Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Πιθανά και...απίθανα ζευγάρια στην ιστορία της Κάντυ
Χθες στις 5:44 pm από fay450

» Candy Candy Final Story - Translated in English
Κυρ Οκτ 22, 2017 3:50 pm από fay450

» Χαρούμενα γενέθλια...
Σαβ Οκτ 21, 2017 6:00 pm από ariathniM

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

Παρόντες χρήστες
5 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 5 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Susanna She is crazy in love with him!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Μαρ 04, 2010 7:05 pm

Θεωρω την Σουζανα εναν απο τους χειροτερους χαρακτηρες της ιστοριας. Ακομα και οι απολυτα κακοι Ελιζα και Νηλ ειναι λιγοτερο επικινδυνοι απ΄αυτη, καθως γινονται αντιληπτοι απο μιλια μακρια και απο τον πιο καλοπροαιρετο οπως η Καντυ. Η Σουζανα ομως ειναι μια διπροσωπη, μια ταραντουλα που υφαινει τον σχεδον αορατο ιστο της και εγκλωβιζει μεσα σ΄αυτον και την Καντυ και τον Τερρυ. Φοραει το προσωπειο της αθωας, γλυκειας, αδυναμης, ερωτοχτυπημενης κοπελας, ενω παραλληλα λειτουργει υστεροβουλα, αδιαφορωντας για το κακο και την δυστυχια που σκορπιζει, υπερασπιζομενη με καθε μεσο τον αρρωστημενο ερωτα της!

Δεχομαι οτι στην αρχη μπορει να ερωτευτηκε το Τερρυ αφου δεν γνωριζε για την υπαρξη της Καντυ. Ομως τον ερωτευτηκε μονοπλευρα, γιατι ολο αυτο το διαστημα ο Τερρυ της συμπεριφεροταν με απολυτη αδιαφορια, οπως σε ολους τους αλλους και αυτο φαινεται καθαρα απο την παρακατω στιχομυθια οταν πηγε στο σπιτι του να τον ενημερωσει για το εργο ''Ρωμαιος & Ιουλιετα'':

Τερρυ: ''Πως μπορεσες να με ανακαλυψεις;;;;;.............
''Λυπαμαι που δεν μπορω να σας περιποιηθω δεσποινις! Επρεπε να με ειχατε ειδοποιησει για την επισκεψη!''......

Και μολις μαθαινει τα νεα για το εργο την παραταει στα κρυα του λουτρου και τρεχει στο θεατρο χωρις δευτερη κουβεντα.

Η σκηνη αυτη ειναι απο το μανγκα και να τονισω οτι εχει προηγηθει η σκηνη με την αμαξα και τα λουλουδια καθως και η παρασταση, δεξιωση στο Σικαγο που σημαινει......
1. Οτι παρα το γεγονος οτι γνωριζονται περιπου ενα εξαμηνο, οι σχεσεις τους ηταν τοσο τυπικες που ο Τερρυ της απευθυνεται στον πληθυντικο και μαλιστα με αποτομο τροπο της κοβει τον βηχα, δειχνοντας φανερα ενοχλημενος απο την θρασυτατη εισβολη της στον προσωπικο του χωρο!!!!! Με την σταση του καθε νορμαλ ανθρωπος θα καταλαβαινε οτι το φτυσιμο ειναι φτυσιμο και οχι ψιλοβροχο!!!
2. Η στενη πολιορκια της ''Σουζι'' ξεκιναει οταν μαθαινει για την υπαρξη της Καντυ! (Την κοινοκτημοσυνη δεν την δεχεται με τιποτα!)
Η Ελιζα την ενημερωνει στη δεξιωση οταν και οι δυο παρακολουθουν τον Τερρυ (μετα απο την σκηνη που δημιουργησε μεσα στη δεξιωση) να εγκαταλειπει αναστατωμενος και μεσα στην αγωνια τον χωρο για να ψαξει για την Καντυ.
3. Οι κατινιες (στο μανγκα)
Αφου εχει ηδη πληροφορηθει για την υπαρξη αλλου προσωπου στην ζωη του Τερρυ (και προφανως καταλαβαινει οτι επροκειτο για σημαντικο προσωπο βλεποντας την αντιδραση του) τον περιμανει σαν το μαντροσκυλο στο ξενοδοχειο μεχρι το αξημερωτο οπου διαπρατει την πρωτη κατινια. Διωχνει την Καντυ λεγοντας οτι '' ο Τερρυ ξεκουραζεται, καλυτερα να μην τον ενοχλησουμε! Ελατε καποια αλλη στιγμη!'' Δευτερη κατινια με ψεμμα μαζι (αναβαθμιζεται) καθως ηξερε οτι το επομενο πρωι θα φευγανε απο το Σικαγο! Κι εδω ξερει πολυ καλα οτι δεν μιλουσε σε μια απλη θαυμαστρια!!!! Αλλωστε και ετσι να ηταν ποιος της εδωσε το δικαιωμα να καθοριζει αυτη ποιον θα δει ή δεν θα δει ο Τερρυ;;;;;;
Τριτη κατινια. Πιεζει τον Τερρυ να μπουνε στο τρενο γιατι αντιλαμβανεται οτι αυτος περιμενει καποιον εναγωνιως ! (ποιον αραγε;;; μηπως την γιαγια του;;;. Συνεχιζει να τον πιεζει (ταχα απο ενδιαφερον) να μην στεκεται στο πλατωμα του τρενου ωστε να αποτρεψει ακομα και την τελευταια στιγμη οποιαδηποτε επαφη! Καταλαβε το λογο της αγωνιας και της αναστατωσης του και αποφασιζει αυθαιρετα και ''ανιδιοτελως'' οτι του κανει κακο αυτη η κατασταση!!!!

Τεταρτη κατινια. Βρισκει το γραμμα της Καντυ - καθως διαβαζει και το αποστολεα- και το κραταει!!!
Στη συνεχεια κανει ερωτικη εξομολογηση στο Τερρυ, ο οποιος απομακρυνεται και της λεει....''Δεν μπορω να ξεχασω''.........για να παρει την απαντηση
''Μην πεις τιποτα....Δεν μπορω να σε απαρνηθω! Σ΄αγαπω τοσο πολυ!''......και φευγει αρνουμενη να ακουσει το οτιδηποτε! Ξερει καλα τι θα της ελεγε αν τον αφηνε να συνεχισει! Αλλα αρνειται να δει ή να ακουσει την ''σκληρη'' γι αυτην πραγματικοτητα! Και αυτη η σταση την χαρακτηριζει μεχρι τελους!

Με ολα αυτα δεν μπορω να καταλογισω καμια υπαιτιοτητα στον Τερρυ που θα δικαιολογουσε την ψυχωση της Σουζανα. Σε κανενα σημειο δεν φαινεται να εχει καποιο δεσιμο εστω και φιλικο μαζι της! Και η σκηνη της αμαξας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια ευγενικη χειρονομια ενος τζεντλεμαν!!!! Ο Τερρυ δεν εχει καμια υποχρεωση να την ενημερωσει για την προσωπικη του ζωη, αφου φαινεται καθαρα οτι δεν ηταν τιποτα παραπανω απο απλοι συναδελφοι! Αλλα και οταν προσπαθει να το κανει......αντιμετωπιζει ενα τοιχο!!!( Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα)

Που ειναι λοιπον οι ελπιδες που της δινει ο Τερρυ;;;;; Ποιο ειναι το δικαιωμα που της δινει ωστε να σκεφτει οτι δεν του ειναι παντελως και παγερα αδιαφορη;;;;;; Με ποιο δικαιωμα διεκδικει το οτιδηποτε;;;;
Μιλαμε για μια ψυχοπαθητικη προσωπικοτητα πολυ πριν το ατυχημα!!!!

Σταματαω εδω γιατι μπορω να γραψω ολοκληρο βιβλιο για την περιπτωση της ....... αλλα τα νευρα μου εχουν γινει ηδη κροσια και μονο που ξαναθυμηθηκα ορισμενες σκηνες !!!!

Αυτα αποτελουν μονο το πρελουδιο της χειραγωγησης που ακολουθει μετα το ατυχημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Μαρ 04, 2010 8:43 pm

Πες τα Νίνα, και εγώ ακριβώς το ίδιο λέω, ο Τέρυ ποτέ δεν της έδωσε κανένα δικαίωμα να ανακευτεί στη ζωή του και να ελπίζει σε κάτι. Και φυσικά δεν είχε και καμία υποχρέωση να πει σε κανέναν ξένο (γιατί αυτό ήταν η Σουζάνα) για τα συναισθήματα του και τις βαθύτερες αδυναμίες του. Αλλά ακόμα και όταν φτάνει σε αυτό το σημείο, γιατί πρώτη αυτή εκφράζει τα συναισθήματα της, απο εκεί που εκείνη θέλει και καλά να μπει στη ζωή του, τρέχει να ξεφύγει από τα λόγια και τη χυλόπιτα που έπεται γιατί πολύ απλά δεν την ενδιαφέρει η ζωή του αλλά απλώς να ικανοποιήσει τα δικά της συναισθήματα. Το αφήνω εδώ γιατί με έπιασε μία ανακατοσούρα (διόλου τυχαία) στο στομάχι :pale:
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Μαρ 04, 2010 10:28 pm

juliet έγραψε:
Πες τα Νίνα, και εγώ ακριβώς το ίδιο λέω, ο Τέρυ ποτέ δεν της έδωσε κανένα δικαίωμα να ανακευτεί στη ζωή του και να ελπίζει σε κάτι. Και φυσικά δεν είχε και καμία υποχρέωση να πει σε κανέναν ξένο (γιατί αυτό ήταν η Σουζάνα) για τα συναισθήματα του και τις βαθύτερες αδυναμίες του. Αλλά ακόμα και όταν φτάνει σε αυτό το σημείο, γιατί πρώτη αυτή εκφράζει τα συναισθήματα της, απο εκεί που εκείνη θέλει και καλά να μπει στη ζωή του, τρέχει να ξεφύγει από τα λόγια και τη χυλόπιτα που έπεται γιατί πολύ απλά δεν την ενδιαφέρει η ζωή του αλλά απλώς να ικανοποιήσει τα δικά της συναισθήματα. Το αφήνω εδώ γιατί με έπιασε μία ανακατοσούρα (διόλου τυχαία) στο στομάχι

Eγω τα λεω αλλα.....ποιος με ακουει;;; Οσο κουφοντουβαρι ηταν η Σουζανα αλλο τοσο ειναι και η Μιζουκι Αφησε το παληκαρι μας τοσα χρονια στα νυχια της ........ αχ ατιμη κοινωνια!!!!
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Πεμ Μαρ 04, 2010 11:39 pm

Κορίτσια συμφωνώ μαζί σας!! Η Σουζάννα είναι ύπουλη και σιγανοπαπαδιά και δύσκολα καταλαβαίνει κάποιος τι εγωίστρια είναι! Η Ελίζα και ο Νήλ είναι κουτοπόνηροι και κάνουν μπαμ από μακριά οτι πρέπει να τους προσέχεις! Δε θα ξεχάσω ποτέ πόσο ύπουλα φέρθηκε με το γράμμα που έκρυψε ή όταν η Κάντυ έψαχνε τον Τέρρυ και με αποκορύφομα να εκμεταλευτεί το πρόβλημα της για να δέσει τον Τέρρυ μια ζωή μαζί της! Και μεις αγαπήσαμε κυρία μου αλλά έτσι δεν κάναμε!!! και μη μου πείτε οτι είναι κρίμα γιατί είναι ανάπηρη γιατί την είδαμε τι καλά φερόταν και πριν το ατύχημα!!!!
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Μαρ 05, 2010 8:47 pm

Εγώ, τί να γράψω τώρα;;;;

Πως το συμπαθώ το δύσμοιρο το κοριτσάκι;;;

Θα ξεκινήσει εμφύλιος...

Και όχι τίποτ΄άλλο...

Δεν έχουμε και εμότικον με πίσσα και πούπουλα να με στολίσουν...
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Μαρ 05, 2010 8:50 pm

Aldebaran έγραψε:
Εγώ, τί να γράψω τώρα;;;;

Πως το συμπαθώ το δύσμοιρο το κοριτσάκι;;;

Θα ξεκινήσει εμφύλιος...

Και όχι τίποτ΄άλλο...

Δεν έχουμε και εμότικον με πίσσα και πούπουλα να με στολίσουν...

Αλίμονο, ΕΣΥ; Ελα δεν σε πιστεύω!!!!!!!!!!! Όχι, όχι μην προσπαθείς να με πείσεις...Άλλωστε τέτοια νύφη είναι για εσάς κελεπούρι. Άντε και καλά στέφανα!!!!!!!!!!Στα ξανθά σας κεφάλια. lol!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Μαρ 05, 2010 9:07 pm

juliet έγραψε:

Αλίμονο, ΕΣΥ; Ελα δεν σε πιστεύω!!!!!!!!!!! Όχι, όχι μην προσπαθείς να με πείσεις...Άλλωστε τέτοια νύφη είναι για εσάς κελεπούρι. Άντε και καλά στέφανα!!!!!!!!!!Στα ξανθά σας κεφάλια.

Mπα... όχι...

Για νύφη δε μου κάνει...

Όπως πιστεύω πως η Άννυ φορτώθηκε στον Άρτσυ, έτσι και η Σούζυ στον Τέρρυ... Μόνο που ο Άρτσυ, αν ήθελε, μπορούσε να την κάνει μ΄ελαφρά, ο Τέρρυ εγκλωβίστηκε...

Πιστεύω στην κακιά στιγμή που τα χάλασε όλα... αλλά θα κατηγορούσα μόνο τη Μιζούκι γι αυτό (όπως και γιά άλλα... ) και όχι τη Σούζυ..
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Μαρ 05, 2010 9:19 pm

Νομιζω πως θα δικαιλογουσα την σουζανα για ολο αυτο το παραλογισμο που επαθε μετα το ατυχημα (που απαιτουσε να μεινει ο τερρυ μαζι της, θελει δεν θελει), μονο αν πριν γινει αυτο φεροταν πιο εντιμα. Δηλαση αν δεν ειχε κανει ολες αυτες τις κατινιες στην καντυ (στο ξενοδοχειο, και το γραμμα) ισως να την καταλαβαινα και τοτε θα πιστευα πως αγαπαει πραγματικα τον τερρυ.και θα πιστευα πως απλα εχει παθει σοκ και οταν συνελθει θα τον αφησει ελευθερο.αλλα δυστυχως η συμπεριφορα της σουζανας δεν αφηνει τετοια περιθωρια. η σουζανα ακομα και αν δεν γινοταν το ατυχημα θα χρησιμοποιουσε καθε μεσο, εντιμο ή ατιμο, για να ειναι με τον τερρυ. παντως γενικοτερα, εχω την εντυπωση οτι οι ανθρωποι που γεννιουνται αναπηροι ή παθαινουν κατι τετοιο καποια στιγμη στην ζωη τους, ειναι και πιο αξιοπρεπεις σαν χαρακτηρες. η σουζανα απεχει πολυ απο αυτο.η αξιοπρεπεια που εχεις προς τον εαυτο σου και κατ'επεκταση προς τους αλλους (σαν συμπεριφορα) δεν ειναι ευκολο πραγμα. και η σουζανα μας εδειξε και πριν το ατυχημα οτι διεθετε ελαχιστη αξιοπρεπεια. καλα για μετα να μην το συζητησουμε καλυτερα.. πολυ σωστα ειχα διαβασει σε ενα απο τα φικ εδω πως την πιανει ο αλμπερτ και της λεει ''εκει εξω γινεται πολεμος.ξερεις ποσοι πεθαινουν και ποσοι μενουν αναπηροι??'' νομιζω αυτο τα λεει ολα.
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Παρ Μαρ 05, 2010 10:26 pm

Συμφωνω nuit πως ο παραλογισμος της μετα το ατυχημα δεν ειχε τελικα καμια σχεση με αυτο καθε αυτο το ατυχημα. Περα απο το ατυχημα, χρησιμοποιησε ακομα και την αποπειρα αυτοκτονιας της!!!!! Δεν μπορω να περιγραψω αυτο που αισθανομαι καθε φορα που βλεπω την σκηνη στην ταρατσα του νοσοκομειου, οταν κουρνιαζει στην αγκαλια του Τερρυ προσπερνωντας ευχαριστημενη την κοπελα που μολις πριν λιγα λεπτα της ειχε σωσει την ζωη!!!!!!

Πρεπει να εισαι πολυ υπανθρωπος για να μην μπορεις να συναισθανθεις το τι εχεις προκαλεσει!!!!!

Δεν μπορω να συνεχισω ...... εμετος μου προκαλειται καθε φορα που την σκεφτομαι!!!! Juliet η αναγουλα ειναι κολλητικη στην περιπτωση αυτη.

Οσο για το ''φορτωμα'' της Αννυ στον Αρτσυ δεν εχει καμια σχεση με αυτο της καταπτιστης!!!!!! Ελεος !!!!!! Ο Αρτσυ ειναι ελευθερος να την κανει ανα πασα στιγμη! Δεν τον υποχρεωσε κανενας να μεινει στο πλευρο της Αννυ!!! Ουτε η Αννυ προκαλεσε τοση δυστυχια!!!!
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 2:39 pm

Δε την θέλω καθόλου!!! την αντιπαθώ πάρα πολύ!! Με τον τρόπο της κατηγορεί τον Τέρρυ γι αυτό που έγινε λες και φταίει αυτός που έμεινε ανάπηρη! Δηλαδή εάν αύριο μου τύχει κάτι και κάποιος μου σώσει τη ζωή είμαι υποχρεωμένη να τον παντρευτώ? No Αυτό που νιώθει αυτή για τον Τέρρυ είναι αρρωστημένη αγάπη! Όταν αγαπάς κάποιον,θέλεις να είναι ευτυχισμένος και όχι δυστυχισμένος όπως ο Τέρρυ μαζί της!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 4:01 pm

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:

Αλίμονο, ΕΣΥ; Ελα δεν σε πιστεύω!!!!!!!!!!! Όχι, όχι μην προσπαθείς να με πείσεις...Άλλωστε τέτοια νύφη είναι για εσάς κελεπούρι. Άντε και καλά στέφανα!!!!!!!!!!Στα ξανθά σας κεφάλια.

Mπα... όχι...

Για νύφη δε μου κάνει...

Όπως πιστεύω πως η Άννυ φορτώθηκε στον Άρτσυ, έτσι και η Σούζυ στον Τέρρυ... Μόνο που ο Άρτσυ, αν ήθελε, μπορούσε να την κάνει μ΄ελαφρά, ο Τέρρυ εγκλωβίστηκε...

Πιστεύω στην κακιά στιγμή που τα χάλασε όλα... αλλά θα κατηγορούσα μόνο τη Μιζούκι γι αυτό (όπως και γιά άλλα... ) και όχι τη Σούζυ..

Eμ, αισθάνεσαι καλά; Μήπως έχεις πυρετό; αν μπορώ να σε βοηθήσω να μου το πεις. Να καλέσω το γιατρό; το 166; Πες μου την αλήθεια τι την έκανες; που είναι η αυθεντική alderberan? ΖΕΙ;
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 4:16 pm

ΜΙΜΙ έγραψε:
Δε την θέλω καθόλου!!! την αντιπαθώ πάρα πολύ!! Με τον τρόπο της κατηγορεί τον Τέρρυ γι αυτό που έγινε λες και φταίει αυτός που έμεινε ανάπηρη! Δηλαδή εάν αύριο μου τύχει κάτι και κάποιος μου σώσει τη ζωή είμαι υποχρεωμένη να τον παντρευτώ? Αυτό που νιώθει αυτή για τον Τέρρυ είναι αρρωστημένη αγάπη! Όταν αγαπάς κάποιον,θέλεις να είναι ευτυχισμένος και όχι δυστυχισμένος όπως ο Τέρρυ μαζί της!

'' Ομως δεν μπορεις να μ΄αφησεις !!!! Εξαιτιας σου καταντησα σ΄αυτα τα χαλια!!!!''

Αυτα ειναι τα γλυκα λογακια της ''γλυκιας'' ''Σουζι'' μολις ειδε τον Τερρυ - τον αντρα που αγαπουσε πιο πολυ και απο τη ζωη της - μετα το ατυχημα της!!!!!

Απλα μια επιβεβαιωση της αληθειας των λεγομενων σου ΜΙΜΙ μου.

Juliet σε βρισκω τελεια προξενητρα!!!!

Αλμπερτ + Chipie = Love For Ever

YΓ. Εγω ειχα στο μυαλο μου τον Νηλ για γαμπρο, αλλα αφου την συμπαθουνε τοσοοοοοοοο πολυυυυυυυ!!!!!.......ε να μην την στερησουμε απο τους Αλμπερτφανς!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 4:23 pm

nina έγραψε:
ΜΙΜΙ έγραψε:
Δε την θέλω καθόλου!!! την αντιπαθώ πάρα πολύ!! Με τον τρόπο της κατηγορεί τον Τέρρυ γι αυτό που έγινε λες και φταίει αυτός που έμεινε ανάπηρη! Δηλαδή εάν αύριο μου τύχει κάτι και κάποιος μου σώσει τη ζωή είμαι υποχρεωμένη να τον παντρευτώ? Αυτό που νιώθει αυτή για τον Τέρρυ είναι αρρωστημένη αγάπη! Όταν αγαπάς κάποιον,θέλεις να είναι ευτυχισμένος και όχι δυστυχισμένος όπως ο Τέρρυ μαζί της!

'' Ομως δεν μπορεις να μ΄αφησεις !!!! Εξαιτιας σου καταντησα σ΄αυτα τα χαλια!!!!''

Αυτα ειναι τα γλυκα λογακια της ''γλυκιας'' ''Σουζι'' μολις ειδε τον Τερρυ - τον αντρα που αγαπουσε πιο πολυ και απο τη ζωη της - μετα το ατυχημα της!!!!!

Απλα μια επιβεβαιωση της αληθειας των λεγομενων σου ΜΙΜΙ μου.

Juliet σε βρισκω τελεια προξενητρα!!!!

Αλμπερτ + Chipie = Love For Ever

YΓ. Εγω ειχα στο μυαλο μου τον Νηλ για γαμπρο, αλλα αφου την συμπαθουνε τοσοοοοοοοο πολυυυυυυυ!!!!!.......ε να μην την στερησουμε απο τους Αλμπερτφανς!

Είδες όμως που μόλις άκουσε για γάμο η Aldebearan συνειδητοποιήσε την σοβαρότητα της κατάστασης. Είπαμε τη συμπαθούμε αλλά δεν θα την παντρευτούμε κιόλας (είδες βρε παιδί κοινά προβλήματα έχουμε).
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 4:32 pm

Η Σουζανα ειναι καλη για να κραταει δεσμιο τον Τερρυ!!! Τα καλα και συμφεροντα. Ξερουν οτι δεν αντεχουν τον ανταγωνισμο!!!!! Βολευει αυτη η κατασταση!!!! Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια;;;;;;

Ελεος ελεος πια....
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 4:41 pm

nina έγραψε:
Η Σουζανα ειναι καλη για να κραταει δεσμιο τον Τερρυ!!! Τα καλα και συμφεροντα. Ξερουν οτι δεν αντεχουν τον ανταγωνισμο!!!!! Βολευει αυτη η κατασταση!!!! Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια;;;;;;

Ελεος ελεος πια....

Πολλά τα ερωτήματα γύρω από τη Σουζάνα. Αλήθεια μία αιώνια απορία μου ήταν αν η Μιζούκι ηθελημένα της έδωσε έναν κακό εαυτό. Γιατί γνωρίζοντας πως ήθελε να τους χωρίσει, γιατί εσκεμμένα να κάνει έτσι τη Σουζάνα ώστε να μην μπορούμε να αποδεχτούμε το χωρισμό. Συνειδητοποιούσε την αντίδραση που θα γεννιόταν από ένα τέτοιο (μεταφορικό) πάντρεμα χαρακτήρων;
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 5:02 pm

juliet έγραψε:
nina έγραψε:

Ελεος ελεος πια....

Πολλά τα ερωτήματα γύρω από τη Σουζάνα. Αλήθεια μία αιώνια απορία μου ήταν αν η Μιζούκι ηθελημένα της έδωσε έναν κακό εαυτό. Γιατί γνωρίζοντας πως ήθελε να τους χωρίσει, γιατί εσκεμμένα να κάνει έτσι τη Σουζάνα ώστε να μην μπορούμε να αποδεχτούμε το χωρισμό. Συνειδητοποιούσε την αντίδραση που θα γεννιόταν από ένα τέτοιο (μεταφορικό) πάντρεμα χαρακτήρων;

Αυτο το εχω σκεφτει κι εγω πολλες φορες. Ο τροπος που καταδικαζει τον Τερρυ ειναι μοναδικος! Για κανενα αλλο ηρωα (εν ζωη) δεν επεφυλαξε μια τετοια τυχη! Ουτε καν για τον Νηλ και την Ελιζα! Θα ηταν ισως πιο απλα τα πραγματα αν η Σουζανα κερδιζε το ενδιαφερον του Τερρυ, αλλα τοτε θα καταδικαζαμε τον Τερρυ οτι παρατησε την Καντυ......δεν ξερω μπερδευτηκα.

Εχω σκεφτει οτι ειχε πολλες ευκαιριες να τους χωρισει αν ηθελε, πχ οταν εφυγε απο το κολεγιο και τοτε θα μπορουσαμε να μιλησουμε για εναν εφηβικο ερωτα που τελειωσε οπως τοσες και τοσες σχεσεις! Αλλα αυτη η εμμονη της ακομα και μετα τον σπαρακτικο χωρισμο (παγιδα Νηλ, Ροκστουν) μου φαινεται πολυ σαδιστικη για να ειναι αληθινα αυτο το τελος! Εκτος κι αν εχει καποιο Οιδιποδειο συμπλεγμα ....... τον Τερρυ με την Σουζανα (που μονο σαν αδερφη του θα μπορουσε ισως να τη δει) και την Καντυ με τον Αλμπερτ (η Καντυ αδερφο τον ανεβαζε, αδερφο τον κατεβαζε !)

Τι να πω..... το θεμα Τερρυ - Σουζανα ειναι τοσο αδικο!!!!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 5:32 pm

Ναι βρε παιδί μου λες και το έκανε επίτηδες, να την αντιπαθήσουμε τόσο ώστε να φτάνουμε στο σημείο να φωνάζουμε να ακυρωθεί αυτό το ζευγάρωμα. Σαν παραθυράκι...
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 06, 2010 6:45 pm

juliet έγραψε:
Ναι βρε παιδί μου λες και το έκανε επίτηδες, να την αντιπαθήσουμε τόσο ώστε να φτάνουμε στο σημείο να φωνάζουμε να ακυρωθεί αυτό το ζευγάρωμα. Σαν παραθυράκι...

Αν το σκεφτεις υπο το πρισμα του ''ανοικτου τελους'' φαινεται λογικη η επιλογη της να παρουσιασει ετσι την Σουζανα και να περιγραψει με τοσο μελανα χρωματα την σχεση της με τον Τερρυ. Ακομα και στο Ροκστοουν βαζει το Τερρυ να σκεφτεται οτι τιποτα δεν εχει σημασια γι αυτον χωρις την Καντυ, ουτε φυσικα και το θεατρο. Η επιστροφη του οφειλεται καθαρα στις τυψεις που με αριστουργηματικο τροπο δημιουργησε! Ομως το αφηνει εκει αφου το γραμμα της Σουζανα μας πληροφορει οτι δεν υπαρχει καμια βελτιωση στη σχεση τους. Δεν δεσμευει τον Τερρυ με ενα γαμο για παραδειγμα οπως δεν δεσμευει και την Καντυ με τον Αλμπερτ. Εμενα τουλαχιστον μου φαινεται οτι περισσοτερο ασχοληθηκε ωστε να προετοιμασει το εδαφος για ενα χωρισμο Τερρυ-Σουζανα, παρα με την υποτιθεμενη ''τριτη'' αγαπη για την Καντυ! Μου φαινεται συσαναλογο, οξυμωρο, δεν ξερω αν γινεται κατανοητο αυτο που θελω να πω.

Πιστευω οτι αυτη η επιλογη της Μιζουκι ειναι οι δυο οψης του ιδιου νομισματος. Αφηνει ανοικτα ολα τα ενδεχομενα ωστε να εχει νοημα και το ''ανοικτο τελος'' που επιθυμουσε.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Μαρ 07, 2010 11:13 pm

juliet έγραψε:

Eμ, αισθάνεσαι καλά; Μήπως έχεις πυρετό; αν μπορώ να σε βοηθήσω να μου το πεις. Να καλέσω το γιατρό; το 166; Πες μου την αλήθεια τι την έκανες; που είναι η αυθεντική alderberan? ΖΕΙ;

Καλά είμαι... Μην ανησυχείς...

Η απόψή μου είναι πως ο ρόλος της Σουζάννας ήταν αυτό ακριβώς που ανέφερε η Νίνα, να κρατήσει δλδ δέσμιο τον Τέρρυ.
Αφού η αρχική ιδέα της Μιζούκι ήταν να μείνει ο Άλμπερτ με την Κάντυ, έπρεπε να σκαρφιστεί τρόπο να βγάλει από τη μέση και τον ηθοποιό όπως είχε κάνει με το ανήψι. Ο προβολέας ήταν για εκείνη η καλύτερη λύση. Άλλωστε, οποιαδήποτε άλλη κατάσταση απλά δε θα είχε το αποτέλεσμα αυτό:
- Αν ο προβολέας έπεφτε πάνω στον Τέρρυ, μάλλον ούτε ο Άλμπερτ θα ήθελε να είναι με την Κάντυ..
- Αν ο προβολέας έστελνε την Σουζάννα στον άλλο κόσμο, μάλλον δε θα μας καιγόταν καρφάκι...
- Αν η Σουζάννα τα έφτιαχνε με τον Τέρρυ χωρίς να μεσολαβήσουν προβολείς και διάφορες ανιμε_κατινιές, θα χάναμε πάσα ιδέα για τον Τέρρυ.

Βέβαια, η ποιήτρια δεν είχε υπολογίσει τί απήχηση θα είχε το πόνημά της εκτός συνόρων και επαναπαύτηκε με ένα τέλος που, ενώ στη χώρα της δεν άφηνε αμφιβολία για το πως συνέβησαν τα πράγματα, δεν μπόρεσε να πείσει την πλειοψηφία των δυτικών για τον άδοξο χωρισμό...

Όπως και να 'χει, και ίσως επειδή είδα την Κάντυ σε σχετικά μεγάλη ηλικία έχοντας πιά αποδεχτεί πως οι έρωτες δεν είναι πάντα όπως τους φανταζόμαστε και σίγουρα όχι ρόδινοι, δε θα με χάλαγε ακόμη και αν έβλεπα την Κάντυ να μένει στο τέλος με τον Τζωρτζ ή με τον κύριο Γουίτμαν...
Μου άρεσαν κυρίως τα μηνύματα που περνούσε η σειρά και παραδέχομαι πως με επηρέασαν αρκετά σε μελλοντικές μου αποφάσεις ακόμη και οι χαρακτήρες που (παρα)ήταν εξωπραγματικοί...

Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, συμπαθώ τη Σουζάννα πολύ περισσότερο από την Άννυ. Αν μπορώ να δικαιολογήσω την αδυναμία και την ανασφάλεια μιάς κοπέλας που δεν της λείπει ουσιαστικά τίποτα, γιατί να μην μπορώ να δεχτώ και την αδυναμία και ανασφάλεια μιάς άλλης που βλέπει πως ο κόσμος της ξαφνικά γκρεμίστηκε και ψάχνει από κάπου να πιαστεί.

Μην αρχίσετε τώρα τον βομβαρδισμό αμάχων αλμπερτοφαν...
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 3:18 am

Η Aldebaran εγραψε:

Παράθεση :
Η απόψή μου είναι πως ο ρόλος της Σουζάννας ήταν αυτό ακριβώς που ανέφερε η Νίνα, να κρατήσει δλδ δέσμιο τον Τέρρυ.

Δεσμιος ναι, αλλα με δεσμα ανισχυρα που ξεθωριαζουν στον χρονο!!! Τα μονιμα δεσμα θα ηταν πχ ενας γαμος που ομως ποτε δεν εγινε....γιατι;;;;;

Παράθεση :
Αφού η αρχική ιδέα της Μιζούκι ήταν να μείνει ο Άλμπερτ με την Κάντυ, έπρεπε να σκαρφιστεί τρόπο να βγάλει από τη μέση και τον ηθοποιό όπως είχε κάνει με το ανήψι. Ο προβολέας ήταν για εκείνη η καλύτερη λύση.

Ο πιο απλος τροπος για να χωρισει η Καντυ με τον Τερρυ θα ηταν να μην ξαναεμφανιστει μετα το κολεγιο. Ηδη εκεινος ο χωρισμος εμπεριειχε ολα τα απαραιτητα ''δραματικα'' στοιχεια, αδικια (παγιδα Ελιζας), ανοποφευκτο (ωστε να αποφευχθει η τιμωρια της Καντυ), ''ηρωικη'', ευγενικη θυσια ως αποδειξη μιας μεγαλης αγαπης! Ομως παρολαυτα η συγγραφεας επιλεγει να εμφανιζει τον Τερρυ μεχρι το τελος, ακομα και μετα τον δευτερο χωρισμο στις σκαλες! Τι εξυπηρετουσε λοιπον η σκηνη με τις κρυμμενες εφημεριδες, το Ροκστοουν, η παγιδα του Νηλ, το γραμμα της Σουζανα ή η προσκληση της Ελινορ (που δεν καλυπταν κανενα κενο), αν οχι το σκοπο να κρατησει στο ''παιχνιδι'' τον Τερρυ και ζεστο το ενδιαφερον του κοινου για την σχεση του με την Καντυ;;;;;

Παράθεση :
Βέβαια, η ποιήτρια δεν είχε υπολογίσει τί απήχηση θα είχε το πόνημά της εκτός συνόρων και επαναπαύτηκε με ένα τέλος που, ενώ στη χώρα της δεν άφηνε αμφιβολία για το πως συνέβησαν τα πράγματα

Αν δεν αφηνει καμια αμφιβολια ως προς το τελος........τοτε γιατι εκανε λογο για ''ανοικτο τελος'' η συγγραφεας;;;;;;;

Παράθεση :
δεν μπόρεσε να πείσει την πλειοψηφία των δυτικών για τον άδοξο χωρισμό...

Χαιρομαι που το αναγνωριζεις και που συμφωνουμε σε κατι!!!!

Παράθεση :
Και για να ξαναγυρίσω στο θέμα μας, συμπαθώ τη Σουζάννα πολύ περισσότερο από την Άννυ. Αν μπορώ να δικαιολογήσω την αδυναμία και την ανασφάλεια μιάς κοπέλας που δεν της λείπει ουσιαστικά τίποτα, γιατί να μην μπορώ να δεχτώ και την αδυναμία και ανασφάλεια μιάς άλλης που βλέπει πως ο κόσμος της ξαφνικά γκρεμίστηκε και ψάχνει από κάπου να πιαστεί.

Απο οσα εχω διαβασει δεν βρηκες την παραμικρη δικαιολογια για την Αννυ και τις αδυναμιες της. Αν αντιμετωπιζες με τα ιδια κριτηρια αυστηροτητας ή επιεικειας τους δυο αυτους χαρακτηρες θα μου ηταν πιο ευκολο να κατανοησω την ''συμπαθεια'' προς την Σουζανα. Αντ΄αυτου εσυρες τα εξ αμαξης σε ενα κοριτσακι 10 ετων, καταλογιζοντας του ''εγκληματα'' και μαλιστα οχι εξ αμελειας αλλα προσχεδιασμενα και με ενδεχομενο δολο!!!!! Ενω σε μια σχεδον ενηλικη κοπελα δεν αναγνωριζεις καμια υστεροβουλια, κανενα ταπεινο κινητρο στις πραξεις της παρα το γεγονος οτι αυτες οδηγουν στην κατακτηση του τελικου και απωτερου στοχου! Και μαλιστα μεσα απο μεθοδευσεις που πληγωνουν βαθυτατα δυο αγαπημενους ηρωες, δυο ανθρωπους που απλα ειχαν την ατυχια να βρεθουν στον δρομο της!

Η συμπεριφορα της Σουζανα δεν εχει καμια σχεση με την ανασφαλεια που ενδεχομενως θα δημιουργουσε η αναπηρια της. Ευτυχως η συγγραφεας φροντισε να την ζωγραφισει με μελανα χρωματα και πριν το ατυχημα, ωστε αυτο να μην γινει το διαχρονικο μεσο για την κατακτηση του τροπαιου-Τερρυ, αλλα και της πλειοψηφιας των φανς!

Οσο αφορα τα μηνυματα που αφηνει αυτη η ιστορια......... επειδη και εμενα μου αρεσει να βγαζω συμπερασματα απο τα βιβλια που διαβαζω ή τις ταινιες που βλεπω, εχω να πω οτι:
1. Ειναι πολυ αρνητικο το μηνυμα που περναει οταν υπερισχυει η αδικια και επιβραβευεται ενας δόλιος ηρωας τυπου Σουζανα.(για την πλειοψηφια τουλαχιστον και οχι για μια ''αιρετικη'' μειοψηφια)
2. Ειναι πολυ αρνητικο μηνυμα οταν μενουν ατιμωρητοι κακοι, ασχημοι χαρακτηρες.(βλεπε Ελιζα, Νηλ κλπ)
3. Και το πιο αρνητικο ολων ειναι να παρουσιαζεις εναν ανθρωπο με ειδικες αναγκες τοσο ''αδυναμο'', αναξιοπρεπη που τρεφεται και ικανοποιειται με τον οικτο που προκαλει!!!!!!!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 9:27 am

Αχ Νίνα, όλες αυτά που λες είναι εύλογα ερωτήματα. Όντως μετά το κολλέγιο η ιστορία του Τέρυ θα μπορούσε να λείπει και η Μιζούκι να επικεντρωνόταν στην τρίτη μορφή αγάπης αφού αυτό ήθελε από την αρχή αλλά μας σέρνει άλλα τόσα τεύχη και παραπάνω χρησιμοποιώντας τον Τέρυ σαν καρότο.
Θα μπορούσε να κλείσει τον δευτερο έρωτα αλλά ειναι προφανές οτι δεν το κάνει όταν ακόμα και στις νουβέλες (που είναι τα τελευταία νέα), στην ουσία το σενάριο δεν εξελίσσεται. Το μόνο που που ουσιαστικά γνωρίζουμε είναι οτι η Κάντυ είναι ακόμα στο λόφο της κυρίας Πόνυ, οτι ο Αλμπερτ είναι σε ταξίδια και οτι ο Τέρυ δεν έχει προχωρήσει με τη Σουζάνα σε μία ουσιαστική δέσμευση. Και αυτό είναι σίγουρα ένα επιτηδευμένο ανοικτό τέλος.
Αν η φύση της Σουζάνας ήταν πιο γενναία και πιο ηρωική (του τύπου οτι δεν περιμένω ανταλλάγματα για αυτό που έκανα) σίγουρα οι αντιδράσεις θα ήταν λιγότερες αλλά παρουσιάζοντας την τόσο προσκολλημένη, εθισμένη ουσιαστικά στον Τέρυ, χρησιμοποιώντας την κατάσταση της για να τον υποχρεώση να την παντρευτεί, τη στιγμή που γνωρίζει πως δεν είναι επιλογή του, τα συναισθήματα μας για τη Σουζάνα είναι αρνητικά. (Αναρωτιέμαι ακόμα και αν η ίδια η συγγραφέας τη συμπαθούσε, καθότι από την αρχή της δίνει ένα διφορούμενο χαρακτήρα που δεν την βοηθάει ακόμα και μετά το ατύχημα).
Μάλλον στην προσπάθει της να δημιουργήσει ένα παθιασμένο ερωτικό τρίγωνο η Μίζούκι το παρατράβηξε...
Δέσμιος δεν μπορεί να είσαι αιωνίος. Είναι τραγικό πως ακόμα και μετά το Ροκστόουν και την καταστροφή της όλης καριέρας του, η Σουζάνα ακόμα δεν αναθεωρεί και δεν αλλάζει τη στάση της απέναντι στον Τέρυ (θα τον περιμένω ακόμα και αν ξέρω που είναι η καρδιά του...αυτό είναι παρατραβηγμένο.)
Ένας λόγος που εμείς δεν αποδεχόμαστε αυτή τη σχέση είναι γιατί και ο Τέρυ δεν την αποδέχεται (πως μπορείς να αποδεχτείς το γύρνα κοντά της όταν τον βλέπεις να είναι κομμάτια και να γυρνάει όχι για χάρη του αλλά για χάρη της Κάντυ, μία ακόμα ανωριμότητα αν θέλετε από πλευράς σεναρίου, έτσι δεν βρίσκεις τον εαυτό σου αλλά τον χάνεις).
Το μόνο κοινό που έχει η Σουζάνα με την Άννυ, είναι και οι δύο αγαπάνε έναν άντρα που δεν της αγαπάει (στην περίπτωση του Άρτσι στην αρχή τουλάχιστον) και αποδέχονται την παραχώρηση της άλλης γυναίκας, προκειμένου να είναι αυτές ευτυχισμένες. Αλλά στην περίπτωση της Άννυς το ένα και μοναδικό της ελαφρυντικό είναι οτι ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος υποχωρεί, στην περίπτωση της Κάντυ, χρειάζονται ένας προβολέας, ένα τραγικό ατύχημα, μία απόπειρα αυτοκτονίας, ένα Ροκστόουν και ακόμα δεν έχουμε βρει τη λύση του ήρωα ( ο ίδιος δεν διατείθεται να προχωρήσει σε μία ερωτική σχέση).
Πως λοιπόν μπορούμε να το καταπιούμε αυτό; αφού η ίδια η Μιζούκι δεν το καταπίνει αλλά μας ωθεί να βλέπουμε τον Τέρυ ως το θύμα της Σουζάνας και πως να αναγνωρίσουμε ελαφρυντικά σε μία γυναίκα που όσο και αγαπάει τον (θεωρητικά) σύντροφό της, μόνο δυστυχία του προσφέρει;
Υπό αυτές τις συνθήκες, ίσα-ίσα, μόνο το αντίστροφο γίνεται. Λυπούμαστε τον Τέρυ και όχι τη Σουζάνα, επιθυμούμε να ξαναβρεί τον εαυτό του και τη δύναμη του, να είναι ελεύθερος και όχι δέσμιος και να ξαναβρεί αυτό που έχασε. Ο Τέρυ χρειάζεται την Κάντυ περισσότερο από τον Άλμπερτ. Και η Κάντυ χρειάζεται τον Τέρυ περισσότερο από τον Άλμπερτ (προφανώς γιατί της έχουν μείνει αποθυμένα και όλα αυτά βγαίνουν από την αδυναμία της να αντικρύσει τον Τέρυ 2 χρόνια μετά το χωρισμό τους -αυτό δεν είναι φυσιολογικό . Σκεφτείτε το. Πως και πότε δεν θα μπορούσατε να αντικρύσετε έναν άνθρωπο που κάποτε σήμαινε τόσα πολλά για εσάς; Είναι πολύ επώδυνο.
Τα μυνήματα που μου άφησε εμένα η Κάντυ ήταν γλυκόπικρα. Κυρίως όμως μου έμαθε να μην αναζητώ την αγάπη παρά μόνο εκεί που μου την προσφέρουν και αν και δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλήματα για να πω την αλήθεια, ωστόσο έμαθα (για να γελάσουμε και όλας) να αναγνωρίζω την χυλόπιτα από μιλια μακριά (δες Τέρυ-Σουζάνα) και να μην λυπάμαι τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν τις αδυναμίες και όχι τις δυνάμεις τους για να δικαιολογήσουν και να αναδείξουν τους εαυτούς τους. Ακόμα έμαθα οτι στην αγάπη δεν μπορεί να προσφέρεις την κόλαση και να ζητάς ανταλλάγματα γιατί ακόμα και το λίγο θα το χάσεις..αν το είχες και αυτό ποτέ δηλαδή. Αυτά.
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:29 am

θα συμφωνησω με τις αγαπητες nina και Juliet. αν η μιζουκι ηθελε να τελειωσει τον ερωτα καντυ-τερρυ θα μπορουσε να το ειχε κανει πιο ξεκαθαρα και καθετα. επισης αν ηθελε η καντυ να καταληξει με τον αλμπερτ θα μπορουσε και αυτο να το δειξει. δηλαδη εγραψε τοσες σελιδες για τον ερωτα καντυ-αντονυ, για την καντυ με τον τερρυ, ακομα και για την καντυ με τον νηλ και δεν μπορεσε να γραψει τιποτα για τον ερωτα καντυ-αλμπερτ που στην ουσια ηταν και αυτο που ηθελε να γινει στο τελος???
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:34 am

Βρε κορίτσια, έλεος... lol!

Μισή ώρα θέλω να διαβάσω όσα γράψατε... study

Λοιπόν, θα συμφωνήσω πως τα δεσμά δεν είναι αιώνια και, εννοείται, πως ούτε με ένα γάμο, παιδιά, σκυλιά, μπορείς να κρατήσεις τον άλλον κοντά σου αν δε θέλει ο ίδιος να μείνει.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε η Μιζούκι να τελειώσει τη σχέση Κάντυ - Τέρρυ στο Λονδίνο. Ειδικά, στην Αμερική όπου δεν τους χώριζε ένας ωκεανός και μιά ήπειρος θα ήταν εύκολο (λέμε τώρα) να συναντηθούν ή τουλάχιστον θα έμενε αναπάντητο το ερώτημα γιατί δεν είχαν επιδιώξει να συναντηθούν όταν ο Τέρρυ έγινε διάσημος.
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:57 am

Aldebaran έγραψε:
Βρε κορίτσια, έλεος... lol!

Μισή ώρα θέλω να διαβάσω όσα γράψατε... study

Λοιπόν, θα συμφωνήσω πως τα δεσμά δεν είναι αιώνια και, εννοείται, πως ούτε με ένα γάμο, παιδιά, σκυλιά, μπορείς να κρατήσεις τον άλλον κοντά σου αν δε θέλει ο ίδιος να μείνει.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσε η Μιζούκι να τελειώσει τη σχέση Κάντυ - Τέρρυ στο Λονδίνο. Ειδικά, στην Αμερική όπου δεν τους χώριζε ένας ωκεανός και μιά ήπειρος θα ήταν εύκολο (λέμε τώρα) να συναντηθούν ή τουλάχιστον θα έμενε αναπάντητο το ερώτημα γιατί δεν είχαν επιδιώξει να συναντηθούν όταν ο Τέρρυ έγινε διάσημος.

καλέ θα έβρισκε έναν τρόπο, φαντασία να έχεις (εδώ έστησε ολόκληρο σκηνικό με τη Σουζάνα, στην Αγγλία θα κολούσεWink. Τελικά είμαι σίγουρη οτι το έκανε όχι για την Κάντυ αλλά για τον εαυτό της και τους fans.
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 1:53 pm

juliet έγραψε:
Aldebaran έγραψε:
Βρε κορίτσια, έλεος...

Μισή ώρα θέλω να διαβάσω όσα γράψατε...

καλέ θα έβρισκε έναν τρόπο, φαντασία να έχεις (εδώ έστησε ολόκληρο σκηνικό με τη Σουζάνα, στην Αγγλία θα κολούσε. Τελικά είμαι σίγουρη οτι το έκανε όχι για την Κάντυ αλλά για τον εαυτό της και τους fans.

Xα, χα Aldebaran πολυ homework!

Συμφωνω απολυτα με την Juliet το ''συνδρομο'' Τερρυ χτυπησε πρωτα την Μιζουκι και μετα ολους τους οπαδους του!

Αυτη κρατουσε την πενα και το πεπονι! Ειχε και τις ευκαιριες αλλα και τους τροπους-φαντασια να οδηγησει αλλου το ενδιαφερον του κοινου, αλλα δεν το εκανε! Το γιατι μονο η ιδια μπορει να το απαντησει αυθεντικα.

Στο θεμα της Σουζανας τωρα, θεωρω οτι εσκεμμενα την παρουσιασε ''κακια'' ωστε να ενισχυσει το προφιλ του Τερρυ, να δεσει ακομα περισσοτερο συναισθηματικα τους φανς μαζι του, αφου τον καθιστα ουσιαστικα θυμα της Σουζι!

Σκεφτειτε αν η Σουζανα ηταν μια αγνη κοπελα δεν θα ηταν πολυ πιο δυσκολο να ''προσπερασουμε'' εστω και σε βαθος χρονου το ατυχημα της ή αντιθετα πολυ πιο ευκολο να την αποδεχτουμε;;;;;
Νομιζω οτι η αναπηρια της ηταν μια πολυ σκληρη τιμωρια για την ψυχωτικη εμμονη της. Η αλαζονεια φερνει την νεμεση! Το αρρωστημενο της παθος, η αρνηση της να δει την πραγματικοτητα, η ανικανοτητα της να δει περα απο τον εαυτουλη της την οδηγησαν στην αναπηρικη καρεκλα. Σκληρο ναι, πολυ σκληρο και βαρυ το τιμημα, που επρεπε να πληρωσει η Σουζανα, αλλα δεν ειναι περισσοτερο σκληρο να πρεπει να θαψει την ζωη του, τα ονειρα του ενας νεος ανθρωπος (''δεν ανεχομουν την παρουσια της'' αυτα ηταν τα λογια που βαζει η συγγραφεας στο στομα του Τερρυ), που δεν εφταιξε σε τιποτα;;; Που στο κατω κατω δεν εκανε κακο σε κανενα;;;

Αν η Σουζανα επρεπε να ''τιμωρηθει'' για κατι ο Τερρυ για ποιο αδικημα επρεπε να τιμωρηθει δια βιου;;;; Σκεφτομαι οτι ισως αυτο συνειδητοποιησε και η Μιζουκι και γι αυτο εκανε αυτες τις επιλογες δλδ τον ασχημο χαρακτηρα της Σουζανα και την μη τελεσιδικη δεσμευση του Τερρυ μαζι της! Ευτυχως!!!!!

Susanna She is crazy in love with him!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Susanna She is crazy in love with him!
» Σχόλια: I Love the way you Lie..
» I love the way you lie..
» Love potion gone crazy?!
» Jeux d'enfants (Love me if you dare)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Οι κακοί της υπόθεσης... γκρρρ!-
Μετάβαση σε: