Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Aλλες εισαγωγές άνιμε
Πεμ Δεκ 08, 2016 12:48 pm από ariathniM

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Σαβ Νοε 26, 2016 4:19 pm από ariathniM

» Anime πραγματάκια
Σαβ Νοε 26, 2016 2:34 pm από Aldebaran

» facebook
Σαβ Νοε 26, 2016 2:24 pm από Aldebaran

» Halloween
Δευ Οκτ 31, 2016 9:59 pm από ariathniM

» μικρη ντοριτ , καντυ και γενικοτερη βικτωριανη λογοτεχνια
Παρ Οκτ 21, 2016 1:00 am από candymayia

» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας
Τετ Σεπ 14, 2016 10:51 am από candymayia

» H ''άλλη Κάντυ''
Δευ Σεπ 12, 2016 5:16 pm από ariathniM

» Η Σάρρα Στάνλευ, η μικρή του Αβολνι
Δευ Σεπ 05, 2016 3:08 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Δεύτερη ιστορία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3426
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Δεύτερη ιστορία   Κυρ Σεπ 15, 2013 9:48 pm

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΜΠΑΝΙΑ «Χιόνια στο καμπαναριό, ξύπνησ’ όλο το χωριό, ντιν-νταν-ντον…» η Κάντυ σιγοτραγουδούσε κοιτάζοντας το χιόνι να μαστιγώνει το παράθυρο «Τι ωραία που χιονίζει…» συμπλήρωσε. Ο Τέρρυ μπήκε φουριόζος στο δωμάτιο και φρέναρε απότομα. «Κάντυ; Είσαι καλά; Τι κάνεις;». «Τίποτα» είπε η Κάντυ θυμωμένη που ο Τέρρυ την διέκοψε, κι αποτράβηξε το βλέμμα της από την χιονόμπαλα με το μικρό σπιτάκι μέσα, που αφού το είχε τουμπάρει, το ψεύτικο χιόνι κατρακυλούσε. «Θες να φέρω και δυό τρίγωνα να πούμε τα κάλαντα;» είπε σαρκαστικά ο Τέρρυ. «Όχι, δεν χρειάζεται.» ψέλλισε εκνευρισμένα η Κάντυ. «Κάντυ, θα πεις και καμιά κουβέντα που θα την ακούσουν κι άνθρωποι εκτός απ’ τα δελφίνια;» είπε ο Τέρρυ και κάθισε δίπλα της στον καναπέ. «Τον κακό σου τον καιρό !» τον μάλωσε η Κάντυ χασκογελώντας. «Να που μίλησες» είπε ο Τέρρυ.

Η Κάντυ τον σκούντησε μαλακά. «Ήμαρτον, Τέρρυ. Δεν έχω όρεξη» είπε η Κάντυ και γύρισε από την άλλη. «Κάντυ, τι έχεις; Σοβαρά τώρα.» είπε ο Τέρρυ. Η Κάντυ κούνησε επιτακτικά το κεφάλι της. «Έλα, παντρεμένοι άνθρωποι είμαστε ! Τρίμηνο θα κλείσουμε σε λίγες μέρες. Μπορείς να μου πεις τα πάντα !» είπε ο Τέρρυ κι έβαλλε το χέρι του στον ώμο της Κάντυ. Η Κάντυ γύρισε και τον κοίταξε. Το στόμα της έγινε μια στενή γραμμή και τα βλέφαρα της στένεψαν –η ερευνητική έκφραση της. Στο τέλος τα μάτια της ξανά-άνοιξαν διάπλατα και είπε «Δεν θα με κοροϊδέψεις;». «Ναι» είπε ο Τέρρυ. «Ορκίζεσαι;» είπε η Κάντυ. «Στο καθαρά βρετανικό αίμα μου και την φλογερή εφηβική μου τιμή» είπε ο Τέρρυ. Η Κάντυ χαμήλωσε ντροπαλά το κεφάλι «Να, είναι που… το φετινό καλοκαίρι δεν με ξετρελαίνει… Εννοώ, τι να το κάνω το καλοκαίρι στην Νέα Υόρκη; Στο ορφανοτροφείο ήταν κοτζάμ λίμνη Μίτσιγκαν. Στους Ράνγκαν δεν απόλειπαν οι πισίνες και στο Κολλέγιο κάναμε διακοπές στην Σκωτία, που από λίμνες και θάλασσα είχαμε γερές μερίδες ! Εδώ πέρα δεν υπάρχει πουθενά να βουτήξω !». Ο Τέρρυ κούνησε το κεφάλι «Μα δεν υπάρχει το λιμάνι;». «Αν μπω σε αυτά τα νερά, υπάρχει κίνδυνος να βγάλω δεύτερο κεφάλι». «Το Λονγκ-Άιλαντ;». «Να το βράσω τέτοιο πρασινόνερο» είπε η Κάντυ «Είναι τόσο πράσινο το νερό που είναι λες και καθρεφτίζει ζούγκλα !». Ο Τέρρυ έκρυψε το στόμα του με τα μαλλιά του για να μην φαίνεται ότι γελούσε. «Ορκίστηκες στο καθαρά βρετανικό αίμα σου και στην φλογερή εφηβική τιμή σου ότι δεν θα γελάσεις !!!» φώναξε θυμωμένη η Κάντυ. «Το αίμα μου είναι μισό βρετανικό και μισό αμερικάνικο, και δεν θεωρείται εφηβικό ούτε κατά διάνοια του αίμα ενός 20χρονου !!!» ξεφώνησε ο Τέρρυ κόκκινος από τα γέλια.

Η Κάντυ τον βούτηξε από τον γιακά και τον ταρακούνησε για να σταματήσει να γελάει. Όταν ο Τέρρυ σταμάτησε κι κούρνιασε στο μπράτσο του καναπέ, βαριανασαίνοντας η Κάντυ του είπε «Γιατί να μην πάμε μια ημερήσια εκδρομή; Να πάμε κάπου με θάλασσα;». «Κάντυ» είπε ο Τέρρυ «Στο είπα και πριν, στο λέω και τώρα: δεν μπορώ, πρωί-βράδυ παίζω τον Τίμων τον Αθηναίο στο Μπρόντγουεϋ !». «Γιατί να μην πάω με τον Άρτσυ, την Άννυ και τον Άλμπερτ;» είπε η Κάντυ. «Ο Άρτσυ και η Άννυ δεν έχουν και πολύ ελεύθερο χρόνο με το μωρό και ο Άλμπερτ πνίγεται στην δουλειά.» είπε ο Τέρρυ, ξεκάθαρα βαριεστημένος από την τόσο αυτονόητη απάντηση. Αργότερα ανασήκωσε το ένα φρύδι «Μιας και μιλάμε για μωρό, ίσως…;» είπε. «Όχι ακόμη !» είπε η Κάντυ ξερά «Δεν το καταλαβαίνεις πως ο κόσμος της καλής κοινωνίας περιμένει να κλείσει τον έναν χρόνο γάμου; Ως κόρη του Ουϊλιαμ Άρντλεϋ, έχω χρέος να υπακούσω έστω σε αυτόν τον κανόνα !». «Αν πάω μόνη μου με το τρένο στην Φλόριντα; Ευκαιρία να δω την Πάττυ ! Ντροπής πράματα, δεν πάτησα στον αρραβώνα, δεν πάτησα και στον γάμο !» είπε η Κάντυ. «Θα διασχίσεις την Αμερική για να κάνεις μπάνιο;» είπε ο Τέρρυ. «Αχ, Τέρρυ, δεν καταλαβαίνεις ! Στο σχολείο με ψήφισαν ως «Αυτή με τις λιγότερες πιθανότητες να κλειστεί σε ένα μικρό διαμέρισμα στην Νέα Υόρκη με έναν σύζυγο που δεν έχει ελεύθερο χρόνο για τίποτα», μα οι ψηφοφόροι αστόχησαν με τρομακτική ακρίβεια !» είπε η Κάντυ. Ο Τέρρυ έσκασε ένα στραβό χαμόγελο «Κι εγώ ψηφίστηκα ως «Αυτός με τις λιγότερες πιθανότητες να παντρευτεί», μα είδες τι γίνεται;». Η Κάντυ σηκώθηκε «Μα δεν το πιστεύω !!!» φώναξε εκνευρισμένη. «Τι δεν πιστεύεις;» ρώτησε ο Τέρρυ. «Όταν με ρώτησες αν ήθελα να μείνουμε στην Αγγλία ή στην Αμερική. Κι εγώ η χαζή δεν ήθελα να είμαι μακριά από τις φίλες μου !!! Όμως αν ήμασταν στην Αγγλία θα είχα που να κάνω μπάνιο, και δεν πιάνεται η ντουζιέρα !» πρόλαβε τον Τέρρυ που ετοιμαζόταν να την πετάξει.

«Γιατί δεν πάμε καλοκαιρινές διακοπές, ένα ταξιδάκι στην Αγγλιά; Να δεις εσύ τον πατέρα σου, να κάνω κι εγώ μπάνιο;» είπε η Κάντυ. «Ο πατέρας μου δεν θέλει να με δει» είπε ο Τέρρυ «Κι από το να διασχίσεις την Αμερική για να κάνεις μπάνιο, το γύρισες στο να διασχίσεις τον Ατλαντικό για να κάνεις μπάνιο !» είπε ο Τέρρυ. Η Κάντυ, τότε, είπε «Μα γιατί να μην πάμε αλλιώς στο Στράντσφορντ; Να δεις κι εσύ την γεννέτηρα του Σαίξπηρ;» πρότεινε η Κάντυ. «Μα δεν έχουμε λεφτά για τα έξοδα τέτοιων διακοπών. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν έχουμε λεφτά για οποιοδήποτε είδος διακοπών. Ούτε δυάρι στο Όλπανι δεν έχουμε λεφτά να νοικιάσουμε !» είπε ο Τέρρυ. «Τι σόι σούπερ-σταρ του Μπρόντγουεϋ είσαι που δεν έχεις λεφτά να πας διακοπές;» ξεφώνησε η Κάντυ. «Θα πληρωθώ τον Σεπτέμβρη που θα τελειώσουν οι παραστάσεις. Τότε να δεις διακοπές που θα κάνουμε !» είπε ο Τέρρυ. «Τι να τις κάνω τις διακοπές μες στο Φθινόπωρο; Τότε θα έχουν πιάσει τα κρύα και δεν θα έχει γενικότερα καιρό για μπάνιο !» γρύλισε η Κάντυ. «Τότε τι θες να κάνω; Αν θες να διασχίσεις πεζή την απόσταση για θάλασσα της προκοπής, να φας απ’ τα σκουπίδια και να κοιμηθείς στον δρόμο, κακό του κεφαλιού σου !» γαύγισε ο Τέρρυ. «Τέρρυ, θα τσακωθούμε» έκρωξε η Κάντυ. Κοιτάχτηκαν ο ένας βαθιά στα μάτια της άλλης. Η Κάντυ τίναξε θυμωμένα μια τούφα από το μέτωπο της, και ο Τέρρυ ρουθούνισε και η μύτη του ανασηκώθηκε σουφρωμένη. Στο τέλος η Κάντυ έσπασε την βαριά σιωπή: «Μέχρι πότε παίζει ο Τίμων ο Αθηναίος;». «20 Αυγούστου η τελευταία παράσταση.» αποκρίθηκε ο Τέρρυ. «Αντικαταστάτη δεν έχεις;» είπε η Κάντυ. «Έχω» απάντησε ο Τέρρυ. «Και δεν μπορείς να πεις ότι είσαι άρρωστος για να μην πας στην βραδινή παράσταση για να πας την γυναικούλα σου εως το Νιού-Τζέρσυ να κάνει ένα μικρό μπανάκι σε μια θάλασσα της προκοπής;» γουργούρισε τώρα η Κάντυ.

Ο Τέρρυ ανασήκωσε πάλι τα φρύδια και το μέτωπο του ζάρωσε. Κοίταξε σκεπτικός την Κάντυ και στο τέλος είπε «Αν, λέμε τώρα, σε πάω για ένα μπανάκι στο Νιού-Τζέρσυ … τι θα κερδίσω;». Η Κάντυ σκέφτηκε για λίγο και στο τέλος είπε «Διάδοχο». «Οι κανόνες για τον καλό κόσμο;» ρώτησε ο Τέρρυ. «Θα πούλαγα και την ψυχή μου στον διάβολο για να κάνω ένα μπάνιο της προκοπής !» κλαψούρισε η Κάντυ και σούφρωσε το στόμα της νωχελικά. Ο Τέρρυ σαν να την λυπήθηκε, και είπε «Άντε, ετοιμάσου ! Αν δεν είσαι έτοιμη σε μια ώρα δεν πάμε πουθενά !». Η Κάντυ γούρλωσε τα μάτια της. «Ω, Τέρρυ !!! Δεν ξέρεις ΤΙ χάρη μου κάνεις !!!!» ξεφώνησε. Τον αγκάλιασε τόσο σφικτά που ο Τέρρυ κόντεψε να πνιγεί. «Θυμήσου, δεν θα μπορώ να σε πάω αν με στραγγαλίσεις» είπε πνιγμένα. «Αχ, ναι !» είπε η Κάντυ και κοκκίνισε. Όντως πήγαν για μπάνιο, και εκείνη την ημέρα ο Τέρρυ έμαθε πόσα πράματα είναι ικανή να κάνει μια γυναίκα προκειμένου να καταφέρει να πάει για μπάνιο.

ΤΕΛΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δεύτερη ιστορία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Νέα - Ανακοινώσεις - Διαγωνισμοί-
Μετάβαση σε: