Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
Παρόντες χρήστες
4 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

fay450

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Susanna She is crazy in love with him!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
origdim

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 125
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ
Registration date : 25/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 8:44 pm

Σχετικα με το ατυχημα εννοουσα το υποσυνειδητο κινητρο, το οποιο δυσκολα μπορουμε να το ανγνωρισουμε ποσο μαλλον δυσκολο να το παραδεκτουμε.
Η αποπειρα αυτοκτονιας μονο πραξη αγαπης δεν δειχνει, αν οντως αυτοκτονουσε πως θα ηταν ευτυχισμενοι ο τερυ με την καντυ νιωθωντας τυψεις για τον θανατο της. Η πραξη της αυτοκτονιας ΔΕΝ ειναι ενδειξη αγαπης ειναι εκβιασμος. Αυτος που αποπειραται να αυτοκτονησει σε καμια περιπτωση δεν αγαπαει τους γυρω του, εφοσον δεν σκεφτεται τι πονο μπορει να προκαλεσει ο θανατος του στους ανθρωπους που τον αγαπανε.Η ΑΓΑΠΗ ειναι πολυ ιερο πραγμα και η Σουζανα δυστυχως δεν εμαθε να αγαπα ουτε καν τον εαυτο της(για να μπορεσεις να αγαπησεις τους αλλους πρωτα πρεπει να αγαπησεις τον εαυτο σου).Αν ειχε μαθει να αγαπα απλως θα εφευγε, οπως εκανε η καντυ.
Τελος αυτος που εχει παρει την αποφαση του να αυτοκτονησει δεν αποπειραται να το κανει απλως το κανει.
Sorry αν σας κουρασα παιδια, αλλα αυτην την Σουζανα την εχω πολυ αχτι.Δεν μπορω τους υποχθονιους ανθρωπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
misspepper77

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 9:23 pm

Καλή μου απόπειρα το χαρακτήρισα επειδή δεν ολοκληρώθηκε μιας και η Κάντυ την έσωσε...Είχε σκοπό να τερματίσει την ζωή της!Δεν είναι εγωιστικό όταν θέλει κάποιος να αυτοκτονήσει και νομίζω πως τα αίτια είναι βαθύτερα...απελπισία, χαμηλή αυτοεκτίμηση και στην περίπτωση της Σουζάννας η αίσθηση πως γίνεται εμπόδιο στην ευτυχία του Τέρρυ.Μπορούσε απλά να φύγει αλλά πως να σκεφτεί καθαρά με ένα ακρωτηριασμένο πόδι,την μάνα της απο δίπλα και τον Τέρρυ να έχει δοθεί αλλού.

Πάντως σέβομαι αυτά που λες και τα κατανοώ.Κάνεις όμορφη κουβεντούλα!
...Χμμ εδώ που τα λέμε...Δεν είναι λίγο το χουνέρι που μας έκανε η Σουζάννα...
Πάντως συνεχίζω να συμφωνώ με την Δομνίκη και τον Τούρυ.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την misspepper77 στις Κυρ Φεβ 08, 2009 11:47 pm, 3 φορές συνολικά
cristi

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 9:29 pm

οταν επεσε ο προβολεας και ετρεξε να τον σωσει, το εκανε ενστικτωδως, θα το εκανε οποιαδηποτε ερωτευμενη κοπελα για να σωσει αυτον που αγαπαει αλλα μετα δεν θα ζητουσε αναταλαγματα ουτε θα του δημιουργουσε τυψεις...
τωρα για την αποπειρα που εκανε η σουζανα, μπορει να ηθελε να αυτοκτονησει επειδη δεν μπορουσε αλλο την κατασταση στην οποια βρισκοταν μετα τον ακρωτηριασμο, μετα απο κατι τετοιο η ψυχολογια της ειναι πολυ χαλια και μπορει να επεσε και σε καταθλιψη. Απο την αλλη μερια, η αποπειρα της εχει στοχο να συγκινησει τον τερρυ, να τον κανει να νιωσει τυψεις και να τον "δεσει" διπλα της, αυτο δεν ειναι αγαπη ειναι εγωϊσμος, αμα τον αγαπουσε ειλικρινα θα επρεπε να τον αφησει να φυγει, εφοσον δεν την αγαπουσε, να τον αφησει να ευτυχησει με την καντυ, θα επρεπε να θελει την ευτυχια του και οχι να τον δεσμευσει διπλα της, ειναι πολυ εγωϊστικο να κρατας καποιον οταν δεν σ'αγαπαει, υποφερουν και δυο. Η σουζανα με την μητερα της, δημιουργουν τυψεις στον τερρυ με σκοπο να τον κρατησουν, ο τερρυ μενει διπλα της απο οικτο και συμπονια και οχι απο αγαπη και αυτο ειναι χειροτερο απο το να μην σ' αγαπαει καποιος. Επισης δεν σεβεται τον εαυτο της, για να μπει σε ολη αυτη την διαδικασια, θελει να κρατησει τον τερρυ με καθε τροπο, δεν την νοιαζει για τα αισθηματα του σκεφτεται μονο τα δικα της θελω.
origdim

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 08, 2009 11:31 pm

Η σουζανα δεν αγαπαει τον τερυ το μονο που μπορω να δεχτω ειναι οτι μπορει να ειναι ερωτευμενη. Πιστευω η Μιζουκι εχει βαλει επιτηδες τον χαρακτηρα της Σουζανα , για να δειξει την διαφορα μεταξυ της πραγματικης αγαπης και της "αγαπης"-καπρίτσιου και να εξυψωσει για αλλη μια φορα την ηρωιδα μας. Η καντυ κανει την θυσια που φευγει για αυτον που αγαπα, η σουζανα απλως με την αποπειρα της προσπαθει να μαζεψει τα ασυμαζευτα και να εξιλεωθει.
Για μενα δικαιως ειναι στους κακους της υποθεσης η σουζανα, τουλαχιστον με την ελιζα το ξερεις πως ειναι κακια δεν το κρυβει και μπορεις να προετοιμαστεις για να την αντιμετωπισεις. Η σουζανα χρησιμοποιει το αγνο προσωπακι της και λειτουργει υπογειως (τις πιο πολλες φορες υποσυνειδητα) και πολλοι ανθρωποι δεν εχουν τις αμυνες για να το καταλαβουν και να να το αντιμετωπισουν οπως ο τερυ μας,

οντως καλη κουβεντουλα κανουμε, Smile
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2378
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Φεβ 09, 2009 4:14 pm

Γιατί λατρεύω την Κάντυ:
Η Κάντυ δεν θα έκανε καν την απόπειρα αυτοκτονίας.
Δεν θα στεκόταν εμπόδιο ανάμεσα σε ένα ζευγάρι.
Ακόμα και με ακρωτηριασμένα και τα δυο της πόδια, θα έβρισκε το κουράγιο να χαμογελάσει και να ευχηθεί σε αυτόν που αγαπά να είναι ευτυχισμένος.
Δεν θα έκλαιγε μπροστά του ούτε θα του έδειχνε τη δυστυχία της.
Και το μόνο που θα μπορούσε να του πει, θα ήταν κάτι του τύπου: Έλα, μην νοιώθεις τύψεις, κι εσύ στη θέση μου το ίδιο θα έκανες.

Τη Σουζάννα δεν τη χωνεύω γι'αυτό το λόγο. Όπως και την Άννυ, τις θεωρώ αυτό που λέμε "σιγανά ποταμάκια"...
Κρύβονται πίσω από την φαινομενική αδυναμία και ευαισθησία τους, αλλά στο τέλος καταφέρνουν να περάσει το δικό τους.
Και τέτοιου είδους ανθρώπους, εγώ προσωπικά τους συχαίνομαι.
Αυτά.

misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Φεβ 09, 2009 5:50 pm

Καλή μου Ακάλια...
Η Κάντυ είναι πραγματικά ένας ακέραιος ηθικά χαρακτήρας με απίστευτό ψυχικό σθένος που ναι θα μπορούσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ακόμη και αν της έκοβαν και τα δυο τα πόδια.
Δεν είναι τυχαίο πως πλαισιώνεται απο γυναίκες που δεν μπορούν με τίποτα να την επισκιάσουν.Είναι απο άβουλες και ανασφαλείς μέχρι και αντιπαθητικές όταν έχουν τον δυναμισμό και την ηθική όπως στην περιπτώση Φλάνυ.
όλα αυτά έγιναν με μαεστριά και πολύ σωστά ωστε να ταυτιστούμε με την ηρωίδα.
Στ' αλήθεια όμως πόσες Κάντυ υπάρχουν στην πραγματικότητα;
Γνώμη μου είναι πως ναι θα προσπαθούσαμε να σταθούμε στο ύψος της αλλά πόσοι απο μας θα το κατάφερναν να φανούμε ψύχραιμοι,αν μας έκοβαν και τα δύο πόδια και νοιώθαμε πως θα χάσουμε τον έρωτα της ζωής μας.Δεν θέλω να ακουστώ σκληρή,απλά θέλω να το δω μέσα απο την δικιά μας δυνατότητα και πραγματικότητα.
Κατανόω τον θυμό και την απόστροφή σου γι αυτούς τους δύο χαρακτήρες αλλά εγώ τις έχω δικαιολογήσει μέσα μου ,βλέποντας τις μέσα απο ένα ανθρώπινο πρίσμα που αντικατοπτρίζει αδυναμίες,ανασφάλειες και πάθη.
Συνεχίζω βεβαίως να εκτιμώ τα όσα λέτε και να χαίρομαι όταν υπάρχει αντίλογος.Συνήθως όπως έχω ξαναπεί πολλά πράγματα κρύβουν την αλήθεια τους κάπου στην μέση...
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 10, 2009 12:30 am

Συμφωνώ με αυτά που λες, όμως όσο αναφορά το θέμα της Σουζάννας, είμαι λίγο κάθετη. Και πριν την αναπηρία της και μετά, δεν άλλαξε, όπως την παρουσίασε τουλάχιστον η Μιζούκι.
Ναι, οκ, ερωτεύτηκε τον Τέρρυ.
Από πού κι ως που πήρε τον αερα να κάνει όνειρα ότι θα ζήσέι μαζί του?
Ο Τέρρυ δεν της έδειξε κανένα ερωτικό ενδιαφέρον ποτέ.
Και επίσης της ξεκαθάρισε ότι υπάρχει μια Κάντυ.
Μια Κάντυ που έχει κλέψει την καρδιά του.

Και στους δυο τρίτος δεν χωρεί....

misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 10, 2009 12:48 am

Αυτό που είπες είναι μια μεγάλη αλήθεια!Όντως όσο και αν αγαπάς τον άλλο πρέπει να δείξεις το ανάλογο ψυχικό σθενος και να προχωρήσεις.Δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση να ισοπεδώσεις τις ζωές των άλλων.Αυτό σε ότι αφορά το σκέλος που η Σουζάννα ήταν υγιής.
origdim

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 10, 2009 4:30 pm

Συμφωνω με την εργατικη μελισσουλα. Ατομα σαν την σουζανα τελικα καταφερνουν να περασουν το δικο τους. Και το οτι η τιμωρια της σουζανας ειναι οτι ο τερυ δεν θα την αγαπησει ποτε καρφι δεν της καιγεται, αυτο που ηθελε να πετυχει το πετυχε να κρατησει τον τερυ διπλα της για παντα.
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3603
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 10, 2009 10:50 pm

Είναι απλό και εύκολο scratch να λες πως ένας άνθρωπος μισός, μιά ζωή κατεστραμένη έχει και το κουράγιο να πει στο τελευταίο αποκούμπι της πως δεν τον / την χρειάζεται. Σίγουρα η Σουζάνα ζει μιά πλάνη θεωρώντας πως ο Τέρυ την επέλεξε αλλά η ίδια το γνωρίζει. Εδώ δε χρειάζεται μόνο ανωτερότητα (που δεν την έχουν ούτε οι υγιείς) για να διώξεις το στήριγμά σου. Χρειάζεται να βάλεις ένα οριστικό τέλος στη ζωή... που δεν έχεις. Και η Σουζάνα το έπραξε μιά φορά. Φαίνεται όμως πως ο Θεός των καρτούν είχε άλλη γνώμη για το τέλος της.
Και απ΄ό,τι διαπιστώθηκε στην πορεία, όταν οι δρόμοι της Κάντυ και του Τέρυ συναντήθηκαν ξανά κανείς δε θέλησε να αλλάξει τη ζωή του.
ZIZIKA

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 38
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 27/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Φεβ 16, 2009 6:07 pm

Για μένα όλη αυτή η ιστορία μπάζει νερά από παντού...

Η Σουζάνα είναι πολύ απελπισμένη,δυστυχισμένη,παραιτημένη..Είναι μια νέα γυναίκα που χάνει το πόδι της και την καριέρα της και δέχεται να ζει με έναν άνθρωπο που δεν είναι ερωτευμένος μαζί της..Χάνει κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού προς τον εαυτό της πρώτα από όλα.Όμως από πού θα μπορούσε να κρατηθεί σε μια τόσο δύσκολη στιγμή της ζωής της..Δεν φαίνεται να έχει κανέναν άλλο από την μητέρα της.Άσε που είναι φανερό πως δεν ξέρει πώς να χειριστεί όλη αυτή την νέα κατάσταση.Από δε ψυχολογία,μια κατάθλιψη το λιγότερο,την έχει.Άλλα θέλει,άλλα λέει,άλλα εννοεί,μετά τα παίρνει πίσω..

Αν το δω αλτρουιστικά,θεωρώ λογικό το να μείνει μαζί της ο Τέρυ.Όμως όχι από οίκτο,ούτε επειδή του το ζητά η Κάντυ.Έπρεπε από μόνος του να θελήσει μια τέτοια θυσία.Κι όσο για μετά,αν την ζούσε σίγουρα θα τους έδενε η κατάσταση και κάπου εκεί θα ερχόταν και η αγάπη.Για τον έρωτα δεν ξέρω...Αυτό δεν είναι κακό.Πολλές σχέσεις ξεκινούν από απλή συμπάθεια.Από οίκτο πάλι,όχι....

Όμως ο Τέρυ αποδεικνύεται πολύ λίγος και αδύναμος,τόσο για να διεκδικήσει την Κάντυ και να φερθεί σαν φίλος κι αδελφός στην Σουζάνα και να την στηρίξει δίνοντάς της να καταλάβει πως την αγαπά μεν,αλλά όχι ερωτικά,όσο και για να σταθεί στην τελευταία και να θυσιαστεί με τον σωστό τρόπο(από τη στιγμή που το επέλεξε).

Η δε Κάντυ με την σειρά της αποφασίζει από μόνη της για μια ιστορία που αφορά τρεις.Θα έπρεπε τουλάχιστον να μάθει αν ο Τέρυ έχει τις ψυχικές δυνάμεις και την διάθεση να ζήσει με την Σουζάνα.Μπορεί να θυσιάσει τον εαυτό της,τον έρωτά της,αλλά όχι και τον Τέρυ...

Αναρωτιέμαι βέβαια,αν ένας άνθρωπος που τον συμπαθούσαμε πολύ και μας εξομολογούνταν τον μονόπλευρο έρωτά του για μας,έχανε το πόδι του για να μας σώσει,τί θα κάναμε... :mpouaaa:
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 17, 2009 10:31 am

Τόσο στο περιοδικό όσο και στην τηλεόραση ο Τέρυ από την πρώτη στιγμή του ατυχήματος δηλώνει την πρόθεσή του να μείνει κοντά στη Σουζάνα την οποία λίγο νωρίτερα έχει παραδεχτεί πως αγαπά σαν αδερφή του.
Μπορεί να θυσίασε τον έρωτά του για την Κάντυ αλλά με τη Σουζάνα δεν έκανε αγγαρία. Φαίνεται πεντακάθαρα πως ήταν επιλογή του να μείνει κοντά της.
Η Σουζάνα δεν έχασε κάθε ίχνος αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. Στην αρχή δεν ήθελε ούτε να δει τον Τέρυ όχι επειδή τον θεωρούσε υπεύθυνο για το ατύχημά της αλλά επειδή ντρεπόταν να τη δει με το πόδι ακρωτηριασμένο.
Η μητέρα της της έβαζε λόγια για τον Τέρυ αλλά όταν η Σουζάνα κατάλαβε πόσο πίεζε τον Τερυ για να τον κρατήσει κοντά της αποφάσισε να βάλει τέλος στη ζωή της για να μην του είναι εμπόδιο.
Και αν μη τί άλλο, αυτή η ενέργεια υποδηλώνει και αξιοπρέπει και αυτοσεβασμό.
Τη Σουζάνα τη θαυμάζω αφού βρήκε το κουράγιο να βάλει τέλος στη ζωή της. "Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία "
origdim

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 17, 2009 5:18 pm

η πραξη της αυτοκτονιας (στην προκειμενη περιπτωση της σουζανα αποπειρα), μονο άξια θαυμασμου δεν ειναι.και γενικοτερα ολη η σταση της σουζανα μονο για λύπηση ειναι οχι για θαυμασμο.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 17, 2009 6:41 pm

origdim έγραψε:
η πραξη της αυτοκτονιας (στην προκειμενη περιπτωση της σουζανα αποπειρα), μονο άξια θαυμασμου δεν ειναι.και γενικοτερα ολη η σταση της σουζανα μονο για λύπηση ειναι οχι για θαυμασμο.

Το να αποφασίσεις να βάλεις τέλος στη ζωή σου θέλει πραγματικά μεγάλα κότσια. Δεν είναι απλά ένα σταυροδρόμι που όποιο δρόμο και να διαλέξεις κάπου θα σε βγάλει. Είναι "δρόμος" χωρίς επιστροφή. Στη θέση της νομίζω πως θα επέλεγα να γίνω βάρος σε κάποιον παρά να απαλλάξω τον κόσμο από την παρουσία μου.

Στην περίπτωση της Σουζάνας παρέμεινε απόπειρα επειδή κάποιοι όπως ο Τέρυ και η Κάντυ δεν ήθελαν να πεθάνει. Σκέφτομαι μόνο πως όταν την πήρε ο Τέρυ αγκαλιά για να την κατεβάσει από την ταράτσα όλος της ο κόσμος θα αναγεννήθηκε.
origdim

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 17, 2009 9:05 pm

Το αντιθετο πιστευω εγω το να αυτοκτονησει κανεις ειναι η μεγαλυτερη πραξη δειλίας και οχι αξιοθαυμαστη πράξη τόλμης. Μπορω να κραζω ασταματητα την σουζανα αλλα θα σταματησω εδω να μην γινω και κουραστικη.Τελος παντων οι αποψεις μας διαφερουν σε αυτο το θεμα,αλλα τουλαχιστον στο θεμα του αλμπερτ ταιριαζουν απολυτα Smile
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Φεβ 17, 2009 10:33 pm

origdim έγραψε:
...,αλλα τουλαχιστον στο θεμα του αλμπερτ ταιριαζουν απολυτα Smile

Άλμπερτ;;; Μίλησε κανείς για τον Άλμπερτ ;;;
ZIZIKA

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Φεβ 20, 2009 9:26 am

Aldebaran έγραψε:
origdim έγραψε:

Το να αποφασίσεις να βάλεις τέλος στη ζωή σου θέλει πραγματικά μεγάλα κότσια. Δεν είναι απλά ένα σταυροδρόμι που όποιο δρόμο και να διαλέξεις κάπου θα σε βγάλει. Είναι "δρόμος" χωρίς επιστροφή. Στη θέση της νομίζω πως θα επέλεγα να γίνω βάρος σε κάποιον παρά να απαλλάξω τον κόσμο από την παρουσία μου.

Στην περίπτωση της Σουζάνας παρέμεινε απόπειρα επειδή κάποιοι όπως ο Τέρυ και η Κάντυ δεν ήθελαν να πεθάνει. Σκέφτομαι μόνο πως όταν την πήρε ο Τέρυ αγκαλιά για να την κατεβάσει από την ταράτσα όλος της ο κόσμος θα αναγεννήθηκε.

Βασικά δεν το λέω για κακό πως χάνει την αξιοπρέπειά της.Η Σουζάνα είναι ειλικρινής,διεκδικεί ως το τέλος τον άντρα που αγαπά,και αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν βάζει στην μέση περηφάνεια και εγωισμούς.Κι αυτό θέλει δύναμη κι εγώ το θαυμάζω!Δεν την κατηγορώ,ούτε μου είναι αντιπαθής.Αντίθετα την συμπαθώ και την συμπονώ απεριόριστα.Απλά με το να κρεμαστεί πάνω στον Τέρυ νομίζω πως αδικεί πάνω από όλα τον εαυτό της.Είναι όμορφη,αξιόλογη και άξια να αγαπηθεί κοπέλα.Γιατί να μην στηρίξει η ίδια τον εαυτό της?
Έχω γνωρίσει άτομα με παρόμοια προβλήματα υγείας και είδα πως όλα αντιμετωπίζονται με πίστη,κουράγιο και θέληση.Δεν έχω αυτήν την απαίτηση από τη Σουζάνα,αλλά ό,τι και να κάνει ο άλλος κι όσο και να σου σταθεί,το πρόβλημα είναι δικό σου,προσωπικό και το παλεύεις τελικά μόνος σου.
Αυτό που ήθελα να πω με όσα έγραψα παραπάνω,αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα Laughing ,είναι πως και οι τρεις ήρωες είναι τραγικοί και ό,τι και να κάναν δύσκολα θα τα βγάζαν πέρα με τον δημιουργικό οίστρο της Μιζούκι,που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τον Φώσκολο!!! 👅 👅 👅
Και το πιο σημαντικό από όλα,συμφωνώ απόλυτα με την origdim.Η αυτοκτονία δεν είναι πράξη γενναιότητας,αλλά δειλίας.Το μόνο εύκολο είναι να παραιτηθείς και να αποχωρήσεις.Η πραγματική μαγκιά και ανδρεία είναι να προχωράς και να παλεύεις με όλες σου τις δυνάμεις για σένα και κυρίως για τους άλλους.Μην ωραιοποιούμε και εξιδανικεύουμε έτσι αβασάνιστα την αυτοκτονία!Διαβάζουν πολλοί και δεν μπορούμε να ηρωοποιούμε μια τέτοια κίνηση. :x No
Πάμε στον Τέρυ τώρα!Δεν μου φαίνεται να θέλει ή πιο σωστά να μπορεί να στηρίξει τελικά την σουζάνα,γιατί αν το έκανε δεν θα τον έβλεπε ποτέ η Κάντυ να παίζει μεθυσμένος σε εκείνη την ¨υπέροχη¨,¨καλλιτεχνική¨ παράσταση!!! No
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Φεβ 22, 2009 1:00 pm

ZIZIKA έγραψε:

Έχω γνωρίσει άτομα με παρόμοια προβλήματα υγείας και είδα πως όλα αντιμετωπίζονται με πίστη,κουράγιο και θέληση.Δεν έχω αυτήν την απαίτηση από τη Σουζάνα,αλλά ό,τι και να κάνει ο άλλος κι όσο και να σου σταθεί,το πρόβλημα είναι δικό σου,προσωπικό και το παλεύεις τελικά μόνος σου.
.....
Και το πιο σημαντικό από όλα,συμφωνώ απόλυτα με την origdim.Η αυτοκτονία δεν είναι πράξη γενναιότητας,αλλά δειλίας.Το μόνο εύκολο είναι να παραιτηθείς και να αποχωρήσεις.Η πραγματική μαγκιά και ανδρεία είναι να προχωράς και να παλεύεις με όλες σου τις δυνάμεις για σένα και κυρίως για τους άλλους.Μην ωραιοποιούμε και εξιδανικεύουμε έτσι αβασάνιστα την αυτοκτονία!Διαβάζουν πολλοί και δεν μπορούμε να ηρωοποιούμε μια τέτοια κίνηση. :x No

Zizika μου έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που γράφεις παραπάνω. Δεν εξιδανικεύω την αυτοκτονία και ούτε τη θεωρώ παράδειγμα προς μίμιση για κανέναν.
Η ζωή είναι υπέροχη όταν οι βασικές μας ανάγκες είναι καλυμένες.
Και σίγουρα αξίζει να την παλεύεις με όλες σου τις δυνάμεις και να προσπαθείς για το καλύτερο. το δικό σου και των γύρω σου.

Αναφέρομαι όμως -και μάλλον δεν το τοποθέτησα σωστά και ζητώ την κατανόησή σας γι αυτό πριν με - στη χρονική στιγμή που η Σουζάνα συνειδητοποιεί πως θα είναι η ζωή της από εδώ και στο εξής:
Στα 17-18 της να είναι αναγκασμένη να ζει με την βοήθεια τρίτων.
Χρειάζεται απίστευτη θέληση και κουράγιο να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να τα ξανακολλήσεις δίνοντας στο παζλ της ζωής σου άλλη μορφή.
Συμβαίνει νομίζω σε όλο τον κόσμο όταν ακούει πολύ άσχημα μαντάτα για την υγεία του να θέλει να δώσει τέλος εκεί.
Και ίσως επειδή όλοι θέλουμε να φύγουμε αξιοπρεπώς από αυτή τη ζωή να μην αντέχουμε να ζήσουμε βλέποντας τη φθίνουσα πορεία μας ή να δεχόμαστε να τη δούνε οι άλλοι.
Για να αλλάξεις γνώμη, χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη από τους ανθρώπους που σε αγαπούν ή από ειδικές ομάδες (που εκείνα τα χρόνια μάλλον ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας)
Ο Τέρυ και η Κάντυ παίζουν αυτό ακριβώς το ρόλο για τη Σουζάνα. Την αποτρέπουν από το κάνει κάτι για το οποίο αργότερα θα μετάνιωνε στη σκέψη και μόνο, και της δείχνουν πως ανεξάρτητα από την κατάστασή της, μπορεί να ελπίζει και να έχει μιά όμορφη ζωή.
ZIZIKA

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τρι Μαρ 03, 2009 10:25 am

Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν καλή μου Aldebaran!!!

Πιστεύω πως κι εγώ δεν ήμουν ιδιαίτερα σαφής στο πρώτο μου μήνυμα!!!
Το κακό με τα μηνύματα αυτό είναι!Δεν φαίνεται πάντοτε τί θέλεις να πεις!Λείπει το ύφος που θες να δώσεις και προκύπτουν συχνά παρεξηγήσεις!!!

Πάντως αυτό που γράφεις "Για να αλλάξεις γνώμη, χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη από τους ανθρώπους που σε αγαπούν ή από ειδικές ομάδες (που εκείνα τα χρόνια μάλλον ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας)" είναι μεγάλη αλήθεια και πολλές φορές σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα ήταν να νοσείς ψυχικά τότε..

Συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω!!Αλλά υπήρξε ανωτέρα βία !!!!!

Πολλά φιλιά και καλή σου μέρα!!!
misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Τετ Μαρ 04, 2009 10:43 am

Καλά μου κορίτσια κάνατε πολύ καλά και θίξατε το τόσο ευαίσθητο και οδυνηρό θέμα της αυτοκτονίας.Έκανα και γω το λάθος νομίζω να πω για το θάρρος της Σουζάννας να βάλει την ευτυχία του Τέρρυ πάνω απο την ζωή της.
Ο έρωτας πραγματικά μπορεί να μεταμορφώσει τον άνθρωπό...να τον γκρεμίσει ή να τον ανυψώσει,ή και τα δύο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σας.Ότι και αν μας συμβεί σε αυτή τη ζωή το πραγματικό θάρρος είναι να το ξεπεράσουμε και να ξανασηκωθούμε!
Η ζωή είναι η μοναδική μας παράσταση...δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό και όταν κάποτε θα φύγουμε απο την σκηνή θα έχουμε τουλάχιστον την ικανοποίηση,πως αγαπήσαμε με δύναμη,αγαπηθήκαμε το ίδιο και αφήσαμε το σημάδι μας στον μάταιο τούτο κόσμο με αξιόπρέπεια.
Η ζωή είναι πολύ όμορφή!!!
Πάρτε ένα λουλουδάκι,σας το αφιερώνω!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Μαρ 05, 2009 3:11 am

Βρε παιδια, όλα καλα, αλλά...
εγώ παρόλα αυτά τη Σουζάννα δεν τη συμπαθώ...
Μάλλον πρέπει κατά βάθος να είμαι κακιά τελικά....

ZIZIKA

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 07, 2009 1:50 pm

για το λουλουδάκι misspepper77!!!
Πολύ γλυκό εκ μέρους σου!!!
Πίνω λοιπόν κι εγώ ένα χυμουλάκι στην υγειά σου!(Θα έπινα ποτό,αλλά άρχισε η Σαρακοστή,οπότε θ΄αρκεστώ στον χυμό μου!!)

Όσο για σένα akaliakoukou μου,δεν έγκειται θέμα κακίας,απλά ισχύει το:περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!Κάποιοι άνθρωποι απλά δεν μας κάθονται καλά,δεν μας κολλάνε με τίποτα!Γιατί όχι και κάποιοι ήρωες manga???!!!!

Εξάλλου σκέψου πως εδώ η Φλάννυ δεν χώνεψε ποτέ την Κάντυ!!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 07, 2009 3:55 pm

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, νομίζω ότι στο τέλος η Φλάννυ τη συμπάθησε την Κάντυ, όμως ποτέ δεν της το έδειξε... είχε περάσει και η Φλάννυ το δικό της Γολγοθά. Παρόλο που ήταν έτσι ψυχρή, ποτέ δεν την αντιπάθησα, γιατί πίσω από την ψύχρα της, κρυβόταν ένα πολύ ευαίσθητο και πληγωμένο κορίτσι. Μάλλον το έκανε γιατί δεν ήθελε να τη λυπούνται. Ήταν η άμυνά της αυτή!

Έχω να σχολιάσω δύο πράγματα ακόμη.
Πρωτον, ΖΙΖΙΚΑ, το αβαταρ σου τέλειο!!!!
και δεύτερον, λατρεύω αυτό το εμότικον που τραβάει τα μαλλιά του!!!!
Έχει πολύ πλάκα!!!!!

ZIZIKA

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 07, 2009 7:01 pm

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Η εικόνα που επέλεξα ήταν μία από τις αγαπημένες μου από το περιοδικό!!
Όταν ήμασταν μικρές με την αδελφή μου κόβαμε τα περιοδικά της Κάντυ!!
(Τόσο μας έκοβε,ελπίζω να μην πέσει ξύλο και να μην πέσετε να με φάτε ζωντανή για την έλλειψη προνοητικότητας που είχα μικρή!!!)
Και μετά παίζαμε με τις φιγούρες όπως με τις κούκλες!
Αυτή η Άννυ ήταν της αδελφής μου και την λάτρευα!Μόλις βρήκα λοιπόν το περιοδικό σκαναρισμένο στο ίντερνετ τρελλάθηκα και επιτέλους
τα κατάφερα και είναι πλέον δική μου(my precious!!!!χιχιχι!!!)

Πιστεύω πως η Φλάνυ,την οποία επίσης ουδέποτε αντιπάθησα άλλά ούτε και λάτρεψα,απλά εκτίμησε την Κάντυ και κατάλαβε πως είχε μπροστά της έναν άνθρωπο αξιόλογο. Δεν νομίζω πως ένιωσε συμπάθεια!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 07, 2009 7:18 pm

Τώρα που το λες, νομίζω πως έχεις δίκιο!!!
Όντως, την εκτίμησε, δεν τη συμπάθησε...

Ά, κι εγώ έκοβα εικόνες και τις κολούσα σε λευκώματα, αλλά άμα ήθελα να το κάνω αυτό, αγόραζα δύο φορές το περιοδικό!!!!!

Susanna She is crazy in love with him!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Susanna She is crazy in love with him!
» Σχόλια: I Love the way you Lie..
» I love the way you lie..
» Love potion gone crazy?!
» Jeux d'enfants (Love me if you dare)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Οι κακοί της υπόθεσης... γκρρρ!-
Μετάβαση σε: