Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
Ιούλιος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιος είναι τελικά ο Anohito?
Παρ Ιουλ 21, 2017 4:53 pm από Aldebaran

» Χριστούγεννα στην Κάντυ
Τετ Ιουλ 19, 2017 5:25 pm από Aldebaran

» Στην αγκαλιά μου και απόψε σαν άστρο κοιμήσου!
Δευ Ιουλ 17, 2017 5:41 pm από Uranya

» Χαρούμενα γενέθλια...
Παρ Ιουλ 14, 2017 4:26 pm από Aldebaran

» Aν ο Αντονυ ζουσε !
Τρι Ιουλ 11, 2017 6:06 pm από Aldebaran

» Πολυπόθητη μετάφραση
Τρι Ιουλ 11, 2017 3:53 pm από Uranya

» Αγγλική μετάφραση της νουβέλας από τη Fay
Τρι Ιουλ 11, 2017 3:50 pm από Uranya

» ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
Τετ Ιουλ 05, 2017 9:58 am από Aldebaran

» Καλύτερη τιμωρια
Δευ Ιουλ 03, 2017 1:07 am από candymayia

Παρόντες χρήστες
6 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 1 μέλος, 0 μη ορατοί και 5 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

ariathniM

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Image hosted by servimg.com

Μοιραστείτε | 

Ποιος είναι τελικά ο Anohito?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fay450

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 34
Registration date : 08/06/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 07, 2017 5:52 pm

Δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές. Αλλά υπάρχουν κάποια λάθη στο ιταλικό κείμενο, π.χ. μια φράση που λέει ο Στήαρ και η ιταλική μετάφραση αναφέρει τον Άρτσι, δηλαδή διαφορές σε κάποια ονόματα, πιθανότατα από παράλειψη των εκδοτών. Δεν μπορώ κι εγώ να ξέρω αν ακολουθεί πιστά το αυθεντικό κείμενο, μπορώ μόνο να βασιστώ στις δηλώσεις των ατόμων που έχουν ασχοληθεί και γνωρίζουν και τη γλώσσα. Στην ομάδα που μετέφρασε τη νουβέλα στα ισπανικά είναι κάποιος που ξέρει γιαπωνέζικα και εντόπισε αυτά τα μικρά λάθη ή παραλείψεις του ιταλικού κειμένου.

Βέβαια υπάρχει και ένα λάθος που έχει γίνει και στο ισπανικό κείμενο και αφορά την προσφώνηση του Άλμπερτ από την Κάντυ. Το περίφημο ''Άλμπερτ-σαν'' μεταφράζεται, τόσο στο ιταλικό όσο και στο ισπανικό κείμενο, σαν ''κύριος Αλμπερτ''. Αυτό είναι όντως ένα λάθος το οποίο δεν ακολούθησα στη δική μου μετάφραση. Η διαχειρίστρια του μπλογκ όπου έχει ανέβει η αγγλική μετάφραση (έχω δώσει παραπάνω το λινκ) μου εξήγησε ότι το ''σαν'' χρησιμοποιείται σαν προσφώνηση προς κάποιον μεγαλύτερο σε ηλικία και δεν σημαίνει απαραίτητα ''κύριος'' ή ''κυρία''. Για παράδειγμα, ακόμη και τα μεγαλύτερα αδέλφια τους οι Ιάπωνες μπορούν να αποκαλέσουν με το όνομά τους και να προσθέσουν το ''σαν''. Στην περίπτωση της Κάντυ, αποκαλεί έτσι τον Άλμπερτ γιατί είναι μεγαλύτερος απ' αυτήν. Η προσφώνηση αυτή είναι καθαρά γιαπωνέζικη και δεν έχει καμία σχέση με τις δυτικές γλώσσες. Μάλιστα στο ισπανικό μάνγκα που έχω βρει στο διαδίκτυο πρόσεξα ότι η Κάντυ αποκαλεί τον Άλμπερτ ''κύριο Αλμπερτ'' μέχρι που γυρίζει στο διαμέρισμα και δεν τον βρίσκει, νομίζοντας ότι έφυγε και την άφησε, ενώ εκείνος έχει βγει να βρει δουλειά. Σ' αυτή τη φάση η Κάντυ αρχίζει να τον αποκαλεί Άλμπερτ, σα να έχει κάτι αλλάξει πλέον. Αν δεχτούμε ότι το ισπανικό μάνγκα ακολουθεί πιστά το γιαπωνέζικο, τότε η Κάντυ κόβει το ''Αλμπερτ-σαν'' και από εκείνο το σημείο και μετά είναι γι' αυτήν απλώς ο Άλμπερτ, ενώ ακόμη και ο Άρτσι τον αποκαλεί ακόμη "Άλμπερτ-σαν". Και πάλι όμως έχω τη γνώμη ότι η μετάφραση δεν θα έπρεπε να είναι τόσο υπερβολικά ακριβής, ούτε στο μάνγκα, ούτε στη νουβέλα. Όχι πως αλλάζει και το ρουν της ιστορίας, αλλά αλλοιώνει τη σχέση των ηρώων μεταξύ τους. Μπορεί να το έγραψε Γιαπωνέζα, αλλά οι ήρωες είναι Αμερικανοί. Πώς είναι δυνατόν ένα κορίτσι  13-14 χρονών να αποκαλεί "κύριο Τάδε" έναν 25χρονο, με τον οποίο τη συνδέει μια τόσο μεγάλη οικειότητα; Στην Ιαπωνία θεωρείται κάτι φυσικό, λόγω της πολυπλοκότητας των προσφωνήσεων στη γλώσσα αυτή, αλλά στην Αμερική, όπου η Μιζούκι επέλεξε να διαδραματίσει την ιστορία της, δεν θα μπορούσε να υφίσταται κάτι τέτοιο. Αυτό είναι όντως ένα λάθος που γίνεται επανειλημμένα στην ισπανική μετάφραση και το απέρριψα, κάτι στο οποίο συμφώνησε απόλυτα μαζί μου και η διαχειρίστρια του μπλογκ, η οποία ξέρει γιαπωνέζικα. Επιπλέον, πιστεύω πως όταν μεταφράζουμε ένα κείμενο δεν αρκεί μόνο να ακολουθούμε το πρωτότυπο όσο πιο πιστά γίνεται, αλλά ταυτόχρονα να σεβόμαστε και τη γλώσσα στην οποία μεταφράζουμε, χωρίς να προσθέτουμε στοιχεία που αλλοιώνουν το νόημα για τον αναγνώστη.

Ελπίζω να μην κούρασα με το κατεβατό μου. Και επίσης ελπίζω να μην είμαι  οφ-τόπικ. Το θέμα είναι ποιος είναι ο Anohito. Εντάξει, για τον Άλμπερτ μιλάω. Δεν ξέφυγα από το θέμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Uranya

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 84
Registration date : 02/04/2017

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 11, 2017 4:09 pm

Για εμάς είναι πολύ παράξενη η προσφώνηση -σαν αλλά για τους ιάπωνες είναι πολύ συνηθισμένο.
Έχετε δει το καράτε κιντ, μια ταινία της δεκαετίας του 80; Τη βάζει συχνά στο MEGA.
Εκεί είχα ακούσει το δάσκαλο να αποκαλεί  - σαν τον μαθητή του, τον Ραλφ Μάτσιο που σ΄αυτή την περίπτωση δεν ήταν προσφώνηση σε μεγαλύτερο αλλά σε μικρότερο.
Δε θα ήθελα να το δω σε μετάφραση στα ελληνικα No
ariathniM
Πουκ, το ξωτικό

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3649
Τόπος : μικρό σπίτι του αλόγου
Αγαπημένος χαρακτήρας : Καντυ-Αλμπερτ
Registration date : 22/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Πεμ Ιουλ 13, 2017 1:21 pm

Φαίη κατά την γνώμη σου ποιος είναι ο ανοιχτό; Το μυστήριο πρόσωπο; Ουράνια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο μιγιαγκι αποκαλούσε Ντάνιελ σαν τον Ντάνιελ που ήτο πιτσιρικάς και είχε τα μυαλά πάνω από το κεφαλι
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Πεμ Ιουλ 13, 2017 2:28 pm

ariathniM έγραψε:
Φαίη κατά την γνώμη σου ποιος είναι ο ανοιχτό; Το μυστήριο πρόσωπο; Ουράνια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο μιγιαγκι αποκαλούσε Ντάνιελ σαν τον Ντάνιελ που ήτο πιτσιρικάς και είχε τα μυαλά πάνω από το κεφαλι

Θα στενοχωρηθούν οι Τερρυκιές, αλλά ο Ανοχίτο είναι σαφέστατα ο Άλμπερτ, αυτό το καταλαβαίνεις όταν έχεις διαβάσει τη νουβέλα από την αρχή ως το τέλος. Και επειδή μεταφράζοντας στα αγγλικά αναπόφευκτα διάβασα κιόλας τη νουβέλα μπορώ να δηλώσω ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία πλέον γι' αυτό. Όποιος διαβάσει τη νουβέλα ολοκληρωμένη θα το καταλάβει. Το μυστήριο ξεδιαλύνεται ως το τέλος.
Για την προσφώνηση "σαν" θέλω να πω ότι σύμφωνα με πληροφορίες από άτομο που ξέρει γιαπωνέζικα, έτσι αποκαλούν τους μεγαλύτερους σε ηλικία. Π.χ. η Κάντυ αποκαλούσε τον Άλμπερτ "Άλμπερτ-σαν" γιατί ήταν μεγαλύτερος, ο Άλμπερτ με τη σειρά του αποκαλούσε τον Τέρρυ "Τέρρυ-καν", γιατί ο Τέρρυ ήταν μικρότερος απ' αυτόν. Προφανώς το "καν" απευθύνεται σε μικρότερους. Άλλο παράδειγμα, ο γιατρός Μάρτιν αποκαλούσε τον Άλμπερτ "Άλμπερτ-καν", γιατί ήταν μικρότερος απ' αυτόν.
Δηλαδή το "σαν" είναι προσφώνηση προς τους μεγαλύτερους, και το "καν" προς τους μικρότερους.
Ουρανία, δεν έχω δει το Καράτε Κιντ, αλλά είσαι σίγουρη πως ο δάσκαλος αποκαλούσε το μαθητή του με το "σαν"; Μπορεί να ήταν "καν" αφού ο μαθητής ήταν μικρότερος.
Πολύπλοκη η Γιαπωνέζικη γλώσσα. Δε βγάζεις άκρη. confused
Uranya

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 14, 2017 11:43 am

Δεν την έχω διαβάσει τη νουβέλα ούτε τη παλιά ούτε τη νέα αλλά δε χρειάζεται φαντασία για να καταλάβεις πως η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ. Αν στη νέα νουβέλα η συγγραφέας ήθελε να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνωστικού κοινού και δεν ανακαλύπτει το όνομα του συζύγου της Κάντυ, εφόσον μιλάμε για την ίδια ιστορία, τότε καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα. άλλωστε και το τέλος της νουβέλας δεν είναι ίδιο με το τέλςο του περιοδικού; έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει εγω scratch scratch
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 14, 2017 3:06 pm

Uranya έγραψε:
Δεν την έχω διαβάσει τη νουβέλα ούτε τη παλιά ούτε τη νέα αλλά δε χρειάζεται φαντασία για να καταλάβεις πως η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ. Αν στη νέα νουβέλα η συγγραφέας ήθελε να κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνωστικού κοινού και δεν ανακαλύπτει το όνομα του συζύγου της Κάντυ, εφόσον μιλάμε για την ίδια ιστορία, τότε καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα. άλλωστε και το τέλος της νουβέλας δεν είναι ίδιο με το τέλςο του περιοδικού; έτσι τουλάχιστον έχω καταλάβει εγω scratch scratch

Στη νέα νουβέλα η συγγραφέας δεν αποκαλύπτει το όνομά του, προφανώς για να κρατήσει όλους τους φαν και να μην απογοητεύσει κανέναν. Αλλά κατά τη διάρκεια της αφήγησης δίνει αρκετά στοιχεία που σιγά σιγά αποκαλύπτουν την ταυτότητά του, και αυτό το κάνει με ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο, έτσι ώστε μέχρι το τέλος να λυθεί το μυστήριο χωρίς να χρειαστεί ν' αναφέρει ούτε μια φορά το όνομά του. Στην παλιά νουβέλα πάντως, όπως ξέρω από άτομα που την έχουν διαβάσει, δεν υπάρχει κανένα μυστήριο, δεν υπάρχει Ανοχίτο, και το φινάλε μοιάζει πάρα πολύ με το φινάλε του αυθεντικού μάνγκα. Καμία σχέση φυσικά με το εικονογραφημένο φικ των Ιταλών που δυστυχώς το ακολούθησε και το ελληνικό διαστρεβλώνοντας την πραγματική ιστορία της Μιζούκι.
Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3479
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 14, 2017 4:18 pm

fay450 έγραψε:
... Καμία σχέση φυσικά με το εικονογραφημένο φικ των Ιταλών που δυστυχώς το ακολούθησε και το ελληνικό διαστρεβλώνοντας την πραγματική ιστορία της Μιζούκι.

Μη μου θυμίζεις αυτό το εξάμβλωμα... ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να γραφτεί... κι όχι επειδή έμεινε η Κάντυ με τον Τέρρυ... πες ότι διαβάζαμε ένα τερροφίκ.
Ήταν τρισάθλια και ελεεινή όλη η ιστορία... από την επόμενη μέρα στο λόφο μέχρι το τέλος...
Ευτυχώς, είχαμε τη Λούνα να μας κρατάει καλή παρέα και αμείωτο το ενδιαφέρον για την εξέλιξη της ιστορίας της.
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 14, 2017 6:53 pm

Ακριβώς εξαιτίας αυτού του ιταλικού φικ η Μιζούκι επέτρεψε να μεταφραστεί στα ιταλικά η νουβέλα, γιατί ήθελε να μάθουν οι Ιταλοί φαν της Κάντυ ότι η ιστορία δεν ήταν όπως την είχαν διαβάσει στο μάνγκα. Αυτή την πληροφορία μού την έδωσε η διαχειρίστρια του μπλογκ που ανέβασε την αγγλική μετάφραση. Στην ιταλική έκδοση υπάρχει επίσης ένας πρόλογος γραμμένος από τη Μιζούκι προς τους Ιταλούς αναγνώστες, προφανώς για να ξεκαθαρίσει τα πράγματα και να τους δώσει να καταλάβουν πόσο είχαν παραπλανηθεί όλα αυτά τα χρόνια πιστεύοντας ότι εκείνη είχε γράψει αυτή την αθλιότητα.
Σε αντίθεση με το ελληνικό μάνγκα που αντέγραψε το ιταλικό, το γαλλικό και το ισπανικό (που τα βρήκα και τα δυο στο διαδίκτυο πολύ πρόσφατα) παραμένουν πιστά στο αυθεντικό με την πολύ όμορφη ασπρόμαυρη εικονογράφηση και απ' ό,τι είδα και τα κείμενα συγκλίνουν μεταξύ τους, συνεπώς ακολουθούν το πρωτότυπο. Μακάρι να είχαν κάνει το ίδιο και στην Ελλάδα.

Υ.Γ. Μήπως είμαι λίγο οφ τόπικ; Για τον Ανοχίτο λέγαμε. Razz
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 10:59 am

fay450 έγραψε:
...
Ακριβώς εξαιτίας αυτού του ιταλικού φικ η Μιζούκι επέτρεψε να μεταφραστεί στα ιταλικά η νουβέλα, γιατί ήθελε να μάθουν οι Ιταλοί φαν της Κάντυ ότι η ιστορία δεν ήταν όπως την είχαν διαβάσει στο μάνγκα. Αυτή την πληροφορία μού την έδωσε η διαχειρίστρια του μπλογκ που ανέβασε την αγγλική μετάφραση. Στην ιταλική έκδοση υπάρχει επίσης ένας πρόλογος γραμμένος από τη Μιζούκι προς τους Ιταλούς αναγνώστες, προφανώς για να ξεκαθαρίσει τα πράγματα και να τους δώσει να καταλάβουν πόσο είχαν παραπλανηθεί όλα αυτά τα χρόνια πιστεύοντας ότι εκείνη είχε γράψει αυτή την αθλιότητα.
Σε αντίθεση με το ελληνικό μάνγκα που αντέγραψε το ιταλικό, το γαλλικό και το ισπανικό (που τα βρήκα και τα δυο στο διαδίκτυο πολύ πρόσφατα) παραμένουν πιστά στο αυθεντικό με την πολύ όμορφη ασπρόμαυρη εικονογράφηση και απ' ό,τι είδα και τα κείμενα συγκλίνουν μεταξύ τους, συνεπώς ακολουθούν το πρωτότυπο. Μακάρι να είχαν κάνει το ίδιο και στην Ελλάδα.
Κάποια στιγμή, είχαμε ανεβάσει στο φόρουμ και ιταλικό βιντεάκι που έδειχνε πώς η Κάντυ κατέληγε με τον Τέρρυ... κοπτοραπτική σε λάθος χρονικές περιόδους, ντε και καλά, για να είναι ο Τέρρυ ο ανοχίτο...bom  (οκ... δεν έπαιζε ανοχίτο τότε... μάλλον "ο τυχερός" ταιριάζει καλύτερα...)
Και παλαιότερα πάλι είχα διαβάσει το άλλο κουφό... πως η μετάφραση στο γαλλικό ανιμέ ήταν τέτοια που άφηνε υπόνοιες πως ο Άντονυ έχαιρε άκρας υγείας μετά από μακρόχρονη νοσηλεία σε νοσοκομείο, και αυτό γιατί οι γαλλίδες μαμάδες μόλις διαπίστωσαν πως ο Άντονυ μας άφησε χρόνους έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν στην γαλλική... ΕΡΤ αναγκάζοντας τους ιθύνοντες να προσαρμόσουν τις μεταφράσεις τους.
Δλδ, σ΄αυτή την περίπτωση, (μήπως) η Κάντυ παρουσιαζόταν ως πεταλουδίτσα που δεν είχε κανέναν ενδοιασμό όσο η μεγάλη της αγάπη ανάρρωνε, εκείνη να βιώσει έναν ακόμη μεγαλύτερο έρωτα, μετά να συγκατοικήσει με τον καρμικό της έρωτα και στο τέλος να ζήσουμε εμείς καλά και αυτή καλύτερα(;;; )

fay450 έγραψε:
Υ.Γ. Μήπως είμαι λίγο οφ τόπικ; Για τον Ανοχίτο λέγαμε. Razz

Μιά χαρά εντός θέματος είμαστε... για τον κατά τόπους και περίπτωση πιθανό ανοχίτο συζητάμε... Razz
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 12:22 pm

Aldebaran έγραψε:
fay450 έγραψε:
...
Κάποια στιγμή, είχαμε ανεβάσει στο φόρουμ και ιταλικό βιντεάκι που έδειχνε πώς η Κάντυ κατέληγε με τον Τέρρυ... κοπτοραπτική σε λάθος χρονικές περιόδους, ντε και καλά, για να είναι ο Τέρρυ ο ανοχίτο...bom  (οκ... δεν έπαιζε ανοχίτο τότε... μάλλον "ο τυχερός" ταιριάζει καλύτερα...)
Και παλαιότερα πάλι είχα διαβάσει το άλλο κουφό... πως η μετάφραση στο γαλλικό ανιμέ ήταν τέτοια που άφηνε υπόνοιες πως ο Άντονυ έχαιρε άκρας υγείας μετά από μακρόχρονη νοσηλεία σε νοσοκομείο, και αυτό γιατί οι γαλλίδες μαμάδες μόλις διαπίστωσαν πως ο Άντονυ μας άφησε χρόνους έσπευσαν να διαμαρτυρηθούν στην γαλλική... ΕΡΤ αναγκάζοντας τους ιθύνοντες να προσαρμόσουν τις μεταφράσεις τους.
Δλδ, σ΄αυτή την περίπτωση, (μήπως) η Κάντυ παρουσιαζόταν ως πεταλουδίτσα που δεν είχε κανέναν ενδοιασμό όσο η μεγάλη της αγάπη ανάρρωνε, εκείνη να βιώσει έναν ακόμη μεγαλύτερο έρωτα, μετά να συγκατοικήσει με τον καρμικό της έρωτα και στο τέλος να ζήσουμε εμείς καλά και αυτή καλύτερα(;;; )

Κατ' αρχήν να ξαναγράψω εδώ το υπόλοιπο κομμάτι του μηνύματος που πόσταρα και που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς. Είχα γράψει σχετικά με τη συνέχεια των Ιταλών ότι όταν τη διάβασα στην αρχή δεν κατάλαβα ότι δεν ήταν πλέον η αυθεντική ιστορία αλλά ένα άθλιο σίκουελ. Δεν είχε καμιά συνοχή και δεν έβγαζες νόημα. Η ιστορία έμπαζε από παντού. Για να σμίξουν την Κάντυ με τον Τέρρυ πέθαναν και τη Σουζάνα και τον Άλμπερτ. Αν θυμάμαι καλά ο Άλμπερτ χάθηκε σε ναυάγιο Crying or Very sad και η Σουζάνα πέθανε πάνω σε μια εγχείρηση γιατί είχε την καρδιά της. Συνέχισα να παίρνω το περιοδικό για τη Λούνα αλλά κάποια στιγμή ξενέρωσα τόσο με την ιστορία της Κάντυ ώστε βαρέθηκα και το σταμάτησα. Δεν έμαθα το φινάλε και ούτε με ενδιέφερε να το μάθω. Και τη συνέχεια της Λούνα την ανακάλυψα και τη διάβασα πρόσφατα στο διαδίκτυο. Μόνο όταν ανακάλυψα ξανά την Κάντυ μετά από τόσα χρόνια κατάλαβα τι είχε συμβεί. Ακόμη και τώρα, όταν βλέπω την αποκάλυψη του πρίγκιπα του λόφου στο ελληνικό μάνγκα και από κάτω να γράφει Συνεχίζεται...εκνευρίζομαι, γιατί σκέφτομαι πόσο μας κορόιδεψαν όλα αυτά τα χρόνια πλασάροντάς μας αυτή την παρωδία σαν την αυθεντική ιστορία. Δεν έχει σημασία αν είσαι φαν του Άλμπερτ ή του Τέρρυ. Κι εγώ φαν του Τέρρυ ήμουν όταν διάβαζα το περιοδικό και πάλι το βαρέθηκα και το σταμάτησα. Από εκεί να καταλάβεις τι ξενέρωμα έφαγα. Φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Ακόμη και τα σκίτσα δεν είχαν καμιά σχέση με τα υπέροχα σχέδια της Ιγκαράσι, ήταν απλά αντίγραφα κακής ποιότητας. Άθλιο από κάθε άποψη.
Για το γαλλικό ανιμέ δεν το ήξερα ότι διαστρέβλωσαν έτσι την ιστορία αποκρύπτοντας το θάνατο του Άντονυ. Αν οι Γαλλίδες μαμάδες δεν ήθελαν να βλέπουν τα παιδάκια τους την Κάντυ για να μη στενοχωριούνται, δεν είχαν παρά να κλείσουν την τηλεόραση ή να τους επιτρέπουν να βλέπουν μόνο Μίκυ Μάους. Δεν είχαν κανένα δικαίωμα να παρέμβουν έτσι στο πρόγραμμα της γαλλικής τηλεόρασης και ήταν εξίσου απαράδεκτο οι ιθύνοντες να υποχωρήσουν στις απαιτήσεις τους και να αλλοιώσουν την ιστορία για να μην κλαίνε οι μικροί Γάλλοι. Δηλαδή η Κάντυ είχε να διαλέξει ανάμεσα σε τρεις;
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 3:31 pm

fay450 έγραψε:
...  Κατ' αρχήν να ξαναγράψω εδώ το υπόλοιπο κομμάτι του μηνύματος που πόσταρα και που εξαφανίστηκε μυστηριωδώς...

Ο Δαίμων του πισιού...  
Σπόιλερ:

fay450 έγραψε:
 ... Ακόμη και τώρα, όταν βλέπω την αποκάλυψη του πρίγκιπα του λόφου στο ελληνικό μάνγκα και από κάτω να γράφει Συνεχίζεται...εκνευρίζομαι, γιατί σκέφτομαι πόσο μας κορόιδεψαν όλα αυτά τα χρόνια πλασάροντάς μας αυτή την παρωδία σαν την αυθεντική ιστορία.  ...

Αναρωτιέμαι,
Σπόιλερ:

αν έγινε σκόπιμα για να βγάλουν φράγκα αφού το περιοδικό μέχρι τότε πούλαγε, ή το έκαναν από αγάπη για τον Τέρρυ...

fay450 έγραψε:
Για το γαλλικό ανιμέ δεν το ήξερα ότι διαστρέβλωσαν έτσι την ιστορία αποκρύπτοντας το θάνατο του Άντονυ. Αν οι Γαλλίδες μαμάδες δεν ήθελαν να βλέπουν τα παιδάκια τους την Κάντυ για να μη στενοχωριούνται, δεν είχαν παρά να κλείσουν την τηλεόραση ή να τους επιτρέπουν να βλέπουν μόνο Μίκυ Μάους. Δεν είχαν κανένα δικαίωμα να παρέμβουν έτσι στο πρόγραμμα της γαλλικής τηλεόρασης και ήταν εξίσου απαράδεκτο οι ιθύνοντες να υποχωρήσουν στις απαιτήσεις τους και να αλλοιώσουν την ιστορία για να μην κλαίνε οι μικροί Γάλλοι. Δηλαδή η Κάντυ είχε να διαλέξει ανάμεσα σε τρεις;

Αποζημιώθηκαν τα καημένα με το περιοδικό, όπου η μετάφραση ήταν άψογη και διαβάζοντάς το καταλάβαινες πως η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ στο τέλος... Razz  Εκεί να δεις διαφορές από το ιταλικό μάνγκα...
Δυστυχώς, όσο και αν το έψαξα στο Παρίσι, δεν κατάφερα να το βρω ούτε σε παλαιά βιβλιοπωλεία...  μόνο σε ένα νετ καφέ προς τη Μονμάτρ υπήρχαν οι μισοί τόμοι
Τώρα, για το αν οι τηλεοπτικοί ιθύνοντες είχαν δικαίωμα...    και στην Ελλάδα βλακείες έλεγαν σε κάποια σημεία... νομίζω πως κάθε χώρα προσαρμόζει τις μεταφράσεις στα πρότυπα της εποχής της. Αν τώρα παιζόταν η Κάντυ δεν ξέρω κατά πόσο θα ενδιέφερε τα πιτσιρίκια που έχουν συνηθίσει σε ανιμέ τύπου "Μπάρμπι η χαζοχαρούμενη".
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 4:17 pm

Aldebaran έγραψε:

fay450 έγραψε:

Αποζημιώθηκαν τα καημένα με το περιοδικό, όπου η μετάφραση ήταν άψογη και διαβάζοντάς το καταλάβαινες πως η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ στο τέλος... Razz  Εκεί να δεις διαφορές από το ιταλικό μάνγκα...
Δυστυχώς, όσο και αν το έψαξα στο Παρίσι, δεν κατάφερα να το βρω ούτε σε παλαιά βιβλιοπωλεία...  μόνο σε ένα νετ καφέ προς τη Μονμάτρ υπήρχαν οι μισοί τόμοι
Τώρα, για το αν οι τηλεοπτικοί ιθύνοντες είχαν δικαίωμα...    και στην Ελλάδα βλακείες έλεγαν σε κάποια σημεία... νομίζω πως κάθε χώρα προσαρμόζει τις μεταφράσεις στα πρότυπα της εποχής της. Αν τώρα παιζόταν η Κάντυ δεν ξέρω κατά πόσο θα ενδιέφερε τα πιτσιρίκια που έχουν συνηθίσει σε ανιμέ τύπου "Μπάρμπι η χαζοχαρούμενη".

Ξέρω βέβαια ότι τίποτα δεν αξίζει όσο το βιβλίο που το πιάνεις στα χέρια σου και το ξεφυλλίζεις, αλλά αν σε παρηγορεί εδώ θα βρεις ολόκληρο το γαλλικό μάνγκα (και τους 9 τόμους), όπου το ανακάλυψα κι εγώ πρόσφατα:

https://www.mangakawaii.com/manga/candy-candy
Uranya

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 5:10 pm

Δεν καταλαβαίνω λέξη από γαλλικα Razz
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Δευ Ιουλ 17, 2017 5:55 pm

Uranya έγραψε:
Δεν καταλαβαίνω λέξη από γαλλικα Razz

Ούτε εγώ ξέρω γαλλικά. Ανέβασα το λινκ για τη φίλη μας Aldebaran που ξέρει και μπορεί να το διαβάσει.
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 1:50 pm

Φαίη, στο λικν που παρέθεσες, για να διαβάσεις το μάνγκα, είναι υποχρεωτική η εγγραφή ;;;
Ή μπορείς να κλικάρεις σε κάθε κεφάλαιο, να βρεις τη σελίδα που σ΄ενδιαφέρει και να τη διαβάσεις ;;;; π.χ. σελ.187 Κεφ 7 (τυχαία)

Γιατί αν μπορείς να το κάνεις χωρίς εγγραφή τότε κάτι παίζει με το δικό μου το πισί... δεν μπορώ να δω το παραμικρό...
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 3:01 pm

Aldebaran έγραψε:
Φαίη, στο λικν που παρέθεσες, για να διαβάσεις το μάνγκα, είναι υποχρεωτική η εγγραφή ;;;
Ή μπορείς να κλικάρεις σε κάθε κεφάλαιο, να βρεις τη σελίδα που σ΄ενδιαφέρει  και να  τη διαβάσεις ;;;;  π.χ. σελ.187 Κεφ 7 (τυχαία)

Γιατί αν μπορείς να το κάνεις χωρίς εγγραφή τότε κάτι παίζει με το δικό μου το πισί... δεν μπορώ να δω το παραμικρό...

Δε χρειάζεται εγγραφή. Απλώς επιλέγεις το κεφάλαιο που θέλεις να δεις. Μάλλον ο υπολογιστής σου δε μπορεί να μπει. Εγώ γαλλικά δεν ξέρω για να δω όλες τις επιλογές της σελίδας. Μήπως να έψαχνες καμιά εναλλακτική για να σε βάλει μέσα;

https://www.mangakawaii.com/

Μήπως να δοκιμάσεις να μπεις στην αρχική σελίδα και από κει να βρεις τη σελίδα της Κάντυ;
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 3:06 pm

fay450 έγραψε:

Δε χρειάζεται εγγραφή. Απλώς επιλέγεις το κεφάλαιο που θέλεις να δεις. Μάλλον ο υπολογιστής σου δε μπορεί να μπει. Εγώ γαλλικά δεν ξέρω για να δω όλες τις επιλογές της σελίδας. Μήπως να έψαχνες καμιά εναλλακτική για να σε βάλει μέσα;

Μήπως να δοκιμάσεις να μπεις στην αρχική σελίδα και από κει να βρεις τη σελίδα της Κάντυ;

Καλά... κάτι είδα   Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Είπες ότι δεν ξέρεις γαλλικά, αλλά αν κάνεις χρήση του γούγλη μεταφραστή, δες αυτό

Wink
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 3:28 pm

Aldebaran έγραψε:
fay450 έγραψε:

Καλά... κάτι είδα   Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Είπες ότι δεν ξέρεις γαλλικά, αλλά αν κάνεις χρήση του γούγλη μεταφραστή, δες αυτό

Wink

Μπράβο, πολύ γρήγορη είσαι.
Το google έχω και πορεύομαι, αφού δε σκαμπάζω γρι ούτε από γαλλικά ούτε από ισπανικά.

Σπόιλερ:

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 3:34 pm

fay450 έγραψε:
...

Σπόιλερ:

Σπόιλερ:

fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 3:43 pm

Aldebaran έγραψε:
fay450 έγραψε:
...

Σπόιλερ:

Σπόιλερ:

Σπόιλερ:

Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 4:01 pm

Ααααχχχχ... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Πλάνταξα πάλι στο κλάμα...

Δεν υπάρχει αυτή η ιστορία...
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τρι Ιουλ 18, 2017 5:37 pm

Aldebaran έγραψε:
Ααααχχχχ... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad  Πλάνταξα πάλι στο κλάμα...

Δεν υπάρχει αυτή η ιστορία...

Δηλαδή σου έκανα ζημιά. Δε φτάνει η νουβέλα που μεταφράζω, σου δίνω και το λινκ με το γαλλικό μάνγκα, δε θα σου μείνει χαρτομάντηλο για χαρτομάντηλο. Crying or Very sad
Aldebaran

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Τετ Ιουλ 19, 2017 5:28 pm

fay450 έγραψε:

Δηλαδή σου έκανα ζημιά. Δε φτάνει η νουβέλα που μεταφράζω, σου δίνω και το λινκ με το γαλλικό μάνγκα, δε θα σου μείνει χαρτομάντηλο για χαρτομάντηλο. Crying or Very sad

Άσ'τα... μ' έκαψες...

Σπόιλερ:

Σπόιλερ:

Uranya

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 21, 2017 1:09 pm

Πως το κάνετε αυτό; scratch Πως κρύβονται οι εικόνες και το κείμενο και μόνο αν πατήσεις πάνω τα βλέπεις; https://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_scratch.png
fay450

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είναι τελικά ο Anohito?    Παρ Ιουλ 21, 2017 1:23 pm

Uranya έγραψε:
Πως το κάνετε αυτό; scratch Πως κρύβονται οι εικόνες και το κείμενο και μόνο αν πατήσεις πάνω τα βλέπεις; https://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_scratch.png

Είναι το σπόιλερ. Είναι πάνω από το κείμενο που γράφεις διάφορα εικονίδια, προς τα δεξιά έχει τα εικονίδια παράθεση, κώδικας και δίπλα είναι το εικονίδιο που λέει σπόιλερ. Αν το πατήσεις, στο κείμενο που γράφεις σου βγάζει μια διπλή παρένθεση και γράφεις εκεί μέσα αυτό που θέλεις να κρύψεις. Όποιος θέλει να το διαβάσει το επιλέγει, όποιος δε θέλει το προσπερνάει. Συνήθως τα σπόιλερ περιέχουν πληροφορίες για μια ιστορία που κάποιοι μπορεί να μην την έχουν διαβάσει ακόμη και ίσως να μη θέλουν να τη μάθουν μέσα από το μήνυμα κάποιου άλλου. Για να μην αναγκαστούν να τη διαβάσουν με το μήνυμα, αυτός που ποστάρει το μήνυμα βάζει αυτές τις πληροφορίες μέσα σε σπόιλερ και το διαβάζει μόνο όποιος θέλει.
Ελπίζω να σε βοήθησα.  Smile

Υ. Γ. Μάλλον η Aldebaran κι εγώ βάλαμε πολλά σπόιλερ απανωτά. Razz

Ποιος είναι τελικά ο Anohito?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Terry VS Albert "The girl is mine"
» WHY ALBERT IS "ANOHITO"
» Χρήσιμο χρονολόγιο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Η νουβέλα της Κάντυ-
Μετάβαση σε: