Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Candy Candy Final Story - Translated in English
Χθες στις 3:50 pm από fay450

» Χαρούμενα γενέθλια...
Σαβ Οκτ 21, 2017 6:00 pm από ariathniM

» Συγκατοίκηση αδερφική ή μήπως όχι...;
Τρι Οκτ 10, 2017 12:36 pm από Aldebaran

» Υιοθεσία από άντρα; Απορία νομικής φύσης
Σαβ Οκτ 07, 2017 12:51 am από fay450

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τετ Οκτ 04, 2017 2:05 pm από Arubato

» Καλως ορίσατε!
Τετ Οκτ 04, 2017 1:13 pm από Arubato

» Η μουσική της σειράς
Παρ Σεπ 15, 2017 6:20 pm από fay450

» Τα σχέδια του Βαγγέλη
Παρ Σεπ 15, 2017 12:22 am από katerina

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Δευ Σεπ 04, 2017 12:15 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
Συνολικά 0 χρήστες είναι συνδεδεμένοι :: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 0 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Ο μεγάλος έρωτας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
juliet

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1381
Registration date : 05/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:07 pm

domniki έγραψε:
juliet έγραψε:

Όχι, όχι δεν το δέχομαι , αυτή είναι η Μιζούκι μας άφησε να ζήσουμε έναν έρωτα bigger than life και μετά;
Τράβα σκανδάλη, σε όσα προλάβαμε και ζήσαμε, σημάδεψε και τράβα τη σκανδάλη

Kαι ερχομαστε στο ερωτημα: αξιζει να ζησεις το απολυτο, το larger than life, για να το χασεις λιγο αργοτερα????

Οσο για το "δεν χωριζουν ομως ετσι οι ζωες των ανθρωπων που αγαπηθηκαν με τοσο κοπο"...αχ, τι αλλο να πει και ο αμοιρος ο ποιητης

Λοιπόν εγώ ψηφίζω ναι! Ναι με τρέλα και κορδέλα, γιατί το συναίσθημα, δεν είναι ποτέ πιο ζωντανό και πιο ιδανικό, γιατί ζεις το όνειρο και αν δεν το ζήσεις θα είσαι πάντα με ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ και αυτό είναι χειρότερο κατά την δική μου άποψη. Τι να πω; έχοντας περάσει και εγώ από εκεί, ούτε μία στιγμή δεν θα άλλαζα. Οι μεγάλοι έρωτες απλώς δεν πεθαίνουν, κοιμούνται μέσα μας, αυτό το πιστεύω απόλυτα και ας με πείτε ανόητη και ρομαντική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:08 pm

ariathniM έγραψε:
Αυτό το site είναι γαλλικό, ξέρω αρκετά γαλλικά και με το λεξιλόγιο κάτι θα βρω, πού όμως έψαξές στην εγκυκλοπαίδια΄η στα νεα γιατί εκεί λέει οτι για λόγους τεχνικούς δεν είναι σε λειτουργία συγκεκριμένα τα νέα!;Οι γάλλοι τί λένε για το τέλος, αυτοί που τα αφήνουν τα πράγματα;Θα πατήσω κάτι να βρω τις νουβέλες; Πρέπει να κάνεις διατριβή σε τουλάχιστον 4 γλώσσες για να τα βγάλεις πέρα με την Μιζούκι!

Πήγαινε στην εγκυκλοπαίδεια, μετά manga, μετά νουβέλες και εκεί θα βρεις τα αποσπάσματα.
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:12 pm

juliet έγραψε:

Λοιπόν εγώ ψηφίζω ναι! Ναι με τρέλα και κορδέλα, γιατί το συναίσθημα, δεν είναι ποτέ πιο ζωντανό και πιο ιδανικό, γιατί ζεις το όνειρο και αν δεν το ζήσεις θα είσαι πάντα με ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ και αυτό είναι χειρότερο κατά την δική μου άποψη. Τι να πω; έχοντας περάσει και εγώ από εκεί, ούτε μία στιγμή δεν θα άλλαζα. Οι μεγάλοι έρωτες απλώς δεν πεθαίνουν, κοιμούνται μέσα μας, αυτό το πιστεύω απόλυτα και ας με πείτε ανόητη και ρομαντική.

Ουτε ανοητη, ουτε ρομαντικη θα σε πω Κ'εγω ειμαι υπερ της αποψης του "αδραξε τη μερα". Μια φορα εχουμεν ευκαιρια στη ζωη, μια φορα ζουμε, ε, δεν θα την χαραμισουμε κιολας Ειναι αυτο που ελεγα και στο θεμα "αντα": τα χρονια που περνανε αξιζουν μονο οταν τα ζουμε Μονο τοτε δεν πανε χαμενα
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:12 pm

juliet έγραψε:
ariathniM έγραψε:
Αυτό το site είναι γαλλικό, ξέρω αρκετά γαλλικά και με το λεξιλόγιο κάτι θα βρω, πού όμως έψαξές στην εγκυκλοπαίδια΄η στα νεα γιατί εκεί λέει οτι για λόγους τεχνικούς δεν είναι σε λειτουργία συγκεκριμένα τα νέα!;Οι γάλλοι τί λένε για το τέλος, αυτοί που τα αφήνουν τα πράγματα;Θα πατήσω κάτι να βρω τις νουβέλες; Πρέπει να κάνεις διατριβή σε τουλάχιστον 4 γλώσσες για να τα βγάλεις πέρα με την Μιζούκι!

Πήγαινε στην εγκυκλοπαίδεια, μετά manga, μετά νουβέλες και εκεί θα βρεις τα αποσπάσματα.

Η ακαλιακουκου εχει τις νουβελες, αλλα δεν εχει την μεταφραση
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:14 pm

domniki έγραψε:
juliet έγραψε:
ariathniM έγραψε:

Η ακαλιακουκου εχει τις νουβελες, αλλα δεν εχει την μεταφραση

Το ξέρω! αλήθεια μόνο στα γιαπωνέζικα είναι; ούτε στα γαλλικά, ούτε σε άλλη γλώσσα;
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:18 pm

Η dominiki εγραψε:
Kαι ερχομαστε στο ερωτημα: αξιζει να ζησεις το απολυτο, το larger than life, για να το χασεις λιγο αργοτερα????
Θελω να πιστεψω οτι πραγματικα δεν χωριζουν, ομως μηπως η ζωη μας αποδεικνυει το αντιθετο???

Οχι Οχι ! Δεν το δεχομαι! αξιζει να ζησεις το απολυτο! Αλλιως η ζωη δεν εχει χρωμα. Πρεπει να κινησεις γη και ουρανο αν χρειαστει ωστε τον ερωτα ''larger than life'' να μην τον χασεις! Και αν δεν συμβαινει συχνα στη ζωη, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει! Οπως ολα τα πολυτιμα πραγματα ειναι σπανιος αλλα αξιζει!
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 1:37 pm

nina έγραψε:
Η dominiki εγραψε:
Θελω να πιστεψω οτι πραγματικα δεν χωριζουν, ομως μηπως η ζωη μας αποδεικνυει το αντιθετο???

Οχι Οχι ! Δεν το δεχομαι! αξιζει να ζησεις το απολυτο! Αλλιως η ζωη δεν εχει χρωμα. Πρεπει να κινησεις γη και ουρανο αν χρειαστει ωστε τον ερωτα ''larger than life'' να μην τον χασεις! Και αν δεν συμβαινει συχνα στη ζωη, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει! Οπως ολα τα πολυτιμα πραγματα ειναι σπανιος αλλα αξιζει!

Νομίζω πάντως οτι δεν γλυτώνεις, άμα ζήσεις έναν τέτοιο έρωτα, ακέραιος δεν βγαίνεις ποτέ. Πάντα κάποιο κομμάτι σου αφήνεις πίσω σου και αυτό πάντα σε τραβάει λίγο προς τα πίσω. Μετά σίγουρα θα συνθηκολογήσεις με τη ζωή σου και με την ήττα μέσα σου (οτι αυτό που είχες το έχασες) αλλά δεν μπορείς πραγματικά να ξεμπερδέψεις μέσα σου. Ανασυγκροτείς τον εαυτό σου και προχωράς (όπως και η Κάντυ) αλλά δεν ποτέ πια η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται και με κανέναν, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 2:04 pm

juliet έγραψε:

Νομίζω πάντως οτι δεν γλυτώνεις, άμα ζήσεις έναν τέτοιο έρωτα, ακέραιος δεν βγαίνεις ποτέ. Πάντα κάποιο κομμάτι σου αφήνεις πίσω σου και αυτό πάντα σε τραβάει λίγο προς τα πίσω. Μετά σίγουρα θα συνθηκολογήσεις με τη ζωή σου και με την ήττα μέσα σου (οτι αυτό που είχες το έχασες) αλλά δεν μπορείς πραγματικά να ξεμπερδέψεις μέσα σου. Ανασυγκροτείς τον εαυτό σου και προχωράς (όπως και η Κάντυ) αλλά δεν ποτέ πια η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται και με κανέναν, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.

Γιατι να σε τραβαει προς τα πισω? Εννοεις οτι δεν μπορεις να ξεφυγεις απο το παρελθον? Ο,τι ζησαμε μας κανει αυτο που ειμαστε σημερα. Νομιζω οτι οχι απλα δεν αφηνεις πισω σου ενα κομματι σου, αλλα παιρνεις μαζι σου ενα κομματι του ερωτα που εζησες. Γινεσαι πιο πλουσιος, οχι πιο φτωχος
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 2:20 pm

domniki έγραψε:
juliet έγραψε:

Γιατι να σε τραβαει προς τα πισω? Εννοεις οτι δεν μπορεις να ξεφυγεις απο το παρελθον? Ο,τι ζησαμε μας κανει αυτο που ειμαστε σημερα. Νομιζω οτι οχι απλα δεν αφηνεις πισω σου ενα κομματι σου, αλλα παιρνεις μαζι σου ενα κομματι του ερωτα που εζησες. Γινεσαι πιο πλουσιος, οχι πιο φτωχος

Δεν το εννοώ με τη λογική της αφαίρεσης, στις πιο ειλικρινής σχέσεις, δεν υπάρχει νικητής και χαμένος αλλά μία αμοιβαία συναλλαγή, ανταλλαγή συναισθημάτων και εμπειριών, ένα κόμματι σου μένει με τον άλλο, ανήκει στη σφαίρα των δικών του αναμνήσεων και ένα κομμάτι του το παίρνεις εσύ μαζί σου, ανήκει αποκλειστικά σε σένα γιατί από εσένα "φτιάχτηκε". Το οτι σε τραβάει πίσω το εννοώ υπό την μορφή των αναμνήσεων, γιατί είναι πάντα οι πιο δυνατές και συγκινισιακές στιγμές στη ζωή σου και δεν επαναλαμβάνονται. Είναι όμορφο και βασανιστικό παράλληλα το συναίσθηματα, γιατί από το μία ποθείς αυτό που έχασες από την άλλη δεν γίνεται παρά να προχωρήσεις παρακάτω, αλλά αυτό το "κάτι", σαν στίγμα μένει και ζει μέσα σου. Είναι υποκειμενικά φυσικά όλα αυτά, γιατί τα συναισθήματα δεν εκλογικεύονται και αυτή είναι η πιο παράξενη μαγεία.
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 2:39 pm

juliet έγραψε:

Δεν το εννοώ με τη λογική της αφαίρεσης, στις πιο ειλικρινής σχέσεις, δεν υπάρχει νικητής και χαμένος αλλά μία αμοιβαία συναλλαγή, ανταλλαγή συναισθημάτων και εμπειριών, ένα κόμματι σου μένει με τον άλλο, ανήκει στη σφαίρα των δικών του αναμνήσεων και ένα κομμάτι του το παίρνεις εσύ μαζί σου, ανήκει αποκλειστικά σε σένα γιατί από εσένα "φτιάχτηκε". Το οτι σε τραβάει πίσω το εννοώ υπό την μορφή των αναμνήσεων, γιατί είναι πάντα οι πιο δυνατές και συγκινισιακές στιγμές στη ζωή σου και δεν επαναλαμβάνονται. Είναι όμορφο και βασανιστικό παράλληλα το συναίσθηματα, γιατί από το μία ποθείς αυτό που έχασες από την άλλη δεν γίνεται παρά να προχωρήσεις παρακάτω, αλλά αυτό το "κάτι", σαν στίγμα μένει και ζει μέσα σου. Είναι υποκειμενικά φυσικά όλα αυτά, γιατί τα συναισθήματα δεν εκλογικεύονται και αυτή είναι η πιο παράξενη μαγεία.

Συμφωνω
Αλλα οπως λεει και η Βαμβουνακη, οταν καποιος σε πονεσει πολυ, σημαινει οτι σου εχει δωσει και στιγμες απιστευτης ευτυχιας Σιγουρα ενα κομματι σου μενει σ'αυτον, αλλα ειναι αυτο που του εχεις χαρισει. Και οπως λεει και ο ποιητης "μοναχα ο,τι εδωσες για παντα ειναι δικο σου"...

Και επειδη ο ποιητης τα εχει πει ολα, σε απαντηση στις απανταχου Αλμπερτικες...

Εγώ σε έχω πια ξεχάσει
το αίμα μου όμως ακόμα σε θυμάται
χειμώνιασε,
κι όμως βαθιά μέσα στη γη
ο ήλιος του καλοκαιριού κοιμάται, κοιμάται...

Ίσως να ήτανε το φως της κάμαρας το κλεφτό,
ίσως να ήτανε οι σκιές που χόρευαν στους τοίχους,
κι οι θόρυβοι του δρόμου οι μακρινοί...
Ίσως να ήτανε το λευκό ζεστό σου σώμα, ίσως,
που έκανε να μοιάζουνε αιώνιες οι στιγμές.....

Σαν χρώμα που ονειρεύτηκα και πια δεν το θυμάμαι,
και σαν πληγή που αρνήθηκε να σβήσει ο καιρός...
Σάρκινη φωτιά, γυμνή σκιά,
το μόνο που θυμάμαι πια,
είναι τα μακριά σου δάχτυλα...

(ακουτε Κατσιμιχαιους???)
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 2:52 pm

domniki έγραψε:
juliet έγραψε:

Συμφωνω
Αλλα οπως λεει και η Βαμβουνακη, οταν καποιος σε πονεσει πολυ, σημαινει οτι σου εχει δωσει και στιγμες απιστευτης ευτυχιας Σιγουρα ενα κομματι σου μενει σ'αυτον, αλλα ειναι αυτο που του εχεις χαρισει. Και οπως λεει και ο ποιητης "μοναχα ο,τι εδωσες για παντα ειναι δικο σου"...

Και επειδη ο ποιητης τα εχει πει ολα, σε απαντηση στις απανταχου Αλμπερτικες...

Εγώ σε έχω πια ξεχάσει
το αίμα μου όμως ακόμα σε θυμάται
χειμώνιασε,
κι όμως βαθιά μέσα στη γη
ο ήλιος του καλοκαιριού κοιμάται, κοιμάται...

Ίσως να ήτανε το φως της κάμαρας το κλεφτό,
ίσως να ήτανε οι σκιές που χόρευαν στους τοίχους,
κι οι θόρυβοι του δρόμου οι μακρινοί...
Ίσως να ήτανε το λευκό ζεστό σου σώμα, ίσως,
που έκανε να μοιάζουνε αιώνιες οι στιγμές.....

Σαν χρώμα που ονειρεύτηκα και πια δεν το θυμάμαι,
και σαν πληγή που αρνήθηκε να σβήσει ο καιρός...
Σάρκινη φωτιά, γυμνή σκιά,
το μόνο που θυμάμαι πια,
είναι τα μακριά σου δάχτυλα...

(ακουτε Κατσιμιχαιους???)

Εγώ ναι άκουγα πολύ τουλάχιστον παλιά Κατσιμιχαίους, έλιωσα, αχ.
Μα σε αυτές τις σχέσεις δεν σε πονάει ποτέ τι έδωσες, αλλά αυτό που δεν μπόρεσες να δώσεις...μακάρι να είχες άλλες τόσες ζωές να προσφέρεις, απλά άξιζε.
nina

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 601
Τόπος : New York!!!!!
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρυ!!!
Registration date : 17/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 3:31 pm

'' Ο ερωτας,
ονομα ουσιαστικον
πολυ ουσιαστικον,
ενικου αριθμου,
γενους ουτε θηλυκου, ουτε αρσενικου,
γενους ανυπερασπιστου.
Πληθυντικος αριθμος
οι ανυπερασπιστοι ερωτες.''

Αγαπημενη Κικη Δημουλα
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 3:38 pm

Και ένα τραγούδι για τη στιγμές μετά το χωρισμό αλλά και την ελπίδα που ζει ακόμα μέσα μας! Trading Yesterday - Shattered.

And Ive lost who I am
And I can't understand
Why my heart is so broken
Rejecting your love
Without love gone wrong
Life
Less words
Carry on

But i know
All i know
Is that the ends beginning

Who I am from the start
Take me home to my heart
Let me go
And I will run
I will not be silenced

All this time spent in vain
Wasted years
Wasted gain
All is lost
Hope remains
And this war's not over

Theres a light
Theres the sun
Taking all the shattered ones
To the place we belong
And his love will conquer
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3661
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 3:58 pm

Αχ, ντομ λατρεύω Κατσιμιχαίους τί μου θύμισες τώρα, τον έφηβο τον Φάνη, την Αννα και το Μάρκο,΄τα κορίτσια της συγνώμης , το γέλα πουλί μου γέλα, οι αφοι Κατσιμίχα είναι ένα από τα λίγα συγκροτήματα που μέσα από τα τραγούδια τους ξεπατάγονται εικόνες και πυρωμένες εικόνες πολλές φορές! Περιγραφικότατοι! Μ' αυτούς ερωτεύτηκα στην εφηβεία, μ' αυτούς έκλαψα, μ' αυτούς γέλασα, αυτούς ακούγαμε μαζεμένοι όλοι μαζί στο πίσω μέρος του λυκείου, αυτούς στην καφετέρια..Κρίμα που δεν υπάρχει πια άνοιξη στο ελληνικό τραγούδι..

Για να καταλάβω η Ακάλια έχει νουβέλες της Κάντυ στα γιαπωνέζικα που δεν μπορεί να διαβάσει! Α..τα βάζω με τους γονείς μου που δεν με lol! στείλανε να μάθω γιαπωνέζικα, μάλιστα την γλώσσα του μέλλοντος. Sad Την γλώσσα της Μιζούκι...σκέψου μόνο πόσο καλό θα έκανα αυτή τη στιγμη στην ανθρωπότητα...
juliet

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 4:57 pm

ariathniM έγραψε:
Αχ, ντομ λατρεύω Κατσιμιχαίους τί μου θύμισες τώρα, τον έφηβο τον Φάνη, την Αννα και το Μάρκο,΄τα κορίτσια της συγνώμης , το γέλα πουλί μου γέλα, οι αφοι Κατσιμίχα είναι ένα από τα λίγα συγκροτήματα που μέσα από τα τραγούδια τους ξεπατάγονται εικόνες και πυρωμένες εικόνες πολλές φορές! Περιγραφικότατοι! Μ' αυτούς ερωτεύτηκα στην εφηβεία, μ' αυτούς έκλαψα, μ' αυτούς γέλασα, αυτούς ακούγαμε μαζεμένοι όλοι μαζί στο πίσω μέρος του λυκείου, αυτούς στην καφετέρια..Κρίμα που δεν υπάρχει πια άνοιξη στο ελληνικό τραγούδι..

Για να καταλάβω η Ακάλια έχει νουβέλες της Κάντυ στα γιαπωνέζικα που δεν μπορεί να διαβάσει! Α..τα βάζω με τους γονείς μου που δεν με lol! στείλανε να μάθω γιαπωνέζικα, μάλιστα την γλώσσα του μέλλοντος. Sad Την γλώσσα της Μιζούκι...σκέψου μόνο πόσο καλό θα έκανα αυτή τη στιγμη στην ανθρωπότητα...

Αυτό για το γιαπωνέζικο που λες πολύ με πονάει
Σπόιλερ:

ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 5:07 pm

Στην Αθήνα θα βρεις φροντηστήριο δεν μπορεί;
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 7:54 pm

ariathniM έγραψε:

Για να καταλάβω η Ακάλια έχει νουβέλες της Κάντυ στα γιαπωνέζικα που δεν μπορεί να διαβάσει! .

Ακριβως
ΜΙΜΙ

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1592
Τόπος : AΘΗΝΑ
Αγαπημένος χαρακτήρας : ANTONY
Registration date : 12/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 10:30 pm

Τελικά το anime ήταν πολύ λίγο σε σχέση με όλα αυτά που διάβάζω για το manga και τις νουβέλες study Ο έρωτας της Κάντυ και του Τέρρυ ήταν πολύ δυνατός και πάντα με συγκλόνιζαν τέτοιοι έρωτες!! Πέστε με ρομαντική αλλά τρελλαίνομαι για τη σκηνή με το άλογο στο κολέγιο που την πέρνει αγκαλιά πάντα θα ήθελα να με σώζει κάποιος και αυτός να είναι ο μεγάλος μου έρωτας!!! και μετά ξύπνησα!!!! ε??? Τι να πω?? ώρες ώρες νομίζω οτι έπρεπε να ζω σε άλλη εποχή!!!
nuitetoile21

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1614
Registration date : 29/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 10:46 pm

αχ δεν εισαι η μονη..κ εγω θα ηθελα παρα πολυ να ειμαι μια απο τις ηρωιδες τις τζεην ωστεν ας πουμε, παρολα τα αρνητικα εκεινης της εποχης..αχ...πωπω πολυ στη ρομαντζαδα το ριξαμε βρε κοριτσια!! lol!
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 10:54 pm

Αλήθεια το λες σ' αρέσει η Τζέην Ωστεν, ω, με κάνεις ευτυχισμένη nuteill. γιατί όπου το λέω εδώ που μένω εισπράτω κακά σχόλια και κοροιδία!!! Μπράβο Ποιά είναι η αγαπημένη σου ηρωίδα; Θεε μου με κάνεις ευτυχισμένη! Και ο αγαπημένος σου ήρωας;
nuitetoile21

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 10:58 pm

χαχαχχα ασε εχω μεγαλο κολλημα με την ωστεν! τα ξερω ολα σχεδον απ'εξω! δεν θα σου πω ποιος ειναι ο αγαπημενος μου χαρακτηρας απο γυναικες γιατι δεν εχω.θα σου πω ομως με ποια μοιαζω πολυ σε χαρακτηρα, με την μαριαν απο το λογικη και ευαισθησια. νομιζω ως ενα σημειο ειμαστε ιδιες! και απο αντρες φυσικα ειμαι εντελως με τον νταρσυ. ειδικα ετσι οπως τον ενσαρκωσε ο colin firth (καλα παιζει να το σκοτωσα και το ονομα αλλα δεν πειραζει).
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 11:10 pm

Το ίδιο κόλλημα έχουμε ακριβώς βρε παιδί μου δεν είμαστε και κοντά ν' ανταλλάζουμε απόψεις! Είσαι τζεινωστική! άλλη μια έχω βρει στην ζωή μου, θεέ μου , ξυπνήστε με κοιμάμαι, βρε nuitel., που ήσουνα χαμένη τόσο καιρό, αν με δεις τώρα πως είμαι, με τι χαμόγελο! Καλά έχω φάει δούλεμα με την Ωστεν! Έχεις δει την λογική και ευαισθησία από το bbc; Κούκλος ο ηθοποιος που υποδύεται τον Γουίλομπι και η Μάριαν κούκλα! Δηλαδή είσαι καλή και απερίσκεπτη μερικές φορές και λειτουργείς με το συναίσθημα!

Εγώ νομίζω οτι φέρνω στην Κάθριν λίγο αλλά η αγαπημένη μου είναι η φαννυ από άνδρες ο Εντουαρντ, άστα μεγάλη καψούρα σαν του Αλμπερτ, ένα πράγμα. lol! lol!
nuitetoile21

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 11:25 pm

οχι εχω δει μονο την ταινια... μα δεν καταλαβαινω γιατι σε κοροιδευουν..η τζεην ωστεν ειναι κλασσικη αγγλιδα συγγραφεας! ελεος δηλαδη!! που μενεις?? εγω λογω δουλειας θα ξεκινησω τα ταξιδια παλι μου φαινεται μπας και βγαλω καμια ακρη, οποτε να σε βαλω και εσενα στο προγραμμα!! lol! ειδικα αν εισαι σε τουριστικο μερος ή ακομα καλυτερα σε ανεξερευνητο μερος με ομορφιες θα βοηθησει ακομα πιο πολυ!! (ο φωτογραφος μιλησε! lol! lol! lol! lol!
nuitetoile21

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 11:27 pm

εεεεεεεεε σορυ για το ανθρωπακι που βγαζει την γλωσσα του!! μονο αυτο που κλαει ηθελα αλλα μαλλον πανε πακετο κ δεν το προσεξα!! lol! lol! lol!
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2377
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο μεγάλος έρωτας   Τρι Ιαν 26, 2010 11:30 pm

juliet έγραψε:
Αυτό είναι ένα μικρό απόσπασμα από τη νουβέλλα που δημοσιεύεται στο candyneige.com, εφόσον το site είναι ανοιχτό στους άπαντες οπότε σκέφτηκα ότι δεν θα πείραζε να το μεταφέρουμε εδώ αποδίδοντας και το αντίστοιχο link στην ιδιοκτήτρια του site Sophie, http://www.candyneige.com/indexfr.htm

O Τέρυ έχει φύγει ήδη για την Αμερική και η Κάντυ γράφει τις σκέψεις της στο ημερόλογιο της...

"Δεν μπορώ να εκφράσω αυτά που αισθάνομαι, Τέρυ, ότι και αν γράψω. Έχω τόσες αναμνήσεις από εκείνον που τα χέρια μου δεν είναι αρκετά μεγάλα για να τις κρατήσουν.
Ο ΤG (terence Grandchester) έφυγε. Όχι, δεν τις λέω αυτές τις λέξεις "Αναμνήσεις, Έφυγε".
Τα συναισθήματα μου για σένα θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν, αλλά εκείνος δεν θα ήθελε. Παρόλο που αποβλήθηκες από το σχολείο για χάρη μου και με υπερασπίστηκες, Θα φύγω από το κολλέγιο.
Γιατί συνειδητοποίησα οτι δεν έχω κανένα μέλλον εδώ. Εαν έμενα θα είχα μία ξένοιαστη ζωή αλλά κατάλαβα οτι αυτό δεν μπορεί να με κάνει ευτυχισμένη. Θέλω να βρω τον δρόμο μου, ήσουν εσύ αυτός που μου το έμαθε αυτό.
Σε ευχαριστώ πολύ, TG και άσε με να φωνάξω " Τέρενς, σε αγαπάω πιο πολύ από οποιονδήποτε άλλον".

Η Κάντυ μετά κρατά αυτό το ημερολόγιο και πριν φύγει το στέλνει μαντέψτε σε ποιον; Στον θείο Ουίλλιαμ, που κάποια μέρα σίγουρα θα διαβάσει τις σκέψεις της. Τον στέλνει γιατί πιστεύει όταν το διαβάσει θα καταλάβει τους λόγους που την οδήγησαν να αφήσει πίσω τις σπουδές της. Σας άρεσε;

Πάρα πολύ!!!!!!
Η αλήθεια είναι ότι τα έχω ξαναδιαβάσει αυτά, από την αγαπητή μου Χουανίτα που έκανε τον κόπο να τα μεταφράσει και να τα ποστάρει σε ένα άλλο φόρουμ.
Θα την ρωτήσω και θα τα αντιγράψω να τα έχουμε κι εδώ!!!!
Αυτά που γράφει το ημερολόγιο και γενικά οι νουβέλες είναι απίστευτα....
Το ξέρετε ότι ο Τέρρυ έπαιζε και πιάνο????

Θα μιλήσω με τη Χουανίτα και θα επανέλθω!!!!

Ο μεγάλος έρωτας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Υπόθεση- Χαρακτήρες :: Τέρυ-
Μετάβαση σε: