Candy-Candy

Η αγαπημένη ηρωίδα των παιδικών μας χρόνων!

ΦόρουμΠόρταλΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Big Ben
 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Πρόσφατα Θέματα
» Aλλες εισαγωγές άνιμε
Χθες στις 12:48 pm από ariathniM

» Για την ονομαστική μας γιορτή...
Σαβ Νοε 26, 2016 4:19 pm από ariathniM

» Anime πραγματάκια
Σαβ Νοε 26, 2016 2:34 pm από Aldebaran

» facebook
Σαβ Νοε 26, 2016 2:24 pm από Aldebaran

» Halloween
Δευ Οκτ 31, 2016 9:59 pm από ariathniM

» μικρη ντοριτ , καντυ και γενικοτερη βικτωριανη λογοτεχνια
Παρ Οκτ 21, 2016 1:00 am από candymayia

» Τα κομβικά σημεία που αλλάζουν το ρουν της ιστορίας
Τετ Σεπ 14, 2016 10:51 am από candymayia

» H ''άλλη Κάντυ''
Δευ Σεπ 12, 2016 5:16 pm από ariathniM

» Η Σάρρα Στάνλευ, η μικρή του Αβολνι
Δευ Σεπ 05, 2016 3:08 pm από ariathniM

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 30, στις Πεμ Νοε 18, 2010 4:29 pm
Να μεταφραστεί η νουβέλα
Image hosted by servimg.com
Συνταγές μαγειρικής

Μοιραστείτε | 

Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
candyholic1

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Registration date : 24/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 10, 2008 3:56 pm

Συμφωνώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
misspepper77

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 213
Αγαπημένος χαρακτήρας : ΑΝΝΥ
Registration date : 01/11/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 10, 2008 4:32 pm

Καταλαβαίνω απόλυτα την φίλη μας candyholic 1 όταν λέει για ανακολουθία στο στίγμα των χαρακτήρων στην ταινιά και δεν θα επεκταθώ γιατί με έχει καλύψει με τις απαντήσεις της...Εμένα με καίει κάτι άλλο...Θα βγεί η ταινιά κάποια στιγμή ευρεώς ώστε να την δούμε ή είναι όνειρο απατηλο...;Χμμμ μάλλον πολλά ρωτάω απλώς μου φάνηκε πως μπορεί να το κατέχεις σαν απάντηση...Με συγχωρείς αν έγραψες κάτι επι τούτου... δεν θυμάμαι...
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Πεμ Δεκ 11, 2008 7:06 pm

Δεν μπορώ τα quote αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε σε ποιά ποστ αναφέρομαι...

Candyholic δλδ αν η Μιζούκι δεν έχει ακολουθήσει τους βασικούς δραματουργικούς κανόνες δεν μπορεί να παρουσιάσει μιά ιστορία έτσι όπως τη θέλει;;; Και δε θεωρείται συγγραφέας αν δεν ακολουθήσει αυτή την πορεία;;;
Το τέλος της πρώτης ιστορίας όπως παρουσιάζεται στο μάνγκα και στη νουβέλα συνδέεται απ΄όλες τις απόψεις με την ιστορία που έχει προηγηθεί... Μήπως μπερδεύτηκες κάπου;;; Η Μιζούκι εξαρχής δίνει το στίγμα: η Κάντυ θα βρει τον Πρίγκηπά της. Όσο για τον Τέρρυ.. πιό σαφέστατα πως δε θα είναι μαζί οι δυό τους η Μιζούκι δεν μπορούσε να το παρουσιάσει. Η γνωριμία τους εξαρχής στέφεται με εμπόδια και ποτέ δεν καταφέρνουν να είναι μαζί. Εσύ, πότε ακριβώς κατάλαβες πως αυτοί οι δύο θα είναι μαζί;;; Εκτός και αν περίμενες να είναι στο τέλος... για να είναι happy...

Ανακολουθία θα υπήρχε στην ιστορία αν η Κάντυ και ο Πρίγκηπας δεν έκαναν τον κύκλο τους ώστε να βρεθούν στο τέλος μαζί.
candyholic1

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Παρ Δεκ 12, 2008 3:19 am

JUANITA έγραψε:
Δεν μπορώ τα quote αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε σε ποιά ποστ αναφέρομαι...

Candyholic δλδ αν η Μιζούκι δεν έχει ακολουθήσει τους βασικούς δραματουργικούς κανόνες δεν μπορεί να παρουσιάσει μιά ιστορία έτσι όπως τη θέλει;;; Και δε θεωρείται συγγραφέας αν δεν ακολουθήσει αυτή την πορεία;;;
Το τέλος της πρώτης ιστορίας όπως παρουσιάζεται στο μάνγκα και στη νουβέλα συνδέεται απ΄όλες τις απόψεις με την ιστορία που έχει προηγηθεί... Μήπως μπερδεύτηκες κάπου;;; Η Μιζούκι εξαρχής δίνει το στίγμα: η Κάντυ θα βρει τον Πρίγκηπά της. Όσο για τον Τέρρυ.. πιό σαφέστατα πως δε θα είναι μαζί οι δυό τους η Μιζούκι δεν μπορούσε να το παρουσιάσει. Η γνωριμία τους εξαρχής στέφεται με εμπόδια και ποτέ δεν καταφέρνουν να είναι μαζί. Εσύ, πότε ακριβώς κατάλαβες πως αυτοί οι δύο θα είναι μαζί;;; Εκτός και αν περίμενες να είναι στο τέλος... για να είναι happy...

Ανακολουθία θα υπήρχε στην ιστορία αν η Κάντυ και ο Πρίγκηπας δεν έκαναν τον κύκλο τους ώστε να βρεθούν στο τέλος μαζί.
(τονίζω ότι τα σχόλιά μου πυροδοτήθηκαν από το τέλος που δίδεται στην «ταινία» και δεν αναφέρονται στο manga και στα επεισόδια που παρακολουθήσαμε στην τηλεόραση)
:shock: Δραματουργική ακολουθία δε νοείται ούτε στοιχειοθετείται μόνο με τα γεγονότα, τα εμπόδια εν προκειμένω της σχέσης Candy – Terry, αλλά αφορά επίσης, πρωτίστως και ουσιαστικώς τους χαρακτήρες του έργου και το ψυχογράφημά τους. Ανακόλουθος εμφανίζεται ένας χαρακτήρας αν δεν είναι αληθινός σε αυτά που έχει εκφράσει και πιστός στο ήθος (ήθος με τη δραματική έννοια του όρου) που έχει επιδείξει. Δεν υπάρχει πιο εύγλωττος τρόπος να το γράψω, ούτε μπορώ να κάνω ολόκληρη ανάλυση ενός ορθού δράματος. Ή το καταλαβαίνει κανείς ή όχι. Εσύ απλώς έχεις καταλάβει ότι ο σκοπός είναι το τέλος να είναι «happy» και μάλιστα όπως αντιλαμβάνεται ο κάθε ένας υποκειμενικά το «happy». Εγώ αναφέρομαι σε κάτι εντελώς διαφορετικό και σαφώς πιο σύνθετο από αυτή την απλοϊκή θέση που εξέφρασες. Και για να σου το πω πιο απλά γιατί αντιλαμβάνομαι από τις δημοσιεύσεις σου ότι δεν το έχεις καταλάβει, δεν θεωρώ happy end το να είναι η Candy και ο Terry μαζί, ούτε και με ενδιαφέρει αν η ιστορία θα έχει happy end.
Όσο για την ερώτησή σου : «Μήπως μπερδεύτηκες κάπου;;; Η Μιζούκι εξαρχής δίνει το στίγμα: η Κάντυ θα βρει τον Πρίγκηπά της.», λυπάμαι που εξοργίζεσαι τόσο, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει βάσιμος λόγος. Αν είχες διαβάσει τις δημοσιεύσεις μου, θα διαπίστωνες ότι αυτό το έχω ήδη σημειώσει και παρατηρήσει. Συγκεκριμένα γράφω: Fri Dec 05, 2008 2:18 am «Μπορούμε όμως, ίσως, να σταθούμε στο τέλος που είδαμε εμείς και να λάβουμε αυτό ως σταθερό και ξεκάθαρο : η Candy βρίσκει τον Πρίγκιπα του Λόφου, με τον οποίο συνδέεται από πολύ παλιά και προτού να γνωρίσει τον οποιονδήποτε άλλο» Τα έχω λάβει όλα υπόψιν, απλώς εσύ δεν έχεις καταλάβει πού εστιάζω και έχεις χαθεί σε έναν ανεξήγητο κικαιώνα συμπερασμάτων σχετικά με την κριτική μου.
Ασφαλώς και δε θεωρείται καλή συγγραφέας αν δεν τηρήσει ως το τέλος της ιστορίας δραματουργική συνάφεια και ακολουθία. Απορώ και πώς διερωτάσαι για κάτι τέτοιο. Αυτοί οι βασικοί κανόνες ίσως να μη μπορείς να φανταστείς εδώ και πόσες εκατονταετίες έχουν θεσπισθεί, αλλά μπορώ να σε βεβαιώσω ότι υπάρχουν (δε θα επεκταθώ σε αποδείξεις περί της υπάρξεώς τους διότι πιστεύω ότι είναι πασίγνωστες και επίσης θεωρώ ότι δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για τέτοια ανάλυση, ούτε είναι απαραίτητη η προσκόμιση αποδείξεων για να στηρίξω αυτή την αυταπόδεικτη αλήθεια). Δεν έχω σκοπώ να την ακυρώσω τελείως, απλώς είναι εμφανές ότι το τέλος, ως έχει μέχρι στιγμής παρουσιαστεί, βαρέθηκε να το γράψει, άρα λειτούργησε ως κακή συγγραφέας. Δε θα διστάσω να πω κάποιον κακό επαγγελματία απλώς και μόνο επειδή δε δέχομαι να συμβιβαστώ με τη μετριότητα και ένα απλοϊκό τέλος σαπουνόπερας. Κάθε επαγγελματίας κρίνεται κάθε στιγμή από το αποτέλεσμα της δουλειάς του, δε θα ισχύσει κάτι διαφορετικό για τη συγκεκριμένη συγγραφέα. Αν κάποια δραματουργικά «κενά» και σφάλματα διέλαθαν της προσοχής κάποιον αναγνωστών, δεν το θεωρώ μεμπτό. Ασφαλώς αυτοί θα είναι ικανοποιημένοι με τη συγγραφέα. Όλοι όμως διατηρούμε το δικαίωμα να βλέπουμε τα πράγματα λίγο βαθύτερα από την επιφάνεια και έτσι να μην είμαστε ικανοποιημένοι όταν υπάρχουν «κενά». Δεν είναι τίποτε το τρομερό για τη συγγραφέα, απλώς απογοητευόμαστε εμείς. But life happens…
study Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη-κρίση για το τέλος της ταινίας, η οποία όμως βασίζεται σε αντικειμενικά στοιχεία και όχι στην ατομική μου επιθυμία για το τέλος, η οποία άλλωστε θα ήταν αδιάφορη για τους λοιπούς αναγνώστες και μέλη του forum.
Δεν έχω σκοπώ να επεκταθώ περισσότερο. Το πεδίο δικό σας.
That’s All Folks!

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε, με λιγότερα νεύρα και λιγότερες καταστροφές για το 2009.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2354
Τόπος : Χίος
Αγαπημένος χαρακτήρας : Τέρρυ!!!
Registration date : 21/10/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Παρ Δεκ 12, 2008 2:50 pm

Βρε παιδιά, ηρεμία!!!

Θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου όσο αναφορά τους χαρακτήρες...
Συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι με τον Τέρρυ, σε αυτόν δεν αναφέρεσαι candyholic1?

Λοιπόν, επειδή ο Τέρρυ τυχαίνει να είναι ο αγαπημένος μου, για πάρα πολλούς λόγους που τους έχω αναφέρει σε άλλα ποστς, θέλω να πω μερικά πραγματάκια.

Ο Τέρρυ είναι ένα παιδί που μεγάλωσε με πολλές άσκημες εμπειρίες.
Οι γονείς του χώρισαν, γιατί ο πατέρας του έπρεπε να υποκύψει στους κανόνες... δεν μπορούσε ένας άγγλος ευγενής να είναι παντρεμένος με μια αμερικανίδα ηθοποιό. Έπρεπε να παντρευτεί μια γυναίκα του κύκλου του. Έτσι λοιπόν παράτησε την Ελεονόρ και παντρεύτηκε μια άλλη γυναίκα. Η Ελεονόρ, άλλη τραγική ηρωίδα, έχασε τον άντρα που αγαπούσε, και όχι μόνο αυτό, της πήραν και το παιδί της, τον Τέρρυ. Νέα, όμορφη, ταλαντούχα, αφοσιώθηκε στην δεύτερή της αγάπη, το θέατρο. Με πολλους κόπους και δουλειά, έχτισε ένα όνομα, έφτιαξε μια καριέρα. Κατάφερε κάτι, το οποίο κινδύνευε να καταστραφεί, αν μαθευόταν ότι έχει ένα παιδί... έτσι λοιπόν προσπάθησε να κρατήσει κρυφό το γεγονός ότι ο Τέρρυ είναι γιος της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τον αγαπούσε!!! Ο Τέρρυ όμως αυτό δεν το κατάλαβε στην αρχή. Νόμιζε ότι η μητέρα του δεν τον αγαπούσε και ότι τον απαρνήθηκε... Ζούσε για χρόνια σε μια φυλακή, μέσα σε μια οικογένεια που δεν του έδειχνε αγάπη και στοργή. Μια μητριά με τρία κακομαθημένα παιδιά, τα ετεροθαλή αδέλφια του, που συνεχώς τον θεωρούσε μίασμα για την οικογένειά της και παρείσακτο. Δεν δίσταζε να προσβάλλει τη μητέρα του, που ίσως τη μισούσε και τη ζήλευε, και ο Τέρρυ της τη θύμιζε πάρα πολύ. Ο πατέρας του Τέρρυ, δεν δείχνει την αγάπη του προς το παιδί του.
Κι έτσι ο Τέρρυ μεγαλώνει με τεράστια συναισθηματικά κενά. Υποφέρει και πληγώνεται και από τους δύο του γονείς. Κι έτσι, υψώνει ένα τοίχο γύρω του, προσπαθώντας να κρύψει τον πόνο του. Δεν θέλει να φανεί στους γύρω αυτή η ευαισθησία του. Προτιμάει να φέρεται αγενης, κακομαθημένος και απότομος. Διαφυγή του το τσιγάρο και το ποτό. Ίσως και να προκαλεί συνεχώς προβλήματα στην προσπάθειά του να τραβήξει την προσοχή του πατέρα του...
Και μια μέρα, μέσα στο καράβι γνωρίζει την Κάντυ. Η Κάντυ, βλέπει μπροστά της την ευαίσθητη πλευρά του Τέρρυ. Την πλευρά που προσπαθούσε να κρύψει από όλους. Βλέπει τον Τέρρυ να κλαίει.
Η αντίδραση του Τέρρυ ήταν να κρύψει αμέσως αυτή την πλευρά, κοροιδεύει την Κάντυ και την προσβάλλει.
Όταν όμως ξανασυναντιούνται στο κολέγιο, καταλαβαίνει ότι η Κάντυ είναι ένα κορίτσι με χρυσή καρδιά, όπως κι εκείνος, ένα κορίτσι που μεγάλωσε χωρίς τους γονείς του και που παρόλες τις δυσκολίες και τις ταπεινώσεις που αντιμετώπισε, κράτησε ακέραιο το χαρακτήρα και την καρδούλα της. Είναι η μόνη που εκείνη την περίοδο έδειξε ενδιαφέρον για τον Τέρρυ και μπόρεσε να δεί πέρα από τον τοίχο που ο Τερρυ είχε υψώσει γύρω του. Γεννημένος καλός ηθοποιός, μπορούσε να υποκριθεί σε όλους, όμως μπροστά στην Κάντυ δεν τα κατάφερε.
Την βρήκε σε μια δύσκολη στιγμή που ο Νηλ και οι φίλοι του την χτυπούσαν και την κοροίδευαν και την υπερασπίστηκε. Κι έτσι σιγά σιγά ξεκίνησε η ιστορία τους. Η ιστορία που ξέρουμε και αγαπήσαμε....
Η μοίρα-Μιζούκι δεν τους άφησε να ευτυχίσουν. Το ατύχημα της Σουζάννας τους χώρισε. Ο Τέρρυ από τη μια δεν θα μπορούσε να ζήσει ευτυχισμένος στο πλευρό της Κάντυ, γνωρίζοντας ότι η Σουζάννα έχει καταστραφεί ψυχικά και σωματικά. Προσπάθησε να σταθεί στα πόδια του, να επιστρέψει στο θέατρο και να εκτελέσει το καθήκον του. Να μείνει για πάντα δίπλα σε μια γυναίκα, την οποία νοιάζεται και λυπάται, ευγνωμονεί που του έσωσε τη ζωή, αλλά δεν έχει ερωτευτεί ποτέ. Κι έτσι, ζει ξανά μέσα σε μία φυλακή.
Έχασε για πάντα την πραγματική αγάπη της ζωής του, την Κάντυ, και συνεχίζει να υποκρίνεται.
Διαφυγή του το θέατρο. Όμως, πόσο μπορεί να αντέξει κανείς μια τέτοια ζωή? Μπορεί ο Τέρρυ να κάνει ένα γάμο με μια γυναίκα με την οποία δεν είναι ερωτευμένος???

Εδώ τώρα θα ήθελα το σενάριο της ιστορίας. Γιατί δεν ξέρω πώς ακριβώς έχουν παρουσιαστεί τα γεγονότα.
Θα σας τα παρουσιάσω όπως τα φαντάζομαι.

Ο Τέρρυ λοιπόν συνεχίζει να φροντίζει τη Σουζάννα. Συνεχίζει μια ζωή στην οποία του έχουν δημιουργηθεί πάλι τεράστια συναισθηματικά κενά. Πάντα κατά την δική μου άποψη και οπτική γωνία, η Σουζάννα ποτέ δεν έδειξε στον Τέρρυ ότι τον αφήνει ελεύθερο να ζήσει την ζωή του. Της έχει γίνει ψύχωση. Θεωρεί ότι χωρίς τον Τέρρυ η ζωή της δεν έχει κανένα νόημα. Ακόμα κι αν δεν του το δείχνει αυτό ξεκάθαρα, ακόμη κι αν του είπε να μην νοιάζεται για κείνην και να πάει να βρει την Κάντυ, αυτή η εμμονή της δεν μπορεί να κρυφτεί. (σε αυτό η Σουζάννα δεν είναι καθόλου καλή ηθοποιός, σε αντίθεση με την Κάντυ, που μάζεψε ότι δυνάμεις της είχαν απομείνει, που φάνηκε δυνατή ακόμα και να χαμογελάσει, που κατάφερε να φύγει...)
Ο Τέρρυ ξέρει ότι η Κάντυ έφυγε. Έφυγε για πάντα από τη ζωή του. Η ζωή του τώρα είναι η Σουζάννα. Από τη Σουζάννα δεν λαμβάνει αγάπη. Λαμβάνει μια πίεση. Την ίδια πίεση και ακόμη χειρότερη λαμβάνει και από τη μητέρα της. Του είχε πει, σε ικετεύω, μην εγκαταλείψεις την κόρη μου. Η Σουζάννα σε χρειάζεται....

Και έτσι περνάει ο καιρός, και ο Τέρρυ θεωρεί ότι θα μείνει κλεισμένος μέσα σε αυτή τη φυλακή για πάντα. Ότι δεν έχει πια καμμία άλλη επιλογή και ότι αυτή θα είναι η ζωή του.
Και μια μέρα, πάλι σε ένα πλοίο, γνωρίζει μια κοπέλα, μια κατάσκοπο που την κυνηγούν. Προσπαθεί να την προστατεύσει. Το ότι την προστατεύει και την κρύβει, δε σημαίνει ότι επειδή την ερωτεύτηκε συνειδητά το έκανε. Και με την Κάντυ, όταν την προστάτεψε από το Νηλ και τους φίλους του, λειτούργησε ενστικτωδώς. Έτσι και με την κατάσκοπο, την προστάτευσε. Ο έρωτας μπορεί να ήρθε στην πορεία. Αυτό δεν σημαίνει ότι η Μιζούκι αλλοιώνει το χαρακτήρα του Τέρρυ.Ο Τέρρυ έκρυβε μία κοπέλα και την φρόντιζε κι όλας, θα της πήγαινε κρυφά φαγητό και νερό. Είναι πολύ ανθρώπινο να υπάρξει έλξη ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα, ο άντρας φροντίζει τη γυναίκα, εκείνη νοιώθει ευγνωμοσύνη για τον σωτήρα της, υπάρχει και ένας πόλεμος, ο Τέρρυ εν τω μεταξύ είναι άντρας πια, δεν είναι έφηβος και το σώμα και η ψυχή του έχει ανάγκες και τεράστια κενά...
Θα είχε την έννοια, να πάει στο θέατρο που την έκρυβε να την φροντίσει, κρυφα μην την ανακαλύψουν κλπ...
Και ξαναλέω, θα ήθελα να δω το σενάριο.
candyholic1, πιστεύεις ότι αν έχουν παρουσιαστεί κάπως έτσι τα γεγονότα, ότι ο Τέρρυ αλλοιώνεται?

Και κάτι τελευταίο. Σε αντίθεση με σένα, εγώ θέλω χάπυ εντ. Θέλω να δω τους χαρακτήρες που αγάπησα ευτυχισμένους στο τέλος. Άσχετα με το αν θα είναι μαζί με την Κάντυ ή όχι, θέλω ο Τέρρυ να είναι ευτυχισμένος.
Θεωρώ ότι στην επίσημη ιστορία που γνωρίζουμε, ο Τέρρυ είναι ο πιο αδικημένος χαρακτήρας από όλους. Και πιστεύω ότι αυτή η ταινία γράφτηκε γι'αυτόν ακριβώς το λόγο. Και αν από την αρχή η Μιζούκι ήθελε να κλείσει η ιστορία της Κάντυ με τον πρίγκηπα, ίσως για να μην απογοητεύσει όλους εμάς που αγαπήσαμε τον Τέρρυ, να ήθελε να δώσει ένα χάπυ εντ και για κείνον...

Συγγνώμη που σας κούρασα.
Με ενδιαφέρει πολύ η άποψή σας. Συμφωνείτε με αυτά που γράφω, ή σας φαίνονται τραβηγμένα???

Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Σαβ Δεκ 13, 2008 4:33 pm

Candyholic το τέλος που παρουσίασε η Νανά δεν είναι παρά μιά ιστορία που κάποια φίλη της της αποκάλυψε ως την "πραγματική" συνέχεια της Κάντυ.
Σχεδόν 30 χρόνια μετά αυτή η ιστορία η οποία δε φαίνεται να έχει δημοσιευτεί επίσημα πουθενά (τουλάχιστον σε όσα φόρα συμμετέχω, δεν έχει ακουστεί κάτι παρόμοιο) έχει περάσει από στόμα σε στόμα και έφτασε και σε εμάς εδώ.
Είναι λογικό να μην διαφαίνονται τα δραματουργικά στοιχεία που περιμένεις αφού εν τη ρύμην του λόγου πολλά παραλείπονται και άλλα ενδεχομένως ερμηνεύονται αλλιώς. Δεν έχουμε την αυθεντική ολοκληρωμένη "εικόνα" αυτής της ιστορίας ή σήκουελ ή όπως αλλιώς λέγεται. Άρα δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πώς έδωσε την πολυπόθητη συνέχεια και εν τέλει ολοκλήρωσε η Μιζούκι την ιστορία της Κάντυ. Και, επομένως δεν μπορούμε να γράφουμε αν είναι δραματουργικά ανακόλουθη η ιστορία.
Αν όντως υφίσταται το σενάριο και παραμένει χωμένο κάπου στα υπόγεια της ΤΟΕΙ, ενδεχομένως να μην το μάθουμε ποτέ.
Δια στόματος Μιζούκι μέχρι στιγμής τουλάχιστον η ιστορία τελειώνει ουσιαστικά στο Λόφο όπως την ξέρουμε και μόνο λίγες πληροφορίες που απλώς ενισχύουν την άποψη πως η Κάντυ έμεινε με τον Πρίγκηπά της δίνονται από τα γράμματα που παραθέτει στο τέλος της νουβέλας της.

Τώρα, αν θεωρείς πως σε αυτή την ιστορία της Νανάς η Μιζούκι είναι δραματουργικά ανακόλουθη και όλα τα σχετικά που γράφεις επειδή κάποια στιγμή εξέφρασε πως αγαπά τον Τέρρυ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο άρα θα πρέπει αυτή την στάση να κρατήσει μέχρι να αποδημήσει η Κάντυ εις Κύριον ή το ότι ο Τέρρυ είχε δηλώσει πως θα μείνει με τη Σούζυ αλλά μετά ερωτεύτηκε την κατάσκοπο... τι να σου πω... Πως ούτε στη ζωή δε συμβαίνουν τέτοιες καταστάσεις πόσο ήττον στα παραμύθια;;;

Όταν παίρνεις ένα παραμύθι και περνάς τον συγγραφέα από του λαναριού τα πάθη για να τον κρίνεις ως δραματουργικά ορθό ή μη μάλλον κάπου χάνεις το νόημα του ίδιου του παραμυθιού. Είναι σα να μου λες πως κάποιος που δεν έχει σπουδάσει μουσική δεν μπορεί να τραγουδήσει σωστά ή κάποιος που ξέρει μουσική μπορεί και να γράψει συμφωνίες. Να μην αναφέρω ούτε εγώ παραδείγματα. Η τέχνη είτε σε αγγίζει είτε όχι. Δεν παίρνεις μιά κλίμακα και μετράς με βάση το άριστα αν σε άγγιξε 3 ή 7...

Για το αν λοιπόν είναι απλοϊκή η διατύπωση της σκέψης μου ή όχι, το μόνο που έχω να σου γράψω είναι πως στα νιάτα μου η Κάντυ με άγγιξε πάρα πολύ και δε χρειάζομαι κανένα μπούσουλα για να το καταλάβω αυτό.
candyholic1

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Σαβ Δεκ 13, 2008 7:43 pm

Akaliakoukou, θυμάμαι από τα επεισόδια που παρακολουθούσαμε όταν είμαστε μικρά ότι πολλές φορές ακουγόταν (εκτός διαλόγων) η σκέψη των ηρώων (ήταν τα κομμάτια που τους έδειχνε η εικόνα και ακουγόταν η φωνή τους σαν μέσα από ένα χώρο με ηχώ). Προσωπικώς αυτά τα σημεία μου άρεσαν πολύ και με ενδιέφεραν πολύ, διότι έδειχναν το ήθος, την ψυχοσύνθεση των ηρώων, καθώς και τον τρόπο που βίωναν το κάθε τι σημαντικό, ενώ παράλληλα ήσαν δηλωτικά των εσωτερικών τους συγκρούσεων, μικρών ή μεγάλων. Σίγουρα αν ο Terry εξηγήσει τις σκέψεις του και εκφράσει τα τωρινά του συναισθήματα για την Candy και δικαιολογήσει την επιλογή του δε θα εμφανιστεί ανακόλουθος. Αν αυτό το τέλος παρουσιαστεί στο ίδιο μήκος κύματος με την ιστορία που εμείς είδαμε, τότε ο Terry μόλις αντιληφθεί τα συναισθήματα που τρέφει για την κατάσκοπο, θα πρέπει να εμφανισθεί να συλλογίζεται το παρελθόν του, να συλλογίζεται την Candy, με τον τρόπο που γράφω στην αρχή της δημοσίευσης. Οφείλουν να αφιερώσουν μεγάλο μέρος σε αυτές τις εσωτερικές σκέψεις, ώστε να δώσουν ένα πιστικό τέλος που δεν αλλοιώνει τους χαρακτήρες. Συμφωνώ με την ανάλυση που έκανες. Και σε μένα ο Terry είναι ιδιαίτερα συμπαθής. Πιστεύω ότι τέτοιοι χαρακτήρες είναι πολύ ευθείς και για αυτό δίνουν σημασία στα όσα έχουν εκφράσει. Πιστεύω ότι ένας χαρακτήρας σαν τον Terry θα διερωτάτο για τη σχέση του με την Candy μόλις βίωνε την όλη κατάσταση με την κατάσκοπο. Αυτό, τουλάχιστον, θα γινόταν στη γνήσια ιστορία που βλέπαμε εμείς. Αν εκεί δικαιολογηθεί με τις σκέψεις του η επιλογή του, τότε συμφωνώ ότι δεν αλλοιώνεται, ούτε ο Terry, ούτε η ιστορία. Ο μόνος φόβος μου είναι να μη δοθεί πρόχειρα το τέλος (το έχω ξαναγράψει).
Επίσης, θα ήθελα να σου πω ότι παλαιότερα είχα γράψει και εγώ ότι ένα φανταστικό τέλος θα ήταν ο Albert και η Candy να έχουν συγγένεια (δηλαδή ο Albert να ήταν αδελφός της μητέρας της Candy). Νομίζω ότι κάτι τέτοιο έχεις γράψει σε μια άλλη ενότητα. Μου άρεσε αυτό που έγραψες και πιστεύω ότι δεν είναι αδικαιολόγητη και άσχετη σκέψη.

Janita, οι απαντήσεις σου δεν προσφέρουν, κατά τη γνώμη μου, κάποια νέα σκέψη ή βάσιμο προβληματισμό πάνω σε αυτό το θέμα, π.χ. αρχικά διαφώνησες με το ότι μια ιστορία πρέπει να έχει δραματουργική σύνδεση και συνάφεια, τώρα λες ότι σίγουρα την έχει η ιστορία, απλά δε μεταφέρθηκε κατά την αναπαραγωγή της ιστορίας στο forum. Πραγματικά you lost me, για αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα, δεν θα απαντήσω περεταίρω, όπως έγραψα και στην προηγούμενη δημοσίευση.
Όμως, επειδή αναφέρθηκες στην τέχνη και αν αυτή μετράται και κάτι τέτοια: Πίστεψέ με ότι δεν είναι ο κατάλληλος τόπος και τρόπος για να αναφερθούμε στο τι πραγματικά είναι τέχνη, αν σπουδάζεται, αν κρίνεται, αν βαθμολογείται, ειδικά αν η συζήτηση γίνει στο ύψος που εγκαινίασες για αυτό το θέμα. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κάνω. Που να σου εξηγώ τώρα ότι το «νόημα του παραμυθιού» και το «άγγιγμα της τέχνης» έγκειται ακριβώς σε αυτή τη βαθύτερη νοηματική σύνδεση και όχι τόσο στα γεγονότα. Ας το αφήσουμε καλύτερα. Η κριτική της τέχνης γίνεται σε πανεπιστημιακό επίπεδο και η συζήτηση περί τέχνης δύναται φυσικά να γίνεται ανάμεσα σε η ειδικούς, αλλά είναι γόνιμη όταν γίνεται ανάμεσα σε άτομα που γνωρίζουν και αντιμετωπίζουν το θέμα πιο σοβαρά. Προφανώς this is not the case. Σοβαρά δε σημαίνει βαθμολογώ ή άλλα απλοϊκά.
Υ.Γ. Δεν αναφέρθηκα στην ιστορία που παρακολουθήσαμε όταν ήμαστε μικρή, μην μπερδεύεσαι. Γίνεται κουραστικό να προσπαθώ να σου εξηγήσω τι έγραψα το οποίο εσύ δεν κατάλαβες. Δε θα συνεχίσω γιατί το πράγμα αρχίζει να βγαίνει εκτός ορίων. Δεν έχει πλέον νόημα. Άλλωστε η γνώμη μου έχει σαφώς διατυπωθεί στις δημοσιεύσεις, μην το ξεχειλώσουμε κιόλας.
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Δεκ 14, 2008 6:47 pm

Αυτά που έγραψες τα κατάλαβα μιά χαρά.
Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τα δικά μου οπότε δεν έχει και νόημα όπως γράφεις να συνεχίσουμε την κουβέντα.
Να σε ευχαριστήσω που ανέβασες σε πανεπιστημιακό επίπεδο την ανάλυση για τη συνέχεια της Κάντυ και να ανταποδώσω και τις ευχές του προηγούμενου ποστ σου.
γενικώς από το φόρουμ...
candyholic1

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Δεκ 14, 2008 7:52 pm

JUANITA έγραψε:
Αυτά που έγραψες τα κατάλαβα μιά χαρά.
Εσύ μάλλον δεν κατάλαβες τα δικά μου οπότε δεν έχει και νόημα όπως γράφεις να συνεχίσουμε την κουβέντα.
Να σε ευχαριστήσω που ανέβασες σε πανεπιστημιακό επίπεδο την ανάλυση για τη συνέχεια της Κάντυ και να ανταποδώσω και τις ευχές του προηγούμενου ποστ σου.
γενικώς από το φόρουμ...

Σε πανεπιστημιακό επίπεδο ανήκει η συζήτηση για την τέχνη και όχι για τη συνέχεια της Candy. Και πάλι δεν κατάλαβες. Δεν πειράζει, μη σε παίρνει από κάτω, τα πρώτα 100 χρόνια είναι τα δύσκολα, μετά στρώνει το πράγμα. Συνέχιζε να διαβάζεις, μπορεί κάποτε να καταλάβεις και να σου φύγει η τρικυμία εν κρανίω. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Αν και η υπομονή της έχει αρχίσει να εξαντλείται. Και έχε υπόψιν σου ότι ακόμη και αν φύγω από το forum όπως τόσο απελπισμένα ζητάς, η γενική σύγχυσή σου δε θα φύγει. Sorry but life happens!
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Δεκ 14, 2008 7:55 pm

To bye το έγραψα για μένα.
Δεν είμαι σε θέση να διώξω κανέναν από πουθενά.
Αλλά και πάλι δεν κατάλαβες...
candyholic1

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Δεκ 14, 2008 11:01 pm

JUANITA έγραψε:
To bye το έγραψα για μένα.
Δεν είμαι σε θέση να διώξω κανέναν από πουθενά.
Αλλά και πάλι δεν κατάλαβες...
"Bye γενικώς από το φόρουμ..." Το έγραψες για σένα...και βγάζει νόημα αυτό τώρα. ΟΚ. Κάλμα, κάλμα, μη συγχύζεσαι. Θα συμφωνήσω. Δε θα απαντήσω, θα σου αφήσω την τελευταία λέξη. Ώρα είναι να θέσει κάποιος ένα τέλος σε αυτό.
The end!
Ελένη
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 345
Επάγγελμα : Hippie
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 11/06/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Δεκ 14, 2008 11:24 pm

Χμμ… αρκετό δράμα και αποχαιρετισμούς δεν έχει η Κάντυ βρε κορίτσια? Νομίζω είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και μπορούμε να συζητάμε και να διαφωνούμε πολιτισμένα και κυρίως, να συνυπάρχουμε. Αλλοίμονο αν εξαφανιζόμασταν από όπου διαφωνούσαμε! Δεν θα είχε μείνει τόπος να σταθούμε!
http://www.thenailhacker.blogspot.gr
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Δευ Δεκ 15, 2008 12:27 am

Θα συμφωνήσω 100% με την αντμίν μας!!
Πάρτε και ένα καινούριο εμότικον από εμένα!!!!

Εκείνο που θέλω να προσθέσω και να τονίσω ξανά, είναι ότι έχουμε γράψει τα απίστευτα κατεβατά για κάτι που δεν ξέρουμε ακριβώς με ποιο τρόπο έχει παρουσιαστεί.
Θέλω να πω, ότι υποθετικά πάντα μιλάμε, έχοντας απλά μια περίληψη.
Οπότε, ας κρατήσουμε την όρεξή μας, μέχρι να δούμε ολοκληρωμένο το σενάριο, αν υπάρχει κάτι τέτοιο (Νανάααααααααααααααααααααααα!!!! Πού είσαι????????) και όταν το δούμε και το διαβάσουμε, το σχολιάζουμε μετά!!!

Ελένη
Admin

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 345
Επάγγελμα : Hippie
Αγαπημένος χαρακτήρας : Candy
Registration date : 11/06/2007

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Δευ Δεκ 15, 2008 12:41 am

ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ τα σπαει το νεο emoticon (το προσθεσα!!!)
http://www.thenailhacker.blogspot.gr
domniki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1103
Τόπος : Αθήνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Κάντυ
Registration date : 14/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Δευ Δεκ 15, 2008 8:47 am

Διαβαζοντας τα τελευταια ποστ εχω ενα σχολιο:

Οι χαρακτηρες των ηρωων που διαβαζουμε στα βιβλια ή παρακολουθουμε σε ταινιες ειναι αλλοτε σφαιρικοι, εξελισσομενοι, ενδιαφεροντες, και αλλοτε επιπεδοι, στατικοι και αδιαφοροι, αναλογα με την τεχνη του συγγραφεα, του σκνηνοθετη και των ηθοποιων, αν προκειται για ταινια. Ενα πραγματικος ανθρωπος εχει ζωη, αντιληψεις, αποψεις που εχουν διαμορφωθει μεσα απο την ζωη του, τις εμπειριες του, τις γνωσεις του. Ενας χαρακτηρας βιβλιου ή ταινιας ειναι δημιουργημα καποιου συγγραφεα, και αρα ειναι κατι "φτιαχτο". Ενας πραγματικος ανθρωπος παιρνει αποφασεις και αντιδρα αναλογα με τον χαρακτηρα και τα βιωματα του, ενω ενας φανταστικος ηρωας αποφασιζει αναλογα με τις επιθυμιες του δημιουργου του, του συγγραφεα.

Οταν διαβαζουμε ενα βιβλιο ή βλεπουμε μια ταινια επιθυμουμε οι ηρωες να ειναι οσο το δυνατο πιο κοντα στην πραγματικοτητα, ή οσο πιο κοντα στον ονειρικο κοσμο (ρομαντικες ιστοριες, ερωτες με καλο τελος, αγαπες περα απο τα ορια). Προσωπικα, βρισκομαι διχασμενη αναμεσα σε δυο καταστασεις: το κλασσικο "happy end", οπου "ζησαν αυτοι καλα κ'εμεις καλυτερα" και την σκληρη πραγματικοτητα οπου ολα εχουν ενα τελος, οι αγαπες δεν κρατανε για παντα και η ζωη συνεχιζεται οσο σκληρη και αν ειναι. Μ'αρεσει να βλεπω τις ρομαντικες ιστοριες αγαπης, κλασσικη περιπτωση το "Notting Hill" και το "The Holiday", αλλα ξερω οτι στην καθημερινη ζωη αυτα τα πραγματα δε συμβαινουν, οποτε προσαρμοζομαι στην αχαρη πραγματικοτητα. Οταν ομως βρισκομαι βυθισμενη σε ενα βιβλιο, εκει θελω τα πραγματα να ειναι ιδανικα. Μια και δεν μπορουν να ειναι ιδανικα στην πραγματικοτητα, ας ειναι στην φαντασια. Αν και προτιμω τις ιστοριες αγαπης με "κακο τελος", γιατι μου φαινονται πιο πειστικες και με κανουν να ελπιζω οτι μπορει να συμβουν, οτι μπορει να υπαρξει η αγαπη ανεξαρτητως της καταληξης της

Μεσα σ'αυτο το πλαισιο, συμφωνω με την candyholic1: θελω ο Τερρυ να παραμεινει πιστος στην αναμνηση της Καντυ, ακομα και αν αυτο δε θα συνεβαινε ΠΟΤΕ στην πραγματικη ζωη. Πολλα δε θα συνεβαιναν στην πραγματικη ζωη, πχ, να θυμοταν η Καντυ τον ερωτα των 6 ετων, να γυρισει μονη της απο την Αγγλια λαθρεπιβατης και τοσα αλλα. Ομως τα δεχομαστε σαν μερος του παραμυθιου. Ε, σαν τετοιο μερος του παραμυθιου θα ηθελα να κρατησω και την αγαπη Καντυ-Τερρυ. Δεν ξερω τι γνωμη εχει η Μιζουκι, η Ιγκαρασι, ή ο οποιοσδηποτε αλλος, ομως εγω θα ηθελα να κρατησω αυτη την αγαπη αλλωβητη στο χρονο. Το ξερω πως ειναι ανεφικτο και ουτοπικο, αλλα ακριβως γι'αυτο το λογο θα ηθελα να την διατηρησω ετσι.

Η akaliakoukou εχει δικιο: ειναι λογικο και θεμιτο ο Τερρυ να γνωρισει και να αγαπησει καποια αλλη, μια και η Καντυ αποφασισε να χωρισουν. Ομως δεν ειναι το λογικο και το θεμιτο αυτο που θελω να δω στην σειρα. Με αλλα λογια, θελω να παραμυθιαστω, να ονειρευτω, να δω το ανεφικτο και το παραλογο: να δω τη αγαπη που δεν υπαρχει στην πραγματικη ζωη, αυτη που ολα τα ελπιζει και ολα τα υπομενει....
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 17, 2008 3:43 am

Παιδιάααααααααααααααα!!!!! Έφαγα αναλαμπή!!!!!!!
Αν έχει υπάρξει τελικά αυτή η ταινία και η Ιγκαράσι έχει κάνει κάποια σχέδια, τότε μου λύθηκε η απορία από που είναι το παρακάτω σκίτσο από τα Illustration poems !!!!!
Τι λέτε????
Συμφωνείτε???
Και όντως βλέπουμε τον Τέρρυ ντυμένο στρατιώτη και η άλλη είναι η κατάσκοπος!!!!!!

Ποίημα 4

Sunny day... you could see clearly through the horizon.
Fluffy clouds made a white bridge across the sky.
On such a beautiful day
The boys left on their journey.
Such a bright, beautiful day.
Whatever happens,
you can't really believe that it's happening
They left with a big, bright smile.
The scent of the breeze...
The trembling of the earth...
Such a very beautiful day... too beautiful...

Ηλιόλουστη μέρα…
θα μπορούσες να δεις καθαρά στον ορίζοντα.
Τα χνουδωτά σύννεφα,
έφτιαξαν μια άσπρη γέφυρα κατά μήκος του ουρανού...
Μια τέτοια όμορφη μέρα
τα αγόρια έφυγαν για το ταξίδι τους.
Ότι κι αν συμβαίνει,
δεν μπορείς αλήθεια να πιστέψεις ότι συμβαίνει.
Έφυγαν με ένα μεγάλο και λαμπερό χαμόγελο.
Η μυρωδιά του αερακιού…
Η δόνηση της γης…
Μια τέτοια όμορφη μέρα… τόσο όμορφη…

http://candyterry.com/

το ίδιο μήνυμα το έχω γράψει στην ενότητα Illustration poems αλλά σκέφτηκα να το μεταφέρω και εδώ, γιατί βασικά εδώ μιλάμε για την ταινία...
Τι λέτε????

Αχ βρε Νανά, πού έχεις εξαφανιστεί?
Μυρίστηκες ότι θα σε βομβαρδίσουμε με απορίες και τρόμαξες????

domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 17, 2008 7:07 am

Ναι akaliakoukou, θα μπορουσε να ειναι αυτο. Η συγκεκριμενη εικονα με προβληματιζε κ'εμενα γιατι δεν κολλουσε πουθενα στην ιστορια
candyholic1

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 17, 2008 11:03 pm

Εννοείτε ότι ο Terry είναι αυτός με τα μακριά μαλλιά? Εγώ νόμιζα ότι η φιγούρα με τα μακριά μαλλιά στέκεται πάνω από τον τάφο του Στήαρ. Άρα εδώ ο Terry στέκεται πάνω από τον τάφο του Στήαρ? Δηλαδή Δεν αναφέρεται στον Στήαρ η εικόνα?
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τετ Δεκ 17, 2008 11:16 pm

Πάντα μιλάμε υποθετικά.
Ο Τέρρυ είναι δεξιά, και φοράει πράσινα.
Αν η ταινία διαδραματίστηκε κατά τη διάρκεια του πολέμου, τότε πολύ πιθανόν και ο Άρτσι να πήγε να πολεμίσει, σωστά?
Τώρα, η φιγούρα πάνω από τον τάφο, δε θα μπορούσε να είναι γυναίκα?
Και εφόσον ξέρουμε ότι υπάρχει μία κατάσκοπος στην ταινία, υποθέτω ότι είναι αυτή.
Επίσης, δεν είναι ο τάφος του Στήαρ αυτός!!!
Το αεροπλάνο του Στήαρ είχε πέσει στη θάλασσα και η κηδεία του είχε γίνει στο Λέικ γουντ αν θυμάμαι καλά! Αυτή η εικόνα γενικότερα, ασχετα με την ταινία,δεν πιστεύω ότ αναφέρεται στον Στήαρ!
Τόσο καιρό που βλέπαμε τις εικόνες από τα ιλλουστρασιόν πόεμς, είχαμε την απορία τι στο καλό είναι αυτό το σκίτσο.
Δεν ξέραμε τότε όμως ότι έχει υπάρξει μια κάποια συνέχεια!!!!

Για μένα, αυτό το σκίτσο όπως και κάποια άλλα που ποστάρω παρακάτω, είναι ίσως μια ένδειξη, αν όχι η απόδειξη ότι μπορεί πράγματι να έχει υπάρξει μια συνέχεια που δεν έγινε μέχρι σήμερα τουλάχιστον γνωστή...

τώρα θα μου πείτε, τα παρακάτω σκίτσα μπορεί να είναι απλά μια εμπνευση της Ιγκαράσι.

Όμως, καλά αυτά της Κάντυ και του Αλμπερτ, όμως αυτό εδώ με τον πόλεμο?
Πού κολάει?
Και ας μην ξεχνάμε ότι τα ποιήματα τα έχει γράψει η ίδια η Μιζούκι!!!

Οι εικόνες στις οποίες αναφέρομαι είναι οι εξής:

Και για τελευταία άφησα την πιο τρανταχτή...
Μάλλον γάμο μου θυμίζει αυτό.....

cristi

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 288
Τόπος : θεσσαλονίκη
Αγαπημένος χαρακτήρας : ερωτας-τερρυυυ!!!!!!!!!!!!
Registration date : 16/12/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Κυρ Ιαν 04, 2009 6:21 pm

αυτος που ειναι σαν στρατιωτης μοιαζει τον τερρυ, αλλα ο ταφος ποιανου ειναι? μηπως της κατασκοπου?
και εμενα η τελευταια φωτο πιο πολυ για γαμο μου κανει.. λετε στο τελος να παντρευτει τον αλμπερτ? δεν ειναι κακη ιδεα.. ταιραζουν και ο αλμπερτ την αγαπαει πραγαματικα αλλα εγω θα ηθελα να ειναι ο τερρυ αυτος που τελικα θα παντρευτει γιατι περασαν ενα σωρο δυσκολιες.. και αλλωστε στο ανιμε (δεν ξερω για το μαγκνα) η καντυ δεν εξεφρασε ποτε κατι ερωτικο για τον αλμπερτ, δεν ξερω αν γινει κατι τετοιο στη συνεχεια, αν υπαρξει βεβαια!!!!
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Δευ Ιαν 05, 2009 4:33 pm

cristi έγραψε:

και εμενα η τελευταια φωτο πιο πολυ για γαμο μου κανει.. λετε στο τελος να παντρευτει τον αλμπερτ?

Εχεις δικιο. Σαν φωτογραφιες γαμου φαινονται Smile
Turrican
Banned δια παντός

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Τόπος : Αθηνα
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άντονυ,
Registration date : 18/10/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τρι Ιαν 06, 2009 12:29 am

Ακόμα και ένα "τρελό " και "ανακόλουθο" σενάριο θα μπορούσε να γίνει εύπεπτο και πιστευτό αν μαγειρευτεί και σερβιριστεί σωστά ! Δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι η Mizuki ξέχασε ξαφνικά να γράφει ή ότι τρελάθηκε και βάλθηκε να κάνει χαρακίρι σκοτώνοντας το πνευματικό παιδί της!

Θα μπορούσαν να συμβούν στην πλοκή διάφορα πράγματα που αν τα ακούγαμε έτσι ξαφνικά και αποσπασματικά ίσως να μας ξένιζαν! Αν όμως η συγγραφέας μπορούσε να τα στηρίξει εξηγώντας μας σαφώς ποιες νοηματικές διαδρομές ακολουθήθηκαν από τους ήρωες ίσως και να μη μας φαινόντουσαν τόσο περίεργα.

Ίσως στην αρχή οι χαρακτήρες της σειράς να παρουσιάζονται πιο μονοδιάστατοι επειδή βρίσκονται στην παιδική τους ηλικία! Σίγουρα και εγώ θα ήθελα μετά από τον θάνατο του Anthony να μην μπορεί να τοποθετήσει κανένα άλλο στην καρδιά της εκτός από αυτόν. Θα το θεωρούσα τουλάχιστον προδοσία! Έρχεται όμως μια δεύτερη ηλικιακή περίοδος όπου αρχίζουν τα φοιτητικά χρόνια με νέα ερεθίσματα και νέα ερωτικά σκιρτήματα και καταστάσεις. Οι χαρακτήρες δε φαίνονται να κάνουν παρόλα αυτά θεαματικές υπερβάσεις! Η πλοκή ακολουθεί τους κανόνες ενός παραμυθιού με χαρακτήρες παγιωμένους σε μια σταθερή ηθική κατάσταση στερούμενοι το χαρακτηριστικό του "τρεπτού" που θα μπορούσε να έχει ένας καθημερινός άνθρωπος στην πραγματική ζωή! Τα παραμύθια μπορούν να έχουν βία, θανάτους , δηλητηριάσεις , μαγεία και τρόμο αλλά ¨υστερούν" στο βάθος των χαρακτήρων! Μπορεί να είναι ένας άνθρωπος καλός και κακός; Αδύνατος και δυνατός; Απρόβλεπτος και χαοτικός; Να έχει πτώσεις;

Εδώ πια μόνο η Mizuki ξέρει τι ακριβώς θέλει να φτιάξει. Πιθανώς στην ενηλικίωση τους οι χαρακτήρες να αντιμετωπίσουν πιο ρεαλιστικές καταστάσεις και πιο μεγάλα ηθικά διλήμματα όπως στην αληθινή ζωή! Η Candy φτιάχτηκε σαν ένα παραμύθι αλλά έχει και πολλά στοιχεία από την αληθινή ζωή.

Είναι πολύ πιθανό η συμβίωση Τέρρυ και Σουζάνας στο τέλος να μην έχει επιτυχία και να έρθει ρήξη χωρίς να εκτεθεί ηθικά κανένας χαρακτήρας. Φανταστείτε μια Σουζάνα που θα έχει γίνει δύστροπη από την αναπηρία της και την ανασφάλεια της μαζί με ένα όμορφο και διεκδικούμενο ηθοποιό που τη σέβεται μεν αλλά δεν την αγαπάει. Φανταστείτε καβγάδες σπάσιμο νεύρων και διαρκή φθορά. Δε θα ήταν παράλογο να σκεφτούμε ότι θα επέλεγαν κάποτε από κοινού την ρήξη!

Τώρα αν ο ελεύθερος πια Τέρρυ θα γύρναγε στην Candy είναι ένα άλλο θέμα. Πιθανόν αυτή να είχε αρραβωνιαστεί πια με τον Άλμπερτ και να τον είχε αγαπήσει! Πιθανών αυτός μετά να μην είχε τα μούτρα να την ξαναδεί...

Όλα εξαρτώνται από τι θέλει να κάνει η Mizuki....

Ποιος ξέρει;
domniki

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τρι Ιαν 06, 2009 1:37 pm

Turrican έγραψε:

Είναι πολύ πιθανό η συμβίωση Τέρρυ και Σουζάνας στο τέλος να μην έχει επιτυχία και να έρθει ρήξη χωρίς να εκτεθεί ηθικά κανένας χαρακτήρας. Φανταστείτε μια Σουζάνα που θα έχει γίνει δύστροπη από την αναπηρία της και την ανασφάλεια της μαζί με ένα όμορφο και διεκδικούμενο ηθοποιό που τη σέβεται μεν αλλά δεν την αγαπάει. Φανταστείτε καβγάδες σπάσιμο νεύρων και διαρκή φθορά. Δε θα ήταν παράλογο να σκεφτούμε ότι θα επέλεγαν κάποτε από κοινού την ρήξη!

Ναι, εχεις ενα δικιο. Σιγουρα θα υπηρχαν προστριβες και διαφωνιες. Σιγουρα θα υπηρχαν και ζηλειες απο την μερια της Σουζανας. Η ιστορια που εχουμε δει δεν αναφερετε στο "μετα", παρα μονο στο επεισοδιο 112, οπου βλεπουμε εναν "διαλυμενο" Τερρυ.

Turrican έγραψε:

Τώρα αν ο ελεύθερος πια Τέρρυ θα γύρναγε στην Candy είναι ένα άλλο θέμα. Πιθανόν αυτή να είχε αρραβωνιαστεί πια με τον Άλμπερτ και να τον είχε αγαπήσει! Πιθανών αυτός μετά να μην είχε τα μούτρα να την ξαναδεί...

Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Υποθετω, οτι ακομα και αν η Καντυ δεν ειχε αρραβωνιαστει τον Αλμπερτ, ή καποιον αλλο, δεν θα δεχοταν τον Τερρυ πισω, και θα προσπαθουσε να τον μεταπεισει να επιστρεψει στη Σουζανα. Αλλωστε αυτη ηταν η συμφωνια τους. Η Καντυ δεν εφυγε για κανεναν αλλο λογο, παρα μονο για χαρη της Σουζανας.
akaliakoukou
εργατική μελισσούλα!

Θηλυκό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Τρι Ιαν 06, 2009 3:17 pm

Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά βρε Δομνίκη μου, αυτό το multi quote πώς καταφέρνεις και το κάνεις????

Aldebaran
Στο Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3426
Τόπος : Allou fun park...
Επάγγελμα : Λίγο απ΄όλα...
Αγαπημένος χαρακτήρας : Άλμπερτ
Registration date : 31/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας   Πεμ Φεβ 05, 2009 9:05 pm

Στο περιοδικό φαινόταν έντονα πως ο Άλμπερτ ήταν ερωτευμένος με την Κάντυ άλλα έκανε πίσω όταν ξαναβρήκε τη μνήμη του και "ανακάλυψε" πως η Κάντυ ήταν το υιοθετημένο του παιδί.
Στην πορεία όμως ξεκαθάρισαν αρκετά. Η Κάντυ δε θέλησε να γυρίσει στον Τέρρυ αλλά ούτε και ο Τέρρυ να αφήσει τη Σουζάννα.
Και όταν ανακάλυψε την πραγματική ταυτότητα του Άλμπερτ όλα έδειχναν πως θα μείνουν μαζί. Επομένως οι εικόνες που παραθέτει η Akaliakoukou μπορεί να είναι πράγματι από τη συνέχεια της ιστορίας όπως την είχε φανταστεί η Μιζούκι, και η Κάντυ με τον Άλμπερτ αφού ξεπέρασαν τον ύφαλο "υιοθεσία" να μπόρεσαν να παντρευτούν.

Η ταινία, η συνέχεια της ιστορίας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Candy-Candy :: Συζητήσεις :: Γενική συζήτηση-
Μετάβαση σε: