Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Ιούνιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιος είναι τελικά ο Anohito?
Σήμερα στις 1:10 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Σαβ Ιουν 24, 2017 11:25 pm από fay450

» ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Σαβ Ιουν 24, 2017 10:32 pm από fay450

» ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΛΟΦΟ
Παρ Ιουν 16, 2017 2:17 pm από Aldebaran

» Καλύτερη τιμωρια
Παρ Ιουν 16, 2017 1:52 pm από Aldebaran

» Ποιο δώρο έκανε πιο ευτυχισμένη την Κάντυ?
Κυρ Ιουν 11, 2017 6:11 pm από ariathniM

» Ο ρόλος της ζωής του
Πεμ Ιουν 08, 2017 10:52 am από Uranya

» Τέρρυ - Άλμπερτ : οι ομοιότητες
Τρι Ιουν 06, 2017 4:35 pm από Uranya

» ΡΟΚΣΤΟΥΝ
Σαβ Ιουν 03, 2017 9:52 am από Uranya

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Μοιραστείτε | 

Susanna She is crazy in love with him!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Juanita
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Οκτ 15, 2008 2:38 pm

Η Σούζυ είναι από τις πιό τραγικές φιγούρες της ιστορίες...

Όμορφη, νέα και ταλαντούχα ατενίζει το μέλλον της με αισιοδοξία και υπερηφάνεια.

Όταν η ζωή της φέρνει στο δρόμο της τον όμορφο νεαρό ηθοποιό ερωτεύεται άπαξ και δια παντός χωρίς να ξέρει πόσο σκληρή θα της σταθεί η μοίρα...

Η ζήλεια και ο εγωισμός της δεν την αφήνουν να δει πως στέκεται εμπόδιο σε ένα μεγάλο έρωτα... Είναι διατεθειμένη να μην αφήσει κανέναν να της πάρει τον Τέρρυ μακριά της... μέχρι και τη ζωή της δίνει γι αυτόν.

Τα πράγματα αλλάζουν όταν ξυπνά στο λευκό δωμάτιο ενός Νοσοκομείου ακρωτηριασμένη για πάντα με τη ζωή και την καρριέρα της ολοσχερώς κατεστραμμένες...

Image hosted by servimg.comImage hosted by servimg.com
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 16, 2008 8:17 am

Δεν θα μπορουσα να χαρακτηρισω την Σουζανα ως "κακια". Απλα βρισκεται στο δρομο της ευτυχιας της Καντυ και του Τερρυ.

Η Σουζανα διεκδικει τον Τερρυ. Το μεγαλο προβλημα ειναι οτι ο Τερρυ δεν ξεκαθαριζει απο την αρχη τις προθεσεις του. Πριν ακομα συμβει το ατυχημα, και ενω του εχει κανει ξεκαθαρη ερωτικη εξομολογηση, ο Τερρυ δεν της μιλαει ανοιχτα. Μεσα του σκεφτεται το "για μενα υπαρχει μονο η Καντυ". Στην Σουζανα ομως δεν λεει τιποτα. Ετσι αυτη συνεχιζει να εχει ελπιδες. Φυσικα θα μου πειτε, oτι την εχει φτυσει τοσες φορες και αδιαφορει για την παρουσια της σε διαφορες περιπτωσεις. Ομως η Σουζανα ειναι τρελλα ερωτευμενη με τον Τερρυ. Ειναι το κολλημα της, το παθος της. Κανει διαφορες "κατινιες"...αλλα ομως στον ερωτα και στον πολεμο ολα επιτρεπονται

Η αυτοθυσια της Σουζανας ειναι αξιοθαυμαστη: και να ηξερε οτι θα ακρωτηριαζοταν ή ακομα και να πεθαινε, δεν θα δισταζε να προστατεψει τον Τερρυ. Νομιζω οτι στην προκειμενη περιπτωση, ο μεγαλος "ενοχος" ειναι ο Τερρυ. Η αδυναμια, ισως και αδιαφορια του, να ξεκαθαρισει τα πραγματα με την Σουζανα, οταν ηταν νωρις ακομα, τον φερνει σε αδιεξοδο αργοτερα. Και τοτε ειναι πια αργα: η Καντυ αποφασιζει να κοψει τον γορδιο δεσμο, ενω σκεφτεται "Η Σουζανα αγαπα τον Τερρυ παρα πολυ. Καποιος απο τους τρεις μας πρεπει να υποχωρησει"...και φυσικα υποχωρει εκεινη. Αυτο ειναι το μεγαλειο της.

Αν η Σουζανα θυσιασε την ζωη της για καποιον που αγαπουσε τρελλα, για τον Τερρυ, η Καντυ θυσιασε την βαθια της αγαπη για καποιον που μολις γνωρισε, για την Σουζανα, απλα και μονο γιατι ενιωσε την αγαπη της για τον Τερρυ. Πώς ειναι δυνατον να μην λατρευουμε αυτο το κοριτσι? Να γιατι η Καντυ μας εχει μεινει αξεχαστη!
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 16, 2008 9:18 am

χμμμ... η αλήθεια είναι πως αν δεν είχαμε πάει στην παρουσίαση της Βαμβουνάκη θα έβαζα τη Σουζάννα στους δευτερεύοντες χαρακτήρες.

Θεώρησα όμως πως η αγάπη της ανήκε στις εγωιστικές μορφές αγάπης αλλά δυστυχώς η ζωή την ανάγκασε να κάνει στροφή 180 μοιρών και με πλήρη αυτογνωσία να προσπαθεί να διορθώσει το λάθος της...

Στο μάνγκα η Σούζυ δεν κάνει κατινιές. Διόλου. Μοναδικό της λάθος που στο κάτω κάτω απλά έκανε τα δύο παιδιά να χάσουν πολύτιμο χρόνο αλλά να ειδωθούν τελικά ήταν όταν είπε στην Κάντυ ψέμματα πως ο Τέρρυ ξεκουραζόταν.
(που μεταξύ μας,και αν ακόμη δεν είχε ακούσει το όνομα της Κάντυ από την Ελίζα πάλι το ίδιο θα είχε κάνει όπως θα είχε κάνει και ο Τέρρυ σε αντίστοιχη περίπτωση αν ήθελε να προφυλάξει τη Σουζάννα από τους θαυμαστές της)
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 16, 2008 9:29 am

Προφανως η συζητηση με την Βαμβουνακη εριξε φως στην υποθεση Wink

Πολλες φορες παλιοτερα ειχα κ'εγω αναρωτηθει γιατι ενω μπορει να κανουμε τα παντα για καποιον, αυτος ο καποιος να μη μας αγαπαει, ή καλυτερα να μη μας αγαπαει οπως θελουμε να μας αγαπησει.

Η Σουζανα ειναι παντα διπλα στον Τερρυ, τον ενημερωνει για τα νεα του θεατρου, τον βοηθα στις προβες, τον θαυμαζει και τον "λατρευει" (θα τολμουσα να πω), αλλα αυτος δεν την αγαπαει.

Κατεληξα (μετα απο εσωτερικη αναζητηση και πριν ερθει η Βαμβουνακη στη ζωη μου) στο καθησυχαστικο/λυτρωτικο συμπερασμα οτι δεν φταιει κανεις γι'αυτη την κατασταση. Δεν πρεπει να κατηγορουμε ουτε τον εαυτο μας, ουτε ομως και το αντικειμενο του ποθου μας που δεν ανταποκρινεται στο "υψος" των περιστασεων και δεν μας ανταποδιδει τα συναισθηματα. Απλα ετσι ειναι η ζωη και δεν ειναι λαθος κανενος μια τετοια κατασταση. Πρεπει να το συνειδητοποιησουμε εγκαιρως, να το "χωνεψουμε", και να βαλουμε πλωρη για αλλα λιμανια. Οι αντιδρασεις του στυλ "κολλαω και δεν εχω ματια για κανεναν αλλο" μονο κακο μπορουν να μας φερουν και να κανουν τη ζωη, την δικια μας και των αλλων, κολαση!

Ενα τετοιο λαθος κανει και η Σουζανα: κολλαει σαν Logo και βασανιζει αρχικα τον εαυτο της και στο τελος το ζευγος Καντυ-Τερρυ μεχρι τελικης πτωσεως.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2369
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 16, 2008 12:42 pm

Δομνίκη και Χουανίτα, πήρατε φόρα και δε σας προλαβαίνω!!! lol!

Θα κάτσω να τα διαβάσω με την ησυχία μου το βράδυ και να τα καταευχαριστηθώ!!!

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 16, 2008 1:32 pm

akaliakoukou έγραψε:
Δομνίκη και Χουανίτα, πήρατε φόρα και δε σας προλαβαίνω!!! lol!

Θα κάτσω να τα διαβάσω με την ησυχία μου το βράδυ και να τα καταευχαριστηθώ!!!

Πού να παρουμε και πολλή φόρα Wink
Ελένη
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 345
Επάγγελμα : Hippie
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 11/06/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Οκτ 28, 2008 4:01 pm

Τι εγινε με τη Βαμβουνάκη??? Για πείτε, για πείτε!

:afro:
http://www.thenailhacker.blogspot.gr
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Οκτ 29, 2008 6:54 pm

Ελένη έγραψε:
Τι εγινε με τη Βαμβουνάκη??? Για πείτε, για πείτε!

:afro:

Χαρη σε ενα φιλο ενημερωθηκα για την παρουσιαση του τελευταιου βιβλιου της Μαρως Βαμβουνακη, που εγινε πριν 2 εβδομαδες στου Ζωγραφου και παρακολουθησα μαζι με την Juanita.

Η βραδια ηταν υπεροχη και η Μαρω Βαμβουνακη καθηλωτικη. Οι αποψεις της για την ζωη, την ευτυχια, την ελευθερια, τον ερωτα, τον εγωισμο, την αγαπη γεμισαν για 2 ωρες την πανεμορφη αιθουσα του Μουσειου "Μαρικα Κοτοπουλη". Η ωρα ειχε φτασει 22:00 αλλα κανεις δεν ηθελε να φυγει. Κανεις δεν ηθελε να σταματησει η συγγραφεας να μας μιλα. Ειμασταν σαν τα παιδια που τους λενε ενα παραμυθι και αυτα δεν θελουν να τελειωσει η ιστορια, μονο που αυτη τη φορα δεν ακουγαμε παραμυθια αλλα μεγαλες επιπονες αληθειες, αληθειες που αλλαζουν ζωες και οδηγουν στο μακρυ δρομο της αυτογνωσιας, που ποτε δεν τελειωνει. Ισως τελικα δεν ειναι ο προορισμος αλλα το ταξιδι αυτο που εχει σημασια και γοητεια. Η συγγραφεας μου υπεγραψε στο αγαπημενο μου βιβλιο της και τωρα πια εκτος απο τις βαθειες αληθειες της, εχω και την αφιερωση της στην πρωτη σελιδα του "Ο Αντιπαλος Εραστης".

Eλενη, κ'εσυ φανατικη Βαμβουκανικια εισαι??? Αν ναι, τοτε ειμαστε 3 στο φορουμ: Juanita, εσυ, κ'εγω
Ελένη
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 345
Επάγγελμα : Hippie
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 11/06/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Οκτ 29, 2008 7:07 pm

Σε ευχαριστώ domniki που έδιωξες την περιέργειά μου! Πρέπει να ήταν φοβερά στην παρουσίαση, όπως φοβερός είναι και ο τρόπος που περιγράφεις και μας μεταδίδεις το κλίμα! Φανατική με τη Βαμβουνάκη δεν είμαι, διάβαζα όμως στα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια και όσο να 'ναι, έχει βάλει κι εκείνη το λιθαράκι της στον τρόπο σκέψης μου!
http://www.thenailhacker.blogspot.gr
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Οκτ 29, 2008 7:31 pm

Eυχαριστω για τα καλα σου λογια

Ελένη έγραψε:
Φανατική με τη Βαμβουνάκη δεν είμαι, διάβαζα όμως στα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια και όσο να 'ναι, έχει βάλει κι εκείνη το λιθαράκι της στον τρόπο σκέψης μου!

Σοβαρα??? Εγω τωρα την ανακαλυψα και εχω βαλθει να διαβασω ολα τα βιβλια της
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 30, 2008 12:50 am

Εγώ δεν έχω διαβάσει τίποτα από Βαμβουνάκη και δεν έχω ιδέα για το τι λέτε....
Πάντως μου κινήσατε το ενδιαφέρον...

Turrican
Banned δια παντός

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 30, 2008 1:57 am

Πραγματικά δεν μπορώ μα δω τη Σουζάνα με αντιπάθεια.
Αγάπησε ολοκληρωτικά και αδιαπραγμάτευτα μη μπορώντας ούτε καν να φανταστεί τη ζωή της χωρίς τον έρωτα της. Όλα της τα όνειρα και οι σκέψεις είχαν σαν δεδομένο την φυσική παρουσία του Τέρρυ.Σίγουρα ένοιωθε κατά βάθος ότι τα συναισθήματα της δεν είχαν ανταπόκριση αλλά μπορεί κάποιος να την παρεξηγήσει γιαυτό; Τι είναι αλήθεια ο έρωτας; Έρωτας είναι η στιγμή που ξαφνικά θα σε κοιτάξει ο άλλος κάπως αλλιώς... που θα αναρωτηθεί μυστικά " πως δε τον/την είχα προσέξει πριν;" Σε αυτό βασιζόταν και έπαιρνε θάρρος.Δεν έκανε κάτι που θα χαρακτηριζόταν ουτοπικό! Αυτός όμως που θα εκτεθεί στη φλόγα του έρωτα κινδυνεύει να πληρώσει βαρύ τίμημα.Δεν παίζουν με τέτοιες ενέργειες... Με τσακισμένη την υπερηφάνεια και το κορμί μοιάζει να τον έχει ανάγκη περισσότερο παρά ποτέ.Ο Τέρρυ το γνωρίζει αυτό και μουδιασμένα διαλέγει να θαφτεί ζωντανός πίσω από την πράσινη και άχαρη σαν τσόχα κουρτίνα του νοσοκομείου...
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 30, 2008 8:38 am

Turrican έγραψε:

Αγάπησε ολοκληρωτικά και αδιαπραγμάτευτα μη μπορώντας ούτε καν να φανταστεί τη ζωή της χωρίς τον έρωτα της. Όλα της τα όνειρα και οι σκέψεις είχαν σαν δεδομένο την φυσική παρουσία του Τέρρυ.Σίγουρα ένοιωθε κατά βάθος ότι τα συναισθήματα της δεν είχαν ανταπόκριση αλλά μπορεί κάποιος να την παρεξηγήσει γιαυτό; Τι είναι αλήθεια ο έρωτας; Έρωτας είναι η στιγμή που ξαφνικά θα σε κοιτάξει ο άλλος κάπως αλλιώς... που θα αναρωτηθεί μυστικά " πως δε τον/την είχα προσέξει πριν;" Σε αυτό βασιζόταν και έπαιρνε θάρρος.Δεν έκανε κάτι που θα χαρακτηριζόταν ουτοπικό!

Μα πώς ειναι δυνατον να πιστευε οτι θα κερδισει την καρδια του Τερρυ, ενω εβλεπε οτι αυτος ηταν ερωτευμενος με την Καντυ? Ενω ηξερε οτι ο Τερρυ θα επαιζε τον Ρωμαιο μονο για την Καντυ? Στην περιπτωση που η Καντυ αδιαφορουσε για τον Τερρυ, με αλλα λογια δεν ανταποκρινοταν στα αισθηματα του, να το καταλαβω. Αλλα η Καντυ ηταν ερωτευμενη με τον Τερρυ, τα αισθηματα ηταν αμοιβαια! Τι αλλο εκτος απο ουτοπια ή ευσεβεις ποθοι θα μπορουσες να χαρακτηρισεις τις σκεψεις της Σουζανας?

Φυσικα και ο καθενας μπορει να τρεφει ο,τι συναισθηματα επιθυμει, αλλωστε κανεις δεν εχει δικαιωμα να κατακρινει τα αισθηματα της Σουζανας...οποιος πει οτι δεν εχει ερωτευθει ποτε χωρις ανταποκριση, ή ειναι πολυ τυχερος, ή λεει ψεμματα

Turrican έγραψε:
Αυτός όμως που θα εκτεθεί στη φλόγα του έρωτα κινδυνεύει να πληρώσει βαρύ τίμημα.Δεν παίζουν με τέτοιες ενέργειες... Με τσακισμένη την υπερηφάνεια και το κορμί μοιάζει να τον έχει ανάγκη περισσότερο παρά ποτέ.

Οσο για την πραξη αυτοθυσιας της, δεν θα μπρουσα να την κατηγορησω: πραγματικα τον αγαπαει χωρις καμια αναστολη. Ειναι ετοιμη για ολα! Το κακο για μας ειναι οτι μια γυναικα ετοιμη για ολα βρεθηκε στο δρομο της Καντυ μας Τι θα καναμε αραγε εμεις στη θεση της Καντυ? ::

Έχει επεξεργασθεί από τον/την domniki στις Παρ Οκτ 31, 2008 10:33 am, 1 φορά
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Οκτ 30, 2008 12:03 pm

domniki έγραψε:

Μα πώς ειναι δυνατον να πιστευε οτι θα κερδισει την καρδια του Τερρυ, ενω εβλεπε οτι αυτος ηταν ερωτευμενος με την Καντυ? Ενω ηξερε οτι ο Τερρυ θα επαιζε τον Ρωμαιο μονο για την Καντυ? Στην περιπτωση που η Καντυ αδιαφορουσε για τον Τερρυ, με αλλα λογια δεν ανταποκρινοταν στα αισθηματα του, να το καταλαβω. Αλλα η Καντυ ηταν ερωτευμενη με τον Τερρυ, τα αισθηματα ηταν αμοιβαια! Τι αλλο εκτος απο ουτοπια ή ευσεβεις ποθοι θα μπορουσες να χαρακτηρισεις τις σκεψεις της Σουζανας?

Emmm... η Κάντυ εμφανίζεται όταν έχει παρέλθει σχεδόν ένα εξάμηνο από τη μέρα που η Σουζάννα γνώρισε τον Τέρρυ. Από που λοιπόν να καταλάβει η έρμη η Σουζάννα πως υπάρχει και άλλη, Κύριος οίδε πού...
Σε αντίθεση με την Κάντυ, τον βλέπει καθημερινά, είναι η μόνη φιλικά προσκείμενη απέναντί του και η μόνη για την οποία ο Τέρρυ νιώθει έστω αδερφική αγάπη και είναι αρκετά προστατευτικός μαζί της.
Το να ερωτευτείς στην ηλικία των 16 είναι το πιό φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο.
Και η προστατευτικότητα του Τέρρυ εύκολα θα μπορούσε να παρερμηνευτεί από τον οποιονδήποτε.
Όλα τα άλλα είναι ηλίθια και αρρωστημένα ρεφίλ της ΤΟΕΙ που απλά έβλεπε πως η "Κάντυ" έχει πέραση και το παρατράβηξε...
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Οκτ 31, 2008 10:33 am

JUANITA έγραψε:
Emmm... η Κάντυ εμφανίζεται όταν έχει παρέλθει σχεδόν ένα εξάμηνο από τη μέρα που η Σουζάννα γνώρισε τον Τέρρυ. Από που λοιπόν να καταλάβει η έρμη η Σουζάννα πως υπάρχει και άλλη, Κύριος οίδε πού...

Και η προστατευτικότητα του Τέρρυ εύκολα θα μπορούσε να παρερμηνευτεί από τον οποιονδήποτε.
Mα απο την αρχη ο Τερρυ δειχνει μια αδιαφορια. Δεν παρατηρησα προστατευτικοτητα? Πού το ειδες αυτο? :affraid:

Οσο για το αν ηξερε για την Καντυ: ηξερε και παραηξερε! Οταν εκρυβε τα γραμματα και την εδιωχνε απο το θεατρο ηξερε τα παντα. Ενταξει, δεν ειχαν παντρευτει κιολας, αλλα ηξερε οτι ο Τερρυ ηταν ερωτευμενος με την Καντυ και τα αισθηματα ηταν αμοιβαια.
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Οκτ 31, 2008 6:48 pm

domniki έγραψε:
Mα απο την αρχη ο Τερρυ δειχνει μια αδιαφορια. Δεν παρατηρησα προστατευτικοτητα? Πού το ειδες αυτο? :affraid:

Οσο για το αν ηξερε για την Καντυ: ηξερε και παραηξερε! Οταν εκρυβε τα γραμματα και την εδιωχνε απο το θεατρο ηξερε τα παντα. Ενταξει, δεν ειχαν παντρευτει κιολας, αλλα ηξερε οτι ο Τερρυ ηταν ερωτευμενος με την Καντυ και τα αισθηματα ηταν αμοιβαια.

Στο μάνγκα δεν έγιναν όλες αυτές οι παραφροσύνες...
Πολύ πριν μάθει ο Τέρρυ πως η Κάντυ παρακολούθησε την παράσταση στο Σικάγο, ανέβηκε στην άμαξα με τη Σούζυ και την αγκάλιασε προστατευτικά... (ανιμέ) Ξαναδέστο και βγάλε τα συμπεράσματά σου...
misspepper77

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Νοε 13, 2008 12:27 am

Καλή μου Δομνίκη όντως τον Τέρρυ τον ζωγραφίσανε την δεδομένη στιγμή να δείχνει μια στοργικότητα στην Σουζάννα αλλά είμαι πεπεισμένη πια πως προκειται για άλλη μια Γιαπωνέζικη δολοπλοκία...ασκήθηκαν πιέσεις.... (η Ιραγκάσι κρατούσε....γομολάστιχα)....τι να κάνει και το παλλικάρι....
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Νοε 13, 2008 12:58 am

Δυστυχώς η Mizuki μας κάνει για άλλη μια φορά να υποθέτουμε....
Αν πάντως υπάρχει μια εξαιρετική χημεία με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο , τείνουμε να τον αναφέρουμε σε κάθε ευκαιρία ως παράδειγμα στον κοντινό μας κύκλο.
Συνεπώς δεν αποκλείεται η Σουζάνα να άκουγε συνεχώς πράγματα για την Candy και να την είχαν ζώσει τα φίδια. Και τίποτα να μη σήμαιναν αυτά θα πήγε οπωσδήποτε το μυαλό της... Suspect
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Νοε 13, 2008 8:58 am

Turrican έγραψε:

Αν πάντως υπάρχει μια εξαιρετική χημεία με κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο , τείνουμε να τον αναφέρουμε σε κάθε ευκαιρία ως παράδειγμα στον κοντινό μας κύκλο.

Δεν καταλαβα, τι εννοεις εδω?

Ο Τερρυ δεν ειχε αναφερει ποτε στην Σουζανα για την Καντυ. Πώς εμαθε η Σουζανα για την Καντυ? Υποθετω απο τα γραμματα. Στο anime αυτο φαινεται παντως. Φυσικα την συνανταει αυτοπροσωπως στο Σικαγο οταν πηγαινει η Καντυ στο ξενοδοχειο μετα την παρασταση για να δει τον Τερρυ. Και στη συνεχεια η Σουζανα καταλαβαινει οτι κατι τρεχει μεταξυ τους, οταν βλεπει τον Τερρυ να ειναι αναστατωμενος και ανησυχος στο σταθμο του τρενου (αχ ειναι τοσο γοητευτικος ο "αναστατωμενος" Τερρυ), ή στη συνεχεια να εχει κρατησει μια απο τις καλυτερες θεσεις για καποιον στην παρασταση "Ρωμαιος και Ιουλιετα".
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Νοε 13, 2008 9:05 am

Στο μάνγκα η Σουζάννα το μαθαίνει από την Ελίζα!!!
Όταν ο Τέρρυ το έσκασε από την δεξίωση που είχε διοργανώσει για κείνους ο δήμαρχος για να πάει να βρει την Κάντυ

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Νοε 13, 2008 11:02 am

akaliakoukou έγραψε:
Στο μάνγκα η Σουζάννα το μαθαίνει από την Ελίζα!!!
Όταν ο Τέρρυ το έσκασε από την δεξίωση που είχε διοργανώσει για κείνους ο δήμαρχος για να πάει να βρει την Κάντυ

Tι ακριβως της λεει η Ελιζα??
Στο anime συβαινει το αντιθετο: η Ελιζα ενημερωνει την Καντυ για την Σουζανα
cristi

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Δεκ 24, 2008 8:28 pm

τη σουζανα δεν την λες αντιπαθητικη αλλα εμενα δεν μου αρεσει γιατι σταθηκε εμποδιο στον τερρυ κ στην καντυ, ηξερε την κατασταση κ δεν εκανε πισω, αντιθετα εκανε τα παντα για μη βρεθουν. που πας κοπελια? δεν βλεπεις οτι ειναι αλλου?? πανε παρακατω, οσο για το ατυχημα της, ναι το εκανε χωρις σκεψη,για να σωσει τον τερρυ αλλα μετα δε ζητας ανταλαγματα κ στο κατω κατω δεν της το ζητησε κανεις, αν στη θεση της σουζανας ηταν ενας αλλος απο το θιασο, τι θα πρεπε να γινει? να μεινει ο τερρυ για παντα διπλα του?? αυτο που ειπε η καντυ οτι "δεν ξερω αν το εκανα εγω,ειμαι φοβητσιαρα" ή καπως ετσι το ειπε, ξερουμε ολοι κ ο τερρυ βεβαια, οτι θα εκανε τα παντα για να τον προστατεψει, θα δινε κ τη ζωη της για να τον σωσει..

Έχει επεξεργασθεί από τον/την cristi στις Κυρ Φεβ 08, 2009 9:29 pm, 2 φορές συνολικά
origdim

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 125
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ
Registration date : 25/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Φεβ 07, 2009 7:07 pm

Αν η Σουζανα αγαπουσε πραγματικα τον Τερυ θα φροντιζε να τον απαλλαξει απο τις ενοχες του και θα τον ελευθερωνε. Το οτι τον κρατησε κοντα της ξεροντας οτι θα ηταν δυστυχισμενος διπλα της δεν δειχνει αγαπη , αλλα εγωισμο, ελλειψη αξιοπρεπειας και στην ουσια ειναι ψυχολογικος εκβιασμος. Οσο για την εκδοχη του ατυχηματος εμενα προσωπικα δεν με πειθει και παρα πολυ, αφου στη ζωη δεν ειναι τιποτα τυχαιο. Ολα τα προκαλουμε ακομα και τα "ατυχηματα" . Οσο για τη μεταστροφη της ουτε αυτη ειναι ειλικρινης , αλλα περισσοτερο μια προσπαθεια να εξιλεωθει και για αλλη μια φορα να φανει καλη στα ματια του Τερυ, ο οποιος ειναι ερμαιο και σαν κλασικος αντρας ανικανος να συλλαβει , το ποσο πανουργα μπορει να γινει μια γυναικα (τυπου Σουζανα) ετσι ωστε να κατακτησει το τροπαιο της. ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!
Η Σουζανα διαλεξε , ειναι η μονη που διαλεξε !
Τετοια αγαπη να μη σου τυχει !
Εν κατακλειδι η Μιζουκι τα εγραψε μια χαρα ! Τhat' s life!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 1:44 pm

origdim έγραψε:
Αν η Σουζανα αγαπουσε πραγματικα τον Τερυ θα φροντιζε να τον απαλλαξει απο τις ενοχες του και θα τον ελευθερωνε. Το οτι τον κρατησε κοντα της ξεροντας οτι θα ηταν δυστυχισμενος διπλα της δεν δειχνει αγαπη , αλλα εγωισμο, ελλειψη αξιοπρεπειας και στην ουσια ειναι ψυχολογικος εκβιασμος. Οσο για την εκδοχη του ατυχηματος εμενα προσωπικα δεν με πειθει και παρα πολυ, αφου στη ζωη δεν ειναι τιποτα τυχαιο. Ολα τα προκαλουμε ακομα και τα "ατυχηματα" . Οσο για τη μεταστροφη της ουτε αυτη ειναι ειλικρινης , αλλα περισσοτερο μια προσπαθεια να εξιλεωθει και για αλλη μια φορα να φανει καλη στα ματια του Τερυ, ο οποιος ειναι ερμαιο και σαν κλασικος αντρας ανικανος να συλλαβει , το ποσο πανουργα μπορει να γινει μια γυναικα (τυπου Σουζανα) ετσι ωστε να κατακτησει το τροπαιο της. ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!
Η Σουζανα διαλεξε , ειναι η μονη που διαλεξε !
Τετοια αγαπη να μη σου τυχει !
Εν κατακλειδι η Μιζουκι τα εγραψε μια χαρα ! Τhat' s life!

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

misspepper77

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 5:36 pm

Συμφωνώ με σας εν μέρει κορίτσια...Πράγματι βάζω τον εαυτό μου στην θέση της Σουζάννα και είμαι σίγουρη πως ναι θα έσωζα ενστικτωδώς τον άνδρα που αγαπούσα αλλά αν εκείνος ήταν δοσμένος αλλού δεν θα μπορούσα να τον κρατήσω ποτέ κοντά μου απο τύψεις.
Η Σουζάννα είναι δυστυχώς αδύναμος χαρακτήρας και ως ένα βαθμό χειραγωγήται απο την καταπιεστική μητέρα της.Δεν είναι εγωίστρια,κάποιος που είναι εγωιστής δεν πηγαίνει να αυτοκτονήσει για τον αγαπημένο του προκειμένου να είναι ευτυχισμένος!
Δεν υπέθεσε πως θα την σώσει η Κάντυ και η θυσία της αυτή είναι μια πράξη αρκετά ανιδιοτελής.
Η Σουζάννα είναι και αυτή ένας τραγικός ήρωας.
Πολλά πράγματα που μας συμβαίνουν δεν είναι τυχαία.Απο εμάς εξαρτάται απλώς ο τρόπος που θα τα διαχειριστούμε καλύτερα...Το να σώσει τον Τέρρυ ήταν αυτονόητο!Είδε τον προβολέα να πέφτει και τον Τέρρυ απο κάτω...Λειτούργησε ενστικτωδώς και τίποτε παραπάνω...Μπορούσε να είχε σκοτωθεί η ίδια!Δεν το σκέφτηκε με δόλο πως έτσι θα τον κρατούσε κοντά της.
Σκεφτήτε το....το να χάσεις το πόδι σου είναι αρκετά οδυνηρό και ούτε θέλω να σκέφτομαι πως θα ένοιωθα αν μου συνέβαινε.
Το να έχεις μια μητέρα να σου ενισχύει την πεποίθηση πως τι κρίμα που θυσιάστηκες είναι ένα επιπλέον φορτιό,στην ήδη κλονισμένη σου ψυχολογία.
Ο εγωισμός της Σουζάννας ήταν μόνο! στο πρώτο σκέλος του έργου που όντας υγιής,δεν ήθελε σε καμιά περίπτωση να χάσει τον Τέρρυ.
Κανείς δεν θέλει να χάσει τον ερώτα του,αν όμως συμβάινει να μην μπορείς να τον φτάσεις επειδή ανήκει σε κάποιον άλλο τότε είναι που μετριέσαι σαν άνθρωπος!
Ξαναλέω δεν συμφωνώ που τον κράτησε μαζί της απο τύψεις...Η βαριά της πληρωμή άλλωστε σε αυτό ήταν να ξέρει πως ποτέ δεν θα την αγαπήσει όσο την Κάντυ.
Δεν μπορούμε όμως να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε ότι δεν τον αγάπησε με όλη της την ψυχή.Το λέει και η ίδια η Κάντυ κάποια στιγμή,αναλογιζόμενη το μέγεθος της θυσίας της Σουζάννας(τη απόπειρα αυτοκτονίας) προκειμένου να ευτηχήσει ο Τέρρυ! Και ναι θα έπρεπε να δείξει το ίδιο δυνατή η Σουζάννα έπειτά και να τον αφήσει να φύγει,αλλά δεν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά έναν άνθρωπό τσακισμένο ψυχολογικά και σωματικά.
Είναι εκείνο που λέει παραπάνω ο Τούρυ.Όποιος εκτείθεται στην φλόγα του έρωτα πληρώνει πάντοτε το τίμημα.Είναι το μοναδικό πάθος του ανθρώπου που τον βρίσκει εντελώς..."απροστάτευτο".

Susanna She is crazy in love with him!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 7Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Susanna She is crazy in love with him!
» Σχόλια: I Love the way you Lie..
» I love the way you lie..
» Love potion gone crazy?!
» Jeux d'enfants (Love me if you dare)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Οι κακοί της υπόθεσης... γκρρρ!-
Μετάβαση σε: