23, 2010 1:41 am

Τα γράμματα παρακάτω έχουν μεταφραστεί από γιαπωνέζικα σε αγγλικά από έγκυρη πηγή, η οποία επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμη.
Προσωπικά την ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου και με τα λίγα αγγλικά μου προσπάθησα να τα αποδώσω στην γλώσσα μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Για τυχόν λάθη, συγχωρέστε με!!!

ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΝΟΥΒΕΛΑ ΤΗΣ ΜΙΖΟΥΚΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ!!!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την akaliakoukou στις Παρ Φεβ 11, 2011 2:09 am, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://akaliakoukou.page.tl
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!   Πεμ Δεκ 23, 2010 2:21 am

1ο Γράμμα

Αγαπητέ μεγάλε θείε Γουίλιαμ
και πρίγκηπα του λόφου,
Πιστεύω ότι αυτή την ώρα θα έχετε επιστρέψει στην έπαυλη. Δεν μπορώ ακόμη να συνειδητοποιήσω ότι εσείς, ως επί κεφαλής της οικογένειας των Άρτλευ, έχετε τόση πολλή δουλειά να κάνετε. Εκτιμώ ιδιαίτερα που ήρθατε όλο αυτό το δρόμο μέχρι στο σπίτι της Πόνυ, παρά το πολυάσχολο πρόγραμμά σας.

Αναρρωτιόμουν γιατί δεν ήσασταν στην έπαυλη την μέρα που θα επέστρεφα στο σπίτι της Πόνυ, όταν σας είπα ότι θα σας επισκεφτώ, αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι εσείς με τον Άρτσι και τους υπόλοιπους φίλους θα ερχόσασταν στο σπίτι της Πόνυ πριν από μένα.

Και,και....
Τι να πω;

Ακόμη νιώθω σαν να ονειρεύομαι.

Από τη μια αισθάνομαι ότι το ήξερα ήδη κι από την άλλη νιώθω ότι ζω ένα όνειρο και ότι αύριο θα ανακαλύψω ότι όλα αυτά είναι απλώς παραισθήσεις... Έχω τόσο ανάμεικτα συναισθήματα.

Ακόμη και τώρα που γνωρίζω σαφέστατα ότι ο μεγάλος θείος Γουίλιαμ είναι ο κύριος Άλμπερτ αλλά και ο πρίγκηπας του λόφου, νιώθω να τρέμω από τη συγκίνηση.

Ακόμη, κύριε Άλμπερτ, όχι, μεγάλε θείε, όχι, πρίγκηπα του λόφου, έφυγες αμέσως, αφήνοντάς μου μονάχα έκπληξη. Έχω ακούσει ότι προέκυψαν ορισμένα επείγοντα ζητήματα των επιχειρήσεων... Ήμουν τόσο απογοητευμένη όταν είδα ότι ο Τζωρτζ έπρεπε να έρθει να σας παραλάβει και ότι δεν θα βοηθούσε να του γκρινιάξω λίγο.

Αφότου,μεγάλε θείε, είχατε φύγει τόσο βιαστικά, όλοι με ρωτούσαν "τι έγινε;" "τι συμβαίνει;" επειδή ήμουν τόσο χαμένη στις σκέψεις μου.

Αλλά δεν ήξερα πώς θα μπορούσα να τους το πω πιο σωστά... και επίσης ένιωθα ότι ήταν τόσο πολύτιμο για να τους το περιγράψω απλά...

Καθόμουν και έβλεπα τα αστέρια μέχρι τώρα. Νιώθω τόσο ευτυχισμένη για πρώτη φορά εδώ και πολύ καιρό.

Μπορείτε σας παρακαλώ να κρατήσετε την υπόσχεσή σας ότι θα έρθετε και πάλι για πιο πολύ καιρό;

Ήταν τόσα πολλά αυτά που ήθελα να σας πω και ξέχασα κάτι σημαντικό.
Να σας επιστρέψω,πρίγκηπα του λόφου, το οικόσημό σας...

Ανυπομονώ να σε ξαναδώ το συντομότερο δυνατό.

Καληνύχτα.

Κάντυ Γουάιτ Άρτλευ

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!   Πεμ Δεκ 23, 2010 4:15 am

2o γράμμα

Αγαπητή δεσποινίδα Κάντυ Γουάιτ Άρτλευ
Είχα την τιμή να λάβω το γράμμα σας. Ήταν πολύ λυπηρό για μένα το ότι έπρεπε να επιστρέψω στο σπίτι, χωρίς να έχω τη δυνατότητα για μια εκτενέστερη συνομιλία. Επιπλέον πληροφορήθηκα ότι σας εξέπληξα. Και πάλι σας παρακαλώ, δεχτήτε την ειλικρινή συγγνώμη μου.

Και τώρα, εγώ...

...αστειεύομαι, Κάντυ, αν σου γράφω μ'αυτό τον τρόπο, θα θυμώσεις, έτσι δεν είναι; Θα μου γράφεις λοιπόν κι εσύ πιο χαλαρά; Ξέρεις, με τον τρόπο που πάντα κουβεντιάζαμε, υποσχέσου το!

Τώρα, ξανά από την αρχή.

Κάντυ,λυπάμαι για κείνη τη μέρα. Ακριβώς όπως έμεινες έκπληκτη κι εσύ, υπάρχει ένα βουνό δουλειάς κάθε μέρα.Ειδικά από τότε που αποκάλυψα την ταυτότητά μου,ως Γουίλιαμ, είναι υπερβολική.

Ήρθα όλο το δρόμο μέχρι το σπίτι της Πόνυ εκείνη τη μέρα, κι αυτό έγινε, λυπάμαι. Ο Τζωρτζ επίσης παραπονιόταν ότι δεν ήθελε να παίξει αυτό το ρόλο.

Αλλά ξέρεις, ήθελα να φτάσω στο σπίτι της Πόνυ εκείνη τη μέρα πριν από σένα,παρόλο που φαινόταν αδύνατο. Και τότε ήθελα να σου εμπιστευτώ άλλο ένα μυστικό μου σε σένα, πού σε γνωρισα για πρώτη φορά, πολύ καιρό πριν.Δεν είχα το θάρρος να στο ομολογήσω σε ένα συνηθισμένο μέρος. Ένιωθα ότι θα σε απογοήτευα.

Ο Πρίγκηπας ζούσε στις αναμνήσεις σου, τόσο νεος, όσο και ο Άντονυ όλο αυτό τον καιρό, έτσι δεν είναι? Ανησυχούσα μήπως θα κατέστρεφα το όνειρό σου.

Αλλά εσύ το κατάλαβες με την πρώτη ματιά. Νιώθω ότι έχει φύγει ένα βάρος από πάνω μου. Ήθελα να στο πω κάποια στιγμή, αλλά το ανέβαλλα μέρα με τη μέρα ασυνείδητα.

Δεν χρειάζεται να μου δώσεις πίσω το οικόσημο. Όχι, θα σε αφήσω να μου το δώσεις. Και τότε αμέσως θα στο ξαναδώσω.

Κρατούσες το οικόσημο σαν φυλαχτό όλα αυτά τα χρόνια. Με την ελπίδα ότι θα σε προστατεύει και στο μέλλον.

Θα ήθελα να βρω χρόνο να σε δω το συντομότερο δυνατόν, αλλά δεν είναι εύκολο.

Νομίζω ότι μπορώ να σου γράφω γράμματα όμως, έτσι κι εσύ να μου γράφεις πολλά.

Να προσέχεις τον εαυτό σου. Σε παρακαλώ δώσε τα χαιρετίσματά μου στην κυρία Πόνυ και την αδελφή Μαρία.

Άλμπερτ.

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!   Πεμ Δεκ 23, 2010 3:35 pm

3ο Γράμμα

Για τον Πρίγκηπα του λόφου

Πρίγκηπα το λόφου, αν δεν σταματήσεις να εργάζεσαι τόσο σκληρά, θα πάθεις αμνησία πάλι.
Λυπάμαι που ήμουν τόσο νευρική κι έτσι το τελευταίο γράμμα μου ήταν πάρα πολύ σοβαρό.
Αλλά φταις εσύ γι'αυτό, Πρίγκηπα!
Αν ήμουν κοριτσάκι με αδύναμη καρδιά, θα είχα πεθάνει καιρό τώρα!
Και μάλιστα δύο φορές! Με έχεις αφήσει έκπληκτη δύο φορές ως τώρα! Θα μου το πληρώσεις! Να το θυμάσαι αυτό!
Αλλά ξέρεις, Πρίγκηπα, τώρα που έχω ηρεμήσει, υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα για τα οποία δεν μπορώ να πάψω να αναρωτιέμαι.
Πότε κατάλαβες ότι ήμουν εκείνο το μικρό κοριτσάκι τότε;Και τότε, γιατί εξαφανίστηκες μέσα σε μια στιγμή? Για μια στιγμή κοίταξα από την άλλη, και μέχρι να γυρίσω το βλέμμα μου δεν ήσουν εκεί.
Από κείνη τη μέρα, περίμενα τον Πρίγκηπα να έρθει στο λόφο κάθε μέρα.
Ναι, πράγματι, αν και επιτέλους ξανασυνάντησα τον Πρίγκηπά μου, δεν ξέρω τίποτα για σένα.
Δεδομένου του ότι είσαι ο μεγάλος θείος Γουίλιαμ, θα έπρεπε να μου κρατήσεις κρυφά και πράγματα σαν αυτό...
Έχω πολλές απορίες στο κεφάλι μου.
Θα σε κάνω να μου τα πεις όλα την επόμενη φορά. Προετοιμάσου, εντάξει?
Και τώρα, Πρίγκηπα, ο λόφος της Πόνυ θα είναι ολάνθιστος σύντομα. Τι έρχεται τότε?

Αν δεν απαντήσεις πριν να μετρήσω μέχρι το δέκα, θα πρέπει να πραγματοποιήσεις την ευχή μου, χωρίς να αποτύχεις.
Είσαι έτοιμος?
Ένα, δύο, τρία, τέσσερα, πέντε, έξι, επτά, οκτώ, εννέα, μπίιιιιιιπ! Λοιπόν, τόσο άσκημα!
Αυτό που έρχεται είναι τα γεννέθλιά μου.
Επειδή δεν μπόρεσες να απαντήσεις, Πρίγκηπα, θα πρέπει να πραγματοποιήσεις την ευχή μου.
Κι αυτή είναι....
Θα πρέπει ο Πρίγκηπας να έρθει στο σπίτι της Πόνυ εκείνη τη μέρα!
Θυμήσου, εάν δεν εκπληρώσεις την επιθυμία μου, θα το μετανιώσεις, η Κάντυ θα σε πονέσει, ξέρεις!

Κάντυ

akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!   Σαβ Δεκ 25, 2010 8:51 pm

4ο Γράμμα

Για την τρομερή Κάντυ

Δεν είναι δίκαιο, Κάντυ!
Πριν λάβω το γράμμα σου είχα ήδη ετοιμάσει το δώρο γεννεθλίων σου. Και γι'αυτό το δώρο έριξα αίμα, υδρώτα και δάκρυα, θα σου κοπεί η ανάσα όταν το δεις!
Γι'αυτό συγχώρεσέ με που δεν θα έρθω στα γεννέθλιά σου. Έι, μη θυμώσεις! Τι θα έλεγες αντί γι'αυτό να έρθεις εσύ στο Σικάγο; Η Άννυ επίσης είπε ότι θα της άρεσε να κάνατε μαζί ένα πάρτυ γεννεθλίων!

Πες μου αμέσως πόσα αυτοκίνητα να στείλω να έρθουν να σε πάρουν! Γιατί; Μα φυσικά γιατί θέλω να καλέσω και τα παιδιά από το σπίτι της Πόνυ, καθώς και την κυρία Πόνυ και την αδελφή Μαρία.

Ένα πάρτυ γεννεθλίων στο λόφο της Πόνυ θα ήταν υπέροχο, αλλά δεν νομίζεις ότι δεν θα ήταν άσχημο να έρθεις στο Σικάγο εσύ για μια φορά, έστω για λίγο;

Για τα παιδιά θα είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσουν καινούρια μέρη και για τις κυρίες θα είναι μια ευχάριστη ανάσα, πιστεύω. Τι λες γι'αυτό; Ενημέρωσέ με σύντομα.

Και τώρα,Κάντυ.
Πράγματι, δεν σου έχω πει τίποτα για μένα. Όταν διάβασα το γράμμα σου άρχισα για λίγο να αναπολώ το παρελθόν.

Γιατί ήμουν στο λόφο εκείνη τη μέρα.--- νιώθω ότι έχει περάσει πάρα πολύς καιρός από τότε....

Εκείνη την περίοδο μου απαγορευόταν αυστηρά να βγω έξω. Έχει να κάνει με τη διαδοχή μου στην κεφαλή της οικογένειας Άρτλευ, όταν ήμουν ακόμη μικρό παιδί. Κάποια μέρα όταν θα έχω χρόνο θα σου μιλήσω γι'αυτά.

Τέλος πάντων, η μεγάλη θεία Ελρόυ και οι υπόλοιποι μεγάλοι σε ηλικία συγγενείς των Άρτλευ, ήθελαν να με κρύψουν. Γιατί θα προκαλούσε μεγάλο πρόβλημα μία δημόσια εμφάνισή μου και αν ο κόσμος ήξερε ότι η κεφαλή των Άρτλευ είναι ένα μικρό παιδί.

Πόσο ασφυκτικά κυλούσαν εκείνες οι μέρες.

Όταν η αδελφή μου η Ρόζμαρυ ήταν ακόμα ζωντανή, μπορούσα να το αντέξω, αλλά από τότε που πέθανε, ένιωθα εγκλωβισμένος κάθε μέρα.

Εκείνη τη μέρα, γινόταν ένα πάρτυ στους Άρτλευ. Τα παιδιά μπορούσαν να παίξουν με την γκάιντα και να πάρουν μέρος στο χορό φορώντας την εθνική ενδυμασία.

Αλλά δεν μου επιτρεπόταν να παραστώ.

Όταν άκουσα τις μελωδίες από τις γκάιντες, δεν μπορούσα να το αντέξω. Γιατί θα έπρεπε να ζω μια ζωή φυλακισμένος? Ο Τζωρτζ ήταν ο μόνος στον οποίο μπορούσα να μιλήσω και δεν είχα φίλους στην ηλικία μου.

Φόρεσα κι εγώ την σκοτσέζικη φορεσιά μου και βγήκα με την γκάιντα από το δωμάτιό μου κρυφά. Θα ήμουν ευχαριστημένος αν μπορούσα να παίξω για λίγο γκάιντα μαζί με τα άλλα παιδιά.

Αλλά με ανακάλυψαν πολύ γρήγορα. Η θεία Ελρόυ με επέπληξε πολύ αυστηρά. Η θεία Ελρόυ να ξέρεις, ήταν πολύ χειρότερη τότε.

Πραγματικά τρελάθηκα από το θυμό μου. Ένιωσα ότι ήταν απαράδεκτο μια ζωή να με ελέγχουν οι Άρτλευ. Κι έτσι το έσκασα από την έπαυλη, προσποιούμενος ότι επέστρεφα πίσω στο δωμάτιό μου. (θα μπορούσα να οδηγώ αυτοκίνητο σε κείνη την ηλικία. Νομίζω ότι θα οδηγούσα καλύτερα από τον Στήαρ).

Απόλαυσα την ελευθερία στον έξω κόσμο. Περπατούσα εδώ κι εκεί και το τελευταίο μέρος που πήγα ήταν εκείνος ο λόφος...

Ξάπλωσα στο λόφο και κοιτούσα τον ουρανό. Συλλογιζόμουν πώς θα ζήσω τη ζωή μου από εδώ και πέρα.

Να έμενα εδώ και να προσληφθώ από κάποια αγροτική οικογένεια κάπου; Ή θα έπρεπε να επιστρέψω στην παλιά ζωή μου;

Ένιωθα αντιπάθεια απέναντι στον τρόπο σκέψης τους, η οποία δίνει τεράστια σημασία στην ευπρέπεια της οικογένειας Άρτλευ, αλλά ένιωθα και τις ευθύνες μου πάρα πολύ.

Γουίλιαμ Α. Άρτλευ.-- ήταν παρά τη θέλησή μου, ωστόσο, αυτό το όνομα μου έτυχε να αναλάβω.

Ο Τζωρτζ που με καταλαβαίνει, η μεγάλη θεία Ελρόυ, αυστηρή απέναντί μου αλλά μ'αγαπάει--τα πρόσωπα όλων των ανθρώπων ήρθαν στο μυαλό μου.

Και αυτό ήταν όταν..

Όταν ένα μικρό κοριτσάκι ήρθε σκαρφαλώνοντας το λόφο, σκυθρωπό με σουφρωμένα χείλη. Κάντυ, ήσουν εσύ. Μπορώ ακόμη να θυμηθώ πεντακάθαρα το πρόσωπό σου εκείνη τη στιγμή.

Ο λόγος για τον οποίο εξαφανίστηκα σε χρόνο μηδέν τότε, ήταν γιατί είδα τη μορφή του Τζωρτζ να διακρίνεται πίσω από το γρασίδι, κάτω στο λόφο.

Τελικά με βρήκε.

Τρέξε!!!Έτρεξα κάτω το λόφο στη στιγμή, αλλά, λοιπόν με τσάκωσε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Μόλις με βρήκε ο Τζώρτζ, άρχισε να κλαίει με δάκρυα να κυλούν αργά στα μάγουλά του.

Δεν θα μπορούσα να πω τίποτα πια...

Λυπάμαι, Κάντυ.

Δεν ήξερα ότι με αναζητούσες μετά από αυτό. Πότε παρατήρησα ότι ήσουν εκείνο το κοριτσάκι; Λοιπόν, ήταν προ πολλού.

Ναι, όταν σε έσωσα από εκείνο τον καταρράκτη. (σε είχα κατατρομάξει τότε, συγνώμη, συγγνώμη)

Είδα τον σταυρό και το οικόσημο να κρέμονται από το λαιμό σου. Εκτός αυτού, δεν είχες αλλάξει πολύ από τότε.

Εκείνη την περίοδο επίσης αποφάσισα να σε υιοθετήσω.

Είναι εντάξει με όλα αυτά, Κάντυ; Υπάρχει κάτι άλλο το οποίο θα ήθελες να μάθεις;
Να μην μένεις ξυπνή τόσο αργά.
Περιμένω την απάντησή σου

Άλμπερτ

ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ (μεταφρασμένα στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ)!!!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η νουβέλα της Κάντυ-
Μετάβαση σε: