Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Νοέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

'The Adoption' Issue

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Charmichan

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 50
Επάγγελμα : Elementary School Teacher
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert *The Legit King*
Registration date : 02/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: 'The Adoption' Issue   Πεμ Φεβ 03, 2011 4:41 pm

Hi all!

I'm Charmichan, a newbie in your Greek site! Please forgive me because I don't speak a hint of Greek.
The only exposure I have of your culture is from the textbooks of ancient Greece and 'my Big Fat Greek Wedding' Very Happy :o Very Happy

Anyhoooo... this situation about Candy being Albert's adopted daughter is a big bargaining debate the Terry fans would pull out from their hats when it comes to Albert being THE ONE.

Mind you I am a big fan of the anime/manga/novel itself and I have nothing against Terry or any other character.

Here's my question, if you are Albert and you have fallen in love with Candy, how would you remedy this adoption thing. Or would you consider it immoral to pursue romance with your adoptive daughter?
brrrrrr brrrrrr brrrrrr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Charmichan

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Πεμ Φεβ 03, 2011 5:32 pm

Charmichan έγραψε:
Hi all!

I'm Charmichan, a newbie in your Greek site! Please forgive me because I don't speak a hint of Greek.
The only exposure I have of your culture is from the textbooks of ancient Greece and 'my Big Fat Greek Wedding' Very Happy :o Very Happy

Anyhoooo... this situation about Candy being Albert's adopted daughter is a big bargaining debate the Terry fans would pull out from their hats when it comes to Albert being THE ONE.

Mind you I am a big fan of the anime/manga/novel itself and I have nothing against Terry or any other character.

Here's my question, if you are Albert and you have fallen in love with Candy, how would you remedy this adoption thing. Or would you consider it immoral to pursue romance with your adoptive daughter?
brrrrrr brrrrrr brrrrrr

Γεια σε όλους!

Είμαι Charmichan, ένας αρχάριος στο ελληνικό site σας! Παρακαλώ να με συγχωρήσετε γιατί δεν μιλούν μια υπόδειξη του Ελληνικού.
Η μόνη έκθεση που έχω του πολιτισμού σας, είναι από τα εγχειρίδια της αρχαίας Ελλάδα και το «μεγάλο παχύ ελληνικό γάμο μου»

Anyhoooo ... αυτή την κατάσταση σχετικά με καραμέλα είναι υιοθετημένη κόρη Αλβέρτου είναι μια μεγάλη συζήτηση διαπραγματεύσεων οι οπαδοί Τέρι θα μπορούσε να αποσυρθεί από τα καπέλα τους, όταν πρόκειται για Albert είναι αυτό.

Το μυαλό εσείς, είμαι οπαδός του anime / manga / μυθιστόρημα τον εαυτό της και δεν έχω τίποτα εναντίον Τέρι ή οποιουδήποτε άλλου χαρακτήρα.

Εδώ είναι η ερώτησή μου, αν είστε Albert και έχετε πέσει στην αγάπη με την καραμέλα, πώς θα διορθώσει αυτό το πράγμα έγκριση. Ή θα θεωρεί ανήθικο να συνεχίσει ειδύλλιο με θετούς κόρη σας;

Συγγνώμη για την πρόχειρη μετάφραση google XD
arwyn-t

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1071
Αγαπημένος χαρακτήρας : Albert
Registration date : 20/05/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Πεμ Φεβ 03, 2011 5:50 pm

To answer your wonderful question, Charm, I'll just quote one of the letters of the epilogue in the Final Novel.

In her previous letter, Candy had mentioned how she is actually Albert's adopted daughter and teased him that instead of Uncle or Prince, she should call him Father instead. She had signed her letter "Your beautiful adopted daughter".

Albert's reply is this:

A quick message to my dear Candy.

Candy,
let me tell you one thing: hadn't you promised that you would no longer torture me?
"Father"?! And then, "beautiful adopted daughter?!
Sure, you're beautiful ... maybe! (how did you take it?) In addition, yes, you are in fact my adopted daughter.
I'd forgotten. I surprised myself to have an adopted daughter, despite being so young and still a bachelor. But for me the term "adopted daughter" is something unbearable. You wouldn't think so, but I'm a sensitive guy! (Do not laugh!)
Well, I'm going to Sao Paulo. I'll write again when I arrive.
Please tell the teachers that I just did what you would expect from an adoptive father.
"adoptive father"?! In the end I just said that to myself ...
Take care and say hello to the kids!

Albert

As you can see, Albert never really considered Candy as his daughter and it bugs him to think she is. He is also not at all paternal to her in his letter, nor is Candy a daughter. They are flirting like crazy, believe me, in what I think is a very subtle (or maybe not in some places) Japanese way (Mizuki is Japanese after all).

What logic says, not just Albert-fans, is that the adoption was just a piece of paper with some words and signatures, nothing else. If a marriage can be cancelled with a divorce, another paper followed by another paper, then cancelling an adoption is exactly the same thing. Albert and Candy are not blood relatives, there's no genetic objection. A legal paper? Are you kidding?

As for morality, come on. Albert and Candy were never father-daughter, like brother-sister maybe, but never that. Pulling out the "morality card" is just what terryfans do when they run out of solid arguments, their last straw to clutch.

Smile
arwyn-t

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Πεμ Φεβ 03, 2011 6:10 pm

Further more....

I'd like to say, both in English and then in Greek, that the evidence that "he/the one" is Albert is hidden in such a plain sight that it's ridiculously obvious. In order for "he" to be Terry, you have to come up with a science fiction hypothesis.

Susana being dead and a teeny tiny Terry letter is not proof.

Candy being Albert's adopted daughter is stated as not an issue/restrain.

Επιπλεον...

Θα ηθελα να πω, και στα Αγγλικα και στα Ελληνικα, οτι τα αποδεικτικα στοιχεια οτι "εκεινος" ειναι ο Αλμπερτ ειναι κρυμμενα σε τετοιο απλετο φως που ειναι γελοια πασιφανες. Για να ειναι "εκεινος" ο Τερρυ, πρεπει να επινησεις υποθεση επιστημονικης φαντασιας.

Η Σουζανα νεκρη και ενα τοσοδουλι γραμμα του Τερρυ δεν ειναι αποδειξη.

Η Καντυ ουσα υιοθετημενη κορη του Αλμπερτ δηλωνεται οτι δεν ειναι θεμα/δεσμευση.

Smile
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3597
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Παρ Φεβ 04, 2011 1:14 pm

Charmy, Ι 'm so glad to have u here... cheers

My english is as good as your greek Embarassed but I 'm sure that we can talk about our Candy and her "lovers" and understand each other.

(That means that Arwen will become my private proffessional translator Eh? You said you agree my friend, Arwen??? )

About your question now.

In another thread it had been said that Candy's adoption by Albert was just a "psychiko" as we say in greek... That means an act of charity and nothing more. Because he had no intention to become a father or to undertake as the head of Ardlays yet, he asked from aunt Elroy to take Candy under her own wings. Candy never felt she had had a father just like Anny. And when Albert and Candy stayed together they felt for each other feelings more than friendship. It was obvious that when Candy was trying to find Albert in Rockstown and later when she discoved who the great uncle was .
For two people who love each :<3: other a legal paper isn't an obstacle.
Just like a marriage can be ended with a divorce paper, the same an adoption if both sides agree to do this.
And is more than obvious in letters that Candy and Albert are in love and they don't want to stay father and daugther any more.
After all, Candy was never considered as a member of the family and these are Elroy's words
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2378
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Παρ Φεβ 04, 2011 2:28 pm

Charmy welcome to our little forum!!!!!!

Καλή μου Άργουιν θα μου κάνεις το χατήρι κι εμένα, έ????
Τα παρακάτω μου είναι αδύνατον να τα μεταφράσω στα αγγλικά....

Προσπαθώ, αν και ο αγαπημένος μου είναι ο Τέρρυ και έχω μεγάλο έρωτα μαζί του, να βλέπω τα πράγματα όσο πιο καθαρά και αντικειμενικά γίνεται...
Θέλω να πω για το θέμα της υιοθεσίας ότι είναι (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) καθαρά τυπικό!!!
Ο Άλμπερτ είδε ένα μικρό κοριτσάκι το οποίο το συμπόνεσε και εφόσον μπορούσε να το βοηθήσει, αυτό έκανε. Την δέχτηκε στην οικογένειά του σαν υιοθετημένη κόρη. Πάντα την αγαπούσε την Κάντυ και τη νοιαζόταν.
Στην πορεία που μεγάλωσαν και οι δύο άλλαξαν τα πράγματα μεταξύ τους.
Ειδικά την περίοδο της συγκατοίκησης που ο Άλμπερτ είχε χάσει τη μνήμη του, εκεί είδε την Κάντυ σιγά σιγά διαφορετικά!!!!

Η υιοθεσία είναι ένα χαρτί, δεν είχαν συγγένεια εξ'αίματος με την Κάντυ. αλλά ούτε μεταξύ τους τη σχέση πατέρας-κόρη.
Ήταν φίλοι και μάλιστα πολύ δεμένοι και αγαπημένοι....
Μέχρι να διαβάσω τα γράμματα από τη νέα νουβέλα είχα αμφιβολίες για το αν υπάρχει ανάμεσα σε Κάντυ-Άλμπερτ έρωτας.
Όμως με τα τελευταία νέα, δεν αμφιβάλλω καθόλου και ξέρω ότι η Κάντυ ήταν γραφτό από τη μοίρα (Μιζούκι) να καταλήξει στο τέλος με τον πρίγκηπά της!!!!

arwyn-t

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Παρ Φεβ 04, 2011 2:49 pm

akaliakoukou έγραψε:
Charmy welcome to our little forum!!!!!!

Καλή μου Άργουιν θα μου κάνεις το χατήρι κι εμένα, έ????
Τα παρακάτω μου είναι αδύνατον να τα μεταφράσω στα αγγλικά....

Προσπαθώ, αν και ο αγαπημένος μου είναι ο Τέρρυ και έχω μεγάλο έρωτα μαζί του, να βλέπω τα πράγματα όσο πιο καθαρά και αντικειμενικά γίνεται...
Θέλω να πω για το θέμα της υιοθεσίας ότι είναι (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) καθαρά τυπικό!!!
Ο Άλμπερτ είδε ένα μικρό κοριτσάκι το οποίο το συμπόνεσε και εφόσον μπορούσε να το βοηθήσει, αυτό έκανε. Την δέχτηκε στην οικογένειά του σαν υιοθετημένη κόρη. Πάντα την αγαπούσε την Κάντυ και τη νοιαζόταν.
Στην πορεία που μεγάλωσαν και οι δύο άλλαξαν τα πράγματα μεταξύ τους.
Ειδικά την περίοδο της συγκατοίκησης που ο Άλμπερτ είχε χάσει τη μνήμη του, εκεί είδε την Κάντυ σιγά σιγά διαφορετικά!!!!

Η υιοθεσία είναι ένα χαρτί, δεν είχαν συγγένεια εξ'αίματος με την Κάντυ. αλλά ούτε μεταξύ τους τη σχέση πατέρας-κόρη.
Ήταν φίλοι και μάλιστα πολύ δεμένοι και αγαπημένοι....
Μέχρι να διαβάσω τα γράμματα από τη νέα νουβέλα είχα αμφιβολίες για το αν υπάρχει ανάμεσα σε Κάντυ-Άλμπερτ έρωτας.
Όμως με τα τελευταία νέα, δεν αμφιβάλλω καθόλου και ξέρω ότι η Κάντυ ήταν γραφτό από τη μοίρα (Μιζούκι) να καταλήξει στο τέλος με τον πρίγκηπά της!!!!

I'm translating the above as requested by Akalia. Smile

No problem, honey!!!

My dear Arwyn, you will do me the favour too, eh?
It's impossible for me to translate the words below in English...

I'm trying, although Terry is my favourite and I have a big crush on him, to see things as clearly and objectively as I can...
I want to say about the adoption issue that it is (as I see it at least) just a typical formality!!!
Albert saw a little girl that he felt compassion for and since he could help her, he did that. He took her in his family as an adopted daughter. He always loved Candy and cared about her.
With time passing, as they both grew, things changed between them.
Especially during the time where they lived together when Albert had lost his memory, there he slowly saw Candy differently!!!

The adoption is a paper, he and Candy were not blood related, nor did they have a father-daughter relationship.
They were friends, and very close and beloved at that....
Until I read the letters from the new novel, I had doubts whether there was romantic love between Candy and Albert.
However with the last news, I do not doubt at all and I know that Candy was meant by fate (Mizuki) to end up with her prince!!!!

Charmichan

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 'The Adoption' Issue   Τρι Φεβ 08, 2011 11:37 am

Thanks for the warm welcome Aldebran aand Akalia Like a Star @ heaven

Sorry for taking such a long time to reply, now that Arwyn made a direct English link, I could follow the posts better. Arigatou Arwyn Cool

You guys are sooo nice to enlighten me more about the CC world. I really appreciate it :o

I'm more surprised to see an open-minded Terry fan here. You're right Arwyn! this forum is way better than the other one silent thanks again for inviting me bounce

:afro: With all your answers, I therefore conclude that this case is closed! :afro:

'The Adoption' Issue
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Γενική συζήτηση :: For our English-speaking friends-
Μετάβαση σε: