Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Aλλες εισαγωγές άνιμε
Τετ Νοε 30, 2016 7:27 am από alfaalfa

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Σαβ Νοε 26, 2016 4:19 pm από ariathniM

» Anime πραγματάκια
Σαβ Νοε 26, 2016 2:34 pm από Aldebaran

» facebook
Σαβ Νοε 26, 2016 2:24 pm από Aldebaran

» Halloween
Δευ Οκτ 31, 2016 9:59 pm από ariathniM

» μικρη ντοριτ , καντυ και γενικοτερη βικτωριανη λογοτεχνια
Παρ Οκτ 21, 2016 1:00 am από candymayia

» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας
Τετ Σεπ 14, 2016 10:51 am από candymayia

» H ''άλλη Κάντυ''
Δευ Σεπ 12, 2016 5:16 pm από ariathniM

» Η Σάρρα Στάνλευ, η μικρή του Αβολνι
Δευ Σεπ 05, 2016 3:08 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Μοιραστείτε | 

Σε αγαπώ...σε μισώ!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τρι Οκτ 21, 2008 3:44 am

Γλυκιά μου Candy δεν θα ήθελα στιγμή να έχω την τύχη σου...
Μεγάλωσες σχεδόν μόνη σου μες στην ορφάνια...
Είδες δυο άγιες γυναικείες μορφές και τις αποκάλεσες μητέρα....

Έκλαψες , μάλωσες και γέλασες με τα παιδιά του ορφανοτροφείου ,αυτά ήταν τα αδέρφια σου...

Γνώρισες και ένα όμορφο αγόρι με καταγάλανα μεγάλα μάτια και ξανθά μαλλιά.Αυτό δεν μπορούσες να το αποκαλέσεις τίποτα γιατί δεν είχες βιώσει τίποτα παρόμοιο μέχρι τώρα....

Πάντα ένιωθες ότι είχες όλα όσα χρειαζόσουν για να ζήσεις και δεν είχες μάθει να εξαρτάσαι από κανένα.....

Παρόλα αυτά ακριβή μου το μυαλό σου δραπέτευε και έκανε τρελούς συνειρμούς ξαφνιάζοντας και εσένα!Είναι ανυπόφορο να σου γίνεται κάποιος σιγά σιγά εμμονή και να είναι η τελευταία σου σκέψη πριν τον ύπνο. Ωωω!!! Πραγματικά δεν σε ζηλεύω Candy White....Θα μπορούσα να σε χλευάσω ή να σε μισήσω που πίστεψες ότι μπορείς να γεφυρώσεις δύο τόσο διαφορετικούς κόσμους και να ελπίσεις......Τι κάθεσαι και δεν μιλάς; Ακόμα το σκέφτεσαι;Κοίτα την ορφάνια σου καλύτερα!!! Αυτός γιατί να ενδιαφερθεί για εσένα;

Αυτός τα έχει όλα... δεν έχεις πολλά να του προσφέρεις....από την άλλη όμως ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα...στάσου μια στιγμή να σκεφτώ!!! Έχεις δίκιο!!! Το βλέμμα του λάμπει όταν σε βλέπει να χαμογελάς...

Όταν τα βλέμματα σας συναντήθηκαν στον κήπο με τα τριαντάφυλλα ένιωσες την καρδιά σου να χτυπάει ακανόνιστα και σου κόπηκε η ανάσα....ήσουν πια βέβαιη! Έχεις σίγουρα θράσος μικρή μου αλλά θα χάσεις και το ξέρεις....Τίποτα δεν μας δίνεται χωρίς τίμημα σε αυτή τη ζωή.....

Και πολύ πολύ αργότερα αφού σου έγινε τελείως απαραίτητος όσο ο ζωογόνος ήλιος και το οξυγόνο....Δεν σε ζηλεύω καθόλου Candy....σε είχα προειδοποιήσει... Προσευχήσου καλή μου! Προσευχήσου γιαυτόν που έφυγε....Τελικά όσο σας παρατηρώ και τους δυο βλέπω ότι είχατε πολλά κοινά. Ήταν η τελευταία σου σκέψη πριν κοιμηθείς και έγινε το ίδιο τώρα με αυτόν.....

Πως ένιωσες αλήθεια Candy ; Πρόλαβες να του πεις πόσο πολύ τον αγαπάς;Πως ένιωσες όταν τον σκέπασες με το σώμα σου και η ψυχή του πρώτα μέσα από εσένα πέρασε για να ανεβεί στα αστέρια; Πώς ένιωσες που το κορμί του άρχισε σιγά σιγά να κρυώνει;Πως ένιωσες που ξύπνησες χωρίς να ξέρεις πια τι μέρα είναι και με τα ρούχα σου να έχουν ακόμα επάνω τους το άρωμα του;;;

Εγώ στο είπα να μην ελπίζεις σε πολλά.....εγώ δεν πιστεύω σε τίποτα και ποτέ δεν απογοητεύομαι... Δεν σε ζηλεύω καθόλου Candy....
Σε αγαπώ....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τρι Οκτ 21, 2008 3:50 am

Αναγκαία σημείωση:
Είμαι καλά,δεν χώρισα ,δεν θα αυτοκτονήσω με ντομάτες απο το ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ geek

Εργατική μελισσούλα αν μπορείς με την πρώτη ευκαιρία μπορείς να το επιμεληθείς καλλιτεχνικά; :roll:
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τρι Οκτ 21, 2008 11:11 am

Turrican έγραψε:
Αναγκαία σημείωση:
Είμαι καλά,δεν χώρισα ,δεν θα αυτοκτονήσω με ντομάτες απο το ΤΣΕΡΝΟΜΠΙΛ geek

Laughing Razz santa Έτσι μπράβο!!!
lol! lol! lol!

Παράθεση :
Εργατική μελισσούλα αν μπορείς με την πρώτη ευκαιρία μπορείς να το επιμεληθείς καλλιτεχνικά; :roll:

Αμέσως! Very Happy

Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τετ Οκτ 22, 2008 1:39 pm

Thanks!!!! Very Happy
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τετ Οκτ 22, 2008 1:54 pm

Τurri, ό,τι και να γράψω για την έμπνευσή σου είναι λίγο... flower

Γράψε μας και κάτι χαρούμενο για αυτόν τον υπέροχο νεανικό έρωτα...

Ανυπομονώ bounce
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Τετ Οκτ 22, 2008 4:22 pm

Θα απαντησω με την βοηθεια της ποιητριας-αγαπημενο τραγουδι

Στίχοι: Σώτια Τσώτου
Μουσική: Κώστας Χατζής
Πρώτη εκτέλεση: Μαρινέλλα

Δεν είν' τα μάτια σου μεγάλα,
τόσο βαθιά και γαλανά,
είν' η αγάπη που τα κάνει
όλα αληθινά.

Δεν είν' τα λόγια σου σπουδαία,
λόγια απλά, καθημερινά,
μα είν' η αγάπη που τα κάνει
όλα αληθινά.

Η αγάπη όλα τα υπομένει,
η αγάπη όλα τα ελπίζει.
Δίνει ζωή στην οικουμένη
κι η γη γυρίζει - κι η γη γυρίζει.

Είσαι κι εσύ μι' αυγής λουλούδι,
κάτι που εφήμερα περνά,
όλα αληθινά.

Είναι τα λάθη σου μεγάλα
και κάθε λάθος σου πονά,
όλα αληθινά.

Δεν ξέρει η αγάπη μοιρολόι,
αρχή και τέλος δεν γνωρίζει.
Χτυπάει τ' αόρατο ρολόι

Η αγάπη όλα τα υπομένει,
η αγάπη όλα τα ελπίζει.
Δίνει ζωή στην οικουμένη

============

Παντα ηταν απορια και ελπιδα ταυτοχρονα: αραγε η αγαπη τα κερδιζει ολα?
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 23, 2008 1:41 am

Πάλι εσύ!!!! :alien:
Στην ερώτηση σου μονολεκτικά ναι! Η "αγάπη είναι παντού"...το έλεγε και ο Χαριτοδιπλωμένος!!! Razz
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 23, 2008 7:11 am

Turrican έγραψε:
Πάλι εσύ!!!! :alien:
Στην ερώτηση σου μονολεκτικά ναι! Η "αγάπη είναι παντού"...το έλεγε και ο Χαριτοδιπλωμένος!!! Razz

Μα ρωτησα αν η αγαπη τα κερδιζει ολα....και δεν εχω παρει ακομα απαντηση Sad
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 23, 2008 11:15 am

Όχι...

Η (ερωτική) αγάπη δεν μπορεί να νικήσει τα πάντα.

Νικιέται από την ανία, την πλήξη, τη λήθη, το θάνατο, την κενοδοξία,
το μίσος, τη μισαλλοδοξία κλπ κλπ.

Θα ήταν ουτοπία να φαντάζεται κανείς πως η (ερωτική) αγάπη κρατά για μιά ζωή.
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Παρ Οκτ 24, 2008 8:59 am

JUANITA έγραψε:
Όχι...

Η (ερωτική) αγάπη δεν μπορεί να νικήσει τα πάντα.

Νικιέται από την ανία, την πλήξη, τη λήθη, το θάνατο, την κενοδοξία,
το μίσος, τη μισαλλοδοξία κλπ κλπ.

Θα ήταν ουτοπία να φαντάζεται κανείς πως η (ερωτική) αγάπη κρατά για μιά ζωή.

Aν με την εννοια "ερωτικη αγαπη" εννοεις το παθος των πρωτων 6 μηνων της σχεσης, ε, τοτε, ναι, εχεις δικιο: αυτο το ειδος της αγαπης ειναι καταδικασμενο scratch Αλλα δεν εξαφανιζεται. Μεταμορφωνεται. Αλλαζει μορφη και μετατρεπεται σε κατι βαθυτερο, σε ενδιαφερον, νοιαξιμο, τρυφεροτητα...στα "συγκοινωνουντα δοχεια", οπου χτυπαει ο ενας και ποναει ο αλλος, οπου δεν μπορει ο ενας να ειναι ευτυχισμενος, οταν ο αλλος υποφερει Very Happy

Τουλαχιστον για μενα, αυτο ειναι το ζητουμενο. Ομως δυστυχως δεν συμβαινει σε καθε "παθος"...δυστυχως δεν εχουν ολα τα "παθη" γερες βασεις και καποια απλα σβηνουν, αφηνοντας πισω τους τον καπνο του πυροτεχνηματος :roll:
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 30, 2008 3:03 am

Σας προκαλώ να μου πείτε ένα πάθος που κόβεται...
Το πάθος πεθαίνει μαζί μας! Για να απαλλαγείς από αυτό πρέπει να αγωνιστείς! Μάλιστα θα έλεγα ότι η καλύτερη μέθοδος δεν είναι η κατά μέτωπον επίθεση αλλά η αποφυγή! Συνεπώς αν κάτι δεν απαιτεί τέτοια μεθοδολογία για την ξερίζωση του τότε δεν είναι πάθος! Η αληθινή αγάπη ποτέ δεν εγκαταλείπει ένα ζευγάρι.
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 30, 2008 8:26 am

Turrican έγραψε:
Σας προκαλώ να μου πείτε ένα πάθος που κόβεται...
Το πάθος πεθαίνει μαζί μας! Για να απαλλαγείς από αυτό πρέπει να αγωνιστείς! Μάλιστα θα έλεγα ότι η καλύτερη μέθοδος δεν είναι η κατά μέτωπον επίθεση αλλά η αποφυγή! Συνεπώς αν κάτι δεν απαιτεί τέτοια μεθοδολογία για την ξερίζωση του τότε δεν είναι πάθος! Η αληθινή αγάπη ποτέ δεν εγκαταλείπει ένα ζευγάρι.

Ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει αυτο scratch
O Turrican εχει ενα point εδω. Οντως τα παθη πεθαινουν μαζι μας. Αν σκεφτει κανεις παθη οπως το καπνισμα, το καλο φαγητο, ο υπνος (λατρευω τον υπνο) και αλλα πολλα. Οι ανθρωποι μεχρι τα βαθια γεραματα δεν μπορουν να τα κοψουν

Αρα Turrican, τι λες οτι ειναι αυτο για το οποιο μιλαμε εδω? Αν δεν ειναι παθος και αγαπη, τοτε τι ειναι??? Διαφωτισε μας παρακαλω, μια και εισαι ο μονος αντρας της παρεας, πολυ θα ηθελα να ακουσω την αποψη του αλλου φυλου
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 30, 2008 9:06 pm

Το πάθος ακολουθεί για πάντα ένα ζευγάρι που αγαπιέται. Κανένας μας δεν μπορεί να πει ότι δεν του αρέσει το φαγητό!Αν όμως έχεις πέσει με τα μούτρα και δεν πεθαίνεις της πείνας σίγουρα δεν θα σε ενθουσιάζει τόσο και δεν θα το σκέφτεσαι συνέχεια. Αν όμως μετά σε ταράξουν στην νηστεία 40 μέρες θα ξεχάσεις τους καλούς τρόπους και δεν θα ξέρεις πως θα σταματήσεις. No

Το ίδιο συμβαίνει και με το σαρκικό πάθος. Μια μικρή αναστολή στο "ερωτικό πάθος " στα ζευγάρια που είναι για καιρό μαζί δεν είναι σημάδι μαρασμού ή αλλοτρίωσης αλλά αντιθέτως σημαίνει ότι είμαστε σε καλά χέρια και χορτάτοι! Είναι απόλυτα φυσιολογικό! cheers
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 30, 2008 10:57 pm

Turrican έγραψε:
Το πάθος ακολουθεί για πάντα ένα ζευγάρι που αγαπιέται. Κανένας μας δεν μπορεί να πει ότι δεν του αρέσει το φαγητό!Αν όμως έχεις πέσει με τα μούτρα και δεν πεθαίνεις της πείνας σίγουρα δεν θα σε ενθουσιάζει τόσο και δεν θα το σκέφτεσαι συνέχεια. Αν όμως μετά σε ταράξουν στην νηστεία 40 μέρες θα ξεχάσεις τους καλούς τρόπους και δεν θα ξέρεις πως θα σταματήσεις. No

Το ίδιο συμβαίνει και με το σαρκικό πάθος. Μια μικρή αναστολή στο "ερωτικό πάθος " στα ζευγάρια που είναι για καιρό μαζί δεν είναι σημάδι μαρασμού ή αλλοτρίωσης αλλά αντιθέτως σημαίνει ότι είμαστε σε καλά χέρια και χορτάτοι! Είναι απόλυτα φυσιολογικό! cheers

Μα τοτε οι σχεσεις απο μακρια (long-distance) θα ηταν η καλυτερη επιλογη. Ομως δεν το νομιζω. Αυτο που θελουμε ειναι να μοιραζομαστε την ζωη μας με το ετερο μας ημισυ και οχι να αποφευγουμε να τον/την συνανταμε για να μην καταληξει η σχεση ρουτινα ::

Εκεινο που παρατηρω συχνα ειναι οτι με το "πολυ-μαζι", οι ανθρωποι αρχιζουν να βαριουνται ο ενας τον αλλο. Αυτο συμβαινει οχι μονο στις ερωτικες, αλλα και στις φιλικες σχεσεις.

Αυτο δεν ξερω πως μπορει να αποφευχθει: να γινει το παθος συνηθεια! Αν καταφερουμε να ξεπερασουμε/αποφυγουμε κατι τετοιο, τοτε το παθος παραμενει ζωντανο και η αγαπη τα κερδιζει ολα Δεν ξερω ομως αν κατι τετοιο ειναι εφικτο.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Οκτ 30, 2008 11:49 pm

Ότι και να λέμε, εγώ επιμένω να είμαι αιωνίως ρομαντική...
πιστεύω ότι για όλους υπάρχει το άλλο μας μισό!
Και παρόλο που δεν έχω βρει το δικό μου ακόμη, εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό.
Θεωρώ ότι όταν βρεις τον άνθρωπό σου, όλα είναι πολύ εύκολα!
Το να μην πέσει μια σχέση σε ρουτίνα, είναι στο χέρι και των δύο.
Όταν υπάρχει αγάπη, όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ εύκολα!!!

Turrican
Banned δια παντός

Άντρας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Παρ Οκτ 31, 2008 2:02 am

domniki έγραψε:

Μα τοτε οι σχεσεις απο μακρια (long-distance) θα ηταν η καλυτερη επιλογη. Ομως δεν το νομιζω. Αυτο που θελουμε ειναι να μοιραζομαστε την ζωη μας με το ετερο μας ημισυ και οχι να αποφευγουμε να τον/την συνανταμε για να μην καταληξει η σχεση ρουτινα ::

Μα δεν θα είναι τότε σχέση....προσπαθώ να εξηγήσω ότι μια μικρή κάμψη στον ενθουσιασμό είναι φυσιολογική αφού κάθε μέρα παίρνεις παραπάνω από αυτό που χρειάζεσαι και είναι πράξη συνειδητή αυτή και γεγονός φυσιολογικό . Και πάλι αν είχες δεύτερη ευκαιρία να διαλέξεις πάλι το ίδιο θα έκανες.

Αν πχ σου αρέσουν οι εκπλήξεις και ο πατέρας σου σου κάνει τέτοιες κάθε ημέρα για να σε βλέπει χαρούμενη ,κάποια στιγμή δεν θα δείχνεις τόσο έκπληκτη και δεν θα είσαι τόσο διαχυτική σαν την πρώτη φορά. Ποτέ δεν θα φτάσεις όμως να πεις ότι δεν σου αρέσουν πια οι εκπλήξεις.....

Συμφωνώ και με την εργατική μελισσούλα!!! Πιστεύω και εγώ ακόμα σε αυτό!
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Παρ Οκτ 31, 2008 8:18 am

akaliakoukou έγραψε:
Ότι και να λέμε, εγώ επιμένω να είμαι αιωνίως ρομαντική...
πιστεύω ότι για όλους υπάρχει το άλλο μας μισό!
Και παρόλο που δεν έχω βρει το δικό μου ακόμη, εξακολουθώ να το πιστεύω αυτό.
Θεωρώ ότι όταν βρεις τον άνθρωπό σου, όλα είναι πολύ εύκολα!
Το να μην πέσει μια σχέση σε ρουτίνα, είναι στο χέρι και των δύο.
Όταν υπάρχει αγάπη, όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ εύκολα!!!

Μα κ'εγω συμφωνω akaliakoukou. Aπλα δεν πιστευω οτι υπαρχει μονο ενα ετερο ημισυ για τον καθενα. Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με τους οποιους ταιριαζουμε. Οποτε και να χασουμε τον ενα, θα βρουμε τον αλλο Wink

Συμφωνω επισης οτι οταν βρεις το σωστο ατομο, τα πραγματα ειναι απλα και ακομα και η συγκατοικηση/συμβιωση παιχνιδακι. Ομολογω οτι δεν θα μπορουσα να το πιστεψω αν δε το ειχα βιωσει.

Turrican έγραψε:
Αν πχ σου αρέσουν οι εκπλήξεις και ο πατέρας σου σου κάνει τέτοιες κάθε ημέρα για να σε βλέπει χαρούμενη ,κάποια στιγμή δεν θα δείχνεις τόσο έκπληκτη και δεν θα είσαι τόσο διαχυτική σαν την πρώτη φορά. Ποτέ δεν θα φτάσεις όμως να πεις ότι δεν σου αρέσουν πια οι εκπλήξεις.....

Εχεις δικιο Τurrican. Eιναι αυτο που λεμε "το πολυ το "Κυριε Ελεησον" το βαριεται κ'ο παπας". Ακομα και το αγαπημενο μου φαγητο, αν το τρωω καθε μερα θα το βαρεθω. Αλλα ετσι καταληγω στο συμπερασμα οτι σκετο "καναβουρι-καναβουρι" ειναι βαρετο...μηπως τελικα πρεπει να απιστουμε στους συντροφους μας για να μην τους βαριομαστε???
misspepper77

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Νοε 06, 2008 4:31 pm

Δομινικάκι,πιπέρι στο στόμα...Τόσα χρόνια σπουδές πάνω στην Κάντυ έχω γίνει... παπαδιά...χεχεχε.Πάντως σε ένα έχεις δίκιο ,όντως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν κοινά χαρακτηριστικά και γι αυτό ταιριάζουμε καλύτερα απο άλλους,όμως όσο ρομαντικό και αν είναι αυτό που θα πω... πάντα περιμένεις πως ο άνθρωπό σου είναι ή θα είναι ο μοναδικός(αν δεν τον έχεις βρει) γιατί παραγματικά πιστεύω στο πεπρωμένο...ότι δηλαδή αυτός ο ένας και μοναδικός άνθρωπος είναι το πεπρωμένο σου!(Βεβαια η Κάντυ το ένοιωσε αυτό όχι μια αλλά 3 φορές και όντως ήσαν και 3 μοναδικοί!
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Πεμ Νοε 06, 2008 8:12 pm

misspepper77 έγραψε:
πάντα περιμένεις πως ο άνθρωπό σου είναι ή θα είναι ο μοναδικός(αν δεν τον έχεις βρει) γιατί παραγματικά πιστεύω στο πεπρωμένο...ότι δηλαδή αυτός ο ένας και μοναδικός άνθρωπος είναι το πεπρωμένο σου!(Βεβαια η Κάντυ το ένοιωσε αυτό όχι μια αλλά 3 φορές και όντως ήσαν και 3 μοναδικοί!

Aχου...θελω να ειμαι σαν την Καντυ και να τον βρω πολλες φορες

Τι να κανω βρε misspepper μου :: Αν πιστεψω οτι υπαρχει μονο ενας, που τον ειχα βρει και τον εχασα, θα πρεπει να πηδηξω απο το μπαλκονι :!@@#$: Απο την αλλη, αν πιστεψω οτι βρηκα εναν, τον εχασα, αλλα βρηκα καποιον αλλο? Ετσι γλιτωνω την αυτοκτονια και μπορω να κερδισω την ευτυχια Ασε κ'εμας τα αμοιρα να ζησουμε την ευτυχια...μην εισαι τοσο απολυτη ::
misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Σαβ Νοε 15, 2008 1:00 pm

Δομινικάκι με συγχωρείς για την "απολυτότητα" φυσικά και έχεις δίκιο και γω μαζί σου...χαχαχαχα...Θα σας παραθέσω (βρε μανία που την έχω αυτή την λέξη) άλλη μια άποψη επι του θέματος μιας και μιλήσαμε για πάθη ανάμεσα σε ζευγάρια και κατα πόσο αυτό διαρκεί ή τελικά είναι μια ουτοπία που όλοι έχουμε χωρέσει στο κεφάλι μας και την καρδιά μας επειδή δεν είμαστε σε θέση να αποχωριστούμε την ιδέα του ιδανικού και του ονείρου.Θα σας κανω παρομοιώσεις με την ιστορία της Κάντυ που νομίζω πολύ έξυπνα διαχειρίστηκε η Μιζούκι για να μας κάνει να καταλάβουμε την εξέλιξη των σχέσεων ηλικιακά...Ό Άντονυ αντιπροσωπέυει το ιδανικό πρότυπο του πλατωνικού έρωτα και της τέλειας συνέυρευσης του μεγαλείου της ψυχής,της ζεστασιάς,της προστατευτικότητας, και και της αγνότητας που ωφείλει να πλαισιώνει τα πρώτα σκιρτήματα...!Δεν πληγώνει και δεν κρύβει μέσα του κανένα απωθημένο!...Δευτερη φάση η εφηβεία...και η σχέση με τον Τέρρυ.Η σχέση τους φέρνει στην επιφάνεια πάθος αλλά και ανασφάλεια,όπως και στην ενήλικη ζωή μας όταν πρωτομπαίνουμε σε μια σχέση χωρίς να μπορούμε να προδικάσουμε το αποτέλεσμα.Ο Τέρρυ ιδανικός έφηβος αφού είναι ατίθασος,ζεστός και προστατευτικός αλλά όχι εκδηλωτικός κάτι που εντείνει ας το πούμε το πάθος λόγω του ότι όλα είναι σκεπασμένα με ένα πέπλο μυστηρίου.Η σχέση τους αν και δεν ολοκληρώνεται (επίτηδες απο μέρους της Μιζούκι,ώστε να μην αλλοτροιωθούν οι χαρακτήρες και να παίξουν μέχρι το τέλος το κομμάτι που τους αναλογεί)... για να μετουσιωθεί σε συντροφικότητα και κοινή πορεία που ως ενήλικας πια θα έχει ανάγκη η Κάντυ,αφήνει αυτό το σκέλος της μεταβατικότητας απο το πάθος στην ηρεμία και την ασφάλεια να το "ενσαρκώσει" ο Άλμπερτ.Εκέινος είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στον Τέρρυ και τον Άντονυ...(και πριν προλάβεις καλό μου Χουανίτακι να πεις πως γι αυτό λεω εγώ πως είναι ο μοναδικός ,θα σου πω,πως και οι δύο προηγούμενοι θα μετουσιώνονταν σε 'Άλμπερτ" αν τους είχε δωθεί η ευκαιρία).Με λίγα λόγια(καλά μας έπεισες μετά απο τέτοιο κατεβατό),όλες οι σχέσεις ανάλογα με τα θεμέλεια τους ,θέλοντας και μη παραχωρούν στην συντροφικότητα,το λεγόμενο πάθος !!! (πολλοί λενέ πως γίνεται "αδελφοποίηση" πλέον των δύο με το χρόνο ,αλλά αυτό υπάρχει κίνδυνος να συμβεί μόνο όταν η ρουτίνα μας χτυπαέι την πόρτα και εμείς καθόμαστε στωικά,παντελώς άπραγοι μέσα στην σχέση) !!!Μπορεί να υποβόσκει το πάθος βεβαίως στην σχέση μετά απο χρόνια αλλά η αρχική μορφή του έχει σαφώς αλλοιωθεί!!!(...και αυτό είναι που πληγώνει ή απογοητεύει όσους επιδερμικά δούλεψαν μια σχέση πιστεύοντας πως ο Τέρρυ της ζωής τους θα έμενε αλώβητος απο το χρόνο και την συνήθεια!!!) Άλλωστε η συντροφικότητα,η εκτίμηση και η αλληλοκατανόηση είναι το ζητούμενο τελικά και είναι η ανταμοιβή μια υγειούς σχέσης που προχωρά μέσα στο χρόνο....(ούτε ο Θάνος Άσκητής τέτοια ανάλυση)....Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση να έχω γράψει κάτι παρόμοιο στους ρέτρο μάνιακς...γι αυτό παιδάκια συγνώμμη αν σας κούρασα!...
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Σαβ Νοε 15, 2008 4:31 pm

Απιθανη αναλυση Misspepper

Tα ειπες ΟΛΑ, δεν εχω να προσθεσω το παραμικρο. Συμφωνω με καθε σου κουβεντα!

Μαλλον πρεπει να γινεις συμβουλος σχεσεων

Ο συζυγος σου ειναι τυχερουλης...να του πεις απο μενα συγχαρητηρια :\~/: Εκανε μια πανεξυπνη επιλογη
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Σαβ Νοε 15, 2008 8:20 pm

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με αυτά που λές Βέφα εμμμμ Misspepper μου!!

Μακάρι όλοι μας να μπορέσουμε να ζήσουμε όλες αυτές τις όμορφες φάσεις στη ζωή μας και να βρούμε τον Άλμπερτ να μας περιμένει την κατάλληλη στιγμή!!!!
misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Σαβ Νοε 15, 2008 9:38 pm

Σας ευχαρίστώ πολύ κορίτσια μου για τα καλά σας λόγια...!!!!Νόμιζα πως μετά απο τόση φλυαρία πως θα με στέλνατε....... στην γκιλοτίνα ...χεχεχε...
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Δευ Νοε 17, 2008 6:55 am

misspepper77 έγραψε:
Σας ευχαρίστώ πολύ κορίτσια μου για τα καλά σας λόγια...!!!!Νόμιζα πως μετά απο τόση φλυαρία πως θα με στέλνατε....... στην γκιλοτίνα ...χεχεχε...

Σοβαρολογεις? Δεν ηταν καθολου φλυαρια!
Απλα εβαλες τα πραγματα στην θεση τους
misspepper77

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε αγαπώ...σε μισώ!   Παρ Ιαν 02, 2009 11:03 am

Θα ήθελά να προσθέσω κάτι τελευταίο...Μπορεί όλα αυτά που έγραψα να ακούγονται όμορφά αλλά ίσως δεν είπα το σημαντικότερο...Σε μια μακροχρόνια σχέση η συνήθεια είναι απο ευεργετική (λειτουργεί σαν συνδετικός κρίκος) μέχρι και τροχοπέδι,εξαρτάται απο μας πως θα το διαχειριστούμε όπως είπα,δεν αναιρώ τα προηγούμενα ..Το δυσκολότερο όλων είναι ότι μετράει τις ψυχικές μας αντοχές και πρέπει να είμαστε σε θέση να κερδίζουμε την μάχη κάθε φορά...Όταν τα καταφέρνουμε λέγεται αγάπη όταν δεν τα καταφέρνουμε αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια πάλι μεταφράζεται σαν αγάπη...Οι ανθρώπινές σχέσεις είναι απο την φύση τους δύσκολες και αυτό όχι γιατι πάντα τις δυσκολεύουμε εμείς,είναι πράγματά και γεγονότα που μας καθοδηγούν συνήθως και κρύβονται πίσω απο την στάση που θα κρατήσουμε κάθε φορά.Ο έρωτας και το πάθος ξεκινάει με λέξεις...η πραγματική αγάπη υπάρχει μόνο! μέσα απο τις πράξεις,ζει και αναπνέει σαν ζωντανός οργανισμός...Σε μια μακροχρόνια σχέση για να τελειώσω,πρέπει να έχεις το ανάλογο σθένος για να έχεις τις όποιες επιθυμητές απολαβές.Αν κάνουμε προσπάθεια να αγαπήσουμε μια φορά τον εαυτό μας,κατα ην διάρκεια της ζωής μας,φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι να αγαπήσουμε ουσιαστικά! κάποιον άλλο...Δεν είναι ακατόρθωτό...μα να είστε προετοιμασμένοι πως είναι δύσκολος ο δρόμος...
όλα αυτά τα είπα για να τονίσω τις λεπτές ισορροπίες που χωρίζουν το σ' αγαπώ απο το σε μισώ.
Μα να το ξέρετε όσο μεγαλήτερος είναι ο αγώνας(και απο τους δύο,μονομερώς θα ήταν ανούσιος και καταστροφικός) τόσο μεγαλήτερο δέος αισθάνεσαι όταν κερδίζεις...Οι "μάχες" αυτές δεν σταματούν ποτέ,γι αυτό οπλιστείτε με υπομονή,κατανόηση και μια "καλώς εννοούμενη" ταπεινοφροσύνη...Μόνο έτσι θα μπορείτε να πέιτε και να εννοήτε το..."εμείς".

Σε αγαπώ...σε μισώ!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Άντονυ-
Μετάβαση σε: