Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Candy Candy Final Story - Translated in English
Σήμερα στις 3:50 pm από fay450

» Χαρούμενα γενέθλια...
Χθες στις 6:00 pm από ariathniM

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Δευ Σεπ 04, 2017 12:15 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Susanna She is crazy in love with him!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3558
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 2:16 pm

Δε νομίζω πως η Μιζούκι είχε κατά νου να παρουσιάσει τη Σουζάννα ως καρακατίνα και αυτό φαίνεται στο μάνγκα...
Για την ακρίβεια, το μόνο που μπορεί να της προσάψει κανείς είναι πως έχοντας μόνο ακούσει το όνομα της Κάντυ και μη γνωρίζοντας τί παίζεται με τα δύο παιδιά, λέει ψέμματα στην Κάντυ για το που βρισκόταν ο Τερρυ το βράδυ της παράστασης στο Σικάγο.
Δε νομίζω πως για ένα ψέμμα που στο κάτω κάτω δεν απέτρεψε το ζευγάρι από το να ειδωθούν έστω και από μακριά, είναι λόγος για να τιμωρηθεί κάποιος τόσο σκληρά...
Και αν κάποια στιγμή εξομολογείται στον Τέρρυ τον έρωτά της που είναι το κακό;;; Που λεει πως "καμιά δε θα σε πάρει από εμένα";;;;
Δεν είδα τον Τέρρυ να θυμώνει με αυτό... Ίσα ίσα, μάλλον κολακευμένος ένιωθε...
Και αν ήταν τόσο κακιά, ο Τέρρυ δεν μπορούσε να το συνειδητοποιήσει τόσο καιρό που ήταν στον ίδιο θίασο και περνούσαν ώρες μαζί;;;
Ε, δεν τον έχω για ηλίθιο...
Ξεχώρισε την Κάντυ από το ίδιο βράδυ που την είδε στο πλοίο, και κατάλαβε αμέσως τι καπνό φούμαρε το βούρλο η Ελίζα και ας μην έκαναν παρέα. Τη Σουζάννα δε θα καταλάβαινε;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 2:26 pm

Μεσα στο quote οι απαντήσεις...

Aldebaran έγραψε:
Δε νομίζω πως η Μιζούκι είχε κατά νου να παρουσιάσει τη Σουζάννα ως καρακατίνα και αυτό φαίνεται στο μάνγκα...
Για την ακρίβεια, το μόνο που μπορεί να της προσάψει κανείς είναι πως έχοντας μόνο ακούσει το όνομα της Κάντυ και μη γνωρίζοντας τί παίζεται με τα δύο παιδιά, λέει ψέμματα στην Κάντυ για το που βρισκόταν ο Τερρυ το βράδυ της παράστασης στο Σικάγο.
Δε νομίζω πως για ένα ψέμμα που στο κάτω κάτω δεν απέτρεψε το ζευγάρι από το να ειδωθούν έστω και από μακριά, είναι λόγος για να τιμωρηθεί κάποιος τόσο σκληρά...

Καλά ας το είχε κάνει στον Άλμπερτ αυτό και θα σου έλεγα τι θα της έσουρνες lol! Τι εννοείς να τιμωρηθεί; Η Σουζάνα δεν τιμωρείται από κάποιον, μόνη της τα κάνει, ποιος ποτέ την τιμώρησε για κάτι;

Και αν κάποια στιγμή εξομολογείται στον Τέρρυ τον έρωτά της που είναι το κακό;;; Που λεει πως "καμιά δε θα σε πάρει από εμένα";;;;
Αν θεωρείς οτι ένας άντρας κολακεύεται όταν του πέφτουν τα σενάρια από τα χέρια, γουρλώνει τις ματάρες του και αρχίζει να σου μιλάει για την ΑΛΛΗ που δεν θες να ακούσεις, ε τι να πω...Και γιατί να θυμώσει, δεν του έβρισε και τη μάνα, lol!

Και αν ήταν τόσο κακιά, ο Τέρρυ δεν μπορούσε να το συνειδητοποιήσει τόσο καιρό που ήταν στον ίδιο θίασο και περνούσαν ώρες μαζί;;;
Ξεχώρισε την Κάντυ από το ίδιο βράδυ που την είδε στο πλοίο, και κατάλαβε αμέσως τι καπνό φούμαρε το βούρλο η Ελίζα και ας μην έκαναν παρέα. Τη Σουζάννα δε θα καταλάβαινε;;;

Μα είδες εσύ να της δίνει κάποιο δικαίωμα; όταν του εξομολογείται τον έρωτα της, δεν τον βλέπεις που χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια του; και που η ίδια η Σουζάνα ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ και φυσικά "καμιά δεν θα σε πάρει από εμένα". Γιατί ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΜΙΑ; Η κοπέλα ειναι στον κόσμο της και όταν πάει να την προσγειώσει, αυτή το βάζει στα πόδια. Τι να της κάνει δηλαδή; ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, άλλο που μας το φόρτωσε εφ' όρου ζωής. Και αυτή και η Μιζούκι και φυσικά ήθελε δεν ήθελε αντιπαθέστατη την έκανε. Ε να την πάρει αυτή, εμείς αρνούμαστε lol!
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 3:15 pm

Aldebaran έγραψε:

1. Καρακατινα ειναι και στο μανγκα! Το ανελυσα σε προηγουμενο ποστ χρησιμοποιωντας μονο σκηνες και λογια απο το μανγκα!

2. Μπορει να ακουσε μονο το ονομα της Καντυ αλλα ειδε και την αντιδραση του Τερρυ στο ακουσμα αυτου του ονοματος! Οποτε ηξερε, καταλαβε πολυ καλα περι τινος προκειται! Αλλιως δεν θα περιμενε σαν μπαστακας στο ξενοδοχειο, ουτε θα την ελουζε κρυος ιδρωτας στο σταθμο, ουτε θα κρατουσε το γραμμα της Καντυ!!!!!

3. Δεν τιμωρηθηκε για ενα ψεμα! Μην απομονωνεις μια σκηνη ή μια ενεργεια! Τιμωρειται ή αν θελεις οδηγειται στην αναπηρικη καρεκλα απο την ψυχωση και τον υπερμετρο εγωισμο της που δεν εχει ορια!!!

4. Που την ειδες την κολακεια;;;; Κεραμιδα στο κεφαλι του ηταν η εξομολογηση της!!!!

5. Ποιες ωρες περασαν- μοιραστηκαν μαζι εκτος απο την σκηνη;;;; Στο μανγκα δεν φαινεται πουθενα και στο ανιμε τον Τερρυ τον δειχνει συνεχως μονο και την Σουζανα σαν κυνηγοσκυλο να ψαχνει τα ιχνη του!!!!

6. Ναι ξεχωρισε την Καντυ απο την πρωτη στιγμη που την ειδε, γι αυτον δεν υπηρχε καμια αλλη ποτε και ουτε θα υπαρξει οπως το εκανε σαφεστατο η συγγραφεας! Οσο για την Σουζανα το μονο που επαιρνε απο τον Τερρυ ηταν αδιαφορια, αδιαφορια και αδιαφορια τουλαχιστον πριν το ατυχημα γιατι μετα θυσιαζει την ζωη του για εναν σχεδον αγνωστο ανθρωπο και αυτο τον οδηγει πολλες φορες στη απεχθεια! (δεν αντεχα ουτε την παρουσια της!!!!!!!!) αυτα ειναι τα λογια του!!!!!

Απορω ομως που ενω εχεις χαρακτηρισει τον ερωτα μια παρορμηση, υπερασπιζεσαι τον μονοπλευρο ερωτα της Σουζανα δικαιολογωντας τα παντα!!!! Υποπτο, τουλαχιστον.......υποπτο!

Και φυσικα συμφωνω για ακομα μια φορα με την απαντηση της Juliet!!!!
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 4:35 pm

Δλδ, στα 16 κάπου εκεί, δεν επιτρέπεται να ερωτευτείς παράφορα;;;

Και δη, κάποιον σαν τον Τέρρυ;;; Πόσο μάλλον όταν επί ένα εξάμηνο περίπου δε φαίνεται στον ορίζοντα να τον απασχολεί καμιά κοπέλα;;;
Είναι το πιό ερωτεύσιμο αγόρι σ΄όλο το μάνγκα (δε λεω "άντρας"... προσοχή... lol! ) και θα έμενε ασυγκίνητη η Σουζάνα που τον είχε συνεχώς μέσα στα πόδια της στις πρόβες;;;
Η Σουζάννα είναι η μόνη συνάδελφός του στο θέατρο στην οποία ο Τέρρυ δείχνει μιά συμπάθεια... Πολύ θέλουν τα μυαλά σου να πάρουν αέρα;;;
Εδώ η Άννυ ερωτεύτηκε παράφορα τον Άρτσυ που τη βοήθησε ένα σουαρέ στο πιάνο και ας τον έβλεπε μόνο στη χάση και στη φέξη. Η Σουζάνα δε θα ερωτευόταν αυτόν που έβλεπε καθημερινά;;;
Και γιατί να θέλει να αφήσει κάποια να της τον πάρει;;;
16 χρονών είναι... νέα όμορφη ταλαντούχα...
Όπως και εμείς σε εκείνη την ηλικία, νόμιζε πως ο κόσμος της ανήκε και έχει τη δύναμη να αλλάξει τα πάντα...
Δεν μπορώ να δω όλα αυτά που γράφεις σαν κάτι που δε θα συνέβαινε στην οποιαδήποτε έφηβη. Και ακόμη λιγότερο να δεχτώ πως κάποια άλλη θα αντιδρούσε διαφορετικά...Αλίμονο, αν σε όλους τους έφηβους που ερωτεύονται δυνατά, να άξιζε μια αναπηρική καρέκλα...

Στο μάνγκα δεν κρύβει το γράμμα της Κάντυ αλλά το παραδίδει αμέσως στον Τέρρυ... (εδώ μου λείπουν κάποια τεύχη, αλλά νομίζω πως έτσι είναι).
Και μέχρι εκείνη τη στιγμή, δε γνωρίζει πως αλληλογραφούν μεταξύ τους.

Τό ότι του ήρθε κεραμίδα τη στιγμή που του εξομολογήθηκε τον έρωτά της είναι φυσικό και επόμενο, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν κολακεύτηκε κιόλας... Άλλωστε, όπως λέει και ο ίδιος, δεν του είναι αδιάφορη αλλά η καρδιά του ανήκει αλλού...
Όσο για το αν άντεχε την παρουσία της μετά το χωρισμό του, λογικό δεν είναι;;; Αναγκάστηκε να μείνει μαζί της, πληγώνοντας τόσο την Κάντυ όσο και τον εαυτό του... Στην ουσία, κανέναν δεν άντεχε κοντά του, ούτε καν τη δική του παρουσία...
Εδώ ο Άρτσυ και χρειάστηκε δυό χρόνια κοντά να δεχτεί το γεγονός πως κοντά του θα ήταν η Άννυ και όχι η Κάντυ, που δεν είχαν και τίποτα στο κάτω κάτω, ο Τέρρυ θα το κατάπινε αμάσητο;;;

Τεσπα, πρέπει να φύγω...
Νίνα, έχεις και πι εμ... flower
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 4:40 pm

nina και juliet συμφωνώ απόλυτα μαζί σας
ποτέ δε τη συμπάθησα και δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό γι αυτήν, το λέω και θα το ξαναλέω! για να μη λέω ξανά αυτά που είπατε πιο πάνω το μόνο που θα πώ είναι πως είναι τυχαίο που οι Αλμπερτικές δε τη βλέπουν τόσο κακιά? Μήπως τις βολεύει λίγο?
ΒΑΣΩ!!!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Αγαπημένος χαρακτήρας : Αχ Τerry!!!!!!
Registration date : 26/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 5:01 pm

η δικη μου αποψη ειναι η εξης:εγω δεν κατηγορω την σουζανα για το τι ερωτευτηκε τον τερρυ!φυσικο ηταν να τον ερωτευτει.
τετοιο παιδι,με τετοια ματια
και ειμαι σιγουρη οτι διεκρινε τον πραγματικο χαρακτηρα του τερρυ και οχι αυτο που ηθελε αυτος να φαινεται.
εγω στην αρχη την λυπομουν την καημενη!γιατι τετοιοι ανθρωποι με συνχωρειται αλλα ειναι να τους λυπασαι.δεν εχουν την δυναμη να αντιληφθουν τι πραγματικα συμβαινει και να συνειδητοποιήσουν οτι και η απορριψη ειναι μεσα στην ζωη.
εγω δεν ειδα πουθενα ο τερρυ να της δινει την παραμικρη ελπιδα.ηταν ενας τερρυ χαμενος στις σκεψεις του και μονο μια τυφλη δεν θα μπορουσε να το δει.
αυτο λοιπον επαθε η σουζανα τυφλωθηκε απο ερωτα και δεν εβλεπε μπροστα της.
η κινηση της να τον σωσει ηταν μια αυθορμητη κινηση ,αλλα να σας πω και κατι ποσες φορες το σωμα μας αντιδρα πριν το μυαλο μας?και ενας ξενος να ηταν καλλιστα θα μπορουσε να το κανει!
σε εμενα τιποτα απο ολα αυτα δεν δειχνει αγαπη.και δεν την κατηγορω που ηθελε να τον διεκδικησει αλλα την κατηγορω που τον διεκδικησε με πλαγιο τροπο.και ναι στον ερωτα και στον πολεμο ολα επιτρεπονται αλλα ολα εχουν ενα οριο.η αληθινη αγαπη δεν εχει εγωισμους.
εαν τον αγαπουσε πραγματικα θα επρεπε να ειχε την δυναμη να τον αφησει να φυγει οπως εκανε και η καντυ!
αυτη προτιμουσε να τον εχει κοντα της και ας τον εκανε με αυτο τον τροπο δυστηχισμενο.αυτο ειναι αγαπη?γιατι αγαπη ειναι να θελεις ο αλλος να ειναι ευτυχισμενος και ας ειναι μακρυα σου.δεν τον γεμιζεις με τυψεις!

και τελος (για να γελασουμε και λιγο)το μεγα λαθος ειναι της καντυ!αστην να πεσει να ησυχασουμε!!!!
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 5:27 pm

Βρε εννοειται οτι ηταν φυσικο να τον ερωτευθει!!!! Ποιος μπορεσε να του αντισταθει αλλωστε;;;;; (εγω παντως οχι και μιλαμε για 20 χρονια ερωτα οχι αστεια!)

Ολα τα υπολοιπα που κανει μας χαλανε........

Κι εγω ειμαι ερωτευμενη ''πλατωνικα'' εννοω για να μην παρεξηγηθω με τον Σουμαχερ !!!!! (δεν θελω σχολια ) αλλα δεν πηγα να πεσω στις ροδες του!!!!

Σπόιλερ:

domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 5:50 pm

Δεν μπορω να κατηγορησω την Σουζανα γιατι ερωτευτηκε τον Τερρυ, αλλα σιγουρα την κατηγορω για τον εκβιασμο που του εκανε μετα το ατυχημα Η ψυχολογικη βια που ασκουσε επανω του ηταν καταλυτικη για την καταρρευση του.

Παντως απ'ο,τι διαβαζω για το manga, τα ιδια κανει κ'εκει η Σουζανα (η nina ανεφερε τα περιστατικα που συμβαινουν και στο anime). Ο,τι και αν εκανε η Σουζανα, οσα γραμματα της Καντυ και αν εκρυβε, οσες φορες και αν εδιωχνε την Καντυ απο το ξενοδοχειο στο Σικαγο, δεν θα ειχε καμια ελπιδα. Ο Τερρυ ηταν ερωτευμενος με την Καντυ.

Πιστευω οτι κανενας τριτος δεν ειναι δυνατον να μπει αναμεσα σε δυο ερωτευμενους ανθρωπους. Η σχεση χαλαει μονο εν των εσω και στην περιπτωση Καντυ-Τερρυ δεν υπαρχει καμια τετοια περιπτωση. Γι'αυτο και η συγγραφεας φερνει και την Καντυ αλλα και τον Τερρυ στο χειλος του γκρεμου.

Αν θυμαστε, οταν η Καντυ ακουει τα κουτσομπολια στο θεατρο, τρεχει αποφασισμενη να διεκδικησει τον ερωτα της. Λεει χαρακτηριστικα για την Σουζανα "Αυτο δεν ειναι αγαπη, ειναι εγωισμος"! Και το εννοει!!! Ομως οταν βρισκεται μπροστα στην αποπειρα αυτοκτονιας της Σουζανας λυγιζει κ'αυτη! Ο Τερρυ εχει ηδη λυγισει λογω της πιεσης. Ετσι για μια ακομη φορα αποδεικνυεται οτι η σχεση διαλυεται με κοινη αποφαση ουσιαστικα.

Εκεινο που θα επρεπε ισως να εχει κανει ο Τερρυ ειναι να ηταν λιγοτερο ανεκτικος στο "κυνηγι" της Σουζανας. Αν και ετσι οπως παρουσιαζεται ο χαρακτηρας της Σουζανας, δεν νομιζω οτι ηταν δυνατον με καποιο τροπο να αποθαρρυνθει
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 6:49 pm

ΜΙΜΙ έγραψε:
ποτέ δε τη συμπάθησα και δεν υπάρχει κανένα ελαφρυντικό γι αυτήν, το λέω και θα το ξαναλέω! για να μη λέω ξανά αυτά που είπατε πιο πάνω το μόνο που θα πώ είναι πως είναι τυχαίο που οι Αλμπερτικές δε τη βλέπουν τόσο κακιά? Μήπως τις βολεύει λίγο?

Φυσικά και τις βολεύει! Προσπαθούν να εξιλεώσουν τη Σουζανα στα μάτια μας για να το καταπιούμε και φυσικά αν δεν ήταν ο καταδικασμός της Σουζάνας στο αναπηρικό καροτσάκι, χαχα, τώρα δεν θα υπήρχαν καν Αλμπερτικές.

Αλλά για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας ναι κανείς δεν καταδικάζει τη Σουζάνα επειδή ερωτεύτηκε αλλά αυτπο που λέω πάντα και το πιστεύω οτι όπως στα επαγγελματικά έτσι και στα προσωπικά, θα πολεμήσεις με αυτά που έχεις και με αυτό που είσαι. Δεν μπορείς να γλυτώσεις από τον εαυτό σου και φυσικά η Σουζάνα δεν γλυτώνει από το να εκδηλώσει την κακία της. Δεν φταίει ο έρωτας αλλά ο άνθρωπος, βλακείες που λέτε ναι μπορεί να κάνουμε όλοι αλλά προς τον άνθρωπο που μας ενδιαφέρει και όταν υπάρχει σχεση, το να κάνουμε πράγματα πίσω από την πλάτη του και να του σκάβουμε το λάκο δεν είναι βλακεία είναι απο απλώς κακία.
Από τη στιγμή που ο Τέρυ δεν εκφραζει κανένα ερωτικό ενδιαφέρον απέναντι της η Σουζανα όφειλε να οπισθοχωρήσει.
Το "δεν θα αφήσω καμία να σε πάρει από μένα" παίζει μόνο στη λογική του παραλόγου που υπάρχει μέσα της. Γιατί πότε τον είχε για να της τον πάρουν κιόλας; Στη φαντασία της μόνο. Η οποιαδηποτε γυναίκα θα μπορούσε να τον ενδιαφέρει αλλά όχι η Σουζάνα. Λοιπόν να της πάρουν ποιον; Έναν άντρα που δεν είναι δικό της; Αυτά είναι ασυναρτησίες και εφράζουν την κτητικότητα του χαρακτήρα της (εφόσον είναι μονόπλευρος ο έρωτας και το γνωρίζει).
Και το χειρότερο είναι οτι ακόμα και μετά το Ροκστόουν περιμένει να την αγαπήσει. Να υποθέσουμε οτι ήταν δίπλα του, ναι, ναι υποθέσουμε οτι τον έβλεπε να αυτοκαστραφέται, να πίνει και να μη μπορεί να πει ατάκα; Να υποθέσουμε οτι ξέρει και τον λόγο. ΦΥΣΙΚΑ. Αλλά παρόλα αυτά δεν του λέει "Φύγε, πήγαινε εκεί που πρέπει να πας" αλλά είναι με έμενα "Θα σε περιμένω" στο στόμα σαν να του λέει "Καλά εδω εγώ θα μείνω και να πεθαίνεις ακόμα". Μα είναι δυνατόν να μην αντιδράσουν οι fans που τον αγάπησαν και τον αγαπούν μπροστά σε΄μία γυναίκα που αντέχει να τον βλέπει δυστυχισμένο; και ικανοποιεί τις δικές της φαντασιώσεις με τη δική του σκλαβιά. Σιγά μη της πω και μπράβο, της αλλοπαρμένης...
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 9:03 pm

μπορει καποιος να με διαφωτισει που φαινεται οτι ο τερρυ δειχνει μια καποια συμπαθεια στην σουζανα απο οτι στον υπολοιπο θιασο???οτι ηταν εκεινη πιο κοντα του, οπως αναφερθηκε καπου παραπανω??γιατι για μενα ναι η σουζανα ηταν πιο κοντα του,σωματικα και μονο επειδη τον ακολουθουσε σαν σκυλακι. εδω την παρατησε στο διαμερισμα του και εφυγε αφου της την ειπε πρωτα που πηγε απο μονη της εκει. τεσπα νομιζω οτι οι αλμπερτικες δεν θα εδιναν τοσο ευκολα συγχωροχαρτι στην σουζανα αν η ολη κατασταση αφορουσε τον αλμπερτ. και κατι ακομα, σαν ερωτημα.η σουζανα λεει οτι θα τον περιμενει να την αγαπησει.μηπως αυτη η φραση εχει ξαναειπωθει απο τα χειλη της αννυ για τον αρτσι?? μηπως η μιζουκι απλα παιζει με τα νευρα μας?? γιατι μετα απο τοση αναλυση που εχουμε κανει πραγματικα πιστευω οτι ειναι εντελως ασχετη και ολη την ιστορια την εγραψε σε ενα βραδυ, στο ποδι. πολλες επαναληψεις, πολλα κενα, πολλα ερωτηματα. μηπως ασχολουμαστε τσαμπα τοσο πολυ??
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 9:39 pm

juliet έγραψε:
ΜΙΜΙ έγραψε:

Φυσικά και τις βολεύει! Προσπαθούν να εξιλεώσουν τη Σουζανα στα μάτια μας για να το καταπιούμε και φυσικά αν δεν ήταν ο καταδικασμός της Σουζάνας στο αναπηρικό καροτσάκι, χαχα, τώρα δεν θα υπήρχαν καν Αλμπερτικές.

...

Θα υπήρχαμε κυρία μου...
Θα ζούσαμε και θα βασιλεύαμε...

Άλλωστε, αν δεν υπήρχε η Σούζυ, όλο και κάποιον άλλο τρόπο θα έβρισκε η καλή μας η Μιζούκι να βγάλει τον Τέρρυ απο τη μέση...

Στο θέμα μας τώρα, η Σουζάννα καταλαβαίνει έστω και αργά πως έρωτας με το ζόρι δεν...

Η καταστροφή όμως έχει γίνει, και, απ΄ό,τι φαίνεται, είναι ολοκληρωτική...

Λυπάμαι πολύ κορίτσια... πιστέψτε με...
dolly

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Registration date : 25/02/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:07 pm

Aldebaran έγραψε:
juliet έγραψε:
ΜΙΜΙ έγραψε:

...

Θα υπήρχαμε κυρία μου...
Θα ζούσαμε και θα βασιλεύαμε...

Άλλωστε, αν δεν υπήρχε η Σούζυ, όλο και κάποιον άλλο τρόπο θα έβρισκε η καλή μας η Μιζούκι να βγάλει τον Τέρρυ απο τη μέση...

Στο θέμα μας τώρα, η Σουζάννα καταλαβαίνει έστω και αργά πως έρωτας με το ζόρι δεν...

Συμφωνώ μαζί σου καλή μου Aldebaran....
nina

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:22 pm

Aldebaran έγραψε:

Kαλα ειναι δυνατον να πιστεψουμε εσενα Aldebaran;;;;;;; Το αλλο με τον τοτο το ξερεις;;;;;

Εχεις δικιο Nuit δεν υπαρχει καμια σκηνη ή στιχομυθια που να δειχνει οτι ο Τερρυ συμπεριφερεται διαφορετικα στην Σουζανα απο οτι στους υπολοιπους συναδελφους του. Απλα επειδη ηταν γυναικα εδειχνε μεγαλυτερη ευγενεια!(που και αυτη πηγε περιπατο οταν την ειδε φαντη μπαστουνι στο δωματιο του!). Την ιδια ευγενεια εδειξε και στην Καρεν οταν αντικατεστησε την Σουζανα, δεν ειδα την Καρεν να ονειρευεται γαμους και κουφετα!!!! Τιποτα παραπανω nothing , nada, nyet!!!!!!!

Και προκαλω για αποδειξεις και ονοματα .....
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 08, 2010 10:27 pm

nina έγραψε:
...
Και προκαλω για αποδειξεις και ονοματα .....

Μου αρέσουν οι προ(σ)κλήσεις!!!

Θα επανέλθω με εικόνες από το μάνγκα...
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2377
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Μαρ 13, 2010 2:43 am

Ο έρωτας είναι πολύ εγωιστικό συναίσθημα πάντως.
Άλλο πράγμα ο έρωτας και άλλο η αγάπη.
Όταν αγαπάς κάποιον θέλεις να είναι ευτυχισμένος.
Όταν όμως είσαι ερωτευμένος, θέλεις να είναι ευτυχισμένος ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!
Δεν μου έχει τύχει ποτέ μέχρι τώρα να είμαι ερωτευμένη με κάποιον και να μου περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να μου σκάσει μύτη με κάποια άλλη και να μου πει "από εδώ η κοπέλα μου, είμαι πολύ ευτυχισμένος μαζί της, παντρευόμαστε..." δεν είναι δυνατόν να χαρώ, μάλλον θα νιώσω ο πιο δυστυχισμένος άνθρωπος του κόσμου και θα τραγουδάω "άνοιξε πέτρα για να μπω, ήλιος να μη με βλέπει...."

Το΄θέμα είναι οτι ο έρωτας έχει μια ημερομηνία λήξης. Κάποια στιγμή υποχωρεί το πάθος και δίνει τη θέση του στην αγάπη. Και τότε βλέπεις τα πράγματα πιο καθαρά.

Αυτή η Σουζάννα θα σκεφτεί ποτέ τον Τέρρυ, ή θα σκέφτεται συνεχώς τον εαυτό της???????????????????

ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Μαρ 14, 2010 4:27 pm

Δυστυχώς η Μιζούκι την έκανε τόσο αρρωστημένη με τον Τέρρυ που δε νομίζω να δει ποτέ οτι ο Τέρρυ είναι αλλού!! Τον Τέρρυ τον πήρε ο κατήφορος και μας το έδειξε και στο anime και στο manga και αυτή δε φάνηκε να ιδρώνει το αφτί της! Τι να πω άγνωστες οι σκέψεις της Μιζούκι βέβαια και ίσως λυπηθεί τον Τέρρυ, λυπηθεί και εμάς και κάτι γίνει!!!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 15, 2010 11:45 am

ΜΙΜΙ έγραψε:
Δυστυχώς η Μιζούκι την έκανε τόσο αρρωστημένη με τον Τέρρυ που δε νομίζω να δει ποτέ οτι ο Τέρρυ είναι αλλού!! Τον Τέρρυ τον πήρε ο κατήφορος και μας το έδειξε και στο anime και στο manga και αυτή δε φάνηκε να ιδρώνει το αφτί της! Τι να πω άγνωστες οι σκέψεις της Μιζούκι βέβαια και ίσως λυπηθεί τον Τέρρυ, λυπηθεί και εμάς και κάτι γίνει!!!

Μα αφού στο τέλος φαίνεται ο δυστυχής ακόμα ερωτευμένος με την Κάντυ και την άλλη στην κοσμάρα της (μία ζωή αυτή η Σουζάνα), είναι αυτό κατάσταση;
Φταίμε εμείς που φωνάζουμε, ας έλεγε κάτι άλλο (οτι η Σουζάνα το πήρε απόφαση και ξεκόλλησε) και ο Τέρυ συνειδητοποίηση οτι με όλα αυτά ήταν καιρός να προχωρήσει παραπέρα, να το δεχτούμε (αλλά όχι έτσι κυρία μου.)
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Δευ Μαρ 15, 2010 1:34 pm

Λοιπόν, για να μη νομίζετε πως καθυστερώ σκοπίμως, έχω στείλει στην καθηγήτρια των γαλλικών μου τις σκηνές από το μάνγκα για τις οποίες γίνεται λόγος και αναμένω την απάντησή της... flower

(τις έχω αντιγράψει από εδώ : http://www.iscariote.org/serie.php?idmng=28 )

Ελπίζω να είναι αντικειμενική η μετάφραση (όχι πως είναι δύσκολη ) και να μην έχω πέσει σε άλλη μιά τερρυκιά που θα δώσει τη δική της εκδοχή ...
anna

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 893
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry
Registration date : 09/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Απρ 10, 2010 2:43 am

nina έγραψε:
Θεωρω την Σουζανα εναν απο τους χειροτερους χαρακτηρες της ιστοριας. Ακομα και οι απολυτα κακοι Ελιζα και Νηλ ειναι λιγοτερο επικινδυνοι απ΄αυτη, καθως γινονται αντιληπτοι απο μιλια μακρια και απο τον πιο καλοπροαιρετο οπως η Καντυ. Η Σουζανα ομως ειναι μια διπροσωπη, μια ταραντουλα που υφαινει τον σχεδον αορατο ιστο της και εγκλωβιζει μεσα σ΄αυτον και την Καντυ και τον Τερρυ. Φοραει το προσωπειο της αθωας, γλυκειας, αδυναμης, ερωτοχτυπημενης κοπελας, ενω παραλληλα λειτουργει υστεροβουλα, αδιαφορωντας για το κακο και την δυστυχια που σκορπιζει, υπερασπιζομενη με καθε μεσο τον αρρωστημενο ερωτα της!

Δεχομαι οτι στην αρχη μπορει να ερωτευτηκε το Τερρυ αφου δεν γνωριζε για την υπαρξη της Καντυ. Ομως τον ερωτευτηκε μονοπλευρα, γιατι ολο αυτο το διαστημα ο Τερρυ της συμπεριφεροταν με απολυτη αδιαφορια, οπως σε ολους τους αλλους και αυτο φαινεται καθαρα απο την παρακατω στιχομυθια οταν πηγε στο σπιτι του να τον ενημερωσει για το εργο ''Ρωμαιος & Ιουλιετα'':

Τερρυ: ''Πως μπορεσες να με ανακαλυψεις;;;;;.............
''Λυπαμαι που δεν μπορω να σας περιποιηθω δεσποινις! Επρεπε να με ειχατε ειδοποιησει για την επισκεψη!''......

Και μολις μαθαινει τα νεα για το εργο την παραταει στα κρυα του λουτρου και τρεχει στο θεατρο χωρις δευτερη κουβεντα.

Η σκηνη αυτη ειναι απο το μανγκα και να τονισω οτι εχει προηγηθει η σκηνη με την αμαξα και τα λουλουδια καθως και η παρασταση, δεξιωση στο Σικαγο που σημαινει......
1. Οτι παρα το γεγονος οτι γνωριζονται περιπου ενα εξαμηνο, οι σχεσεις τους ηταν τοσο τυπικες που ο Τερρυ της απευθυνεται στον πληθυντικο και μαλιστα με αποτομο τροπο της κοβει τον βηχα, δειχνοντας φανερα ενοχλημενος απο την θρασυτατη εισβολη της στον προσωπικο του χωρο!!!!! Με την σταση του καθε νορμαλ ανθρωπος θα καταλαβαινε οτι το φτυσιμο ειναι φτυσιμο και οχι ψιλοβροχο!!!
2. Η στενη πολιορκια της ''Σουζι'' ξεκιναει οταν μαθαινει για την υπαρξη της Καντυ! (Την κοινοκτημοσυνη δεν την δεχεται με τιποτα!)
Η Ελιζα την ενημερωνει στη δεξιωση οταν και οι δυο παρακολουθουν τον Τερρυ (μετα απο την σκηνη που δημιουργησε μεσα στη δεξιωση) να εγκαταλειπει αναστατωμενος και μεσα στην αγωνια τον χωρο για να ψαξει για την Καντυ.
3. Οι κατινιες (στο μανγκα)
Αφου εχει ηδη πληροφορηθει για την υπαρξη αλλου προσωπου στην ζωη του Τερρυ (και προφανως καταλαβαινει οτι επροκειτο για σημαντικο προσωπο βλεποντας την αντιδραση του) τον περιμανει σαν το μαντροσκυλο στο ξενοδοχειο μεχρι το αξημερωτο οπου διαπρατει την πρωτη κατινια. Διωχνει την Καντυ λεγοντας οτι '' ο Τερρυ ξεκουραζεται, καλυτερα να μην τον ενοχλησουμε! Ελατε καποια αλλη στιγμη!'' Δευτερη κατινια με ψεμμα μαζι (αναβαθμιζεται) καθως ηξερε οτι το επομενο πρωι θα φευγανε απο το Σικαγο! Κι εδω ξερει πολυ καλα οτι δεν μιλουσε σε μια απλη θαυμαστρια!!!! Αλλωστε και ετσι να ηταν ποιος της εδωσε το δικαιωμα να καθοριζει αυτη ποιον θα δει ή δεν θα δει ο Τερρυ;;;;;;
Τριτη κατινια. Πιεζει τον Τερρυ να μπουνε στο τρενο γιατι αντιλαμβανεται οτι αυτος περιμενει καποιον εναγωνιως ! (ποιον αραγε;;; μηπως την γιαγια του;;;. Συνεχιζει να τον πιεζει (ταχα απο ενδιαφερον) να μην στεκεται στο πλατωμα του τρενου ωστε να αποτρεψει ακομα και την τελευταια στιγμη οποιαδηποτε επαφη! Καταλαβε το λογο της αγωνιας και της αναστατωσης του και αποφασιζει αυθαιρετα και ''ανιδιοτελως'' οτι του κανει κακο αυτη η κατασταση!!!!

Τεταρτη κατινια. Βρισκει το γραμμα της Καντυ - καθως διαβαζει και το αποστολεα- και το κραταει!!!
Στη συνεχεια κανει ερωτικη εξομολογηση στο Τερρυ, ο οποιος απομακρυνεται και της λεει....''Δεν μπορω να ξεχασω''.........για να παρει την απαντηση
''Μην πεις τιποτα....Δεν μπορω να σε απαρνηθω! Σ΄αγαπω τοσο πολυ!''......και φευγει αρνουμενη να ακουσει το οτιδηποτε! Ξερει καλα τι θα της ελεγε αν τον αφηνε να συνεχισει! Αλλα αρνειται να δει ή να ακουσει την ''σκληρη'' γι αυτην πραγματικοτητα! Και αυτη η σταση την χαρακτηριζει μεχρι τελους!

Με ολα αυτα δεν μπορω να καταλογισω καμια υπαιτιοτητα στον Τερρυ που θα δικαιολογουσε την ψυχωση της Σουζανα. Σε κανενα σημειο δεν φαινεται να εχει καποιο δεσιμο εστω και φιλικο μαζι της! Και η σκηνη της αμαξας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια ευγενικη χειρονομια ενος τζεντλεμαν!!!! Ο Τερρυ δεν εχει καμια υποχρεωση να την ενημερωσει για την προσωπικη του ζωη, αφου φαινεται καθαρα οτι δεν ηταν τιποτα παραπανω απο απλοι συναδελφοι! Αλλα και οταν προσπαθει να το κανει......αντιμετωπιζει ενα τοιχο!!!( Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα)

Που ειναι λοιπον οι ελπιδες που της δινει ο Τερρυ;;;;; Ποιο ειναι το δικαιωμα που της δινει ωστε να σκεφτει οτι δεν του ειναι παντελως και παγερα αδιαφορη;;;;;; Με ποιο δικαιωμα διεκδικει το οτιδηποτε;;;;
Μιλαμε για μια ψυχοπαθητικη προσωπικοτητα πολυ πριν το ατυχημα!!!!

Σταματαω εδω γιατι μπορω να γραψω ολοκληρο βιβλιο για την περιπτωση της ....... αλλα τα νευρα μου εχουν γινει ηδη κροσια και μονο που ξαναθυμηθηκα ορισμενες σκηνες !!!!

Αυτα αποτελουν μονο το πρελουδιο της χειραγωγησης που ακολουθει μετα το ατυχημα.

cheers cheers cheers cheers προσκυνω nina!!!! εγραψες αυτα ακριβως που σκεφτομουν!!! Η Σουζανα για μενα εκπροσωπει την απολυτη κατινια και πριν το ατυχημα κ μετα. Και στο κατω-κατω της γραφης, ναι δικαιωμα της της κοπελας να ερωτευτει οποιον θελει, αλλα οταν αυτος που θελει δεν της εχει δωσει κανενα δικαιωμα (δεν της εχει πει/δειξει κατι που να ερμηνευεται διαφορετικα- ισα ισα που οταν ο κακομοιρης ο Τερρυ αντιλαμβανεται οτι εχει παρει πολυ θαρρος κ παραβιαζει τον προσωπικο του χωρο, προσπαθει να της κοψει τον αερα), τοτε απο που κ ως που προσπαθει να του κανει κουμαντο ποια θα καλεσει στην πρεμιερα κ ποια οχι? Suspect Και οταν σχεδον της το λεει καταμουτρα οτι θελει καποια αλλη, αυτη αντι να κατσει να το αντιμετωπισει με ψυχραιμια, τι κανει? κλεινει τα αυτια της και φευγει τρεχοντας. Μα αυτη δεν ηταν που το ξεκινησε? αυτη δεν αρχισε να λεει στον Τερρυ τα αισθηματα της για εκεινον, -παρολο που ηδη ηξερε για την Καντυ χωρις να της το εχει πει ο ιδιος? εκεινος ειναι απλως ειλικρινης ...

Και μετα το ατυχημα, αντι να αντιμετωπισει με αξιοπρεπεια την ολη κατασταση, τι εκανε? εκανε τον Τερρυ να νιωσει τυψεις, λες και εφταιγε αυτος για την κατασταση της, λες και δεν ηταν δικη της επιλογη να θυσιαστει για χαρη του. Οπως λεγανε οι παλιοι "κανε το καλο κ ριχτο στο γιαλο'', αλλα αυτη οχι μονο στο γιαλο δε το ριχνει αλλα προσπαθει να το εκμεταλλευτει στο επακρο Ακομα και οταν ο Τερρυ εφυγε κ αρχισε την αυτοκαταστροφικη του πορεια και εκεινη του ειπε με ολη τη γλυκα κ την αγαπη της :pale: (θα ξερασω!!) :x :x οτι τον αφηνει ελευθερο να κανει οτι θελει, κατινια κ υστεροβουλια ηταν κ εκει....Ηξερε οτι αυτη ειναι η αιτια που καταντησε σ'αυτα τα χαλια κ αυτη τη δυστυχια ο ανθρωπος που αγαπαει κ αφενος εκανε την κοτα για να μην τον προκαλεσει κ τη διαολοστειλει ο χριστιανος (γιατι προφανως στην κατασταση που ηταν τα ειχε γραμμενα ολα!!), αφετερου ηξερε οτι μολις ο Τερρυ συνελθει θα γυρισει κοντα της γιατι δε θα μπορουσε να το αντεξει η συνειδηση του να την παρατησει μετα τη θυσια της. (οπως και εγινε)
Γιατι δε μπορουσε να την ξεκανει η Μιζουκι να ησυχασουμε????τοσους και τοσους ξεκανε σ'αυτη την ιστορια (και καλα οι 2ευοντες....Ο Αντονυ κ ο Στηαρ τι εφταιγαν??) Να αργουσε λιγο η Καντυ κ να επεφτε απο αυτη την καταραμενη την ταρατσα ?? και να ειχε γραψει κ ενα γραμμα οτι δε μπορει να φανταστει τη ζωη της χωρις το θεατρο, οτι αυτη η ζωη χρειαζεται πολυ κουραγιο που εκεινη δε το εχει, οτι η πραξη της δεν εχει καμια σχεση με τον Τερρυ κ τους ευχεται να ζησουν γεροι+ευτυχισμενοι? Sad Sad (Βεβαια το καλυτερο τελος το εδωσαν οι Ιταλοι, ουτε τυψεις ουτε τπτ :roll:
nansecrets

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3369
Registration date : 01/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Απρ 10, 2010 3:19 am

anna έγραψε:
nina έγραψε:
Θεωρω την Σουζανα εναν απο τους χειροτερους χαρακτηρες της ιστοριας. Ακομα και οι απολυτα κακοι Ελιζα και Νηλ ειναι λιγοτερο επικινδυνοι απ΄αυτη, καθως γινονται αντιληπτοι απο μιλια μακρια και απο τον πιο καλοπροαιρετο οπως η Καντυ. Η Σουζανα ομως ειναι μια διπροσωπη, μια ταραντουλα που υφαινει τον σχεδον αορατο ιστο της και εγκλωβιζει μεσα σ΄αυτον και την Καντυ και τον Τερρυ. Φοραει το προσωπειο της αθωας, γλυκειας, αδυναμης, ερωτοχτυπημενης κοπελας, ενω παραλληλα λειτουργει υστεροβουλα, αδιαφορωντας για το κακο και την δυστυχια που σκορπιζει, υπερασπιζομενη με καθε μεσο τον αρρωστημενο ερωτα της!

Δεχομαι οτι στην αρχη μπορει να ερωτευτηκε το Τερρυ αφου δεν γνωριζε για την υπαρξη της Καντυ. Ομως τον ερωτευτηκε μονοπλευρα, γιατι ολο αυτο το διαστημα ο Τερρυ της συμπεριφεροταν με απολυτη αδιαφορια, οπως σε ολους τους αλλους και αυτο φαινεται καθαρα απο την παρακατω στιχομυθια οταν πηγε στο σπιτι του να τον ενημερωσει για το εργο ''Ρωμαιος & Ιουλιετα'':

''Λυπαμαι που δεν μπορω να σας περιποιηθω δεσποινις! Επρεπε να με ειχατε ειδοποιησει για την επισκεψη!''......

Και μολις μαθαινει τα νεα για το εργο την παραταει στα κρυα του λουτρου και τρεχει στο θεατρο χωρις δευτερη κουβεντα.

Η σκηνη αυτη ειναι απο το μανγκα και να τονισω οτι εχει προηγηθει η σκηνη με την αμαξα και τα λουλουδια καθως και η παρασταση, δεξιωση στο Σικαγο που σημαινει......
1. Οτι παρα το γεγονος οτι γνωριζονται περιπου ενα εξαμηνο, οι σχεσεις τους ηταν τοσο τυπικες που ο Τερρυ της απευθυνεται στον πληθυντικο και μαλιστα με αποτομο τροπο της κοβει τον βηχα, δειχνοντας φανερα ενοχλημενος απο την θρασυτατη εισβολη της στον προσωπικο του χωρο!!!!! Με την σταση του καθε νορμαλ ανθρωπος θα καταλαβαινε οτι το φτυσιμο ειναι φτυσιμο και οχι ψιλοβροχο!!!
2. Η στενη πολιορκια της ''Σουζι'' ξεκιναει οταν μαθαινει για την υπαρξη της Καντυ! (Την κοινοκτημοσυνη δεν την δεχεται με τιποτα!)
Η Ελιζα την ενημερωνει στη δεξιωση οταν και οι δυο παρακολουθουν τον Τερρυ (μετα απο την σκηνη που δημιουργησε μεσα στη δεξιωση) να εγκαταλειπει αναστατωμενος και μεσα στην αγωνια τον χωρο για να ψαξει για την Καντυ.
Αφου εχει ηδη πληροφορηθει για την υπαρξη αλλου προσωπου στην ζωη του Τερρυ (και προφανως καταλαβαινει οτι επροκειτο για σημαντικο προσωπο βλεποντας την αντιδραση του) τον περιμανει σαν το μαντροσκυλο στο ξενοδοχειο μεχρι το αξημερωτο οπου διαπρατει την πρωτη κατινια. Διωχνει την Καντυ λεγοντας οτι '' ο Τερρυ ξεκουραζεται, καλυτερα να μην τον ενοχλησουμε! Ελατε καποια αλλη στιγμη!'' Δευτερη κατινια με ψεμμα μαζι (αναβαθμιζεται) καθως ηξερε οτι το επομενο πρωι θα φευγανε απο το Σικαγο! Κι εδω ξερει πολυ καλα οτι δεν μιλουσε σε μια απλη θαυμαστρια!!!! Αλλωστε και ετσι να ηταν ποιος της εδωσε το δικαιωμα να καθοριζει αυτη ποιον θα δει ή δεν θα δει ο Τερρυ;;;;;;
Τριτη κατινια. Πιεζει τον Τερρυ να μπουνε στο τρενο γιατι αντιλαμβανεται οτι αυτος περιμενει καποιον εναγωνιως ! (ποιον αραγε;;; μηπως την γιαγια του;;;. Συνεχιζει να τον πιεζει (ταχα απο ενδιαφερον) να μην στεκεται στο πλατωμα του τρενου ωστε να αποτρεψει ακομα και την τελευταια στιγμη οποιαδηποτε επαφη! Καταλαβε το λογο της αγωνιας και της αναστατωσης του και αποφασιζει αυθαιρετα και ''ανιδιοτελως'' οτι του κανει κακο αυτη η κατασταση!!!!

Τεταρτη κατινια. Βρισκει το γραμμα της Καντυ - καθως διαβαζει και το αποστολεα- και το κραταει!!!
Στη συνεχεια κανει ερωτικη εξομολογηση στο Τερρυ, ο οποιος απομακρυνεται και της λεει....''Δεν μπορω να ξεχασω''.........για να παρει την απαντηση
''Μην πεις τιποτα....Δεν μπορω να σε απαρνηθω! Σ΄αγαπω τοσο πολυ!''......και φευγει αρνουμενη να ακουσει το οτιδηποτε! Ξερει καλα τι θα της ελεγε αν τον αφηνε να συνεχισει! Αλλα αρνειται να δει ή να ακουσει την ''σκληρη'' γι αυτην πραγματικοτητα! Και αυτη η σταση την χαρακτηριζει μεχρι τελους!

Με ολα αυτα δεν μπορω να καταλογισω καμια υπαιτιοτητα στον Τερρυ που θα δικαιολογουσε την ψυχωση της Σουζανα. Σε κανενα σημειο δεν φαινεται να εχει καποιο δεσιμο εστω και φιλικο μαζι της! Και η σκηνη της αμαξας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια ευγενικη χειρονομια ενος τζεντλεμαν!!!! Ο Τερρυ δεν εχει καμια υποχρεωση να την ενημερωσει για την προσωπικη του ζωη, αφου φαινεται καθαρα οτι δεν ηταν τιποτα παραπανω απο απλοι συναδελφοι! Αλλα και οταν προσπαθει να το κανει......αντιμετωπιζει ενα τοιχο!!!( Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα)

Που ειναι λοιπον οι ελπιδες που της δινει ο Τερρυ;;;;; Ποιο ειναι το δικαιωμα που της δινει ωστε να σκεφτει οτι δεν του ειναι παντελως και παγερα αδιαφορη;;;;;; Με ποιο δικαιωμα διεκδικει το οτιδηποτε;;;;

Σταματαω εδω γιατι μπορω να γραψω ολοκληρο βιβλιο για την περιπτωση της ....... αλλα τα νευρα μου εχουν γινει ηδη κροσια και μονο που ξαναθυμηθηκα ορισμενες σκηνες !!!!

Αυτα αποτελουν μονο το πρελουδιο της χειραγωγησης που ακολουθει μετα το ατυχημα.

cheers cheers cheers cheers προσκυνω nina!!!! εγραψες αυτα ακριβως που σκεφτομουν!!! Η Σουζανα για μενα εκπροσωπει την απολυτη κατινια και πριν το ατυχημα κ μετα. Και στο κατω-κατω της γραφης, ναι δικαιωμα της της κοπελας να ερωτευτει οποιον θελει, αλλα οταν αυτος που θελει δεν της εχει δωσει κανενα δικαιωμα (δεν της εχει πει/δειξει κατι που να ερμηνευεται διαφορετικα- ισα ισα που οταν ο κακομοιρης ο Τερρυ αντιλαμβανεται οτι εχει παρει πολυ θαρρος κ παραβιαζει τον προσωπικο του χωρο, προσπαθει να της κοψει τον αερα), τοτε απο που κ ως που προσπαθει να του κανει κουμαντο ποια θα καλεσει στην πρεμιερα κ ποια οχι? Suspect Και οταν σχεδον της το λεει καταμουτρα οτι θελει καποια αλλη, αυτη αντι να κατσει να το αντιμετωπισει με ψυχραιμια, τι κανει? κλεινει τα αυτια της και φευγει τρεχοντας. Μα αυτη δεν ηταν που το ξεκινησε? αυτη δεν αρχισε να λεει στον Τερρυ τα αισθηματα της για εκεινον, -παρολο που ηδη ηξερε για την Καντυ χωρις να της το εχει πει ο ιδιος? εκεινος ειναι απλως ειλικρινης ...

Και μετα το ατυχημα, αντι να αντιμετωπισει με αξιοπρεπεια την ολη κατασταση, τι εκανε? εκανε τον Τερρυ να νιωσει τυψεις, λες και εφταιγε αυτος για την κατασταση της, λες και δεν ηταν δικη της επιλογη να θυσιαστει για χαρη του. Οπως λεγανε οι παλιοι "κανε το καλο κ ριχτο στο γιαλο'', αλλα αυτη οχι μονο στο γιαλο δε το ριχνει αλλα προσπαθει να το εκμεταλλευτει στο επακρο Ακομα και οταν ο Τερρυ εφυγε κ αρχισε την αυτοκαταστροφικη του πορεια και εκεινη του ειπε με ολη τη γλυκα κ την αγαπη της :pale: (θα ξερασω!!) :x :x οτι τον αφηνει ελευθερο να κανει οτι θελει, κατινια κ υστεροβουλια ηταν κ εκει....Ηξερε οτι αυτη ειναι η αιτια που καταντησε σ'αυτα τα χαλια κ αυτη τη δυστυχια ο ανθρωπος που αγαπαει κ αφενος εκανε την κοτα για να μην τον προκαλεσει κ τη διαολοστειλει ο χριστιανος (γιατι προφανως στην κατασταση που ηταν τα ειχε γραμμενα ολα!!), αφετερου ηξερε οτι μολις ο Τερρυ συνελθει θα γυρισει κοντα της γιατι δε θα μπορουσε να το αντεξει η συνειδηση του να την παρατησει μετα τη θυσια της. (οπως και εγινε)
Γιατι δε μπορουσε να την ξεκανει η Μιζουκι να ησυχασουμε????τοσους και τοσους ξεκανε σ'αυτη την ιστορια (και καλα οι 2ευοντες....Ο Αντονυ κ ο Στηαρ τι εφταιγαν??) Να αργουσε λιγο η Καντυ κ να επεφτε απο αυτη την καταραμενη την ταρατσα ?? και να ειχε γραψει κ ενα γραμμα οτι δε μπορει να φανταστει τη ζωη της χωρις το θεατρο, οτι αυτη η ζωη χρειαζεται πολυ κουραγιο που εκεινη δε το εχει, οτι η πραξη της δεν εχει καμια σχεση με τον Τερρυ κ τους ευχεται να ζησουν γεροι+ευτυχισμενοι? Sad Sad (Βεβαια το καλυτερο τελος το εδωσαν οι Ιταλοι, ουτε τυψεις ουτε τπτ :roll:

Πω πω γκιλοτίνες!!! Δώσεεεεε κι άλλες για την Σουζάννα. Ελεύθερα!!!
nuitetoile21

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Απρ 10, 2010 3:21 am

βρε κοριτσια μια που τις μοιραζετε ετσι απλοχερα, δεν δινετε και καμια για την γιουκι που μας εχει πρηξει τα συκωτια??? αντε να δωσω εγω.. lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Σαβ Απρ 10, 2010 1:06 pm

nansecrets έγραψε:
anna έγραψε:
nina έγραψε:

Πω πω γκιλοτίνες!!! Δώσεεεεε κι άλλες για την Σουζάννα. Ελεύθερα!!!

Αννούλα χαίρομαι και επαξαύνω κατά γκιλοτίνες και για τη Σουζάνα αλλά και για τη Μιζούκι που ήθελε να γράψει το Ρωμέο και την Ιουλιέτα σε version manga και μας άφησε με τη γλύκα.
anna

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 893
Αγαπημένος χαρακτήρας : Terry
Registration date : 09/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Απρ 11, 2010 3:18 am

nuitetoile21 έγραψε:
βρε κοριτσια μια που τις μοιραζετε ετσι απλοχερα, δεν δινετε και καμια για την γιουκι που μας εχει πρηξει τα συκωτια??? αντε να δωσω εγω.. lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

η Yuuki γιατι μας εχει πριξει τα συκωτια??? confused το επελεξε το τεκνο, ζουν μαζι αρραβωνιασμενοι, ελπιζω να μην κανει καμια στραβη γιατι θα γινω εγω δολοφονος καθαροαιμων... για φαν της Καντυ εψαχνα κ τελικα βρηκα φαν κ του Vampire Knight....πολυ χαιρομαι!!!! cheers cheers cheers cheers
nuitetoile21

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Απρ 11, 2010 9:47 am

anna έγραψε:
nuitetoile21 έγραψε:

η Yuuki γιατι μας εχει πριξει τα συκωτια??? confused το επελεξε το τεκνο, ζουν μαζι αρραβωνιασμενοι, ελπιζω να μην κανει καμια στραβη γιατι θα γινω εγω δολοφονος καθαροαιμων... για φαν της Καντυ εψαχνα κ τελικα βρηκα φαν κ του Vampire Knight....πολυ χαιρομαι!!!! cheers cheers cheers cheers

αχ πρεπει αν διαβασεις την συνεχεια που δινεται στο manga... το εχει καταστρεψει τελειως το αγορι μας!!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Susanna She is crazy in love with him!   Κυρ Απρ 11, 2010 12:33 pm

nuitetoile21 έγραψε:
anna έγραψε:
nuitetoile21 έγραψε:

αχ πρεπει αν διαβασεις την συνεχεια που δινεται στο manga... το εχει καταστρεψει τελειως το αγορι μας!!

Άννα!!! Καλως ήρθες στην παρέα μας, πολύ χαίρομαι που σου αρέσει το VΚ καλά σε λίγο θα κάνουμε το δικό μας VK fan club. Έχω ανοίξει και thread vampire knight addiction. Πες μου πως το ανακάλυψες, είμαι περίεργη. Αχ πολύ χάρηκα!!!!! lol!

Susanna She is crazy in love with him!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Susanna She is crazy in love with him!
» Σχόλια: I Love the way you Lie..
» I love the way you lie..
» Love potion gone crazy?!
» Jeux d'enfants (Love me if you dare)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Οι κακοί της υπόθεσης... γκρρρ!-
Μετάβαση σε: